ο μπεμπης εκπαιδευεται...


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
.............................................................................

Το επομενο που θα πω ειναι οτι σε επιπεδο "υπακοης" οταν ο σκυλος θελει να κανει κατι διαφορετικο απο αυτο που του θελει ο ανθρωπος του να κανει, αν θα το κανει η οχι εξαρταται απο το ποσο "αντεχει τις συνεπειες" της ανυπακοης του, η προτιμαει τις "συνεπειες" της υπακοης του.
..............................................................................................................
Το πως καποιος θα το κανει αυτο στο σκυλο του εξαρταται απο το σκυλο αλλα ΚΥΡΙΩΣ απο τον ΙΔΙΟ τον ιδιοκτητη.
(αποψη μου παντα)
δυο θεματακια....
το ντογκο και συνεπειες... μπροστα σε κινητρο αντιστοιχο του ενστικτου κυνηγιου ειδικα απο εργασιακη γραμμη... δεν παιζει...
εκτος αν καταπιεσεις και δεν βγαλεις ποτε το συγκεκριμμενο ενστικτο.. οποτε προς τι η εργασιακη γραμμη....
μην αναπτυξεις τι εννοεις το'πιασα...
στο πως θα το κανει... ναι εξαρταται πρωτα απο την φυλη του σκυλου, τον σκυλο και τον ιδιοκτητη... που πρεπει να γνωριζει την φυλη.... κι οχι να υποθετει....
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
δυο θεματακια....
το ντογκο και συνεπειες... μπροστα σε κινητρο αντιστοιχο του ενστικτου κυνηγιου ειδικα απο εργασιακη γραμμη... δεν παιζει...
εκτος αν καταπιεσεις και δεν βγαλεις ποτε το συγκεκριμμενο ενστικτο.. οποτε προς τι η εργασιακη γραμμη....
μην αναπτυξεις τι εννοεις το'πιασα...
στο πως θα το κανει... ναι εξαρταται πρωτα απο την φυλη του σκυλου, τον σκυλο και τον ιδιοκτητη... που πρεπει να γνωριζει την φυλη.... κι οχι να υποθετει....
εγω ομως δεν καταλαβαινω γιατι να παρεις μια φυλη με συγκεκριμενη εργασιακη ικανοτητα,και μετα να καταπιεσεις τον σκυλο να μην βγαλει τα χαρακτηριστηκα αλλα να κανει κατι αλλο...γιατι αυτο καταλαβα απο το ποστ σου....
 
  • Like
Reactions: manolo


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
οχι δεν ενειπα κατι τετοιο..
εγραψα κι εννοουσα οτι ενα ντογκο δεν θα λειτουργησει ετσι οπως το αναφερουν ειδικα αν ειναι απο εργασιακες γραμμες... εκτος αν καταπιεσουν το συγκεκριμμενο ενστικτο...
κι εγω στην ιδια απορια με σενα καταληγω...
 
  • Like
Reactions: manolo


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
δυο θεματακια....
το ντογκο και συνεπειες... μπροστα σε κινητρο αντιστοιχο του ενστικτου κυνηγιου ειδικα απο εργασιακη γραμμη... δεν παιζει...
εκτος αν καταπιεσεις και δεν βγαλεις ποτε το συγκεκριμμενο ενστικτο.. οποτε προς τι η εργασιακη γραμμη....
μην αναπτυξεις τι εννοεις το'πιασα...
στο πως θα το κανει... ναι εξαρταται πρωτα απο την φυλη του σκυλου, τον σκυλο και τον ιδιοκτητη... που πρεπει να γνωριζει την φυλη.... κι οχι να υποθετει....
Να σου πω αρχικα οτι δεν αναφερομουνα ειδικα σε argentino μιας κ δεν εχω επαφη με την φυλη παρα μονο απ οσα διαβαζω.

Μιας ομως κ το θετεις ετσι, υποτειθεται οτι υπαρχει ισχυροτατο το ενστικτο του κυνηγιου, αλλα εξ ισου ισχυρο το ενστικτο του "δεσιματος" στο συγκεκριμενο σκυλι.
Εκτος αν ξερω λαθος.

Κατα συνεπεια σε ενα σκυλι που "δενεται" κ "αγαπαει" την οικογενεια του δεν ειναι δυσκολο να επικαλεστεις αυτο το ενστικτο για να του δημιουργησεις δυσαρεστες συνεπειες.......
Εκτος παλι αν καταλαβες με το παραπανω που εγραψα οτι "συνεπειες" ειναι να το κανει απο ασπρο μαυρο στο ξυλο, οποτε δεν καταλαβες καθολου τι εγραψα........
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
μαλον δεν ξερετε απο ντογκο...
αλλα δεν θελω να μπω σε αντιπαραθεση
μια γνωμη εξεφρασα που μπορει να ειναι σωστη μπορει και λαθος... δεν με ενδιαφερει να πεισω κανενα γι αυτο... οποτε...
απλα με υποθεσεις ... πως μπορει να ειναι και τι μπορει να ισχυει σε μια φυλη.. δεν προχωραει το θεμα... καλο θα ηταν.. να ακουγαμε και κατι αλλο...
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
Να σου πω αρχικα οτι δεν αναφερομουνα ειδικα σε argentino μιας κ δεν εχω επαφη με την φυλη παρα μονο απ οσα διαβαζω.

Μιας ομως κ το θετεις ετσι, υποτειθεται οτι υπαρχει ισχυροτατο το ενστικτο του κυνηγιου, αλλα εξ ισου ισχυρο το ενστικτο του "δεσιματος" στο συγκεκριμενο σκυλι.
Εκτος αν ξερω λαθος.

Κατα συνεπεια σε ενα σκυλι που "δενεται" κ "αγαπαει" την οικογενεια του δεν ειναι δυσκολο να επικαλεστεις αυτο το ενστικτο για να του δημιουργησεις δυσαρεστες συνεπειες.......
Εκτος παλι αν καταλαβες με το παραπανω που εγραψα οτι "συνεπειες" ειναι να το κανει απο ασπρο μαυρο στο ξυλο, οποτε δεν καταλαβες καθολου τι εγραψα........
το σχεση εχει το δεσιμο με τον εκαστοτε αφεντικο με το ενστικτο του κυνηγιου,το δεσιμο εκφραζεται πολυπλευρα και με διαφορους τροπους,το πρει απο την αλλη ειναι συγκεκριμενο,δεν νομιζω να υπαρχει διλλημα.......
 


Reinmeister

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2013
301
85
Η εκπαίδευση που ακουθείται είναι μία και ονομάζεται "Συντελεστική Μάθηση".
Ωστόσο όλοι πρέπει να καταλάβουμε ότι όλη η φιλοσοφία της εκπαίδευσης στηρίζεται σε αυτό που είπα πιο πάνω, στην Συντελεστική Μάθηση!
Η διαδικασία της εκπαίδευσης είναι μία!Δεν υπάρχει άλλη, ό,τι άλλο και αν κάνεις το αποτέλεσμα θα είναι πασάλειμα!Η όλη διαδικασία της εκπαίδευσης στην κυνολογία/κυνοφιλία είναι η Συντελεστική Μάθηση!Αυτήν παίρνουν και την ξεχειλώνουν πότε προς το θετικό της και πότε προς το "παραδοσιακό" της οι διάφοροι που επικαλούνται εκπαιδευτές!Ποτέ όμως κανείς δεν είδε σε βάθος χρόνου τα αποτελέσματα της μονομερούς εκπαίδευσης!
Απλώς λέω ότι όλη η εκπαίδευση στηρίζεται σε μία συνθήκη!
Αυτή της Συντελεστικής Μάθησης!Έτσι λέγεται!
Και η θετική και η παραδοσιακή και οποιαδήποτε άλλη εκπαίδευση χρησιμοποιεί(δανείζεται καλύτερα) μονομερώς τις πρακτικές της!



Αναλόγως του τι έχεις λοιπόν εφαρμόζεις και την εκπαίδευση!Προφανώς σε ένα κουταβάκι που θα πέσει σε έμπειρα χέρια είναι πιο εύκολα να το σχηματίσεις μέρα με τη μέρα με όλα τα καλούδια της συντελεστικής και σιγά σιγά να χτίσεις!Τα πράγματα αλλάζουν όταν έχεις δύσκολο χαρακτήρα ή χαρακτήρα μα παγιωμένες συμπεριφορές!Ωστόσο η αρχή είναι η ίδια και στηρίζεται σε αυτό!
Απλώς παρουσίασα τις βάσεις της εκπαίδευσης, τίποτα παραπάνω!


Εγώ εξέφρασα μέθοδο εκμάθησης!Και η εκμάθηση είναι μία!Είτε το αρνείσαι είτε όχι!
Ακόμα και η καταστολή είναι μέθοδος εκμάθησης!Πες το όπως θες δεν ενδιαφέρει κανέναν!Απλώς εγώ είπα να το πω, αν είναι μεμπτό το δέχομαι!
Ο σκύλος λειτουργεί ως ον υπό την σκέπη της επιβράβευσης και της διόρθωσης!
Αυτό που ενδιαφέρει όλους είναι ότι κάθε χαρακτήρας για να αναπτύξει συμπεριφορές επιθυμητές ή αρνητικές, το κάνει όταν επιβραβευτεί ή διορθωθεί γι'αυτές τις συμπεριφορές!



Επέτρεψε μου όμως να διαφωνήσω και πάλι σε σκύλο με παγιωμένες συμπεριφορές ότι αν πιάσεις το λουρί να δουλέψεις μαζί του και πας να τον διορθώσεις/καταστείλεις ή που θα δημιουργήσεις έναν στρεσαρισμένο σκύλο ή που θα σε διορθώσει αυτός με την σειρά του!



Εσύ μπορείς να περιμένεις καιρό μέχρι να μεγαλώσει ο μικρός!
Εγώ πάντως που έχω ενήλικο κυριαρχικό σκύλο μπορώ να σου πω ότι η αδιαφορία είναι μεγάλο όπλο!Με μπαλάκια και λουκάνικα ή και χωρίς αυτά!
Εγώ ακολούθησα την μέθοδο της αδιαφορίας(προφανώς και υπάρξαν διορθώσεις), εσύ ακολούθα την μέθοδο της διόρθωσης δουλεύοντας τον σκύλο πάνω στην διόρθωση μπροστά σε τέρας που θέλει να τον ξεσκίσει!Εγώ παρουσίασα στον σκύλο μου μία άλλη κατάσταση και τον δούλεψα πάνω σε εκείνη!
Εσύ κάτσε με τον σκύλο σου μπροστά στο τέρας και όταν κάνει μαρς ο σκύλος σου(εμφανίσει ανεπιθύμητη συμπεριφορά) ως ανταπόδοση, διόρθωσε τον και δούλεψε πάνω στην καταστολή!
Μην του δείχνεις πως μπορεί να δουλέψει και αλλιώς, παρά μόνο διόρθωνε τον και κατέστειλε τον κάθε φορά που βλέπει έναν σκύλο που θέλει να τον ξεσκίσει!
Δεν έχει σημασία αν είναι Dogo(πιο κυριαρχικός) ή Γερμανικός Ποιμενικός(λιγότερο κυριαρχικός). Η οδός είναι λάθος!
Έτσι δεν χτίζουμε σκυλιά αγαπητέ, αλλά στρεσσαρισμένους χαρακτήρες!
Και δεν έχει σχέση με θετική εκπαίδευση αυτό που σου λέω, αλλά με το νορμάλ!
Και με την αδιαφορία δεν αποφεύγεις!Και το ότι αποφεύγεις δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να το διαχειριστείς!Απλά δημιουργείς προϋποθέσεις για να μην εκφράσει ο σκύλος συμπεριφορές!
Τον δουλεύεις σε άλλες καταστάσεις μυαλού και μαθαίνει πως να ενεργεί με διαφορετικά μοτίβα!Επίσης και αυτό δεν έχει να κάνει με θετική εκπαίδευση!
Δεν είπε κανείς να αποφύγεις συμπεριφορά!Απέφυγε όμως κατάσταση!Άλλο το ένα, άλλο το άλλο!
Αν ξέρεις ότι ο σκύλος σου θα αντιμετωπίσει τέρατα, και προφανώς λόγω του ότι είναι αρσενικός κυριαρχικός η λύση δεν είναι να τον πας μπροστά σε τέρας, να αναπτύξει συμπεριφορά και να τον διορθώνεις, αλλά να επιλέξεις άλλη οδό εκμάθησης ώστε να μην χρειαστεί να μπεις σε ανεπιθύμητη συμπεριφορά και να αναγκαστείς να τον δουλέψεις και όχι πάντα με υψηλά ποσοστά επιτυχίας!



Ο σκοπός μου ήταν η ενημέρωση!Απλώς ανέβασα το βίντεο γιατί κατά κόρον σε τέτοια θέση δουλεύονται τα σκυλιά στην Βασική Υπακοή!Αριστερά και zits με eye contact!
Το έκανα ευγενικά και τοποθετήθηκα επίσης ευγενικά κάνοντας αισθητό ότι η ώρα του φαγητού είναι μία ευκαιρία για να ορίσουμε την θέση του κουταβιού!

Δέχομαι τις διαφορετικές γνώμες!
Δεν νουθετώ, δεν κατευθύνω!Λέω πράγματα που χρησιμοποιεί η αντικειμενικά σκεπτόμενη κυνοφιλία!Και φυσικά όσον αφορά την εκπαίδευση είμαι υπέρμαχος των συνδυασμών αναλόγως με το τι σκύλο έχουμε να κάνουμε!

Μπορείς όπου "εσύ" και "εγώ", να βάλεις οποιονδήποτε. Όπως "δικός μου σκύλος" ή "δικός σου σκύλος" να βάλεις οποιονδήποτε σκύλο!Εμένα με ενδιαφέρει η ουσία, η μέθοδος!Άλλωστε για την κυνολογία είμαστε εδώ. Μέσα από προσωπικές καταστάσεις ναι, αλλά με μέτρο.
 


Reinmeister

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2013
301
85
βρηκα επιτελους χρονο να απαντησω και πηρε μονο την παραθεση...ας το διαγραψει καποιος...απαντηση λοιπον αργοτερα...
 


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
βρηκα επιτελους χρονο να απαντησω και πηρε μονο την παραθεση...ας το διαγραψει καποιος...απαντηση λοιπον αργοτερα...
Εγώ θα έλεγα να αφήσεις τις απαντήσεις και να βάλεις κανένα καινούριο video με τον κούταβο...:)
 


Reinmeister

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2013
301
85
@st3li0s...το να γραφεις ακριβως τα ιδια πραγματα με διαφορετικες λεξεις και να εξακολουθεις να μην απαντας στο δια ταυτα δεν βοηθουν την συνεχεια...σου εχω απαντησει ηδη σε ολα αυτα που γραφεις,στο προηγουμενο ποστ μου,αλλα ειναι σαν να τα εχω γραψει σε σανσκριτικη β...γι αυτο αλλωστε παρεθεσα κομματια απο τα ποστς σου μαζεμενα κι ο καθενας ας κατσει να κρινει...

να ξαναγραψω οτι εχω ηδη γραψει,στα περι συνολου εκπαιδευσης καθως και μεθοδων, το θεωρω περιττο...

ποιος σου ειπε οτι το μαρς που κανει το σκυλι μπροστα σε αλλο σκυλι-τερας που θελει να το ξεσκισει οτι ειναι αρνητικη συμπεριφορα?...θετικοτατη ειναι και απολυτως θεμιτη,μια και ειναι ενα απο τα βασικα ενστικτα οποιουδηποτε ζωου οταν απειλειται...

οταν ειδικα μιλαμε για ζωο φυλαξης και σωματοφυλακης,ενας παραπανω λογος να "βγαλει"τετοια αντιδραση...

η εκπαιδευση σε αυτο το κομματι αφορα το ποτε,πως και υπο ποιες συνθηκες θα βγαλει αυτη την συμπεριφορα απεναντι στο τερας και η απαντηση ειναι απλη...οποτε υπαρξει ουσιαστικη απειλη η οποτε ενταλθει...εκει πονταρει και η εκπαιδευση του με οποιον τροπο κι αν αυτη λαμβανει χωρα...

σου εγραψα με απολυτη σαφηνεια,οτι θα θελα να δω σε μια τετοια περιπτωση ποιο απο τα σκυλια θα ηταν πιο υπακουο...εσυ απο αυτο συμπερανες (κλασσικα χωρις κανενα εναυσμα απο μενα),οτι το σκυλι μου θα αρχισει την φασαρια κι εγω θα τραβολογαω λουρια για να το καταστειλω...επισης οτι θα δημιουργησω στρεσσαρισμενο ζωο...αυτο εμενα μου δειχνει απειρια και κατ επεκτασιν αδυναμια αντιληψης των γραφομενων μου,μεσω αυθαιρετων συμπερασματων..

δεν το γραφω το παραπανω σε καμια περιπτωση προσβλητικα,απλως αυτο βλεπω απο τα γραφομενα σου...μου δινεις την εντυπωση μικρου σε ηλικια του οποιου η μονη ενασχοληση στο κομματι εκπαιδευσης ειναι ενος και μοναδικου σκυλου,δικου του, τον οποιο του εχουν ετοιμασει αλλοι,παρουσια του και απλως αυτος συντηρει (εκπαιδευτικα),με τις μεθοδους που του εχουν μαθει,μην βλεποντας τιποτε αλλο περαν αυτων των συγκεκριμενων μεθοδων...κατ επεκτασιν ειναι πολυ λογικη η αρνητικη σταση σου απεναντι σε οτιδηποτε διαφορετικο...

αποδειξε μου οτι κανω λαθος γραφοντας μου τι εχεις κανει μονος σου...τα πληρη ερωτηματα τα γραψα στο προηγουμενο ποστ μου...κανεις δεν θα θεωρησει οτι περιαυτολογεις...σιγουρα οχι εγω...απλως να ξερουμε σε τι επιπεδο μιλαμε...εαν παλι δεν θες ,μην μου απαντησεις...δεν θα χαλασουμε τις καρδιες μας...

η αιτιολογηση του σκεπτικου σου περι ανεβασματος βιντεο ενηλικου σκυλου,ουδεμια σχεση εχει την υπαρξη του θρεντ,απ οποια πλευρα κι αν επιλεξεις να την δεις...δεν αμφισβητησα την ευγενεια της κινησης παρα μονο την χρηστικοτητα της,την οποια εξακολουθω να θεωρω ανυπαρκτη...

σαφως και ειμαι υπερ της καταστολης αρνητικων συμπεριφορων και θεωρω τα εναλλακτικα σεναρια αποφυγη καταστασεων...το γιατι ειμαι υπερ της καταστολης το εχω,επισης, ηδη γραψει...

παραδειγμα...το να αδιαφορησει ο σκυλος μου μπροστα στο τερας επειδη εχει στραμμενη την προσοχη του στο μπαλακι η το λουκανικο και εχει βαλει την διαδικασια παιχνιδιου πιο πανω απο το ενστικτο του,το θεωρω τραγικο λαθος,το οποιο θα εχει ολεθριες συνεπειες σε πραγματικη κατασταση...

το να αδιαφορησει εαν το τερας λυσσαει στα 3 μετρα και να κανει μαρς στα 2, η οταν του πω εγω ειναι το θεμιτο...

τα εναλλακτικα σεναρια ,τις περισσοτερες φορες, μπερδευουν τα ενστικτα του ζωου κανοντας το ασταθες και με μη παγιωμενη συμπεριφορα...

η "μαγκια" δεν ειναι να καταστειλεις η να κοιμισεις το ενστικτο αποφευγοντας καταστασεις,αλλα να το οδηγησεις σωστα στην κατευθυνση που θες...

τα εναλλακτικα σεναρια ειναι,κατα βαση, θετικες μεθοδοι εκπαιδευσης που σκοπο εχουν τον χειρισμο ιδιαιτερως κυριαρχικων ζωων με πολυ εντονα ενστικτα,των οποιον ο χειρισμος και κατευθυνση ειναι παρα πολυ δυσκολα στον απειρο χειριστη...οπως εχω ξαναγραψει,ειναι ,συγκριτικα,πανευκολο να δουλεψεις στην βασικη υπακοη ενα ζωο χρησιμοποιωντας τεχνικα μεσα,ειτε αυτα λεγονται παιχνιδια,ειτε τροφες...το δυσκολο ειναι να το κανεις απουσια αυτων...

το ζωο δεν δουλευει μονο υπο την σκεπη διορθωσης επιβραβευσης,αλλα και υπο την σκεπη της πιεσης-δυσφοριας και αφαιρεσης αυτης καθως και καμποσων αλλων τροπων...δεν θα σου πω με ποιον τασσομαι υπερ,η ποσοι ειναι αυτοι,απλως το γραφω για να δεις οτι τα πραγματα δεν ειναι τοσο μονοδιαστατα οσο θελεις να τα δειχνεις να ειναι...

το να παιρνεις εσυ (τριτο προσωπο) την ανθρωπινη ψυχολογια και να την εφαρμοζεις αυτουσια στο ζωο ειναι λαθος...ουδεμια σχεση εχουν τα δυο οντα...συγκλιση υπαρχει σε περιπτωσεις,σε καμια περιπτωση ομως δεν μπορει καποιος να την εφαρμοσει γενικευμενα...

anyway..πολυ μεγαλη συζητηση η οποια δεν εχει ιδιαιτερο οφελος για καποιον εδω μεσα...οποιος θελει να εκπαιδευσει το ζωο του,βρισκει εκπαιδευτη και το κανει...ολα τ ἀλλα ειναι να χουμε να λεμε να περναει η ωρα...

@afg θα σου απαντησω με παραδειγμα...

ο μπεμπης ειναι πλεον 4 μηνων,τελειωσε τα εμβολια του και ηρθε η ωρα να γνωρισει κι αλλους κοπριταραδες...εφερα λοιπον σπιτι ενα θηλυκο πιντσερ των 6 κιλων και 2.5 ετων που παιρνει κοκα για πρωινο για να αρχισουμε τις γνωριμιες...πολυ συνειδητη επιλογη η συγκεκριμενη...

στην αρχη τον τραμπουκισε η νεαρα,γυαγιζογρυλιζοντας και τρεχοντας σε ολα τα μηκη και πλατη και ο μικρος εκλασε μαλλι για 7 πουλοβερ...καμια διορθωση δεν εγινε σε καποιο απο τα δυο,απλως οι χειριστες ειμασταν πολυ κοντα για την οικειοτητα του θεματος (των σκυλιων)...

ο μικρος "διαβασε"την δικη μου χαλαροτητα και σιγα σιγα αρχισε να χαλαρωνει και αυτος...στην συνεχεια δεθηκε στο κρεββατι του και αφησα το πιντσερ να γυρναει γυρω γυρω μεχρι που ο μικρος κοντεψε να κοιμηθει...

στην συνεχεια τον ελευθερωσα και πηγαμε σε σημειο που να μην εχουν τα ζωα περιθωριο απολυτως ελευθερης κινησης...εκει ο μικρος πηγε να την μυρισει πολυ χαλαρος και το πιντσερ με το που στριμωχτηκε αγριεψε...ο μικρος αντεδρασε αντιστοιχα αρχιζοντας να γρυλιζει και να κανει μαρς,με το πιντσερ αντιστοιχα να χει κολλησει στον τοιχο...

οσο αντιδρουσε ετσι, εγω ειχα τα χερια μου στον θωρακα του μην αφηνοντας τον να φτασει κοντα...καμια διορθωση,καμια εντολη...απλως περιορισμο του μαρς μεχρι ενα συγκεκριμενο σημειο...

τελος πηγαμε σε μερος με ελευθερια κινησης...εκει το πιντσερ απομακρυνθηκε και με το που εφτασε σε αποσταση ασφαλειας αρχισε ξανα να γρυλιζει και να γαυγιζει...ο μπεμπης εκει απλως καθοταν και την κοιτουσε...

εαν αντιλαμβανεσαι το σκεπτικο,αντιλαμβανεσαι και το γενικοτερο πλαισιο στο οποιο πρεπει να κινηθεις...

@johnk

presa canario προσωπικο απο κουταβι(απολυτη υπακοη,φυλαξη χωρου,σωματοφυλακη),pointer προσωπικο(γυναικας) απο κουταβι(ΒΥ),setter προσωπικο απο κουταβι (καμια εκπαιδευση),2 rotts ενηλικα με προβληματα συμπεριφορας στον χωρο τους(διορθωση συμπεριφορας και ΒΥ),εναν μπασταρδο ελληνικο ποιμενικο των 70 κιλων κολλητου (εδω απλως εγινε ανεκτος στον χωρο κοβοντας τις επιθεσεις στην οικογενεια,με μια υποτυπωδη υπακοη,μια και αυτο ζητηθηκε μονο),2 dobbs ενηλικα του ιδιου ιδιοκτητη (ΒΥ, φυλαξη χωρου,σωματοφυλακη οπου ο yours truly εκανε και τον μανικι μαν(ερεθιστη) και ο αττιλας τον "κακο"σκυλο) και ενα jack russel φιλεναδας (το οποιο η θα μαθαινε ΒΥ ή η αλλη θα κατεληγε ψυχιατρειο)...καποιες συμβουλες σε γνωστους, γενικου περιεχομενου, δεν ειναι αξιες αναφορας...

ολα τα παραπανω εγιναν πολλα χρονια πριν,μια και ζητηθηκαν απο φιλους,με τον αττιλα (προσωπικο καναριο) να με αφηνει το 2008 θεωρωντας οτι ποτε ξανα δεν θα γινω κατοχος σκυλου...φετος δεν αντεξα και πηρα τον λευκο σατανομπασταρδο...

@PXM-DANBULL το επομενο βιντεο θα αργησει πολυ και θα περιλαμβανει τον ενηλικο πια "μπεμπη"σε καθηκοντα σωματοφυλακης κι αυτο μονο και μονο για το γαμωτο του πραγματος...το συγκεκριμενο με την τροφη το τραβηξα πιο πολυ για το θεμα γνωριμιας και τον χαβαλε του πραγματος και την χαζοφατσα του, παρα για οτιδηποτε αλλο...δεν μου λεει κατι να γυριζω τα "σηκω-κατσε,κανε κωλοτουμπα,δωσε χερακι διοτι δεν ειναι του στυλ μου να το παιζω εκπαιδευτης,μια και δεν ειμαι...τα υπολοιπα κατ ιδιαν...


απλως θελω να ασχολουμαι αυστηρα προσωπικα και μονο προσωπικα με το σκυλι μου και τιποτε αλλο...η συζητηση κατ εμε κακως εφτασε σε αυτο το σημειο και δεν εχω σκοπο να την τραβηξω περαιτερω...

το θεμα περι dogo argentino και φυλαξης δεν προκειται να το συζητησω εδω...εαν θεωρει καποιος οτι αξιζει αναφορας, ας κανει θρεντ να το κουβεντιασουμε,εαν και δεν θεωρω οτι υπαρχει λογος...

υ.γ. εαν ξεχασα καποιον σχωρατε με...4 το πρωι ειναι...
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Δηλαδή δε θα ξαναδούμε μπέμπη μέχρι την ενηλικίωση; Ούτε καν φωτογραφίες; Ή και βιντεάκι άσχετο απο εκπαίδευση; Ξέρεις χαζοχαρούμενες πόζες ή ανέμελο τρέξιμο;
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


Reinmeister

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2013
301
85
Δηλαδή δε θα ξαναδούμε μπέμπη μέχρι την ενηλικίωση; Ούτε καν φωτογραφίες; Ή και βιντεάκι άσχετο απο εκπαίδευση; Ξέρεις χαζοχαρούμενες πόζες ή ανέμελο τρέξιμο;
σαφως...φωτο θα ανεβασω συντομα απο τον χαζοβιολη...:LOL:
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ωραία!
(Κι ελπίζω σε ένα φιλειρηνικό κλίμα από όλες της πλευρές. Ας αφήνουμε και τίποτα να πέσει στο πάτωμα)
 
  • Like
Reactions: d-friend


Reinmeister

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2013
301
85
Ωραία!
(Κι ελπίζω σε ένα φιλειρηνικό κλίμα από όλες της πλευρές. Ας αφήνουμε και τίποτα να πέσει στο πάτωμα)
εγω θα πεσω στο πατωμα κοπελια αφου μου βγαλει τελειως εξω την γλωσσα ο κερατας...:sleep:
 




Reinmeister

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2013
301
85
αστα να παν στο διαολο σου λεω...:(

θα τα πληρωσει βεβαια πολλαπλασια οταν θα κανει χιλιομετρα διπλα στο μηχανακι μεχρι να του φτασει η γλωσσα στα πατωματα...πισω εχει η αχλαδα τη νουρα...;)
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Καταρχήν μπερδεύεις πράγματα και με παρασύρεις σε συζητήσεις που είναι λανθασμένες εξ'ορισμού!
Το ένστικτο φύλαξης είναι μία ένδειξη για έναν σκύλο!Από 'κει και πέρα το παίρνεις και το χρησιμοποιείς σωστά προς συγκεκριμένες κατευθύνσεις και όχι σε τέρατα!
Αν μου μπερδεύεις την φύλαξη με το την επιθυμητή σύμφωνα με σένα κάτι δεν πάει καλά!

@st3li0s...το να γραφεις ακριβως τα ιδια πραγματα με διαφορετικες λεξεις και να εξακολουθεις να μην απαντας στο δια ταυτα δεν βοηθουν την συνεχεια...σου εχω απαντησει ηδη σε ολα αυτα που γραφεις,στο προηγουμενο ποστ μου,αλλα ειναι σαν να τα εχω γραψει σε σανσκριτικη β...γι αυτο αλλωστε παρεθεσα κομματια απο τα ποστς σου μαζεμενα κι ο καθενας ας κατσει να κρινει...

να ξαναγραψω οτι εχω ηδη γραψει,στα περι συνολου εκπαιδευσης καθως και μεθοδων, το θεωρω περιττο...

Νομίζω ότι είμαι αρκετά ξεκάθαρος σε ότι λέω!

ποιος σου ειπε οτι το μαρς που κανει το σκυλι μπροστα σε αλλο σκυλι-τερας που θελει να το ξεσκισει οτι ειναι αρνητικη συμπεριφορα?...θετικοτατη ειναι και απολυτως θεμιτη,μια και ειναι ενα απο τα βασικα ενστικτα οποιουδηποτε ζωου οταν απειλειται...
Δεν κρίνεις έναν σκύλο θεωρώντας επιθυμητή την έκφραση της συμπεριφοράς απέναντι σε ένα τέρας που θέλει να το ξεσκίσει!Και ούτε αυτό κρίνει την φύλαξη του σκύλου!Έλεος!
Σε τέρας αγαπητέ το κατευθύνεις(πανάθεμα σε χρησιμοποιήσες και λέξη συγκεκριμένη) να αδιαφορήσει, να αποκτήσει γερά νεύτα υπό αυτήν την κατάσταση και χτίζεις σε κάποιο επιτρεπτό ΚΑΙ επιθυμητό, όπως είναι ο ερεθιστής!Συγκεκριμένα πράγματα!Από εκεί βλέπεις αν ο σκύλος έχει ένστικτο φύλαξης και όχι στο τέρας που λυσσάει να το ξεσκίσει!
Είναι το τι θέλεις αγαπητέ και εδώ εσύ θέλεις λάθος πράγματα!

οταν ειδικα μιλαμε για ζωο φυλαξης και σωματοφυλακης,ενας παραπανω λογος να "βγαλει"τετοια αντιδραση...
Η φύλαξη αγαπητέ είναι καθήκον!Δεν είναι καραμέλα να βγάζει το κόμπλεξ του ο σκύλος απέναντι σε ένα τέρας επειδή εσύ δεν του μαθες να αδιαφορεί!

η εκπαιδευση σε αυτο το κομματι αφορα το ποτε,πως και υπο ποιες συνθηκες θα βγαλει αυτη την συμπεριφορα απεναντι στο τερας και η απαντηση ειναι απλη...οποτε υπαρξει ουσιαστικη απειλη η οποτε ενταλθει...εκει πονταρει και η εκπαιδευση του με οποιον τροπο κι αν αυτη λαμβανει χωρα...
Ακριβώς εδώ θα συμφωνήσω!Υπό συνθήκες και υπό εντολές ναι, όχι όμως σε ότι να ναι αποδέκτη!
Δεν μπορείς αν μου κρίνεις τον σκύλο που έχει περάσει φύλαξη επειδή κάνει μαρς σε τέρας που θέλει να το ξεσκίσει!Ντροπής πράγματα!Ο σωστός σκύλος που έχει περάσει φύλαξη είναι ένας συγκεκριμένος σκύλος και δεν σκορπά αλόγιστα τα ένστικτά του!Εκτός όπως είπα αν δεν τον έχεις δουλέψει εσύ να τα εκφράζει συγκεκριμένα!

σου εγραψα με απολυτη σαφηνεια,οτι θα θελα να δω σε μια τετοια περιπτωση ποιο απο τα σκυλια θα ηταν πιο υπακουο...εσυ απο αυτο συμπερανες (κλασσικα χωρις κανενα εναυσμα απο μενα),οτι το σκυλι μου θα αρχισει την φασαρια κι εγω θα τραβολογαω λουρια για να το καταστειλω...επισης οτι θα δημιουργησω στρεσσαρισμενο ζωο...αυτο εμενα μου δειχνει απειρια και κατ επεκτασιν αδυναμια αντιληψης των γραφομενων μου,μεσω αυθαιρετων συμπερασματων..
Δεν συμπεραίνω τίποτα!Γράφω quote στο quote, όμορφα και...συγκεκριμένα!
Ναι και εγώ θα ήθελα να δω ποιο σκυλί είναι υπάκουο, αυτό που δουλεύτηκε να αδιαφορεί στο τέρας και να βγάζει την φύλαξη

δεν το γραφω το παραπανω σε καμια περιπτωση προσβλητικα,απλως αυτο βλεπω απο τα γραφομενα σου...μου δινεις την εντυπωση μικρου σε ηλικια του οποιου η μονη ενασχοληση στο κομματι εκπαιδευσης ειναι ενος και μοναδικου σκυλου,δικου του, τον οποιο του εχουν ετοιμασει αλλοι,παρουσια του και απλως αυτος συντηρει (εκπαιδευτικα),με τις μεθοδους που του εχουν μαθει,μην βλεποντας τιποτε αλλο περαν αυτων των συγκεκριμενων μεθοδων...κατ επεκτασιν ειναι πολυ λογικη η αρνητικη σταση σου απεναντι σε οτιδηποτε διαφορετικο...

αποδειξε μου οτι κανω λαθος γραφοντας μου τι εχεις κανει μονος σου...τα πληρη ερωτηματα τα γραψα στο προηγουμενο ποστ μου...κανεις δεν θα θεωρησει οτι περιαυτολογεις...σιγουρα οχι εγω...απλως να ξερουμε σε τι επιπεδο μιλαμε...εαν παλι δεν θες ,μην μου απαντησεις...δεν θα χαλασουμε τις καρδιες μας...

η αιτιολογηση του σκεπτικου σου περι ανεβασματος βιντεο ενηλικου σκυλου,ουδεμια σχεση εχει την υπαρξη του θρεντ,απ οποια πλευρα κι αν επιλεξεις να την δεις...δεν αμφισβητησα την ευγενεια της κινησης παρα μονο την χρηστικοτητα της,την οποια εξακολουθω να θεωρω ανυπαρκτη...
Το προφίλ να μου λείπει!Κρίνε με από τον εμπεριστατωμένο λόγο μου και μόνο!Το να σχηματίζεις ένα προφίλ για κάποιον χρησιμοποιώντας έξυπνες ομολογουμένως λέξεις αμέσως υποβιβάζεις τον λόγο του, ενώ δεν είναι εκεί το ζητούμενο!
Αρνητική στάση κρατάω όταν ξεφεύγει εσκεμμένα το θέμα από την συζήτηση!Κατα τ'αλλα ξέρω να μιλάω πάνω στο θέμα χωρίς να ξεφεύγω, εκτός και αν με παρασύρουν και δημιουργούν λάθος εντύπωση!

σαφως και ειμαι υπερ της καταστολης αρνητικων συμπεριφορων και θεωρω τα εναλλακτικα σεναρια αποφυγη καταστασεων...το γιατι ειμαι υπερ της καταστολης το εχω,επισης, ηδη γραψει...
Και ποιος δεν είναι υπέρ της καταστολής αρνητικών συμπεριφορών?

παραδειγμα...το να αδιαφορησει ο σκυλος μου μπροστα στο τερας επειδη εχει στραμμενη την προσοχη του στο μπαλακι η το λουκανικο και εχει βαλει την διαδικασια παιχνιδιου πιο πανω απο το ενστικτο του,το θεωρω τραγικο λαθος,το οποιο θα εχει ολεθριες συνεπειες σε πραγματικη κατασταση...
Ποιος σου είπε ότι έχει στραμμένη την προσοχή του στο μπαλάκι?Στον χειριστή του την έχει!
Με μπαλάκι ή με ο,τιδήποτε άλλο δουλεύτηκε, αυτό δεν σημαίνει ότι το μπαλάκι λύνει κάτι!
Και ποιος σου είπε ότι ο σκύλος εκείνη την ώρα βάζει το παιχνίδι παραπάνω από το...ένστικτο?
Μπερδεύεις πάλι πράγματα!
Ο σκύλος δηλαδή αν έχει υπακοή και αδιαφορεί και διατηρεί την προσοχή του πάνω στον χειριστή του την ώρα που ένα τέρας θέλει να το ξεσκίσει αυτό για σένα είναι κακό!Αυτό για μένα λέγεται υπακοή!
Τι είναι ορθό για σένα?Να αρχίζει να τραβάει για να πάει και αυτό να ξεσκίσει το τέρας και να γίνουν μαλλιοκούβαρα?Σωστό είναι για σένα να βγάλει την μαχητικότητα εκείνη την στιγμή προς αυτήν την κατεύθυνση?

το να αδιαφορησει εαν το τερας λυσσαει στα 3 μετρα και να κανει μαρς στα 2, η οταν του πω εγω ειναι το θεμιτο...
Αυτό δεν είναι θεμιτό, είναι ανούσιο, άχρηστο και χαζό να καταγίνεσαι εσύ και ο σκύλος σου με έναν τέρας που λυσσάει στα 3 μέτρα!

τα εναλλακτικα σεναρια ,τις περισσοτερες φορες, μπερδευουν τα ενστικτα του ζωου κανοντας το ασταθες και με μη παγιωμενη συμπεριφορα...
Καλά!

η "μαγκια" δεν ειναι να καταστειλεις η να κοιμισεις το ενστικτο αποφευγοντας καταστασεις,αλλα να το οδηγησεις σωστα στην κατευθυνση που θες...
Αυτό λέω και 'γω!
Κανείς δεν λέει να το καταστείλεις, κανείς δεν λέει να το κοιμήσεις!Αυτό που συμβαίνει είναι να βρεις την σωστή κατεύθυνση. Και η σωστή κατεύθυνση δεν είναι το τέρας!

τα εναλλακτικα σεναρια ειναι,κατα βαση, θετικες μεθοδοι εκπαιδευσης που σκοπο εχουν τον χειρισμο ιδιαιτερως κυριαρχικων ζωων με πολυ εντονα ενστικτα,των οποιον ο χειρισμος και κατευθυνση ειναι παρα πολυ δυσκολα στον απειρο χειριστη...οπως εχω ξαναγραψει,ειναι ,συγκριτικα,πανευκολο να δουλεψεις στην βασικη υπακοη ενα ζωο χρησιμοποιωντας τεχνικα μεσα,ειτε αυτα λεγονται παιχνιδια,ειτε τροφες...το δυσκολο ειναι να το κανεις απουσια αυτων...
Reinmeister τα παιχνίδια, τροφές, τεχνητά μέσα είναι ΚΙΝΗΤΡΑ!Δεν διαιωνίζονται!
Εκτός και αν είναι κάποιος βλάκας και τα χρησιμοποιεί πάντοτε, οπότε και θα χτίζει έναν σκύλο ότι να 'ναι, ζήτουλα, εξαρτώμενο κτλ κτλ!
Λες πράγματα αυτονόητα!

το ζωο δεν δουλευει μονο υπο την σκεπη διορθωσης επιβραβευσης,αλλα και υπο την σκεπη της πιεσης-δυσφοριας και αφαιρεσης αυτης καθως και καμποσων αλλων τροπων...δεν θα σου πω με ποιον τασσομαι υπερ,η ποσοι ειναι αυτοι,απλως το γραφω για να δεις οτι τα πραγματα δεν ειναι τοσο μονοδιαστατα οσο θελεις να τα δειχνεις να ειναι...
Εξαρτάται σε τι κατάσταση είναι το ζώο!
Δεν θα πας να πιέσεις ένα ζώο το οποίο δεν σηκώνει η κατάσταση του πίεση!
Μόνο μονοδιάστατα δεν τα βλέπω!Απλα κόλλησες σε κάτι!Παρεμπιπτόντως η πίεση και η αφαίρεση αυτής είναι στην μέθοδο που παρέθεσα πιο πάνω και δεν είναι μόνο ανθρώπινη!
Μην μου κολλήσεις ρετσινιά επειδή ανέφερα μία μέθοδο!

το να παιρνεις εσυ (τριτο προσωπο) την ανθρωπινη ψυχολογια και να την εφαρμοζεις αυτουσια στο ζωο ειναι λαθος...ουδεμια σχεση εχουν τα δυο οντα...συγκλιση υπαρχει σε περιπτωσεις,σε καμια περιπτωση ομως δεν μπορει καποιος να την εφαρμοσει γενικευμενα...
Κανείς δεν είπε αυτούσια, κανείς δεν είπε γενικευμένα!Απλή αναφορά έγινε!

anyway..πολυ μεγαλη συζητηση η οποια δεν εχει ιδιαιτερο οφελος για καποιον εδω μεσα...οποιος θελει να εκπαιδευσει το ζωο του,βρισκει εκπαιδευτη και το κανει...ολα τ ἀλλα ειναι να χουμε να λεμε να περναει η ωρα...
Ε προφανώς βρίσκει κάποιον και τον δουλεύει!
Δεν είμαστε εδώ για να λέμε μόνο απλά πράγματα!Είμαστε εδώ για να συζητάμε και πιο σύνθετα!

Τώρα για τα υπόλοιπα περί εκπαίδευσης έχεις δέσει κόμπο ότι επειδή ο σκύλος αποφεύγει καταστάσεις σημαίνει ότι δεν τις αντιμετωπίζει:confused:!Οκ!
Ο καθένας δουλεύει τον σκύλο του έτσι όπως νομίζει...

Ένα συγγνώμη από μέρους μου στον κουτάβο σου!
Περιμένουμε και άλλα βίντεο με την εξέλιξη του!

Χριστέ μου johnk καντάντησα με τέτοια σεντόνια.:eek:
 


Reinmeister

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2013
301
85
Καταρχήν μπερδεύεις πράγματα και με παρασύρεις σε συζητήσεις που είναι λανθασμένες εξ'ορισμού!
Το ένστικτο φύλαξης είναι μία ένδειξη για έναν σκύλο!Από 'κει και πέρα το παίρνεις και το χρησιμοποιείς σωστά προς συγκεκριμένες κατευθύνσεις και όχι σε τέρατα!
Αν μου μπερδεύεις την φύλαξη με το την επιθυμητή σύμφωνα με σένα κάτι δεν πάει καλά!
κοιτα τι απαραδεκτος που ειμαι που σε οδηγω στον κακο τον δρομο...τα εξ ορισμου λαθη τα κανεις απο το πρωτο σου ποστ και στα εχω επισημανει ενα προς ενα,αλλα αγρον ηγοραζες και αποφευγεις ατεχνως να απαντησεις...επιλογες ειναι αυτες...


Δεν κρίνεις έναν σκύλο θεωρώντας επιθυμητή την έκφραση της συμπεριφοράς απέναντι σε ένα τέρας που θέλει να το ξεσκίσει!Και ούτε αυτό κρίνει την φύλαξη του σκύλου!Έλεος!
Σε τέρας αγαπητέ το κατευθύνεις(πανάθεμα σε χρησιμοποιήσες και λέξη συγκεκριμένη) να αδιαφορήσει, να αποκτήσει γερά νεύτα υπό αυτήν την κατάσταση και χτίζεις σε κάποιο επιτρεπτό ΚΑΙ επιθυμητό, όπως είναι ο ερεθιστής!Συγκεκριμένα πράγματα!Από εκεί βλέπεις αν ο σκύλος έχει ένστικτο φύλαξης και όχι στο τέρας που λυσσάει να το ξεσκίσει!
Είναι το τι θέλεις αγαπητέ και εδώ εσύ θέλεις λάθος πράγματα!



Η φύλαξη αγαπητέ είναι καθήκον!Δεν είναι καραμέλα να βγάζει το κόμπλεξ του ο σκύλος απέναντι σε ένα τέρας επειδή εσύ δεν του μαθες να αδιαφορεί!
οτι να ναι 1...δεν εγραψα οτι θα κρινεις τον σκυλο απο αυτο,αλλα οτι αυτο ΔΕΝ ειναι αρνητικη συμπεριφορα,κατι που θεωρεις εσυ ως ισχυων...ενστικτο ειναι...βεβαια για μια ακομη φορα το δουλευεις στο μυαλο σου με τετοιο τροπο ετσι ωστε να γραψεις αυτο που θα θελες να εχω πει...

η φυλαξη αγαπητε ειναι ενστικτο...την εννοια του καθηκοντος την αντιλαμβανεται ο ανθρωπος οχι το ζωο...το ζωο λειτουργει σε αυτες τις περιπτωσεις καθαρα συναισθηματικα και προστατευει...οχι λογικα...το πως θα το κανει και με τι τροπο ειναι το κομματι που αφορα την εκπαιδευση κι εχει να κανει με την επαναληψιμοτητα και κατα συνεπεια εκμαθηση...ουδεμια σχεση με ανθρωπινες εκλογικευσεις...ελεος δεν λες τιποτα...να ρωτησω εδω κατι...κανεις και διαλογο με το σκυλι?το ρωτας και σου απανταει?δεν θα θεωρησω απιθανη θετικη σου απαντηση εδω που εχουμε φτασει...


Το προφίλ να μου λείπει!Κρίνε με από τον εμπεριστατωμένο λόγο μου και μόνο!Το να σχηματίζεις ένα προφίλ για κάποιον χρησιμοποιώντας έξυπνες ομολογουμένως λέξεις αμέσως υποβιβάζεις τον λόγο του, ενώ δεν είναι εκεί το ζητούμενο!
Αρνητική στάση κρατάω όταν ξεφεύγει εσκεμμένα το θέμα από την συζήτηση!Κατα τ'αλλα ξέρω να μιλάω πάνω στο θέμα χωρίς να ξεφεύγω, εκτός και αν με παρασύρουν και δημιουργούν λάθος εντύπωση!
οτι να ναι 2.
μα ακριβως απο αυτον τον λογο σου σε κρινω, ο οποιος ειναι ανυποστατος κι εντελως εκτος θεματος...οτι παραθεση και να μου κανεις οι απαντησεις σου ουδεμια σχεση εχουν με τα απο εμενα τιθεμενα...και ενα 18 χρονο με νοημοσυνη κοντα στο 100 ,εαν βαλω να γκουγκλαρει περι εκπαιδευσης,ολοκληρα κατεβατα θα μου γραψει...το ποσο θα εχουν σχεση με τα τιθεμενα ειναι μια αλλη ιστορια...

δεν σε χαρακτηρισα κουτο,κατ επεκτασιν δεν σε μειωσα...απειρος θεωρησα οτι εισαι και μαλιστα σου εδωσα και την δυνατοτητα να γραψεις τις εμπειριες σου ετσι ωστε να μου αποδειξεις οτι κανω λαθος...μην βαζεις λοιπον λογακια στο στομα μου για να βρεις πατημα θιγης...πουθενα δεν σε εθιξα...


Ποιος σου είπε ότι έχει στραμμένη την προσοχή του στο μπαλάκι?Στον χειριστή του την έχει!
Με μπαλάκι ή με ο,τιδήποτε άλλο δουλεύτηκε, αυτό δεν σημαίνει ότι το μπαλάκι λύνει κάτι!
Και ποιος σου είπε ότι ο σκύλος εκείνη την ώρα βάζει το παιχνίδι παραπάνω από το...ένστικτο?
Μπερδεύεις πάλι πράγματα!
Ο σκύλος δηλαδή αν έχει υπακοή και αδιαφορεί και διατηρεί την προσοχή του πάνω στον χειριστή του την ώρα που ένα τέρας θέλει να το ξεσκίσει αυτό για σένα είναι κακό!Αυτό για μένα λέγεται υπακοή!
σαφως και σημαινει...σημαινει οτι για να αποκτησει ο χειριστης το ενδιαφερον του ζωου εχει χρησιμοποιησει τεχνητο μεσον κι οχι την ισχυ του...αυτο λυνει το οποιοδηποτε παπαρακι...την αδυναμια προκλησης προσοχης του ζωου χωρις τεχνητα μεσα...να στο βαλω αυτο μεσα στο κεφαλι δεν δυναμαι...δυστυχως...

Τι είναι ορθό για σένα?Να αρχίζει να τραβάει για να πάει και αυτό να ξεσκίσει το τέρας και να γίνουν μαλλιοκούβαρα?Σωστό είναι για σένα να βγάλει την μαχητικότητα εκείνη την στιγμή προς αυτήν την κατεύθυνση?

Αυτό δεν είναι θεμιτό, είναι ανούσιο, άχρηστο και χαζό να καταγίνεσαι εσύ και ο σκύλος σου με έναν τέρας που λυσσάει στα 3 μέτρα!
οτι να ναι 3.

οχι φυσικα...ορθο για μενα ειναι το ζωο να επιτιθεται μονον εφ οσον ενταλθει και ποτε απο μονο του σε συγκεκριμενες συνθηκες οι οποιες μπορει να αφορουν ακομη και συγκεκριμενη αποσταση...το αποτελεσμα του "δικου" σου τροπου ξερεις ποιο ειναι?

να ερθει ο "κακος" να σου ριξει μια κατακεφαλα,να δεις τον χριστο να πουλαει λουκανικα στην γωνια και κατα την διαρκεια που εσυ βλεπεις ονειρα, ο σκυλος να παραμενει αδιαφορος περιμενοντας σε να ξυπνησεις για να του δωσεις εντολη...εχω ζησει τετοιες καταστασεις εκπαιδευσης και εχω ριξει τα γελια της αρκουδας,με το ζωο να καθεται και να κοιταει τον πεσμενο χειριστη του περιμενοντας...ναι φιλαρακι...παιζουν και τετοια σεναρια στην εκπαιδευση τα οποια εχουν παρουσιαστει σε "γνωστα" γατονια τηε εκπαιδευσης που θεωρουσαν οπως εσυ οτι το σκυλι πρεπει να αδιαφορει πλην των περιπτωσεων που θα ενταλθει...το γιατι δεν ειχαν σκεφτει τι γινεται στην περιπτωση υπνου ειναι κατι που με ξεπερναει...κατι θα ξερετε παραπανω...

βεβαια εαν διαβαζες πιο σωστα τι εγραψα και αντιστοιχως το αντιλαμβανοσουν,θα εφτανες στο εξης συμπερασμα...ο reinmeister για να λεει αδιαφορια στα 3 μετρα και μαρς στα 2 καποιο λογο θα χει...δεν μπορει να του αρεσει απλως το νουμερακι...κατι με συνθηκες θα εννοει δεν μπορει...



Παρεμπιπτόντως η πίεση και η αφαίρεση αυτής είναι στην μέθοδο που παρέθεσα πιο πάνω και δεν είναι μόνο ανθρώπινη!
Μην μου κολλήσεις ρετσινιά επειδή ανέφερα μία μέθοδο!
οτι να ναι 4.
ακριβως γι αυτο μιλησες...η διορθωση και επιβραβευση ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο με την πιεση και αφαιρεση αυτης...το ελεος εδω ειναι understatement...

εγω προσωπικα σταματω εδω διοτι κατα πρωτον και βασικοτερον δεν θελω να χαλασουμε τις καρδιες μας και κατα δευτερον με εχει κουρασει αφανταστα το να εξηγω καθε τι που εχω ηδη γραψει με απολυτη σαφηνεια...

θες να το συνεχισεις? be my guest...

reinmeister over and out...
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Εμενα μου δημιουργειτε η εξης μια απορια κ θα ηθελα Στελιο να μου το εξηγησεις, αν ειναι δυνατον κ το λεω με καθε καλη προθεση, απλα γιατι ποτε δεν καταλαβα το σκοπο:

Αναφερεις πολλες φορες εκπαιδευση με μεσα (λουκανικα, μπαλακια κλπ) εστω κ προσωρινη.
Ο λογος που αυτο γινεται ποιος ειναι????
Υποθετω για να κερδισεις την προσοχη κ την συγκεντρωση του σκυλου? (διορθωσε με αν κανω λαθος)
Αν ο λογος ειναι ο παραπανω, δλδ εσυ (=ο εκαστοτε ιδιοκτητης) με την παρουσια σου δεν εισαι αρκετος για να στραφει εξ ολοκληρου η προσοχη του σκυλου πανω σου κ χρειαζεσαι "βοηθηματα" για να τραβηξεις την προσοχη του????
Αν ο λογος ειναι καποιος αλλος θα ηθελα να μου τον πεις καθως το δικο μου μυαλο δεν παει......

Υ.Γ.1 Δεν μιλαω για την χρηση των βοηθηματων ως παιχνιδι εκτονωσης για το σκυλο, αλλα ως εκπαιδευτικο εργαλειο.

Υ.Γ.2 Εχεις δοκιμασει ποτε να εκπαιδευσεις σκυλο χωρις καμια χρηση βοηθηματος?
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Reinmeister αυτο που εκανες στην ουσια ειναι να μαθεις στον σκυλο σου να μην φοβαται το αλλο σκυλι οταν γαβγιζει κτλπ. και στην συνεχεια του εμαθες οτι ειναι ανωτερο απο το αλλο σκυλι και δεν υπαρχει λογος να αντιδραει.
Στο παραδειγμα σου ομως εχεις ενα κουταβι 4 μηνων ( που τι ενστικτα να κουβαλαει πια ) και απο την αλλη ενα πινσερ ( που ποσο απειλητικο μπορει να γινει ? ) .
Ειχες επισης αυτα που ειχα αναφερει πιο πριν. Στον δικο σου χωρο 2ο ατομο και 2ο σκυλο.
Πραγματα που δεν εχω εγω.
Νομιζω οτι ημουν αρκετα ξεκαθαρος. Τι να κανω οταν συναντουμε αλλο σκυλο στον δρομο και τον εχω σε λουρι 1,5 μετρου ?
Ενας σκυλος 30 κιλων , 1.5 ετους με ισχυρα ανεπτυγμενο αισθημα κυριαρχιας προς αλλα σκυλια πλεον.
Καταλαβα τι θελεις να πεις στο παραδειγμα σου αλλα απεχει πολυ απο το δικο μου. Δεν γινεται να καθομαι και να χρησιμοποιω τον σκυλο του καθε τυχαιου χειριστη που θα βρω στον δρομο για να εκπαιδευσω εγω τον δικο μου.
Ο πιο αποτελεσματικος τροπος που βρηκα ειναι να βαλω τον πνιχτη ψηλα στον λαιμο του οσο πιο κοντα γινεται στο κεφαλι του και την ωρα που περνουσα στα 3 μετρα απο 2 σκυλια που μας γαβγιζαν , τον διορθωνα με τον πνιχτη και τον κρατουσα διπλα στο ποδι μου.
Δεν του αφησα κανενα περιθωριο. Το μυαλο του ηταν εκει. Αν τον ελυνα θα πηγαινε και θα κολλουσε την μουρη του αλλα τον κρατουσα με το ζορι διπλα μου.
Θελεις να μου πεις οτι με αυτον τον τροπο θα ερθει η στιγμη που θα μαθει οτι δεν υπαρχει λογος να κανει κινηση γιατι ετσι και αλλιως δεν θα μπορεσει να παει ?
Εσυ κρατουσες τον δικο σου απο το στηθος , εγω με τον πνιχτη. Υπαρχει ομοιοτητα η οχι ?


Στο παραδειγμα σου παντως θελω να πω το εξης.
Πως ησουν τοσο σιγουρος οτι το πινσερ δεν θα δαγκωνε αστραπιαια με αποτελεσμα να εχει αυτο καταστροφικες συνεπειες για τον μικρο ?
Οταν ο δικος μου ηταν στην ηλικια του μπεμπη τον δαγκωσε ενα αδεσποτο στο αυτι.
Περασα ενα χρονο μετα απο εκεινο το σημειο και ο σκυλος μου ηταν φοβισμενος.
Εχω την εντυπωση οτι δεν θα το ξεχασει ποτε.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU