ρουθουνισμα


dexter1810

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2012
56
0
Καλημερα.
Πριν 3 βδομαδες ο σκυλος μου,μπιγκλ 11μηνων, αρχισε να ρουθουνιζει(οπως κανουμε εμεις οταν εχουνμε συναχι στην μυτη) μολις ξυπνουσε απο τον πρωινο ή τον απογευματινο υπνο και λιγο στο βραδυ.Πιστευοντας οτι κατι τον ενοχλουσε τον αφησα 4-5 μερες ετσι,αλλα το συνεχισε.
Στον γιατρο που τον εξετασαμε δεν ειχε ακροαστικα,ουτε κατι αλλο που να δειχνει κρυωμα.Καταληξαμε στο γεγονος οτι ισως ειναι καποια αλλεργια σε κατι και του καναμε θεραπεια με atarax και prezolon.Πραγματι και τα ελλατωσε τα ρουθουνισματα.Το σαββατο το βραδυ ομως εκανε ενα πολυ εντονο και συνεχομενο ρουθουνισμα που τρομαξα οτι δεν μπορουσε να αναπνευσει απο την μυτη και τρεξανε και καποια σαλια απο το στομα του.σε συνεννοηση με τον γιατρο,ειπαμε να συνεχισω το Atarax γιατι το ξεκινησε παλι,μολις τελειωσαμε την θεραπεια.Την τεταρτη παλι ραντεβου.λλα απο το σκηνικο του σαββατου δεν εχει κανει τιποτα.απλα καμια φορα αναπνεει και ακους κατι σαν συναχι απο την μυτη του.
Σε περιπτωση που εχει αλλεργια σε κατι θα παμε ψαχνοντας?
Υπαρχει περιπτωση να ειναι κατι αλλο?εγω νομιζω οτι εχει κρυωσει απο την υγρασια και την αλλαγη του καιρου και εχει κατι σαν συναχι στην μυτη που τον ενοχλει τις πρωινες και τις βραδινες ωρες.
απο φαι,παιχνιδι,τρεξιμο ειμαστε στο τερμα!πολυ ορεξη!
 
Last edited:


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Πάρε και τη συμβουλή κάποιου άλλου γιατρού καλύτερα. Για αλλεργίες, λογικά πρέπει να υπάρχουν ανάλογα τεστ.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Κάποτε ο γιατρός μας όταν είχε ο σκύλος μου kennel cough μου είχε πει ότι οι μύξες και το ρουθούνισμα σαν συνάχι είναι κι αυτό σύμπτωμα. Δες το λίγο μήπως είναι αυτό.
 


dexter1810

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2012
56
0
οταν εννοω μυξες δεν εννοω πολυ πραμα.απλα η μυτη του ειναι λιγο πιο υγρη απο το κανονικο μερικες φορες.
 


ollandos13

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2012
417
1
Κάποτε ο γιατρός μας όταν είχε ο σκύλος μου kennel cough μου είχε πει ότι οι μύξες και το ρουθούνισμα σαν συνάχι είναι κι αυτό σύμπτωμα. Δες το λίγο μήπως είναι αυτό.
Το φαρμακο (pneumodog) που δινουμε στα πλαισια του εμβολιασμου του κατοικιδιου δεν τα καλυπτει απο τον kennel cough???
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Το φαρμακο (pneumodog) που δινουμε στα πλαισια του εμβολιασμου του κατοικιδιου δεν τα καλυπτει απο τον kennel cough???
Nαι είναι το εμβόλιο για την ασθένεια αυτή. Η δράση του όμως διαρκεί 6 μήνες και δεν περιλαμβάνεται στον βασικό εμβολιασμό.
 


ollandos13

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2012
417
1
Nαι είναι το εμβόλιο για την ασθένεια αυτή. Η δράση του όμως διαρκεί 6 μήνες και δεν περιλαμβάνεται στον βασικό εμβολιασμό.
Σοβαρα? για ποιο λογο? δεν θεωρειται απαραιτητο?
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
είναι κακό να έχει υγρη μύτη ο σκύλος γτ εμένα πρίν κάποιο καιρό παρατηρούσα πώς έχει,ακόμα φτέρνισμα έριχνε μετά τον ύπνο που και που και κατεβαίνοντας τις σκάλες αλλά τώρα δεν νομίζω να κάνει έτσι.με ποιούς τρόπους μπορείς να καταλάβεις αν ο σκύλος σου έχει αλεργία ώστε να προλάβεις να δείς τι μπορεί να φταίει?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Σοβαρα? για ποιο λογο? δεν θεωρειται απαραιτητο?
Δεν ξέρω φίλε μου, εμένα ένας γιατρός μόνο μου το έκανε με τα υπόλοιπα, ποτέ πριν. Και τώρα επειδή έχει έξαρση ζήτησα εγώ να τους το κάνει.
 


ollandos13

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2012
417
1
Δεν ξέρω φίλε μου, εμένα ένας γιατρός μόνο μου το έκανε με τα υπόλοιπα, ποτέ πριν. Και τώρα επειδή έχει έξαρση ζήτησα εγώ να τους το κάνει.
εμενα το ειχε προγραμματισει απο την πρωτη εξεταση που καναμε οταν πηρα τον μικρο! μολις θα γινοταν 6 μηνων!!! γι'αυτο παραξενευτηκα!
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Επανέρχομαι σε αυτό το θέμα διότι η Ντόντο μου (ημιαιμη 1 ετους) έχει έντονο ρουθούνισμα και φτέρνισμα. Βήχα καθολου. Μίλησα με το γιατρό και μου είπε μήπως αρχίσουμε αντιβίωση, ωστόσο επειδή εγώ γενικά δε τα πολύ θέλω τα φάρμακα του είπα πως προτιμώ να πάω το απόγευμα απο εκει να το συζητήσουμε Αφου την εξετάσει :)cool:)
Απλά αναρωτιέμαι (για να κανω και τοε σωστές ερωτήσεις) kennel cough χωρίς βήχα μπορεί να υπάρχει? Δεν είναι υπερβολή η αντιβίωση?
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Το kennel cough δεν έχει φτάρνισμα και ρουθούνισμα (από όσο έχω δει 2-3 φορές που το χουμε περάσει). Ο σκύλος κάνει ένα πράγμα σαν να προσπαθεί να κάνει εμετό ή σαν να βήχει. Αλλά όλα αυτά από το στόμα - η μύτη δεν συμμετείχε.
Συμφωνώ με yasemin - μήπως έχει κάτι στο ρουθούνι μέσα.
Κι εμένα οι δικές μου τις τελευταίες μέρες παθαίνουν ανάστροφα φταρνίσματα και γενικά είναι κάπως με τις μύτες τους. Πιθανόν να έχει να κάνει και με την τόση γύρη ή τις τρίχες από τις βρωμοκάμπιες;
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Μόλις γύρισα από γιατρό. Τα ρουθούνια είναι καθαρά, αλλά έχει πολύ μιξα και στα δύο. Δεν μου είπε κάτι για kennel cough ωστόσο αν τα συμπτώματα παραμείνουν για άλλες δύο μέρες ή εάν δω να ερεθιζονται τα ματάκια της και να έχει πιο πολλές τσιμπλες, ξεκινάμε αντιβίωση (augmedin). Θα περιμένω πάντως -γιατί όντως λόγω του αέρα και της σκόνης αυτες τις μέρες μπορεί να είναι από αυτό (φεύγοντας βέβαια μου είπε πως δεν μας βλέπει να γλιτώνουμε την αντιβίωση)
 


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
32
Zografou, Greece
kosmaki καλησπέρα έχουμε ακριβώς τα ίδια συμπτώματα... Δυστυχώς σήμερα δεν πρόλαβα τον κτηνίατρο, ελπίζω να τα καταφέρουμε αύριο... Πάντως ο δικός μου μάλλον κάποια αλλεργία έχει (σκόνη? γύρη? δεν ξέρω) γιατί 2 μέρες τώρα που τον βγάζω μόνο για την ανάγκη του και δε τον πάω να παίξει στο πάρκο, τα συμπτώματα έχουν σχεδόν εξαφανιστεί...
Κράτα μας ενήμερους αν είναι εύκολο :)
 
  • Like
Reactions: kosmaki


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Εν τέλει της ξεκίνησα την αντιβίωση... Χθες το βράδυ την άκουγα κατά διαστήματα τη νύχτα να ζορίζεται και σήμερα στη πρωινή βόλτα μετά από λίγο τρέξιμο άρχισε να "κόβεται" η ανάσα της, να ρουθουνίζει και να φταρνίζεται έντονα. Οπότε, ακολουθώντας τις συμβουλές του γιατρού (αν δω να χειροτερεύει να αρχίσω αμέσως) της ξεκίνησα την augmedin... Εσάς @mairoula σας πρότεινε εν τέλει κάτι άλλο ο γιατρός;
 


Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
εξετασεις εκανε ?? ακτινογραφιες ?? κατι ? ο βηχας η μυξουλες και ολα αυτα δεν ειναι η ασθενια ειναι τα συμπτωματα μιας πιθανης ασθενειας ...
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
@Ioanna93 την εξέτασε με τον... συμβατικό τρόπο. Κοίταξε τα ρουθούνια, τη ψηλάφισε, της έβαλε θερμόμετρο κτλ. Εξετάσεις είχαμε κάνει (αιματολογικές) πριν τα Χριστούγεννα και ήταν καλές. Δεν μου πρότεινε ωστόσο ούτε κάποια εξέταση ούτε ακτινογραφία. Το μόνο που μου πρότεινε και προσπάθησα να κάνω είναι να περιμένω να δω μήπως υποχωρήσει το ρουθούνισμα και το φτέρνισμα από μόνο του (βήχα δεν έχει) πράγμα που δεν έγινε, οπότε ακολούθησα τις συμβουλές που μου έδωσε.
 


Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
@Ioanna93 την εξέτασε με τον... συμβατικό τρόπο. Κοίταξε τα ρουθούνια, τη ψηλάφισε, της έβαλε θερμόμετρο κτλ. Εξετάσεις είχαμε κάνει (αιματολογικές) πριν τα Χριστούγεννα και ήταν καλές. Δεν μου πρότεινε ωστόσο ούτε κάποια εξέταση ούτε ακτινογραφία. Το μόνο που μου πρότεινε και προσπάθησα να κάνω είναι να περιμένω να δω μήπως υποχωρήσει το ρουθούνισμα και το φτέρνισμα από μόνο του (βήχα δεν έχει) πράγμα που δεν έγινε, οπότε ακολούθησα τις συμβουλές που μου έδωσε.
προσωπικα θα ζητουσα εξετασεις βιοχημικες και ακτινογραφιες θωρακα μην σου πω και μια ρινοσκοπηση και ισως ενα τεστ αλλεργιων μπορει να γινομαι υπερβολικη αλλα θεωρω πως η προληψη ειναι η καλυτερη θεραπεια .. εκτος απο αυτο η συχνη χρηση φαρμακων οπως ειναι γνωστο γινονται για συγκεκριμενο χρονο διοτι αν υπαρχει καποιο μικροβιο βακτηριο ιος κλπ μεταλλασσετε και γινεται ανθεκτικο στα φαρμακα οποτε κανουμε μια τρυπα στο νερο ...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
εξετασεις εκανε ?? ακτινογραφιες ?? κατι ? ο βηχας η μυξουλες και ολα αυτα δεν ειναι η ασθενια ειναι τα συμπτωματα μιας πιθανης ασθενειας ...
Ακτινογραφίες για
προσωπικα θα ζητουσα εξετασεις βιοχημικες και ακτινογραφιες θωρακα μην σου πω και μια ρινοσκοπηση και ισως ενα τεστ αλλεργιων μπορει να γινομαι υπερβολικη αλλα θεωρω πως η προληψη ειναι η καλυτερη θεραπεια .. εκτος απο αυτο η συχνη χρηση φαρμακων οπως ειναι γνωστο γινονται για συγκεκριμενο χρονο διοτι αν υπαρχει καποιο μικροβιο βακτηριο ιος κλπ μεταλλασσετε και γινεται ανθεκτικο στα φαρμακα οποτε κανουμε μια τρυπα στο νερο ...
Aν κάναμε με το καλημέρα σας ακτινογραφία κάθε φορά που έτρεχαν μύξες στο σκύλο θα τον είχαμε στείλει αδιάβαστο προ πολλού. Ρινοσκόπηση με νάρκωση? Τεστ αλλεργιών που - ποιος κάνει εδώ?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU