σκύλος σε πολυκατοικία + απειλές


SnoopyP

Active Member
10 Φεβρουαρίου 2018
34
112
Ο κακός ο χρόνος περνάει ο κακός ο γείτονας όχι....αυτό τα λεει όλα. Εφόσον δεν είναι σε ώρα κοινής ησυχίας και σε κοινόχρηστους χώρους ή στο μπαλκόνι δεν μπορεί να κάνει κάτι παρά μόνο να σε ταλαιπωρεί. Εγώ είχα μια αποθήκη στο ισόγειο μιας πολυκατοικίας και είχα τα καναρινακια μου μέσα. Σε μια δεν της άρεσε αυτό και μου έκανε κάθε μέρα φασαρίες γιατί πήγαινα κάθε μέρα για να τα βλέπω και καθόμουν από 2 με 3 ώρες. Έφτασε στο σημείο να φωνάξει και το υγειονομικό με την πρόφαση ότι ήταν αλλεργική στα πτηνά αλλά δεν κατάφερε τίποτα εφόσον τηρουσα τους κανονισμούς. Το ίδιο ισχύει και για τους τετράποδους φίλους μας...υπομονή....
 
  • Like
Reactions: Dgian


Dgian

Active Member
10 Ιανουαρίου 2016
35
12
38
Ο κακός ο χρόνος περνάει ο κακός ο γείτονας όχι....αυτό τα λεει όλα. Εφόσον δεν είναι σε ώρα κοινής ησυχίας και σε κοινόχρηστους χώρους ή στο μπαλκόνι δεν μπορεί να κάνει κάτι παρά μόνο να σε ταλαιπωρεί. Εγώ είχα μια αποθήκη στο ισόγειο μιας πολυκατοικίας και είχα τα καναρινακια μου μέσα. Σε μια δεν της άρεσε αυτό και μου έκανε κάθε μέρα φασαρίες γιατί πήγαινα κάθε μέρα για να τα βλέπω και καθόμουν από 2 με 3 ώρες. Έφτασε στο σημείο να φωνάξει και το υγειονομικό με την πρόφαση ότι ήταν αλλεργική στα πτηνά αλλά δεν κατάφερε τίποτα εφόσον τηρουσα τους κανονισμούς. Το ίδιο ισχύει και για τους τετράποδους φίλους μας...υπομονή....
Σε καταλαβαινω αν και για σκυλι θα ηταν αρκετα δυσκολο να μεινει σε τετοιο χωρο. ασε που θα ακουγεται παντου εστω και το λιγο κλαμα.
 


Dgian

Active Member
10 Ιανουαρίου 2016
35
12
38
Ο κακός ο χρόνος περνάει ο κακός ο γείτονας όχι....αυτό τα λεει όλα. Εφόσον δεν είναι σε ώρα κοινής ησυχίας και σε κοινόχρηστους χώρους ή στο μπαλκόνι δεν μπορεί να κάνει κάτι παρά μόνο να σε ταλαιπωρεί. Εγώ είχα μια αποθήκη στο ισόγειο μιας πολυκατοικίας και είχα τα καναρινακια μου μέσα. Σε μια δεν της άρεσε αυτό και μου έκανε κάθε μέρα φασαρίες γιατί πήγαινα κάθε μέρα για να τα βλέπω και καθόμουν από 2 με 3 ώρες. Έφτασε στο σημείο να φωνάξει και το υγειονομικό με την πρόφαση ότι ήταν αλλεργική στα πτηνά αλλά δεν κατάφερε τίποτα εφόσον τηρουσα τους κανονισμούς. Το ίδιο ισχύει και για τους τετράποδους φίλους μας...υπομονή....
Σε καταλαβαινω αν και για σκυλι θα ηταν αρκετα δυσκολο να
βασικα αν καποιος μου μιλαγε ετσι θα ετρωγε μπουνια κατευθειαν στο σαγονι ...
οπως πριν 2 μηνες που καποιος μου ειπε αν ξανα περασεις απο εδω θα ριξω φολα στο βρωμοσκυλο σου...το μονο που του ειπα ειναι γαμω το μ@υνι της μανας σου για να τον νευριασω και κατεβηκε κατω για να του το πω και απο κοντα ο χαζος ! μια που πλησιασε και μια που το σαγονι του εφτασε στα αυτια του..δεν μου αρεσει να τσακωνομαι στο δρομο και ουτε το κανω..
αλλα να απειλεί καποιος την οικογένεια μου και τον tyson? ε δεν θα αρκεστω στις μηνύσεις

αν εισαι αντρας τραβα του μια μπουνια και πιστεψε με δεν θα σε ξανα ενοχλησει ποτε!
με μηνύσεις αστυνομιες και αλλα τετοια ''πολιτισμενα'' δεν θα βγαλεις ποτε ακρη.. απλα ριξτου μια οταν ειστε μονοι σας χωρις να ειναι αλλοι μπροστα.. καθε μερα διαβαζω και ενα ποστ εδω μεσα με ενοχλησε ο ταδε για το σκυλο μου στην πολυκατοικια ! αντε στο διαολο με τους σκατοψυχους πια!
Συμφωνω πως τετοιες κινησεις αρμοζουν σε ατομα σαν και τον συγκεκριμενο. Και εφοσον σου την ειπανε κατα αυτον το τροπο θα ελεγα και καλα εκανες. Ωστοσο δεν θελω να αντιδρασω ετσι ειδικα σε χωρο πολυκατοικιας γιατι θα εχει αρνητικες επιπτωσεις εις βαρος μου.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Κι εγω αυτο σκεφτομαι. Οταν ειμαι σπιτι την βγαζω συνεχεια εξω και το βραδυ οταν κοιμαμαι. Μονο το 3ωρο που λειπω την εχω μεσα. αντε και καμμια ωρα το βραδυ. οχι γιατι δε θελω αλλα για να συνηθιζει εναντια στο αγχος αποχωρισμου.
Αν επιτρέπεται γιατι δεν την εχεις μαζι σου μεσα;;;; Αυτή η αλλαγη περιβαλλοντος σιγουρα δεν συμβαλλει θετικα στο να ειναι πιο ηρεμη...γιατι βρισκεται μόνη της σε ενα χώρο που κανονικα δεν της επιτρέπεται να βρισκεται. Ασε που ετσι δεν περνάτε κ χρονο μαζι....Επίσης η παραμονη στο μπαλκονι δεν ειναι νομιμη...
 


Dgian

Active Member
10 Ιανουαρίου 2016
35
12
38
Αν επιτρέπεται γιατι δεν την εχεις μαζι σου μεσα;;;; Αυτή η αλλαγη περιβαλλοντος σιγουρα δεν συμβαλλει θετικα στο να ειναι πιο ηρεμη...γιατι βρισκεται μόνη της σε ενα χώρο που κανονικα δεν της επιτρέπεται να βρισκεται. Ασε που ετσι δεν περνάτε κ χρονο μαζι....Επίσης η παραμονη στο μπαλκονι δεν ειναι νομιμη...
εννοειτε οτι την ειχα 2 χρονια μαζι μου απο το πρωι μεχρι το βραδυ κοιμομασταν και μαζι στο ιδιο δωματιο, εβγαινα για καφε, για φαγητο, για βολτα, συνεχεια την ειχα μαζι. κι ετσι πιστευω δημιουργησα το προβλημα. αλλα οποτε εφευγα αρχιζε τα κλαματα και πρεπει να το αντιμετωπισω
 
