κουταβακι 1μηνων βοηθεια..


Γιάννης & Δίας

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2014
80
82
30
Πατρα
εγώ δεν δικαιολογώ κανέναν απλώς θέλω να πω πως τα πράγματα όπως τα βλέπουμε εμείς δεν σημαίνει πως τα βλέπουν και όλοι οι άλλοι .....
 


M_and_M

Well-Known Member
10 Μαρτίου 2014
232
501
Athens
Η έννοια "φιλοζωική" τελικά, είναι πολύ παρεξηγημένη.. ότι γουστάρει ο καθένας λέει/σκέφτεται, πανάκεια έχει καταντήσει, έτοιμη πιπίλα για κάθε δικαιολογία.

• Ανεπιθύμητη γέννα; Θα τα πάω στη φιλοζωική της περιοχής μου, είναι υποχρεωμένοι να τα πάρουν (er, what?).
• Βαρέθηκα / θέλω να ξεφορτωθώ το σκύλο μου; Η φιλοζωική πάντα παρούσα να το μαζέψει.
• Με ενοχλεί ο σκύλος του γείτονα/το αδέσποτο της γειτονιάς; Ναι, η φιλοζωική είναι αρμόδια δια πάσα νόσον και πάσαν μαλακίαν.

Ήμαρτον επιτέλους, οι φιλοζωικές είναι στο μεγάλο τους ποσοστό ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ! Εγώ, εσύ, ο άλλος, που βάζουμε χρόνο και κόπο και χρήμα απ' την τσέπη μας για να έχουν μια ευκαιρία παραπάνω κάποια ζώα που για τον Α ή Β λόγο βρέθηκαν σε δυσχέρεια.
Οι φιλοζωικές οργανώσεις ΔΕ μαζεύουν γατιά ή σκυλιά επειδή ο ηλίθιος που τα 'χει δε φρόντισε να τα στειρώσει (ενίοτε δε, δεν είναι καν σε θέση να παράσχουν βοήθεια σε κουτάβια ή γατάκια που εγκαταλείπονται έξω από τα "καταφύγια" - τα εισαγωγικά γιατί όσοι έχουν περάσει απ' έξω έστω, ξέρουν τις συνθήκες). ΔΕ μπορούν να μεσολαβήσουν για να κλείνει ο γείτονας τη μπαλκονόπορτα επειδή σε ενοχλεί το σκυλί του. ΔΕΝ έχουν ούτε χρόνο, ούτε πόρους, να βοηθήσουν τον κάθε ζαβό που θα πάει διακοπές και θέλει να 'φιλοξενήσουν' το σκυλί του για 2 μήνες _μόνο_ (το άκουσα κι αυτό προχθές).

Τα είπα και ησύχασα (κάπως)!

Για το topic που συζητάμε με κάλυψε η προλαλήσασα @l.Kyveli στο post #2
 


D

Deleted member 14614

Guest
Και να συμπληρώσω και κάτι που έχει γίνει συνήθεια: Ρε βλήματα, όταν δεν στειρώνετε τη σκύλα σας για "να νιώσει μάνα" και τα κουτάβια της σας είναι φόρτωμα, γιατί "που να βρεις λεφτά για τόσα σκυλιά", τουλάχιστον, όταν παίρνετε την απόφαση να φορτώσετε την ανευθυνότητά σας σε υπεύθυνους ανθρώπους, μην τα πετάτε τα κουτάβια σε χώρους με άλλα σκυλιά στα καταφύγια. Κατά 90% θα πεθάνουν, γιατί θα φαγωθούν. Εντάξει, ξέρω ότι έτσι κι αλλιώς χ3στήκατε για αυτά, αλλά ένα απειροελάχιστο δείγμα νοημοσύνης χρειάζεται σε αυτή την περίπτωση. Βέβαια, όταν το εγκεφαλογράφημά σου είναι μόνιμα μια ευθεία γραμμή, άντε να κάνεις αυτή τη σκέψη...

Τελοσπάντων, για να είμαι πιο συνεπής στο θέμα, don't feed the trolls. :p
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf