κοστος εξετασεων αιματος


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δεν είναι ταλαιπωρία μια εξέταση αίματος. Την κάνουν και σε βρέφη και δεν παθαίνουν τίποτα...Ταλαιπωρία είναι ένα καλαζάρ που δεν έχει διαγνωσθεί, έχει χτυπήσει νεφρά και ο σκύλος πάει άκλαφτος...
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Εξετάσεις αίματος, γενική, καλαζαρ, ερλιχια και βιοχημικές χρειάζονται τουλάχιστον μια φορά το χρόνο, ιδανικά δύο, εκτός απροόπτου. Αν αποφασίσεις για μια φορά το χρόνο, γνώμη μου είναι άνοιξη, πριν αρχίσει ο νέος κύκλος τσιμπημάτων ώστε να έχουν εκδηλωθει πλήρως τα παλιά πριν αρχίσουν τα καινούρια. Στις δύο φορές το χρόνο, μια φορά πάει πριν αρχίσουν τα ζουζούνια και μια αφού τελειώσουν. (θεωρητικά αυτό συμβαίνει κάθε φθινόπωρο και άνοιξη. Πρακτικά... Χωρίς κρύο δεν κλείνει ποτέ ο κύκλος)
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Οκ σας ευχαριστώ όλους. Άρα κάνω ότι πει ο γιατρός. Απλώς για να ειναι λίγο ενήμερη (γιατί είναι ο πρώτος σκύλος και δεν έχω ιδεα) θα πάρει 1 φορά αίμα και θα ζητήσω ειδική εξέταση για καλαζάρ άλλη βιοχημική ή θα τα κάνει αυτή από μόνη της ?

Edit: εννοώ γιατί δεν ήμουν και πολύ κατανοητή Εάν πρέπει να το διευκρινίσω.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.124
10.078
Athens
Οκ σας ευχαριστώ όλους. Άρα κάνω ότι πει ο γιατρός. Απλώς για να ειναι λίγο ενήμερη (γιατί είναι ο πρώτος σκύλος και δεν έχω ιδεα) θα πάρει 1 φορά αίμα και θα ζητήσω ειδική εξέταση για καλαζάρ άλλη βιοχημική ή θα τα κάνει αυτή από μόνη της ?

Edit: εννοώ γιατί δεν ήμουν και πολύ κατανοητή Εάν πρέπει να το διευκρινίσω.
Aπό το ίδιο αίμα κάνει όλες τις εξετάσεις. Της λες εσύ και συζητάτε ποιες ακριβώς εξετάσεις θα κάνετε.
Να μην έχει φάει ο σκύλος 12-18 ώρες πριν την αιμοληψία γιατί μπορεί να βγουν παραπλανητικά κάποια νούμερα όπως πχ η κρεατινίνη.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Κοίτα, επειδή οι κτηνίατροι, ακόμα και οι καλοί, έχουν τους περισσότερους πελάτες τους στην κατηγορία αυτών που σε συμβούλεψαν στο πάρκο, μπορούν να διστασουν να επιμείνουν για κάποια προληπτική εξέταση και να κάνουν απλή αναφορά. Μπορείς εσύ να δώσεις στον κτηνίατρο να καταλάβει σε τι βαθμό σε ενδιαφέρει η υγεία του σκύλου και να σου εξηγήσει αναλυτικά τι γίνεται με τις εξετάσεις, να σου πει από τα απολύτως απαραίτητα έως και τα ιδανικά. Χωρίς μια τέτοια συζήτηση, εγώ, αν ήμουν κτηνίατρος, όχι δεν θα έκανα το φουλ σετ εξετάσεων από μόνη μου, χωρίς να μου το ζητήσει ο σκυλογονιός, ακριβώς για να μην νομίζει ότι προσπαθώ να τον εξαπατησω και να ανεβάσω το λογαριασμό (σαν τους συμβουλάτορες του πάρκου).
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Οκ σας (ξανα)ευχαριστώ όλους που απαντάτε τις ερωτήσεις μου (όσο χαζές και αν ειναι). Όποτε κάνω συζήτηση με τον κτηνίατρο, αναφέρω τις παραπάνω εξετάσεις που αναφέρατε και κάνουμε φουλ πακέτο εξετάσεων.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Δεν θυμάμαι αν μένεις νότια, βόρεια, κλπ, συζήτα με τον κτηνίατρο και πιθανές εξετάσεις λόγω ιδιαιτεροτητας της περιοχής (πχ για διροφιλαριωση)
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Δεν θυμάμαι αν μένεις νότια, βόρεια, κλπ, συζήτα με τον κτηνίατρο και πιθανές εξετάσεις λόγω ιδιαιτεροτητας της περιοχής (πχ για διροφιλαριωση)
Αθήνα μένω που από ότι ξέρω (ξεραδιά ξερω) δεν χρειάζεται.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.124
10.078
Athens
Δεν θυμάμαι αν μένεις νότια, βόρεια, κλπ, συζήτα με τον κτηνίατρο και πιθανές εξετάσεις λόγω ιδιαιτεροτητας της περιοχής (πχ για διροφιλαριωση)
Η διροφιλαρίωση μέχρι πριν 2 χρόνια δεν μας ένιαζε για κάτω από το Βόλο μεριά. Ήταν άγχος των "βορείων". Πλέον έχουν αναφερθεί αρκετά κρούσματα σε Ελευσίνα, σε Εύβοια κλπ... Εγώ την έχω εντάξει πλέον στο στάνταρ πακέτο εξετάσεων εδώ και δύο χρόνια. Είναι βέβαια ένα 15άρι-18άρι Ευρώ επιπλέον.
 
  • Like
Reactions: GRDANE






Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Η διροφιλαρίωση μέχρι πριν 2 χρόνια δεν μας ένιαζε για κάτω από το Βόλο μεριά. Ήταν άγχος των "βορείων". Πλέον έχουν αναφερθεί αρκετά κρούσματα σε Ελευσίνα, σε Εύβοια κλπ... Εγώ την έχω εντάξει πλέον στο στάνταρ πακέτο εξετάσεων εδώ και δύο χρόνια. Είναι βέβαια ένα 15άρι-18άρι Ευρώ επιπλέον.
Ντάξει τα λεφτά (ευτυχως) δεν είναι ακόμα πρόβλημα. Εφόσον περάσαμε και σχεδόν έναν μήνα στο Πήλιο θα το προσθέσουμε σίγουρα στις εξετάσεις.
 










Ειρήνη/Άριελ

Well-Known Member
27 Μαϊου 2015
77
75
40
Πάτρα
Γράφω εδώ γιατί δεν πιστεύω ότι πρέπει να ανοιχθεί νέο θέμα.

Λοιπόν εμάς η γιατρος μας μας είπε να πάμε τέλη Οκτώβρη να κάνουμε εξετάσεις αίματος για να ελέγξουμε τα πάντα. Σήμερα λοιπόν που το συζητάγαμε στο πάρκο οι περισσότεροι μου είπαν ότι αυτά είναι βλακείες και ότι ένας καλός γιατρός τα καταλαβαίνει αυτά από την ψιλαφιση των λεμφαδενων (όπου η γιατρος το ελέγχει σε κάθε μας επίσκεψη ούτως ή αλλως). Εγώ τώρα τι κάνω? Του κάνω τις εξετάσεις αίματος ή τον πάω σε άλλο γιατρο γιατί αυτή θέλει να μου φάει τα λεφτά (Έτσι ακριβώς μου είπανε στο παρκο)
Αυτό που με νοιάζει εμένα βασικά είναι να μην μπει ο χουκ σε ταλαιπωρία χωρίς λόγο.

Για να σε βοηθήσω θα σου πω για την μικρή μου. Η κλινική της εικόνα ήταν τέλεια πέρα από 2 σημάδια σαν τσίμπημα και ξηροδερμία που είχε στα ποδαράκια της. Την πήγα στον κτηνίατρο και πριν την εξετάσει του είπα να κάνουμε και αιματολογικές για το τσεκ απ της. Αφού την εξέτασε μου λέει "όλα δείχνουν τέλεια, αν θες αφήνουμε για αργότερα τις αιματολογικές" αλλά του είπα να τις κάνουμε. Η μικρή μου βρέθηκε με καλαζάρ 1/1600 και τα νεφρά 1,81 από το 1,40 που είναι το όριο. Μαζί με μένα ξαφνιάστηκε και ο γιατρός... Και καταλαβαίνεις το που θέλω να καταλήξω...
Η εμφάνιση και η ψηλάφηση μπορεί να τα δείχνουν όλα καλά αλλά να μην είναι...Και κατά την γνώμη μου αυτοί που σου είπαν να μην κάνεις τις εξετάσεις απλά χρυσώνουν το δικό τους χάπι αλλά από που θα τους έρθει η καμπάνα δεν ξέρω κι αν θα το προλάβουν...
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Επίσης προσοχή στα snap tests.Να ζητήσετε κανονικές αιματολογικές.΄
Όχι τόσο επειδή έχει ένα ποσοστό % να μη δείξει κάτι,όσο ότι πολλοί εξυπνάκηδες χρεώνουν για εξέταση αίματος κ κάνουν snap tests (τα οποία είναι σαφώς φθηνότερα).
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Και τα οποία snap test σε περίπτωση αρνητικού αποτελέσματος, οκ. Στο θετικό, που σε βοηθάει χωρίς τίτλο, χωρίς τίποτα;
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Γράφω εδώ γιατί δεν πιστεύω ότι πρέπει να ανοιχθεί νέο θέμα.

Λοιπόν εμάς η γιατρος μας μας είπε να πάμε τέλη Οκτώβρη να κάνουμε εξετάσεις αίματος για να ελέγξουμε τα πάντα. Σήμερα λοιπόν που το συζητάγαμε στο πάρκο οι περισσότεροι μου είπαν ότι αυτά είναι βλακείες και ότι ένας καλός γιατρός τα καταλαβαίνει αυτά από την ψιλαφιση των λεμφαδενων (όπου η γιατρος το ελέγχει σε κάθε μας επίσκεψη ούτως ή αλλως). Εγώ τώρα τι κάνω? Του κάνω τις εξετάσεις αίματος ή τον πάω σε άλλο γιατρο γιατί αυτή θέλει να μου φάει τα λεφτά (Έτσι ακριβώς μου είπανε στο παρκο)
Αυτό που με νοιάζει εμένα βασικά είναι να μην μπει ο χουκ σε ταλαιπωρία χωρίς λόγο.

Αυτοί που σου ειπαν για ψηλαφίσεις , μάλλον δεν είχαν την ατυχία να συμβεί κάτι στο σκύλο τους. Αμα ειναι να πιάνει διογκωμένη σπλινα ο κτηνίατρος, μπορεί να είναι πια αργά.
 
  • Like
Reactions: takisft