κοστος εξετασεων αιματος


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
.
Η εμφάνιση και η ψηλάφηση μπορεί να τα δείχνουν όλα καλά αλλά να μην είναι...Και κατά την γνώμη μου αυτοί που σου είπαν να μην κάνεις τις εξετάσεις απλά χρυσώνουν το δικό τους χάπι αλλά από που θα τους έρθει η καμπάνα δεν ξέρω κι αν θα το προλάβουν...
Mην ανησυχείς για αυτούς. Συνήθως είναι οι τύποι που αφήνουν τον σκύλο τους απλώς να πεθάνει.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Και κάτι άλλο κατά την ταπεινή μου γνώμη. Τέλος Οκτωβρίου, είναι πολύ νωρίς για να τσεκάρεις μολύνσεις του καλοκαιριού με τέτοιες θερμοκρασίες που πλέον επικρατούν και επιτρέπουν στη σκνίπα να ζει και πέραν αυτού του χρονικού ορίου
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Και κάτι άλλο κατά την ταπεινή μου γνώμη. Τέλος Οκτωβρίου, είναι πολύ νωρίς για να τσεκάρεις μολύνσεις του καλοκαιριού με τέτοιες θερμοκρασίες που πλέον επικρατούν και επιτρέπουν στη σκνίπα να ζει και πέραν αυτού του χρονικού ορίου
Mε μία επιφύλαξη γιατί κτηνίατρος δεν είμαι, νομίζω ότι συνήθως προτείνεται έλεγχος φθινόπωρο για να προλάβει κανείς νωρίς μία μόλυνση από την αρχή του καλοκαιριού και πολύ νωρίς την άνοιξη, για να διαγνωστεί μία μόλυνση από αργά το φθινόπωρο, και έχω ακούσει και συστάσεις για έλεγχο ανά τετράμηνο σε κάποιες περιοχές.
 
  • Like
Reactions: nfeel


alani-jm

Well-Known Member
23 Ιουλίου 2017
49
55
35
Καλημέρα σας,σε λίγες μέρες θα πάμε να κάνουμε τις πρώτες μας εξετάσεις και ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται και κάτι άλλο και αν οι τιμές είναι φυσιολογικές που μας είπε η κτηνίατρος.Μας είπε να κάνουμε : γενικές εξετάσεις αίματος,λεισμανια-καλαζαρ,ερλιχεια.
Τιμες:5+30+30+10 η επίσκεψη.Συνολο 75.

Και κάτι άλλο,οι βιοχημικές τι είναι και τι κόστος έχουν?
 


Kahlan

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2011
170
208
Καλημέρα σας,σε λίγες μέρες θα πάμε να κάνουμε τις πρώτες μας εξετάσεις και ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται και κάτι άλλο και αν οι τιμές είναι φυσιολογικές που μας είπε η κτηνίατρος.Μας είπε να κάνουμε : γενικές εξετάσεις αίματος,λεισμανια-καλαζαρ,ερλιχεια.
Τιμες:5+30+30+10 η επίσκεψη.Συνολο 75.

Και κάτι άλλο,οι βιοχημικές τι είναι και τι κόστος έχουν?
Καλημέρα. Εμένα μου φαίνονται φυσιολογικές οι τιμές που σας είπε.
Οι βιοχημικές εξετάσεις νομίζω περιλαμβάνουν παραμέτρους που αφορούν σε συκώτι, νεφρά, πρωτείνες αίματος, πάγκρεας κλπ. Το κόστος εξαρτάται από το πόσες και ποιές παράμετροι θα αναλυθούν. Ενδεικτικά, επειδή έκανα διάφορες βιοχημικές εξετάσεις στο σκύλο μου χθες, έχω την εντύπωση ότι κόστισαν γύρω στα 7 ευρώ η καθεμία.
 
  • Like
Reactions: alani-jm


alani-jm

Well-Known Member
23 Ιουλίου 2017
49
55
35
Καλημέρα. Εμένα μου φαίνονται φυσιολογικές οι τιμές που σας είπε.
Οι βιοχημικές εξετάσεις νομίζω περιλαμβάνουν παραμέτρους που αφορούν σε συκώτι, νεφρά, πρωτείνες αίματος, πάγκρεας κλπ. Το κόστος εξαρτάται από το πόσες και ποιές παράμετροι θα αναλυθούν. Ενδεικτικά, επειδή έκανα διάφορες βιοχημικές εξετάσεις στο σκύλο μου χθες, έχω την εντύπωση ότι κόστισαν γύρω στα 7 ευρώ η καθεμία.
Άψογα,οπότε να προχωρήσουμε από εβδομάδα να τις κανουμε.Ευχαριστω πολυ
 
  • Like
Reactions: Kahlan


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Ο δικος μου χρεωνει , 50ε γενικες + βιοχημικες και 30ε για καλααζαρ , λογικα αλλα τοσα θα χρεωνει και για ερλειχια
 
  • Like
Reactions: alani-jm