  • Like
Reactions: mareco


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.711
Σε καταλαβαινω πως το λες και πως φαινεται. ωστοσο ετσι της αρεσει να καθεται. ειναι το προ τελευταιο μεγεθος πριν το τεραστιο που δεν χωραει στο αυτοκινητο γιατι την παιρνω μαζι μου στα ταξιδια. το 7αρι δεν χωραγε και πιστεψτε με αν googlarete για gulliver 6 θα δειτε οτι ειναι αρκετα μεγαλο και το συνιστουν για χασκι. το 7 ειναι τερατωδες. εχω κι αλλο crate μεταλλικο ασηκωτο 50 κιλα αλλα δεν ειναι χρηστικο. (κι αλλο ενα που μου εφαγε)
Για το αυτοκινητο ειναι οκ, για περιορισμο στο σπιτι λεω μηπως να εβρισκες μια αλλη λυση. Να την χαιρεσαι ειναι ομορφη!
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
εννοειτε οτι την ειχα 2 χρονια μαζι μου απο το πρωι μεχρι το βραδυ κοιμομασταν και μαζι στο ιδιο δωματιο, εβγαινα για καφε, για φαγητο, για βολτα, συνεχεια την ειχα μαζι. κι ετσι πιστευω δημιουργησα το προβλημα. αλλα οποτε εφευγα αρχιζε τα κλαματα και πρεπει να το αντιμετωπισω
Δεν νομιζω οτι αυτος ο τροπος θα σας βοηθήσει παρα πολυ....κανε αναζητηση για το αγχος αποχωρισμου, ισως βρεις κ αλλες ιδεες....φοβαμαι μην της αυξανεται το στρες οταν ειναι συνεχεια μακρια σου κ μετα μονη της εκει που ειναι η μυρωδια σου κ εσυ λειπεις...κ πολυ ασχημη αλλαγη απο το παντου μαζι να περνας στο συνέχεια χωρια...θα ειναι σίγουρα μπερδεμενη κ αγχωμενη...κ εσυ τη θες οσο πιο ηρεμη γινεται για να το αντιμετωπίσετε
 




Dgian

Active Member
10 Ιανουαρίου 2016
35
12
38
Δεν νομιζω οτι αυτος ο τροπος θα σας βοηθήσει παρα πολυ....κανε αναζητηση για το αγχος αποχωρισμου, ισως βρεις κ αλλες ιδεες....φοβαμαι μην της αυξανεται το στρες οταν ειναι συνεχεια μακρια σου κ μετα μονη της εκει που ειναι η μυρωδια σου κ εσυ λειπεις...κ πολυ ασχημη αλλαγη απο το παντου μαζι να περνας στο συνέχεια χωρια...θα ειναι σίγουρα μπερδεμενη κ αγχωμενη...κ εσυ τη θες οσο πιο ηρεμη γινεται για να το αντιμετωπίσετε
σχετικα με το αγχος αποχωρισμου απευθυνθηκα και σ εκπαιδευτες. ωστοσο και απο 3 μεγαλους της αθηνας που πηγα μου εδωσαν την αισθηση οτι δεν ειναι σιγουροι οτι μπορει να αντιμετωπιστει 100% και να ξεκινουσα με ενα κοστος περι των 600€ για βασικη υπακοη. δεν εχω καμια αντιρηση ως προς το κοστος οποιο και αν ειναι. αυτο που με ενδιαφερει η το να βοηθησω το σκυλι μου να ξεπερασει το προβλημα που αντιμετωπιζει. η ανησυχια μου στο ζητημα αφορα την κατασταση της πολυκαιτοικιας...
 




Dgian

Active Member
10 Ιανουαρίου 2016
35
12
38
και εγω πιστευω θα ειναι πολυ πιο ηρεμη αν εχει σταθεροτητα και περνατε χρονο εκει που θα μενει οταν λειπεις. Ηδη η μετακομιση θα της δημιουργησε αγχος.
το πιστευω οτι η μετακομιση και η αλλαγη περιβαλλοντος της εχει δημιουργησει extra αγχος. ωστοσο τι μπορω να κανω σχετικα με τον γειτονα; να ανησυχησω η να κρατησω την αποψη οτι δεν μπορει να κανει κατι ;
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
το πιστευω οτι η μετακομιση και η αλλαγη περιβαλλοντος της εχει δημιουργησει extra αγχος. ωστοσο τι μπορω να κανω σχετικα με τον γειτονα; να ανησυχησω η να κρατησω την αποψη οτι δεν μπορει να κανει κατι ;
Και πολύ ασχολήθηκες μαζί του. Στην θέση σου, θα του έλεγα ότι αν πάθει κάτι ο σκύλος μου, μέσα στην πολυκατοικία θα τον θεωρήσω υπεύθυνο, με όλες τις συνέπειες και θα το έληγα εκει. Δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα απολύτως.
 


Dgian

Active Member
10 Ιανουαρίου 2016
35
12
38
Και πολύ ασχολήθηκες μαζί του. Στην θέση σου, θα του έλεγα ότι αν πάθει κάτι ο σκύλος μου, μέσα στην πολυκατοικία θα τον θεωρήσω υπεύθυνο, με όλες τις συνέπειες και θα το έληγα εκει. Δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα απολύτως.
Θα προσπαθησω να κρατησω αυτη την απαντηση γιατι εχω στρεσαριστει παρα πολυ απο οταν εγινε το συμβαν με τον συγκεκριμενο. και για το τι μπορει να κανει στο σκυλι αλλα και με το γεγονος οτι μολις μετακομισα και δεν ειμαι οικονομικα σε κατασταση για νεες περιπετειες
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.238
7.797
Για τον γειτονα να μην ασχοληθεις εφοσον οντως δεν ενοχλεις! την ηρεμια σου χαλας.

Υπαρχουν ανθρωποι που απλα δεν εχουν με τι να ασχοληθουν, πριν τους εφταιγε το μωρο, τωρα τους φταιει ο σκυλος , στον επομενο θα τους φταιει οτι κανει ντους βραδυ! (True story)
 


Dgian

Active Member
10 Ιανουαρίου 2016
35
12
38
Για τον γειτονα να μην ασχοληθεις εφοσον οντως δεν ενοχλεις! την ηρεμια σου χαλας.

Υπαρχουν ανθρωποι που απλα δεν εχουν με τι να ασχοληθουν, πριν τους εφταιγε το μωρο, τωρα τους φταιει ο σκυλος , στον επομενο θα τους φταιει οτι κανει ντους βραδυ! (True story)
Το θεμα μου ειναι το εξης: οτι εγω εργαζομαι 9:00 - 19:00 και η γυναικα μου 15:00-18:00. Το σκυλι μενει μονο του 15:00 - 18:00 και οτι γινεται γινεται σ αυτο το χρονικο διαστημα. και παλι ομως την περιοριζω μεσα στο διαμερισμα σε crate.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Οι ωρες κοινης ησυχιας πρεπει να τηρουνται απο ολους. Αν κλαιει σαν λυκος μεσα στο μεσημερι και καποιος γειτονας διαμαρτυρεται εχει δικαιο. Αν αυτος ειναι και ιδιοτροπος αστα να πανε. Αυτα εχουν οι πολυκατοικιες δυστυχως.
Στην προκειμενη περιπτωση ο νομος ειναι με το μερος του διαμαρτυρομενου.

Φιλικα.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
35
Νέο Ψυχικό
Αρχικά αν γαβγίζει σε ώρες κοινής ησυχίας τότε όπως είπε και ο @vasgial το δίκιο είναι με το μέρος του διαμαρτυρόμενου.

Από εκεί και μετά εμάς μας έχουν βοηθήσει τα βρεφικά νανουρίσματα. Ήταν λύση που είχε αναφέρει ο @d-friend (τον οποίο και ευχαριστούμε οικογενειακώς) και μάλιστα με το video που είχε ποστάρει ΕΔΩ

 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.238
7.797
εγω θα ελεγα να κανεις και το εξης... κατεγραψε μερικες μερες, παρε μια καμερα ip η με τη καμερα του λαπτοπ κατι τελοσπαντων, να ξερεις και εσυ ακριβως τι γινεται. Αλλο να ουρλιαξει 2-3 λεπτα κι αλλο 3 ωρες συνεχομενες.
 


Dgian

Active Member
10 Ιανουαρίου 2016
35
12
38
Αρχικά αν γαβγίζει σε ώρες κοινής ησυχίας τότε όπως είπε και ο @vasgial το δίκιο είναι με το μέρος του διαμαρτυρόμενου.

Από εκεί και μετά εμάς μας έχουν βοηθήσει τα βρεφικά νανουρίσματα. Ήταν λύση που είχε αναφέρει ο @d-friend (τον οποίο και ευχαριστούμε οικογενειακώς) και μάλιστα με το video που είχε ποστάρει ΕΔΩ

θα το κατεβασω και θα το βαλω να παιζει να δω αν θα την βοηθησει. Σ ευχαριστω.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Υπαρχουν ανθρωποι που απλα δεν εχουν με τι να ασχοληθουν, πριν τους εφταιγε το μωρο, τωρα τους φταιει ο σκυλος , στον επομενο θα τους φταιει οτι κανει ντους βραδυ! (True story)
υπαρχει και ο δικος μου γειτονας που ενοχλειται απο την χρηση του ασανσερ αργα τη νυχτα...
ω,ναι! :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight