ρουθουνισμα


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
@mairoula είναι 1 έτους το καμάρι μου! Προς το παρόν δεν έχω λόγο να αμφισβητώ τον γιατρό, οπότε θα πάρω το λόγο του και τις οδηγίες του για δεδομένο. Δεν έχω - όπως προείπα - τις γνώσεις για να κάνω αλλιώς, βρήκα έναν γιατρό που νομίζω επικοινωνώ και δείχνει ενδιαφέρον, και δεν έχει κάνει κάποιο "λάθος" όσον αφορά την πολύτιμη υγεία του παιδιού. Πραγματικά ελπίζω να μην "καώ" όπως πολλοί ζωογονείς (το έχω πάθει κι εγώ στο παρελθόν με κάποια από της γάτες μου και είναι πολύ δύσκολο).
Οι συμβουλές που (πολλές φορές αποζητώ) στο παρόν φόρουμ είναι πάντα θέμα προς συζήτηση με τον γιατρό, αφού μου παρέχουν τα εφόδια για να κάνω ερωτήσεις και να παρατηρώ θέματα που πιο έμπειροι σκυλογονείς θα έβλεπαν κι εγώ ίσως όχι. Σε καμία περίπτωση δεν θα λάβω υπόψη γνώμη αντίθετη με αυτή του γιατρού, πριν τη συζητήσω μαζί του. Εάν κάποια στιγμή νιώσω τον γιατρό μου ανεπαρκή, θα πάω και σε δεύτερο και σε τρίτο και σε τέταρτο γιατρό..
Όλα αυτά τα λέω γιατί "όποιος καεί στο χυλό φυσσάει και το γιαούρτι" και αυτό δεν είναι απαραίτητα πάντα καλό. Είναι σημαντικό να δείχνουμε εμπιστοσύνη στους επαγγελματίες που επιλέξαμε για τη δουλειά που τους επιλέξαμε.
Τώρα, με ποια κριτήρια διαλέγεις κτηνίατρο είναι μεγάαααααλη κουβέντα και είμαι σίγουρη πως εδώ μέσα όλοι θα έχουν και από κάτι διαφορετικό να προσθέσουν.
 


Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
@kosmaki δεν σου ειπε κανενας να αμφισβητησεις τον κτηνιατρο σου !! κουβεντεντιαζουμε εδω μεσα .. :)
 


dimitris1990

Member
12 Απριλίου 2020
5
0
34
Καλημέρα,

έχω έναν μαλτέζο 9.5 χρονών. Εμφανίζει εδώ και 1 χρόνο το λεγόμενο "κρώξιμο της πάπιας", άλλοτε σε χαλαρούς ρυθμούς και άλλοτε σαν να πνίγεται. Πήγαμε σε έναν κτηνίατρο και μας είπε ότι είναι κρύωμα και του έδωσε αντιβίωση...φυσικά αυτό δεν πέρασε. Πήγαμε σε δεύτερο κτηνίατρο, πολύ καλύτερο βάσει των εξετάσεων που έκανε. Τον πίεσε στην τραχεία και μας είπε ότι δεν είναι κρύωμα αλλά θέμα με την τραχεία του. Κάναμε βιοχημικές εξετάσεις και υπέρηχο καρδιάς και ήταν όλα ΚΟΜΠΛΕ! Ξεκινήσαμε λοιπόν με πολύ μικρή δόση prezolor... δεν εμφάνισε κανένα σύμπτωμα κατά τη διάρκεια της θεραπείας, αλλά όταν τελείωσε αυτή, εμφάνισε ρινίτιδα σε έντονο βαθμό. Ο γιατρός μας είπε ότι είναι επακόλουθο της κορτιζόνης και θα περάσει. Ο σκύλος όμως είχε κάποια έντονα επεισόδια κρωξίματος και ξεκινήσαμε, μετά από συνεννόηση εννοείται με τον γιατρό, sybal b (αντιβηχικό). Κλασσικά πράγματα, την βδομάδα που το δίναμε δεν παρουσίασε σχεδόν κανένα σύμπτωμα, εκτός από μια μέρα που το έκανε σε πολύ έντονους ρυθμούς, αλλά ήταν τόσο συναχωμένος που δεν το πίστευα. Μόλις τελείωσε και αυτή η θεραπεία, ο σκύλος παρουσίασε ξανά τα συμπτώματα, όχι σε έντονο βαθμό, αλλά δεν εξαφανίστηκαν και εντελώς.... Καμιά συμβουλή?
Ξέρουμε ότι δεν πρόκειται να πάθει κάτι από αυτό, εκτός και αν δεν το προσέξουμε, αλλά είναι λίγο τρομακτικό και μας στεναχωρεί.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.887
Όταν λες "συναχωμένος" τι εννοείς;
Δεν ξέρω οι λοιποί συναγωνιστές εδώ, αλλά εγώ, δεν έχω ακούσει ΠΟΤΕ σκύλο, που να έχει συναχωθεί :unsure:
 


dimitris1990

Member
12 Απριλίου 2020
5
0
34
Όταν λες "συναχωμένος" τι εννοείς;
Δεν ξέρω οι λοιποί συναγωνιστές εδώ, αλλά εγώ, δεν έχω ακούσει ΠΟΤΕ σκύλο, που να έχει συναχωθεί :unsure:
Φυσούσε συνεχώς την μύτη του, φτερνιζόταν, έτρεχε η μύτη του κτλ κτλ... φαντάσου όπως όταν είναι ένας άνθρωπος συναχωμένος.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.887
Ο άνθρωπος όταν συναχώνεται, ναι, κάπως έτσι κάνει :)

Για τον σκύλο μπορεί να σημαίνει ότι ίσως του έχει μπει κάποιο άγανο (ελπίζω όχι) στην μύτη, ότι έχει αλλεργία σε κάτι και τον πειράζει, συν ρινίτιδα ή ότι άλλο σου πει ο γιατρός.
Μην ερμηνεύεις τα συμπτώματα με ανθρώπινες συνθήκες και επαναπαύεσαι, γιατί μπορεί να καθυστερείς να τον βοηθήσεις, σε περίπτωση που τρέχει κάτι άλλο.

Περαστικά του.
 


dimitris1990

Member
12 Απριλίου 2020
5
0
34
Ο άνθρωπος όταν συναχώνεται, ναι, κάπως έτσι κάνει :)

Για τον σκύλο μπορεί να σημαίνει ότι ίσως του έχει μπει κάποιο άγανο (ελπίζω όχι) στην μύτη, ότι έχει αλλεργία σε κάτι και τον πειράζει, συν ρινίτιδα ή ότι άλλο σου πει ο γιατρός.
Μην ερμηνεύεις τα συμπτώματα με ανθρώπινες συνθήκες και επαναπαύεσαι, γιατί μπορεί να καθυστερείς να τον βοηθήσεις, σε περίπτωση που τρέχει κάτι άλλο.

Περαστικά του.
δεν το αφήνουμε καθόλου, τον παρακολουθεί συνέχεια ο κτηνίατρος. και το θετικό είναι ότι δεν έχουμε καθυστερήσει καθόλου, σύμφωνα με τον κτηνίατρο (είναι οικογενειακός φίλος).
το αποκλείω το άγανο, γιατί δεν είναι σκύλος που τον βγάζουμε βόλτες... αντιθέτως μάλιστα, είναι συνέχεια στο σπίτι!
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.887
Κακώς το 'χετε κάνει αυτό γενικώς, αλλά και όσο μεγαλώνουν, οι βόλτες είναι πολύ σημαντικό κομμάτι της εγκεφαλικής και ψυχικής τους υγείας. Τις έχουν ανάγκη, για να είναι καλά. Δεν καταλαβαίνω, γιατί δεν το βγάζετε έξω το σκυλάκι. Πρέπει άμεσα να το αλλάξετε αυτό.
 


dimitris1990

Member
12 Απριλίου 2020
5
0
34
Κακώς το 'χετε κάνει αυτό γενικώς, αλλά και όσο μεγαλώνουν, οι βόλτες είναι πολύ σημαντικό κομμάτι της εγκεφαλικής και ψυχικής τους υγείας. Τις έχουν ανάγκη, για να είναι καλά. Δεν καταλαβαίνω, γιατί δεν το βγάζετε έξω το σκυλάκι. Πρέπει άμεσα να το αλλάξετε αυτό.
Εννοείται αυτό, πρέπει να το αλλάξουμε άμεσα!
 


4 Οκτωβρίου 2016
107
33
33
Κυπρος
Δεν εχω διαβασει τα σχόλια αλλα υπαρχει εξεταση αιματος που δειχνει αν οντως ειναι αλλεργια. Εχει κοοιταξει την μυτη του μηπως εχει κατι μεσα;