τι συμβαίνει με τις αμπουλες?


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Παντος εδω και 2 χρονια βλεπω συνεχος σε σκυλους πελατων μου, οτι εχουν τσιμπουρια και ψυλλους ενω ισχυριζονται οτι εχουν βαλει frontline! Και μετα απο "ανακριση" δικια μου, δεν μου φαινεται λαθος ο τροπος πως την εβαλαν ( καθε ποτε- στο δερμα με χωριστρα, οχι αμεσα μετα απο μπανιο κλπ.) και παρολα αυτα τα σκυλια ειχαν παρασιτα! Αρα μαλλον δεν πιανει πια πολυ καλα!
 


Megane

Well-Known Member
25 Απριλίου 2013
132
3
Advantix χρησιμοποιω εδω κ χρονια κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος κ απο Μαιο μεχρι Οκτωμβριο βαζω κ ενα κολαρο Bio-bland.
 


Μαρθα

Well-Known Member
9 Απριλίου 2014
199
29
Μάρθα μήπως να την δοκιμασω?

Berna λίγο δύσκολο να ψεκαστει ο χώρος γτ είναι πολλα στρεμματα. Μήπως να ψεκασω εκεί π είναι δεμένος καλυτερα? Η Advantix σε τι μορφή το παίρνω? Πρέπει να το βάλω σε ψεκαστικό ή είναι έτοιμο?

επειδη ειναι καινουργια δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου,μπορει να σου εμφανισει καποια αλλεργια η καποια αλλη αντιδραση! καλυτερα χρησιμοποιησε αυτην που ξερεις,εκτος και αν σου πει ο κτηνιατρος σου οτι ειναι ενταξει(αν και προσωπικα αν δεν περασει καποιος χρονος εγω δεν την χρησιμοποιω)
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Παντος εδω και 2 χρονια βλεπω συνεχος σε σκυλους πελατων μου, οτι εχουν τσιμπουρια και ψυλλους ενω ισχυριζονται οτι εχουν βαλει frontline! Και μετα απο "ανακριση" δικια μου, δεν μου φαινεται λαθος ο τροπος πως την εβαλαν ( καθε ποτε- στο δερμα με χωριστρα, οχι αμεσα μετα απο μπανιο κλπ.) και παρολα αυτα τα σκυλια ειχαν παρασιτα! Αρα μαλλον δεν πιανει πια πολυ καλα!
Φέτος άρχισα από Αρχές Μαρτίου Scalibor, Advantix, Spray από πάνω, και ο σκύλος μέχρι τώρα μάζεψε 17 τσιμπούρια!
Ποτέ τα προηγούμενα χρόνια δεν είχα βρει ούτε ένα τσιμπούρι!Τώρα τα βλέπω να πετάγονται με θράσος για να πιαστούν στο τρίχωμα!
Επόμενος μέτρο πρόληψης...ΦΛΟΓΟΒΟΛΟ!
 


ΑΡΓΥΡΩ ΣΤ.

Well-Known Member
20 Απριλίου 2014
194
221
Πειραιάς - Χίος
Καλησπέρα κι εγώ Advantix είχα βάλει της Ίρις κι έπιασε ψύλλους:( !!! Τρελάθηκα... Την πήγα στον κτηνίατρο και μου είπε να της βάλω κανονικά πάλι Advantix. Με αμπούλα και να πιάσει ψύλλους;; Της έβαλα αμέσως την Vectra 3D και σε 24 ώρες δεν υπήρχε πηδηχτό ζιζάνιο πάνω της. :mad:
 


roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
επειδη ειναι καινουργια δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου,μπορει να σου εμφανισει καποια αλλεργια η καποια αλλη αντιδραση! καλυτερα χρησιμοποιησε αυτην που ξερεις,εκτος και αν σου πει ο κτηνιατρος σου οτι ειναι ενταξει(αν και προσωπικα αν δεν περασει καποιος χρονος εγω δεν την χρησιμοποιω)
Κατάλαβα ευχαριστώ
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Φέτος άρχισα από Αρχές Μαρτίου Scalibor, Advantix, Spray από πάνω, και ο σκύλος μέχρι τώρα μάζεψε 17 τσιμπούρια!
Ποτέ τα προηγούμενα χρόνια δεν είχα βρει ούτε ένα τσιμπούρι!Τώρα τα βλέπω να πετάγονται με θράσος για να πιαστούν στο τρίχωμα!
Επόμενος μέτρο πρόληψης...ΦΛΟΓΟΒΟΛΟ!
Με τον πολυ ηπιο χειμωνα- και μια σχετικα βροχερη ανοιξη που εχουμε φετος- μαλλον θα δουμε μεγαλες επιδιμιες της επομενες εβδωμαδες! Ακομα αρχη ειναι- θα φτασουν στο φορτε τους, οταν ανεβουν και οι θερμοκρασιες λιγο ακομα!! Καλα θα περναμε!!
 


roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
Με τον πολυ ηπιο χειμωνα- και μια σχετικα βροχερη ανοιξη που εχουμε φετος- μαλλον θα δουμε μεγαλες επιδιμιες της επομενες εβδωμαδες! Ακομα αρχη ειναι- θα φτασουν στο φορτε τους, οταν ανεβουν και οι θερμοκρασιες λιγο ακομα!! Καλα θα περναμε!!
Μας δίνεις κουράγιο και δύναμη..:LOL:
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
παρε σεμπασιλ και ψεκασε τον σκυλο και τα μερη τα οποια ξαπλαρει και ειναι πιο πολες ωρες.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
παρε σεμπασιλ και ψεκασε τον σκυλο και τα μερη τα οποια ξαπλαρει και ειναι πιο πολες ωρες.
Εγώ προσωπικά τον σκύλο τον έχω μέσα στο σπίτι!Οπότε το sebasil δεν είναι για μένα!
Αλλά ως μέτρο πρόληψης πάνω στο σκύλο νομίζω ότι θα το δοκιμάσω!
 


Thodoras

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2012
662
303
Πάτρα
ευτυχώς τσιμπούρι δεν έχω δεί ακόμα(παρόλο που ίσως έχουμε ερλιχιωση) ..

Με το advantix και scalibor είχε κολλήσει ψύλλους και με το frontline combo πέθαναν μετά απο 1-2 μέρες...
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Εγώ προσωπικά τον σκύλο τον έχω μέσα στο σπίτι!Οπότε το sebasil δεν είναι για μένα!
Αλλά ως μέτρο πρόληψης πάνω στο σκύλο νομίζω ότι θα το δοκιμάσω!
και εγω και τα τρια στελιο μεσα στο σπιτι τα εχω
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Κι εγω frontline combo βάζω για τους ψύλλους κι εχω σωθεί! Όταν παλαιότερα έβαζα ex spot είχα βρει και ψύλλους και τσιμπούρι πάνω του.
 






ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Κι εγω frontline combo βάζω για τους ψύλλους κι εχω σωθεί! Όταν παλαιότερα έβαζα ex spot είχα βρει και ψύλλους και τσιμπούρι πάνω του.
Και εγώ προς το παρον δεν εχω παραπονο... παρόλο που αλωνιζουμε σε χορτάρια και θαμνους...
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Εγω εκοψα τα χημικα. Αμπουλα beaphar και θα τους παρω τωρα και το bioband. Το καλοκαιρι στο χωριο θα παρω και eukacid και πιστευω θα μαστε καλα.
 






Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
γεια! με τι ουσια ψεκαζετε εξτρα? περαν δλδ του κολαρου και της αμπουλας...
Εμείς ψεκάζουμε με sebacil (Άγγελος13, έχει τις αναλογίες στην συσκευασία και στο site τους), 1 φορά το μήνα όλη την αυλή, και στις 15 από την αμπούλα μέχρι τώρα έβαζα spray effipro, πλέον βάζω την αμπούλα μόνο και καθημερινά ψεκάζω με μείγμα από ευκάλυπτο & αιθ.έλαιο, ο Κοντός που μπαινοβγαίνει δεν έχει τσιμπούρι μέχρι στιγμής (κι εδώ δίπλα ένας @να μην πω@ φέρνει τα πρόβατά του να βοσκήσουν :mad:, οπότε καταλαβαίνετε)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf