προβλημα στο παρκο δηλαβερη...


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
το συγκεκριμενο παρκο ειναι πρακτικα διπλα μου και ειναι πραγματικα τεραστιο...εχει αθλοπαιδειες και μεγαλους χωρους με γκαζον...

οπως αντιλαμβανεστε ειναι χαρα ευαγγελιον για σκυλους και παιδια...

το προβλημα που με εχει κανει να μην πηγαινω η να κρυβομαι ειναι το οτι οι περισσοτεροι ιδιοκτητες με το που μπαινουν στο παρκο ,αραζουν στο γρασιδι και τα αμολανε...και μιλαμε για πολλα σκυλια...

1ο σκηνικο..

παω μεσημερι με τον βλακα κλασσικα δεμενο και βλεπω μακρυα δυο ακιτα ελευθερα...φωναζει ο ιδιοκτητης τους απο μακρυα εαν ειναι το δικο μου αρσενικο...

του απαντω ναι και παραλληλα του λεω να τα δεσει...

το επομενο δευτερολεπτο το ενα ακιτα ερχεται βολιδα κατα πανω μας...

ωρυεται ο τυπος απο μακρυα οτι ειναι θυληκο και δεν τρεχει κατι...

εγω αφηνω ελευθερο το φλεξι για να εχει ο σκυλος ευχερεια κινησης...

ερχεται το θηλυκο και μυριζονται...παραλληλα ομως αποφασιζει και το αρσενικο να ερθει τρεχαλα...

στα επομενα 10 δευτερολεπτα εγιναν τα εξης...το θηλυκο εφυγε κουτρουβαλα αριστερα (το πως δεν το προλαβα) και το αρσενικο γρυλισε στον βικτωρ,κανοντας παραλληλα μαρς...τα επομενα 5 δευτερολεπτα βρισκουν το ακιτα με τα μουυτρα στο πατωμα κλαιγοντας και τον βικτωρ καρφωμενο στον σβερκο του...

το θηλυκο παρακολουθει τα τεκταινομενα απο αποσταση...

επιτοπου τραβαω τον βικτωρ και περιμενω τον ιδιοκτητη που ερχεται τεχοντας με την γλωσσα εξω...

"ποτε δεν εχει κανει κατι τετοιο φιλε" μου λεει...

"να που το εκανε...εαν το εκανε σε μεγαλυτερο σκυλο (ο βικτωρ τοτε ηταν χρονιαρης και το ακιτα καπου εκει) και στον εκανε κεμπαπ τι θα ελεγες,η ακομη χειροτερα εαν το εκανε σε παιδι? δενε το..."

ο αλλος σκαλωμενος συνεχιζε σαν να μην με ακουσε..."δεν μου το εχει κανει ποτε"...

στην συνεχεια του την κοπανησε το θηλυκο εξω απο το παρκο και το ψαχνε...


2ο σκηνικο...

σημερα ειδα ενα λαμπ δυο πιτ,ενα μπιγκλ κι αυτα επειδη ημουν πρακτικα κρυμμενος...

σε καποια φαση μπαινει απο την πανω εισοδο,απο την οποια ειμαι στα 20 μετρα τυπος με μποξερ ο οποιος με το που περναει την εισοδο το λυνει...

φωναζω εγω απο μακρυα να το δεσει...

μου λεει "δεν υπαρχει προβλημα"...

του λεω οτι δεν θελω να ερθει κοντα στο δικο μου...

απαντα "μην φοβασαι δεν θα κανει κατι"

ο σκυλος ριχνει μια ματια στον δικο μου και εξαφανιζεται να βρει τα υπολοιπα λυτα...

οπως προχωρα ο τυπος μου λεει κινουμενος "καθε μερα ερχομαι μην φοβασαι δεν θα δαγκωσει κανεναν"

του απαντω...δεν φοβαμαι το δικο σου...εαν ομως ερθει κοντα και ο δικος μου και τον αρπαξει μην αρχισεις τα μα μου"

δεν απαντησε καν και συνεχισε την πορεια του να βρει τα φιλαρακια-φιλεναδες του...

τρεις εναλλακτικες εχω...

1)φωναζω αστυνομια να υποχρεωσει τους παντες να τα δεσουν...μετα απο δυο ωρες θα ειναι παλι ολα ελευθερα συν του οτι,καθε μερα παιζουν καινουριοι οποτε θα πρεπει να το κανω καθημερινα...

2)τσαμπουκαλευομαι εαν ο ιδιοκτητης ειναι αντρας,κατι που θα μαθευτει και σιγουρα θα μαζευτει καπως ο κοσμος φοβουμενος τις συνεπειες...

επισης ανεφικτο,διοτι φοβαμαι μην γινουν τα σκυλια λαμπογιαλο και αλλων ειδων συνεπειες που δεν αφορουν το φορουμ...

3) κανονιζω με μερικα φιλαρακια με ροτ,πρεσα,κανε,πιτ να παμε βολτα στο παρκο και να τα αμολησουμε στην παρεα των ζωων με τα σκυλια, αλλα λυπαμαι τα σκυλια και φοβαμαι μην κλαψουμε κανα περαστικο παιδακι...

για την ωρα δεν θα ξαναπατησω διοτι εχω αρχισει κι εκνευριζομαι πολυ και θα γινει καμια χοντρη στραβη και θα χουμε κακα ξεμπερδεματα...

ελπιζω να μπορεσω να το φαω χωρις να μου γυρισει το ματι και να ξεχασω την υπαρξη του παρκου...
 


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Και εγω τα ιδια προβληματα εχω στο αλσος Καισαριανης:(
Δυστυχως δεν καταλαβαινουν οσο και να τους τα λες.
Περυσι ερχοταν ενας ιδιοκτητης καθε μερα με ενα ακιτα. Το σκυλι τσαμπουκαλευοταν σχεδον με ολα τα υπολοιπα. Σε καποια φαση ηρθε στον Ροκυ και αρχισε τις αγριαδες (μια χαψια τον ειχε). Φωναξα στον ιδιοκτητη που καθοταν μακρυα και ειχε ποιασει ψιλη κουβεντα με αλλους σκυλαδες να ερθει να το μαζεψει και η απαντηση ηταν πως παιζει.:confused:
Αμα δεν ξερεις τι σκυλο εχεις στα χερια σου, αργα η γρηγορα θα γινει το κακο, αυτο ειναι το μονο σιγουρο. Και το μονο που δεν θα φταιει φυσικα ειναι το σκυλι.
Ευτυχως παντως φετος δεν τον εχω δει καθολου (εχουν ερθει βεβαια καινουργια φιντανια). Ελπιζω μονο να ειναι καλα το σκυλακι.
Και δυστυχως και εγω δεν βλεπω να υπαρχει λυση.
Εγω πλεον παω και δεν καθομαι καθολου, απλα περπαταω σε ολο το παρκο και μετα φευγω. Και μου αρεσε παρα πολυ να αραζω να πινω και καφε στο χερι κτλπ. Αλλα αμα ειναι να ειμαι με την ψυχη στο στομα, λεω αστο καλυτερα.
Παντως αμα βρεις αυτα τα φιλαρακια με τα πρεσα κτλπ φερτους και απο Καισαριανη μερια! (Πλακα κανω;))
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Και εγω τα ιδια προβληματα εχω στο αλσος Καισαριανης:(
Δυστυχως δεν καταλαβαινουν οσο και να τους τα λες.
Περυσι ερχοταν ενας ιδιοκτητης καθε μερα με ενα ακιτα. Το σκυλι τσαμπουκαλευοταν σχεδον με ολα τα υπολοιπα. Σε καποια φαση ηρθε στον Ροκυ και αρχισε τις αγριαδες (μια χαψια τον ειχε). Φωναξα στον ιδιοκτητη που καθοταν μακρυα και ειχε ποιασει ψιλη κουβεντα με αλλους σκυλαδες να ερθει να το μαζεψει και η απαντηση ηταν πως παιζει.:confused:
Αμα δεν ξερεις τι σκυλο εχεις στα χερια σου, αργα η γρηγορα θα γινει το κακο, αυτο ειναι το μονο σιγουρο. Και το μονο που δεν θα φταιει φυσικα ειναι το σκυλι.
Ευτυχως παντως φετος δεν τον εχω δει καθολου (εχουν ερθει βεβαια καινουργια φιντανια). Ελπιζω μονο να ειναι καλα το σκυλακι.
Και δυστυχως και εγω δεν βλεπω να υπαρχει λυση.
Εγω πλεον παω και δεν καθομαι καθολου, απλα περπαταω σε ολο το παρκο και μετα φευγω. Και μου αρεσε παρα πολυ να αραζω να πινω και καφε στο χερι κτλπ. Αλλα αμα ειναι να ειμαι με την ψυχη στο στομα, λεω αστο καλυτερα.
Παντως αμα βρεις αυτα τα φιλαρακια με τα πρεσα κτλπ φερτους και απο Καισαριανη μερια! (Πλακα κανω;))
εχω γραφειο στο κεντρο του βυρωνα και μια ντοπια φιλη μου λεει τα χαλια της καισαριανης...

το δυστυχες για μενα,ειναι οτι δεν μπορω ουτε περαστικος να παω ,διοτι εαν αποφασισει κανενα να ρθει κοντα,ειτε θα γινει μεζες,εαν ειναι μικρο,ειτε θα χουμε σκοτωμο εαν ειναι μεγαλο...

δεν σωζεται με τιποτα η κατασταση...
 
  • Like
Reactions: byroncity


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Εγω δεν καταλαβαινω καθε φορα γιατι πρεπει πρωτα να γινεται συσταση και να μην πεφτει το προστιμο.Ας πληρωσουν ολοι ενα 300αρι και μετα να δεις πως θα τα δενουν.Με τις συστασεις δεν θα γινει ποτε τιποτα,οπως ουτε και αν προσπαθησεις να τους εξηγησεις,οι ανθρωποι ειναι επιεικως ηλιθιοι και αν δεν παθουν δεν θα μαθουν :mad:

Εγω τρελαινομαι και μονο που διαβαζω κατι τετοια,φαντασου να ειχα και σκυλι και να ειχα να κανω με τετοια ζωα :mad::mad::mad:
 


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Καταλαβα...
Ε δυστυχως σε αυτην την περιπτωση κανεις την καρδια σου πετρα και τον βγαζεις αλλου (οχι οτι αυτο ειναι σωστο), αλλα τι αλλο να κανεις...
Καλα ναι στην Καισαριανη δεν παλευεται καθολου. Και ειναι τοσο ωραιο μερος, αλλα δεν μπορεις να το χαρεις. Και εμενα ο μικρος τσαμπουκαλευεται συνηθως αλλα παντα τον εχω δεμενο (τοτε με το ακιτα τα ειχα χρειαστει γιατι τον εβλεπα και αυτον ετοιμο να ορμηξει και αν εκανε το λαθος θα τον εκλαιγα).Παντως αν ειχαν και οι υπολοιποι τα δικα τους με λουρι, θα μπορουσα να κατσω και εγω με την ησυχια μου χωρις να φοβαμαι απο που θα μου ρθει. Αλλα ετσι οπως ειναι τωρα η κατασταση μονο περπατημα και βουρ πισωo_O
Καμια φορα που πηγαινω μονο με την μπεμπα (το αλλο μου σκυλακι) το απολαμβανω περισσοτερο γιατι αυτη ειναι πιο ησυχη απο τον μικρο αλλα και παλι δεν ξερεις τι σκυλο εχει ο καθενας...
 
  • Like
Reactions: reinmeister2


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
το συγκεκριμενο παρκο ειναι πρακτικα διπλα μου και ειναι πραγματικα τεραστιο...εχει αθλοπαιδειες και μεγαλους χωρους με γκαζον...

οπως αντιλαμβανεστε ειναι χαρα ευαγγελιον για σκυλους και παιδια...

το προβλημα που με εχει κανει να μην πηγαινω η να κρυβομαι ειναι το οτι οι περισσοτεροι ιδιοκτητες με το που μπαινουν στο παρκο ,αραζουν στο γρασιδι και τα αμολανε...και μιλαμε για πολλα σκυλια...

1ο σκηνικο..

παω μεσημερι με τον βλακα κλασσικα δεμενο και βλεπω μακρυα δυο ακιτα ελευθερα...φωναζει ο ιδιοκτητης τους απο μακρυα εαν ειναι το δικο μου αρσενικο...

του απαντω ναι και παραλληλα του λεω να τα δεσει...

το επομενο δευτερολεπτο το ενα ακιτα ερχεται βολιδα κατα πανω μας...

ωρυεται ο τυπος απο μακρυα οτι ειναι θυληκο και δεν τρεχει κατι...

εγω αφηνω ελευθερο το φλεξι για να εχει ο σκυλος ευχερεια κινησης...

ερχεται το θηλυκο και μυριζονται...παραλληλα ομως αποφασιζει και το αρσενικο να ερθει τρεχαλα...

στα επομενα 10 δευτερολεπτα εγιναν τα εξης...το θηλυκο εφυγε κουτρουβαλα αριστερα (το πως δεν το προλαβα) και το αρσενικο γρυλισε στον βικτωρ,κανοντας παραλληλα μαρς...τα επομενα 5 δευτερολεπτα βρισκουν το ακιτα με τα μουυτρα στο πατωμα κλαιγοντας και τον βικτωρ καρφωμενο στον σβερκο του...

το θηλυκο παρακολουθει τα τεκταινομενα απο αποσταση...

επιτοπου τραβαω τον βικτωρ και περιμενω τον ιδιοκτητη που ερχεται τεχοντας με την γλωσσα εξω...

"ποτε δεν εχει κανει κατι τετοιο φιλε" μου λεει...

"να που το εκανε...εαν το εκανε σε μεγαλυτερο σκυλο (ο βικτωρ τοτε ηταν χρονιαρης και το ακιτα καπου εκει) και στον εκανε κεμπαπ τι θα ελεγες,η ακομη χειροτερα εαν το εκανε σε παιδι? δενε το..."

ο αλλος σκαλωμενος συνεχιζε σαν να μην με ακουσε..."δεν μου το εχει κανει ποτε"...

στην συνεχεια του την κοπανησε το θηλυκο εξω απο το παρκο και το ψαχνε...


2ο σκηνικο...

σημερα ειδα ενα λαμπ δυο πιτ,ενα μπιγκλ κι αυτα επειδη ημουν πρακτικα κρυμμενος...

σε καποια φαση μπαινει απο την πανω εισοδο,απο την οποια ειμαι στα 20 μετρα τυπος με μποξερ ο οποιος με το που περναει την εισοδο το λυνει...

φωναζω εγω απο μακρυα να το δεσει...

μου λεει "δεν υπαρχει προβλημα"...

του λεω οτι δεν θελω να ερθει κοντα στο δικο μου...

απαντα "μην φοβασαι δεν θα κανει κατι"

ο σκυλος ριχνει μια ματια στον δικο μου και εξαφανιζεται να βρει τα υπολοιπα λυτα...

οπως προχωρα ο τυπος μου λεει κινουμενος "καθε μερα ερχομαι μην φοβασαι δεν θα δαγκωσει κανεναν"

του απαντω...δεν φοβαμαι το δικο σου...εαν ομως ερθει κοντα και ο δικος μου και τον αρπαξει μην αρχισεις τα μα μου"

δεν απαντησε καν και συνεχισε την πορεια του να βρει τα φιλαρακια-φιλεναδες του...

τρεις εναλλακτικες εχω...

1)φωναζω αστυνομια να υποχρεωσει τους παντες να τα δεσουν...μετα απο δυο ωρες θα ειναι παλι ολα ελευθερα συν του οτι,καθε μερα παιζουν καινουριοι οποτε θα πρεπει να το κανω καθημερινα...

2)τσαμπουκαλευομαι εαν ο ιδιοκτητης ειναι αντρας,κατι που θα μαθευτει και σιγουρα θα μαζευτει καπως ο κοσμος φοβουμενος τις συνεπειες...

επισης ανεφικτο,διοτι φοβαμαι μην γινουν τα σκυλια λαμπογιαλο και αλλων ειδων συνεπειες που δεν αφορουν το φορουμ...

3) κανονιζω με μερικα φιλαρακια με ροτ,πρεσα,κανε,πιτ να παμε βολτα στο παρκο και να τα αμολησουμε στην παρεα των ζωων με τα σκυλια, αλλα λυπαμαι τα σκυλια και φοβαμαι μην κλαψουμε κανα περαστικο παιδακι...

για την ωρα δεν θα ξαναπατησω διοτι εχω αρχισει κι εκνευριζομαι πολυ και θα γινει καμια χοντρη στραβη και θα χουμε κακα ξεμπερδεματα...

ελπιζω να μπορεσω να το φαω χωρις να μου γυρισει το ματι και να ξεχασω την υπαρξη του παρκου...
Κοκκινιωτης;;;;;;μολις ανέβηκες σε βαθρο στην εκτιμηση μου!!!

Για το δίλημμα (μαλλον τριλημμα)...εγω θα ελεγα μην ξαναπας...ας φανε μονοι τους τα μουστάκια τους αφεντικά κ σκυλοι...εσεις αρτιμελεις κ αθωοι...
 
  • Like
Reactions: reinmeister2




Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Οταν σου λενε την κλασσικη ατακα , ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ απαντα απλα ενα , καλα δεν θα παθει το δικο μου κατι τι με νοιαζει αλλωστε για το δικο σου . Οι περιςςοτεροι θα ζοριστουν και θα το δεσουν .( βεβαια απο μεσα τους θα ριχνουν καντηλια αλλα δε πειραζει καλυτερα αυτοι παρα εμεις)
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Παιζει ναμαι η μοναδικη που δεν γνωριζα καν την υπαρξη του συγκεκριμενου παρκου εε?
το γκουκλαρα ομως :barefoot:
εντιτ
συνειδητοποιησα οτι εκει με πηγαινε ο πατερας μου να μαθω ποδηλατο οταν ημουν μικρη :D

εγω να ρωτησω το αλλο...
γιατι ειναι ΤΟΣΟ σημαντικο να πηγαινετε σαυτα τα παρκα ρε παιδια?
Καταρχας οι κινδυνοι ειναι οχι απλα στο κοκκινο,σπανε ολα τα κοντερ
τι να πρωτο προσεξεις σε ενα τετοιο περιβαλλον
απο τους λαλακες με τα σκυλια "που θελουν να παιξουν"
μεχρι τις κυρατσες/σκοτοψυχοπαππουληδες που θελουν να "ξεβρωμισουν" τον τοπο
ο κακος χαμος...

καταλαβαινω την αναγκη σας να προσφερετε λιγο γρασιδι στα σκυλια σας κ peace of mind στον εαυτο σας οτι ισως κ να του/της δωσατε λιγη χαρα
αλλα παρα ειναι διακινδυνευμενο
κ δεν βλεπω εν τελει πως αξιζει τον κοπο ολο αυτο
χωρις παρεξηγηση σε οσους πατε
αλλα συνηθως στο 90% οσων πανε προκειται για βουρλα ολκης
που δεν αντιλαμβανονται απλα πραγματα


μαυτα κ μαυτα
γιαυτο οποτε κατεβαινω Αθηνα ακομη κ απτην Παιδικη Στεγη απεξω περναω


Τωρα αν πρεπει σοι κ καλα να πας ή τεσπα σου ειναι δυσκολοχωνευτο οτι πρεπει κλασσικα εσυ που τηρεις ολα τα "προβλεπομενα" να παρεις τον ....
μαζεψε τα ροτ πρεσα κανε κ γω δεν ξερω τι αλλο
αλλα στο λεω απο προσωπικη εμπειρια
οτι εκτος κ αν βρεις κανα τυραννοσαυρο ρεξ να σας συνοδεψει
το πολυ πολυ να υποθεσουν οτι κ τα δικα σας σκυλια θα θελουν να "παιξουν"....
 
Last edited:


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Κοκκινιωτης;;;;;;μολις ανέβηκες σε βαθρο στην εκτιμηση μου!!!

Για το δίλημμα (μαλλον τριλημμα)...εγω θα ελεγα μην ξαναπας...ας φανε μονοι τους τα μουστάκια τους αφεντικά κ σκυλοι...εσεις αρτιμελεις κ αθωοι...
βασικα αθηναιος,εξαρχειωτης με σχολειο στα μανιατικα...λουλουδι του αγρου...κεντρο πειραια για 20 χρονια και τα τελευταια 4 δηλαβερη...

Και κάπως έτσι στοχοποιούνται φυλές...:cautious:
πως ακριβως?

Οταν σου λενε την κλασσικη ατακα , ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ απαντα απλα ενα , καλα δεν θα παθει το δικο μου κατι τι με νοιαζει αλλωστε για το δικο σου . Οι περιςςοτεροι θα ζοριστουν και θα το δεσουν .( βεβαια απο μεσα τους θα ριχνουν καντηλια αλλα δε πειραζει καλυτερα αυτοι παρα εμεις)
το πα ρε φιλαρακι...το πα..."εαν ερθει κοντα και σου τον αρπαξει ο δικος μου μην αρχισεις τα μα μου"...

δεν τον ειδα να συγκινειται...δεν απαντησε καν κι απλως συνεχισε τον δρομο του...
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Παιζει ναμαι η μοναδικη που δεν γνωριζα καν την υπαρξη του συγκεκριμενου παρκου εε?
το γκουκλαρα ομως :barefoot:
εντιτ
συνειδητοποιησα οτι εκει με πηγαινε ο πατερας μου να μαθω ποδηλατο οταν ημουν μικρη :D

εγω να ρωτησω το αλλο...
γιατι ειναι ΤΟΣΟ σημαντικο να πηγαινετε σαυτα τα παρκα ρε παιδια?
Καταρχας οι κινδυνοι ειναι οχι απλα στο κοκκινο,σπανε ολα τα κοντερ
τι να πρωτο προσεξεις σε ενα τετοιο περιβαλλον
απο τους λαλακες με τα σκυλια "που θελουν να παιξουν"
μεχρι τις κυρατσες/σκοτοψυχοπαππουληδες που θελουν να "ξεβρωμισουν" τον τοπο
ο κακος χαμος...

καταλαβαινω την αναγκη σας να προσφερετε λιγο γρασιδι στα σκυλια σας κ peace of mind στον εαυτο σας οτι ισως κ να του/της δωσατε λιγη χαρα
αλλα παρα ειναι διακινδυνευμενο
κ δεν βλεπω εν τελει πως αξιζει τον κοπο ολο αυτο
χωρις παρεξηγηση σε οσους πατε
αλλα συνηθως στο 90% οσων πανε προκειται για βουρλα ολκης
που δεν αντιλαμβανονται απλα πραγματα


μαυτα κ μαυτα
γιαυτο οποτε κατεβαινω Αθηνα ακομη κ απτην Παιδικη Στεγη απεξω περναω


Τωρα αν πρεπει σοι κ καλα να πας ή τεσπα σου ειναι δυσκολοχωνευτο οτι πρεπει κλασσικα εσυ που τηρεις ολα τα "προβλεπομενα" να παρεις τον ....
μαζεψε τα ροτ πρεσα κανε κ γω δεν ξερω τι αλλο
αλλα στο λεω απο προσωπικη εμπειρια
οτι εκτος κ αν βρεις κανα τυραννοσαυρο ρεξ να σας συνοδεψει
το πολυ πολυ να υποθεσουν οτι κ τα δικα σας σκυλια θα θελουν να "παιξουν"....
τα ζωα αισθανονται πολυ καλυτερα στην φυση παρα στο τσιμεντο...οξυνονται τα φυσικα τους ενστικτα,κυριως της οσμης και χοντρικα ειναι μες την καλη χαρα...ο δικος μου ειναι με την μυτη μουσκεμα ολη την ωρα και δεν σηκωνει κεφαλι,εκτος εαν πλησιασει αλλος σκυλος...

επισης,ακριβως λογω οσμων,το εντερακι του δουλευει ρολοι...

περαν αυτου,δεν εχει αυτοκινητα,μηχανακια,δεν καιει,οπως το τσιμεντο...

μπορω να γραφω καμια ωρα τους λογους,για τους οποιους αξιζει...

απο κει και περα δεν διαφωνω καθολου με το σκεπτικο σου...οντως ειναι παρακινδυνευμενο,οπως λειτουργει,γι αυτο και για την ωρα δεν θα ξαναπαω...

το βασικο μου προβλημα ειναι το σκεπτικο του καθυστερημενου ελληνα,κατι που φαινεται σε ολες τις πτυχες της καθημερινοτητας και θα αλλαξει μονο με βουρδουλα,τον οποιο δεν εχω απολυτως κανενα προβλημα να χρησιμοποιησω,κατι που εχω κανει πληστακις στο παρελθον...

δυστυχως ομως η προσωπικη μου πειρα εχει δειξει,οτι οι συνεπειες ειναι δυσαναλογα πολλες σε σχεση με την ευχαριστηση της χρησης του και δεν θελω να τις υποστω,πλεον, για πολλους και διαφορους λογους...

αν μου γυρισει το ματι αναποδα,στανταρ θα κανω καποια χοντρη μαλακια,αλλα ας πουμε οτι λογω ηλικιας και πειρας ειμαι σε θεση να κρατηθω στο 99% των περιπτωσεων...ελπιζω να μην προκυψει περιπτωση του 1%...
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
1)ειναι με την μυτη μουσκεμα ολη την ωρα και δεν σηκωνει κεφαλι

2)το βασικο μου προβλημα ειναι το σκεπτικο του καθυστερημενου ελληνα,κατι που φαινεται σε ολες τις πτυχες της καθημερινοτητας και θα αλλαξει μονο με βουρδουλα

3)αν μου γυρισει το ματι αναποδα,στανταρ θα κανω καποια χοντρη μαλακια,αλλα ας πουμε οτι λογω ηλικιας και πειρας ειμαι σε θεση να κρατηθω στο 99% των περιπτωσεων...ελπιζω να μην προκυψει περιπτωση του 1%...

1) Προσωπικα ακριβως κατι τετοια φοβαμαι
και που ξερεις τι θα μυρισει κ εισπνευσει?
δεν ειναι λιγα κ αυτα τα κρουσματα

2)αυτο δεν αλλαζει ουτε με βουρδουλα
το προβλημα ειναι οι ηλιθιοι που δεν ξερουν καν οτι ειναι ηλιθιοι

3)σε οτι ηλικια κ αν φτασεις εαν το χεις μεσα σου (πως λεμε για τα σκυλια,στο dna σου?)
θα σου βγει
οποτε προς αποφυγη τετοιων ευχαριστων περιπετειων
δεν ξαναπατας κ τελειωνει η υποθεση

γενικα τα παρκα ειναι lose lose situation
 
  • Like
Reactions: reinmeister2


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Όποτε σου το επιτρέπουν οι υποχρεώσεις σου, απλά πήγαινε σε άκυρες ώρες που δεν πατάει κόσμος στο πάρκο. Συμμερίζομαι απόλυτα την αγανάκτησή σου, αλλά η μάχη είναι χαμένη εξαρχής, κυρίως διότι:
.... δυστυχως ομως η προσωπικη μου πειρα εχει δειξει,οτι οι συνεπειες ειναι δυσαναλογα πολλες σε σχεση με την ευχαριστηση της χρησης του και δεν θελω να τις υποστω,πλεον, για πολλους και διαφορους λογους...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Θα συμφωνήσω απόλυτα πήγαινε μονο τις ώρες που οι άλλοι δεν μπορούν. Όποιες φορές οι υποχρεώσεις σου το επιτρέπουν. Δεν παλεύεται ο έλληνας ιδιοκτήτης σκύλου με λογική. Εγώ έκοψα το πάρκο ώρες αιχμής παρόλο που ο ένας μου σκύλος είναι λαμπ...δεν μπορούσα άλλο να ανεχτώ αυτό το συνοθύλευμα σκύλων στην σεξουαλική τους ακμή όπου μανούριαζαν για το παραμικρό..στην λογική των ιδιοκτητών δεν μπορείς να απευθυνθείς, είναι ανύπαρκτη.
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
1) Προσωπικα ακριβως κατι τετοια φοβαμαι
και που ξερεις τι θα μυρισει κ εισπνευσει?
δεν ειναι λιγα κ αυτα τα κρουσματα

2)αυτο δεν αλλαζει ουτε με βουρδουλα
το προβλημα ειναι οι ηλιθιοι που δεν ξερουν καν οτι ειναι ηλιθιοι

3}α)σε οτι ηλικια κ αν φτασεις εαν το χεις μεσα σου (πως λεμε για τα σκυλια,στο dna σου?)
θα σου βγει
β)οποτε προς αποφυγη τετοιων ευχαριστων περιπετειων
δεν ξαναπατας κ τελειωνει η υποθεση

γενικα τα παρκα ειναι lose lose situation
1) στο συγκεκριμενο παρκο ξερω τον επιστατη,οποτε ειμαστε ασφαλεις απο χημειες...φολιασματα δεν παιζουν,μια και σκυλαδες με γονεις τα χουν βρει...

2)δεν χρειαζεται να το ξερουν...αρκει ο φοβος του βουρδουλα...τον πονο ολοι τον αντιλαμβανονται και τον φοβουνται ανεξαρτητως διαννοητικης καταστασης...

3}α) γενικα συμφωνουμε...ειδικα,δεν πρεπει για απολυτως κανεναν λογο να μου βγει και το φροντιζω δεοντως,η αλλιως λεγε με κοτοπουλο...το 1% που μενει ειναι πολυ μικρο για να με ανησυχησει...

β)σωστο,γι αυτο και σκεφτομαι να μην ξαναπαω...
 




reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Όποτε σου το επιτρέπουν οι υποχρεώσεις σου, απλά πήγαινε σε άκυρες ώρες που δεν πατάει κόσμος στο πάρκο. Συμμερίζομαι απόλυτα την αγανάκτησή σου, αλλά η μάχη είναι χαμένη εξαρχής, κυρίως διότι:
Θα συμφωνήσω απόλυτα πήγαινε μονο τις ώρες που οι άλλοι δεν μπορούν. Όποιες φορές οι υποχρεώσεις σου το επιτρέπουν. Δεν παλεύεται ο έλληνας ιδιοκτήτης σκύλου με λογική. Εγώ έκοψα το πάρκο ώρες αιχμής παρόλο που ο ένας μου σκύλος είναι λαμπ...δεν μπορούσα άλλο να ανεχτώ αυτό το συνοθύλευμα σκύλων στην σεξουαλική τους ακμή όπου μανούριαζαν για το παραμικρό..στην λογική των ιδιοκτητών δεν μπορείς να απευθυνθείς, είναι ανύπαρκτη.
δυστυχως το παρκο κλεινει 8 τον χειμωνα και 9-10 το καλοκαιρι και μεχρι τοτε εχει τουλαχιστον δυο ζωα με ελευθερα σκυλια...

το καταχειμωνο με πολικο ψυχος,αργα το απογευμα ειναι καλα,αλλα οι φορες ειναι λιγες...

βασικα εχω τροπο να μπω και με κλειστο το παρκο,αλλα μετα τις 12 μαζευει 4-5 που τρυπιουνται,οποτε κι αυτο ακυρο...

δεν μαμεις που λενε και στο χωριο μου...καλα να μαστε...

τουλαχιστον ειπα το μπονο μου...:(
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
o_O πως το καταφερες αυτο;

παρουσιασε καποια στιγμη τον βικτωρα, ακομα περιμενω να τον δω :).

υ. γ. δεν ηξερα οτι εισαι πειραιωτης (y)
ο πατερας δουλευε πειραια,οποτε βολευε πολυ στα πηγαινε ελα του πιτσιρικα εμου το πειραιωτικο σχολειο...αποστολος παυλος αγια σοφια...μεγαλο "σχολειο"...τις ησυχες μερες πεζαμε ξυλο μονο με τον οαεδ απενταντι...ειμαι απολυτως πεπειραμενος σε καντρονι,αλυσιδα πεταλουδα...;)

μεχρι το 90τιποτα που μετακομισαμε οικογενειακως πειραια...

δεν τον παρουσιαζω φιλε διοτι ειμαι φοβερα προληπτικος...οποτε ανεβαζα φωτο,οπουδηποτε τρεχαμε στους γιατρους...το κοψα και ησυχασα...
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
1) στο συγκεκριμενο παρκο ξερω τον επιστατη,οποτε ειμαστε ασφαλεις απο χημειες...φολιασματα δεν παιζουν,μια και σκυλαδες με γονεις τα χουν βρει...
Ποτε μη λες ποτε my friend
υπαρχει παντα κ ο ασταθμητος παραγοντας του σκατοψυχου

το λες κ το τονιζεις
ποσο σημαντικο ειναι να μην βγεις εκτος εαυτου
εχω αρχισει να αναρωτιεμαι εαν εισαι φυλακοβιος με αναστολη:D

κοιτα...εαν εχεις τρελα...κ στα @@ σου αμα σε κοιτανε λιγο περιεργα
μπορεις παντα να αρχισεις να το παιζεις ψυχακιας
του στυλ να μιλας μονος σου ή να πιανεις κουβεντα με το σκυλι κ να λες ...διαφορα ωραια και splatter
να κουβαλας κανα τετοιο
images.jpg
τροποι υπαρχουν....:cool:







 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Στα πάρκα τα μεγάλα, δεν ξέρω εκεί τι γίνεται, αλλά εδώ έχει ώρες αιχμής και ώρες που την παλεύεις, μπορεί και εντελώς.

Έχω αλλάξει άπειρες φορές το δρομολόγιο γιατί πήρε το μάτι μου λυτό σκυλί στο βάθος, και όχι μόνο σε πάρκο, είμαι μονίμως στην τσίτα στη βόλτα για να σκανάρω για λυτά, που σημαίνει σπάνια ευχαριστιέμαι πραγματικά βόλτα, του χω στερήσει πολλές φορές το πάρκο γιατί στην αρχή του έχω πετύχει λυτή σκυλοπαρέα και τον γύρισα σε αστική βόλτα, και κυρίως έχω παίξει πάμπολλες φορές το έργο "είναι πολύ καλός/ή δεν κάνει τίποτα" "ναι αλλά δεν είναι ο δικός μου δεν είναι" ... "αχ πρώτη φορά μουτο κάνει".

Μαρία έχεις δίκιο αλλά είναι και θέμα του τι επιλογές έχεις. Προσωπικά μας είναι τρομερά δύσκολο να βγούμε βόλτα εκτός πάρκου σε ώρες εργασίας και αγοράς (όλη τη μέρα δηλαδή). Γιατί γίνεται της πόπης από κόσμο και γιατί δε γίνεται συνέχεια "όχι μη σταματήσεις εδώ να μυρίσεις γιατί έχεις κλείσει όλη την Τσιμισκή", "μην κατουρήσεις σ'αυτό το δέντρο γιατί είναι δίπλα στο τραπέζι του εστιατορίου/της καφετέριας ή θα βγει ο μαγαζάτορας", "τώρα που θα κατουρήσεις στο παρτέρι το βλέπω να ρχεται, θα μας σπάσει τα ούμπαλα εκείνη απέναντι που μας κοιτάει ώρα", "ωπ μείνε δίπλα, ναι κολλητά στα 5 εκατοστά γιατί πρέπει να κάνουμε ζιγκ ζαγκ σε κόσμο, τραπέζια, διακοσμητικά, σκατάκια". Δεν, είναι ψυχοβγαλτικό.

Rein, δεν θα καταφέρεις τίποτα αν πας "με παρέα" που δύναται να κάνει μανούρα, κι έχει δίκιο η μούκα, στοχοποιείς και φυλές έτσι. Και έτσι κι αλλιλως, θα μαλώσεις με έναν, κ αύριο θα σκάσουν άλλοι 5. Να σου πω τη μαύρη μου αλήθεια, έχω καταλήξει ότι τελικά δε μπορείς να κάνεις τίποτα παρά να υπομείνεις, να βρίσεις περιστασιακά τα περιστατικά που θα σου τύχουη, έτσι για να ξεφορτώσεις απλά, και μόνο αν έχεις μόνιμο πρόβλημα με κάποιους συγκεκριμένους τότε να κάνεις μανούρα. Βέβαια εγώ και στο τελευταίο δεν κατάφερα και πολλά. Τελικά συνήθισε απλά ο Άρης μερικά και φτάσαμε να τα μαζεύουν μόλις μας πάρουν πρέφα και αν δεν είναι πολύ κοντά να μην τους πολυδίνει σημασία ο δικός μου - όχι πάντα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf