μου χαριζουν ακιτα, να το παρω?


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
2-3 χρονων και η δικια μου(δεν ξερω ακριβως) και μια χαρα εκπαιδευτηκε! Μην αγχωνεσαι καθολου :)
 


Lolapalooza

Active Member
12 Ιουλίου 2013
31
0
υιοθεσια ενηλικου σκυλου!

Καλησπερα!Υιοθετησαμε προσφατα ενα ακιτα ενηλικο 3 ετων! Θα ελεγα οτι προς το παρον ειναι πολυ μπερδεμενο ως προς το χωρο και τα ατομα της οικογενειας. Σε εμενα ειναι οκ αλλα αποφευγει και κανα 2 φορες γαυγισε στον πατερα μου που θεωρητικα θα ειναι και το αφεντικο του. Αυτο να περιμενω οτι θα φτιαξει?Κατα τα αλλα ειναι πολυ καλη, οταν ειναι ηρεμη μας γλυφει και δεν εχει σημαδια επιθετικοτητας. Να πω καποια στοιχεια για το σκυλο, εγινε μαμα προσφατα και αποφασισαν να τη δωσουν και εχει αλλαξει 2 σπιτια τελευταια και ουσιαστικα εκτος απο αλλα σκυλια δεν ειχε πολυ ανθρωπινη συντροφια.
Θα μπορεσει αραγε να δεθει μαζι μας? Καμια συμβουλη?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Γεια και χαρά σου.
Τι να φτιάξει? Το ότι γαύγισε στον πατέρα σου? Δεν χάλασε κάτι για να φτιάξει. Ο σκύλος έχει χάσει τα αβγά και τα πασχάλια και ακόμη είναι σε περίοδο προσαρμογής. Θα δεθεί μια χαρά μαζί σας με τον χρόνο και θα γίνεται αχώριστοι. Αρκεί να τις φέρεστε σωστά, να την φροντίζετε και να την εκτονώνετε.
Δεν υπάρχουν θεωρητικές καταστάσεις για τον σκύλο παρά μόνο πρακτικές. Αν την ταίζει, την πηγαίνει τις βόλτες της και την φροντίζει θα είναι το άνθρωπος της στα μάτια της και θα τον λατρεύει. Η θεωρία δεν ενδιαφέρει τους σκύλους.
Η συμβουλή μου είναι αφήστε της χρόνο να σας μάθει, βάλτε της τα όρια που θέλετε από τώρα, να είστε δίκαιοι απέναντι της και να μην την κακομάθετε. Όχι φαγητό από το τραπέζι και όχι εξαιρέσεις σε συμπεριφορές που δεν θέλετε.
 


Lolapalooza

Active Member
12 Ιουλίου 2013
31
0
απλα ανησυχησα οτι δεν τον συμπαθησε, οτι δεν εχουν χημεια...ειναι και ολα αυτα που ακουω για τα ακιτα οτι ειναι απροβλεπτα...παντως μας εγλειψε ολους, καλο δεν ειναι αυτο?Συμφωνησαμε να την ταιζει μονο ενα ατομο και το απογευμα θα την βγαλουμε βολτα. Απλα οντως το καημενουλι ειναι χαμενο αλλα ειπα να το αφησω λιγο στην ησυχια του γιατι επεσαν 5 ατομα πανω του :D
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Όσο λιγότερο ανησυχείς τόσο ευκολότερη κάνεις την σχέση ανάμεσα σας. Το ίδιο ισχύει για όλη την οικογένεια. Να την χαίρεστε :) :)
 




Lolapalooza

Active Member
12 Ιουλίου 2013
31
0
καποιες ακμα ερωτησεις για εσας τους εμπειρους
α)το σκυλακι τιναζεται και τρομμαζει σε καθε θορυβο η αποτομη κινηση, οχι κατι ιδιεταιρο, πχ ειπα να του δωσω μιαμπαλιιτσα μπας και παιξει και την κλωτσισα απαλα διπλα του και πεταχτηκε. Ειναι φυσιολογικο?
β)δεν ακουει το ονομα του (απο τα προηγουμενα αφεντικα). Το φωναζω και δεν αντιδρα καν στο ακουσμα του ονοματος του. Αυτο σημαινει οτι δεν αναγνωριζει τον τονο της φωνης μου η οτι δεν εμαθε ποτε το ονομα του? Να του το αλλαξω η να κρατησω το ιδιο? Παντως με εχει υυπακουσει κανα 2 φορες στο κατσε και δωσε το χερι σου
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
οταν τη φωναζεις και ερχεται να της δινεις εν μεζεδακι μικρο.. μια λιχουδια... και μαζι ενα παρατεταμενο χαιδεμα.. οποτε θαρχεται τρεχοντας γιατι θα το εχει συνδιασει με κατι καλο...η αλλαγη του ονοματος μονο σε περιπτωση που τη φωναζαν και ενω πηγαινε ετρωγε καμια φαπα η κακη αντιμετοπιση γενικα οποτε θα τοχει συνδιασει με κατι κακο και κανει τη παπια,,,. αλλα προσπαθησε να λες το ονομα που ειχε λιγο δυνατα κοφτα να δεις αν το γνωριζει... και βαλε διπλα και το ελα.. η το εδω... τη μπαλιτσα με το χερι και απαλα στην αρχη απο κοντα διπλα της,, μπορει να την ειχαν βαλει στοχο με την μπαλα.. δεν ξερεις πως τις εχουν φερθει οι προηγουμενοι οποτε μπορει να εχει καποια ψυχολογικα με ορισμενα θεματα...
 


Lolapalooza

Active Member
12 Ιουλίου 2013
31
0
Ακομα μια ερώτηση. Νομίζω ότι το σκυλί είναι μεγαλύτερο απο 3ων ετών λόγω κιτρινων δδοντιων. Ισχύει;πως μπορώ να καταλάβω την ηλικία του;
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
να παρεις λεπτη τροφη αν δεν ειναι αχορταγο η κοκαλα για να καθαρισουν και να γινουν χιονι.
 


Lolapalooza

Active Member
12 Ιουλίου 2013
31
0
Δηλαδη τα δοντια δεν ειναι χαρακτηριστικο της λικιας οπως μου ειπαν?Μπορει αππλα να δειχνουν κακη διατροφη?

Εχω αλλο μεγαλυτερο προβλημα τωρα....Τη νυχτα κλαιει και ουρλιαζει...δε σταματαει με τιποτα
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Δηλαδη τα δοντια δεν ειναι χαρακτηριστικο της λικιας οπως μου ειπαν?Μπορει αππλα να δειχνουν κακη διατροφη?

Εχω αλλο μεγαλυτερο προβλημα τωρα....Τη νυχτα κλαιει και ουρλιαζει...δε σταματαει με τιποτα
..........
γιατι..?? κοιματε μονο του??? και σε τι περιβαλλον??? πληρους απομονωσης μηπως..??
 


Lolapalooza

Active Member
12 Ιουλίου 2013
31
0
ναι σον κηπο....θελω ννα συνηθισει να κοιμαται και μονο του για οοταν λειπουμε. Την πρωτη μερα τον κοιμησαμε μεσα και γενικα ειναι συνεχεια μεσα αλλα χτες που ειπαμε να την αφησουμε εξω χαλασε τον κοσμο απο γαυγισμα και οουρλιαχτο. Ειπα μηπως φταιει που ειναι ολη μερα μμαζι μς και την εχω εξω τωρα
 




Lolapalooza

Active Member
12 Ιουλίου 2013
31
0
οποτε καλα εκανα που το αφησα σημερα το μεσημερι μονο του?
Απλα θελω να νοιωθει καλα γιατι ειναι πολυ πολυ φοβισμενο...τοσο που πιιστευω οτι εχει κακοποιηθει
απλα πρεπει να μαθει να κοιμαται μονο του γιατι οταν λειπουμε δεν θελω να εχει προβλημα
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
ναι σον κηπο....θελω ννα συνηθισει να κοιμαται και μονο του για οοταν λειπουμε. Την πρωτη μερα τον κοιμησαμε μεσα και γενικα ειναι συνεχεια μεσα αλλα χτες που ειπαμε να την αφησουμε εξω χαλασε τον κοσμο απο γαυγισμα και οουρλιαχτο. Ειπα μηπως φταιει που ειναι ολη μερα μμαζι μς και την εχω εξω τωρα
,,,,,,,
σταδιακος αποχωρισμος... και ενα τεραστιο κοκαλό στην αρχη να ασχολειτε... εγω στη δικια μου της κλεινω τη προσβαση απο τον κηπο να ανεβει στη βεραντα για να κατσει καποιος φοβικος με σκυλια να πιει καφε και χαλαει το συμπαν ολο.........
 


Lolapalooza

Active Member
12 Ιουλίου 2013
31
0
α δεν το ειχα σκεφτει....σκεψου ειμαστε και πολλοι στο σπιτι αυτες τις μερες ιατι φιλοξενουμε κοσμο....οποτε λες να λειτουργισει ο σταδιακος αποχωρισμος?Για το κοκκαλο δεν ξερω...της πηρα αλλα δεν εδειξξε να ενδιαφερεται...
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
α δεν το ειχα σκεφτει....σκεψου ειμαστε και πολλοι στο σπιτι αυτες τις μερες ιατι φιλοξενουμε κοσμο....οποτε λες να λειτουργισει ο σταδιακος αποχωρισμος?Για το κοκκαλο δεν ξερω...της πηρα αλλα δεν εδειξξε να ενδιαφερεται...
,,,,,,
εχει τεραστια τεχνητα κοκαλα και τεραστια φυσικα κοκαλα.. με λιγο ψαχνο επανω,, δοκιμασε και τα δυο,,,
 


Lolapalooza

Active Member
12 Ιουλίου 2013
31
0
εχει καλαζαρ?

Καλησπερα!
Ο σκυλος που υιοθετησα φοβαμαι πως εχει καλαζααρ:(
Ειναι 3 ετων, ειναι συνεχεια κουρασμενη και λαχανιασμενη, δεν τρωει με ορεξη και τρωει πολυ λιγο και εχει στα αυτακια της στις ακρες σαν κατι μαυρακια και εχει πεσει το τριχωμα...ειμαι πολυ στεναχωρημενη γιατι το σκυλακι μου το εδωσαν και κακοποιημενο :(
Αυτα ειναι απ οτι διαβασα συμπτωματα καλαζααρ?Επισης να πω οτι εχει πολυ υγρη μυτουλα και φτερνιζεται συχνα.
Κτηνιατρο θα παμε δευτερα.
Πειτε μου τη γνωμη σας γιατι εχω αγχωθει παρα πολυ
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
Δεν μπορεί κανείς να εκφράσει καμμία γνώμη.
Ετσι κι αλλιώς, εξετάσεις θα της έκανες. Γιατί δεν πας σήμερα ή αύριο ή...χθες, και περιμένεις μέχρι την Δευτέρα; Από κει και πέρα, αναλόγως του τι θα δείξουν οι εξετάσεις της, θα πορευτείς. Οτι χρειαστεί να κάνεις, θα το κάνεις.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf