παστακι!!!!


3 Δεκεμβρίου 2013
18
0
ΛΑΡΙΣΑ
πριν απο λιγο η Μελεκ, εφαγε μισο παστακι..τωρα θα μου πειτε, που το βρηκε? το ειχα αφησει πανω στο γραφειο και εφυγα για ενα λεπτο που χτυπησε το τηλ... δεν ορμαει ποτε να φαει κατι ανθρωπινο και της εχω εμπιστοσυνη σ αυτο.φαινεται λογω της διαιτας που της κανω ακομη με την γαστριτιδα, πειναει..τι να περιμενω τωρα?
 






ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Να ρωτησω εγω.... το παστακι ειχε σοκολάτα? Γιατι η σοκολάτα θεωρείται τοξικη.... σε κάποια σκυλια δεν εχει "δειξει" να προκαλει προβλημα, αλλά για να κατατάσσεται στα επικινδυνα τρόφιμα καποιος λογος υπάρχει....
Εμένα θα με ανησυχούσε παντως το γεγονός οτι αναρρώνει απο γαστριτιδα και εφαγε κατι σαν "βομβα" για το πεπτικό της.
Αλλά δεν ειμαι και κτηνιατρος για να ξερω μετά βεβαιότητος...
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
για ένα παστάκι σοκολάτας δεν θα πάθει κάτι περισσότερο απο το να κάνει εμετό!
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Όπως ειπα, δεν ειμαι κτηνιατρος για να ξερω αν θα πάθει κατι περισσότερο ή κατι λιγότερο..... προσωπικά την σοκολάτα και τα "δηλωμενα" τοξικά τρόφιμα τα αποφευγω όπως ο διαολος το λιβάνι.
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
απ ' εξω ειχε ναι... να παρω τηλ τον κτηνιατρο? ηταν πολυ μικρη ποσοτητα παντως...
τον κτηνίατρο να τον πάρεις για να ηρεμήσεις εσύ πάνω απο όλα! κατά τα άλλα το σκυλί εαν δεν έχει κάνει εμετό μέχρι τώρα μπορεί και να μην έχει κανένα συμπτωμα
 




3 Δεκεμβρίου 2013
18
0
ΛΑΡΙΣΑ
τον παιρνω, αλλα δεν το σηκωνει... διαβασα στο google οτι τα συμπτωματα μπορει να εμφανιστουν και μετα απο 4 ωρες... προς το παρον ειναι μια χαρα, μου φερνει το μπαλακι για να παιξουμε....
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
και γω μια απ τα ιδια, μν νομιζεις, την προσεχω τοσο πολυ, αλλα ελα που συμβαινουν και στις καλυτερες οικογενειες....
ο διαολος εχει πολλά ποδαρια.... ασε που το βρήκα ευκαιρια και εκοψα και εγώ την πολλη σοκολάτα!!!
 




dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
αν σε παρηγορεί, εμένα έφαγα περί τα 10 σοκολατάκια τζοκόντα πριν ένα μήνα περίπου - 'ευτυχώς' τα περιτυλίγματα τα έφτυνε.... δεν το είχε ξανακάνει ΠΟΤΕ και έγινε στα 5' που ήμουν τουαλέττα. βάρεσα πολλαπλά εγκεφαλικά και περίμενα τα χειρότερα, αλλά αν εξαιρέσεις το ότι την επόμενη μέρα έκανε κάπως περισσότερα και πιο μαλακά κακάκια, ήταν σα να μην είχε γίνει τίποτε. βρωμόσκυλα :p
 




LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Dnassib τι μου θύμησες..!
Η δικιά μου δεν τρώει :) αρπάζει) όταν είναι κάποιος στο σπίτι -και αυτό είναι από τα λίγα πράγματα που είμαι πολύ αυστηρή.
Όταν όμως είναι μόνη της... :mrgreen:

Παλιά είχα πίσω από τον καναπέ, σαν διαχωριστικό, μία βιβλιοθηκή από αυτές τις χωρίς "πλάτη" με τα τετραγωνάκια (ikea expedit) και από πίσω το τραπέζι της τραπεζαρίας (δηλαδή καναπές, βιβλιοθήκη, τραπεζαρία "στη σειρά").
Το πιάτο από το πρωινό μου κάποιες φορές το είχα αφήσει στο τραπέζι της τραπεζαρίας πιστεύοντας ότι δεν το φτάνει ο σκύλος.
(Χα!Χα!Χα! :lol: :lol: :lol:)

Μία μέρα είχα αφήσει κάποια γλυκά, ελαφρώς σιροπιαστά με σουσάμι. Νομίζω ότι ήταν πέντε.
Όταν γύρισα... δεν υπήρχε κανένα!

Το με ποιον τρόπο ανέβαινε ο "ποντικός" στο τραπέζι της τραπεζαρίας (είχε φάει κάτι "έξτρα" με αυτόν τον τρόπο μια-δυο φορές ακόμη) παρέμενε ανεξιχνίαστο μυστήριο. Οι καρέκλες ήταν κολλημένες στο τραπέζι για να μην τις χρησιμοποιεί σαν σκαλοπάτι. Είχα βγάλει εντελώς τις καρέκλες και πάλι το ίδιο. Κάτι άλλο δεν υπήρχε γύρω.
Μπορεί να μην είχα φαγητό αλλά μάλλον ήθελε να το εξακριβώσει και έκανε τη βόλτα της... Καταλάβαινα ότι είχε περάσει γιατί μετακινούσε/έσπρωχνε/έριχνε πραγματάκια που είχα πάνω στο τραπέζι.
Θεώρησα μάλλον απίθανο ένας σκύλος 25-30 εκ. να πηδάει και να φτάνει ένα τραπέζι 70-75 εκ.
Τελικά προδόθηκε μόνη της όταν βρήκα ένα από τα κεριά που ήταν στη βιβλιοθήκη πάνω στον καναπέ!

Η κυρία μου ανέβαινε στον καναπέ και από εκεί σερνόταν μέσα από τη βιβλιοθήκη (η οποία δεν είχε πλάτη)... τσουπ.... στην τραπεζερία!
Το περίεργο είναι ότι η βιβλιοθήκη ήταν γεμάτη βιβλία, δεν είχε κενά, αλλά κατάφερνε και περνούσε μόνο από το κενό που έμενε (στο ύψος) ανάμεσα στα βιβλία και την οροφή στο ράφι...
Μια μέρα λοιπόν κατά λάθος έριξε το ένα κερί και έτσι το μυστήριο λύθηκε!

Αφούτου έφαγε πάντως εκείνα τα γλυκάκια, για κάνα δυο μέρες, έκανε μαλακά κακά με... σουσάμι!!! :p



Βασιλική ελπίζω ότι και στην περίπτωση σου δε θα είνα τίποτα! :)
 




AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
Μισο παστακι? πλακα μας κανεις? χαχα

Η μανα μου ειχε κανει τα περασμενα Χριστουγεννα 25 μελομακαρονα και τα αφησε πανω στην τραπεζαρια για να φαμε την επομενη ημερα. Μαλιστα ηταν κανουργια συνταγη και ηταν περιφανη γιατι ελεγε οτι βγηκαν πεντανοστιμα.
Το επομενο πρωι ξυπναει η μανα μου απο εναν θορυβο στο σαλονι και τι βλεπει? Τη ναλα ΕΠΑΝΩ στην τραπεζαρια να γλειφει το σιροπι απο την αδεια πιατελα. Ειχε φαει 25 μελομακαρονα. Η πλακα ειναι οτι μετα παο 10 λεπτα την εβγαλα βολτα και οταν γυρισαμε ζητουσε να φαει και το κανονικο της γευμα. Η αληθεια ειναι οτι αγχωθηκα αλλα δεν επαθε τιποτα. Προφανως αυτο που λενε για τη ζαχαρη οτι τυφλωνει κτλ εχει να κανει με την αναπτυξη διαβητη απο χρονια καταναλωση χαζαρης.

Μετα απο 2-3 μηνες ετυχε να εχουμε γλυκα δευτερο κερασμα πανω στην τραπεζαρια και η ναλα να ειναι μονη στο σπιτι. Οταν μπηκα στο σπιτι ειδα χαρτακια κατω. Ηταν το περιτυλιγμα απο 4 γλυκα δευτερο κερασμα. Το αστειο ειναι οτι τα χαρτακια δεν ηταν σκισμενα αλλα ηταν λες και τα ειχε ξετυλιξει ανθρωπος. Απο τοτε η Ναλα οταν λειπουμε μενει ειτε μεσα στο crate ειτε εξω στην αυλη (ειναι καλα περιφραγμενη και δεν εχω προβλημα με γειτονες καθως ολοι εχουν σκυλια). Βασικα της αρεσει στην αυλη, δεν θελει με τιποτα να καθεται μεσα.
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
ασε που το βρήκα ευκαιρια και εκοψα και εγώ την πολλη σοκολάτα!!!
τι γλυκα ηταν τα σιροπιαστα με το σουσάμι? με επιασε μια λιγουρα....
Ghelly άφησες τη σοκολάτα και έπιασες τα σιροπιαστά; :)
Όταν διάβασα το πρώτο ποστ σου σκέφτηκα αυτό πρέπει να κάνουμε και εμείς, όλα τα άλλα είναι ημίμετρα. Τώρα μου τα χαλάς! Ή μάλλον... μου τα "φτιάχνεις", μη νιώθω τύψεις όταν πέρνω γλυκά!

αν σε παρηγορεί, εμένα έφαγα περί τα 10 σοκολατάκια τζοκόντα
Dnassib, τώρα που το ξανασκέφτομαι δε φταίει η Τασία, “φταίει ο Παυλίδης”, όπως έλεγε και η διαφήμιση!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
τι γλυκα ηταν τα σιροπιαστα με το σουσάμι? με επιασε μια λιγουρα....
Aχαχαχαχααααα από όλη την συνταρακτική περιγραφή του σκύλου ζογκλέρ αυτό συγκράτησε!!!!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ghelly άφησες τη σοκολάτα και έπιασες τα σιροπιαστά; :)
Όταν διάβασα το πρώτο ποστ σου σκέφτηκα αυτό πρέπει να κάνουμε και εμείς, όλα τα άλλα είναι ημίμετρα. Τώρα μου τα χαλάς! Ή μάλλον... μου τα "φτιάχνεις", μη νιώθω τύψεις όταν πέρνω γλυκά!


Dnassib, τώρα που το ξανασκέφτομαι δε φταίει η Τασία, “φταίει ο Παυλίδης”, όπως έλεγε και η διαφήμιση!
Aχαχαχαχααααα από όλη την συνταρακτική περιγραφή του σκύλου ζογκλέρ αυτό συγκράτησε!!!!

Τα σιροπιαστά περιεχουν καρύδι συνηθως, αρα Ω3, το μέλι στο σιρόπι ειναι ιδανικό για το λαιμο και αντισηπτικής δράσης, Αν εχει και κανελα... εκει να δειτε αντισηπτική δράση! Να πω και για το σουσάμι???? Απιστευτα θρεπτικό! Αρα δεν ειναι θεμα γλυκου, αλλά υγείας :p

(δεν φταίω ρε παιδια... κανω διαιτα.... και τώρα αποφασισε η μανα μου να φτιάξει τιραμισου...)
εδιτ: οσοι αντεχετε τα θριλερ, βαλτε μεγκα τώρα.... drcook