χαριζεται βισλα βοηθεια


MarilenaG

Well-Known Member
29 Μαρτίου 2014
121
48
http://www.dogforum.gr/v3/βρέθηκαν-62/βρέθηκε.βίσλα-29071/#post751133

οι γονεις μου εχουν φτασει στο αμην... το σκυλι δαγκωσε ενα απο τα δικα μας σκυλια ασχημα και οι γονεις μου εχουν νευριασει πολυ ασχημα.. ψυχολογικα ειμαστε χαλια... δεν εχουν ουτε την δυνατοτητα για στειρωση μιας και η γιατρος ζηταει 100 ευρω και δεν εδω προσπαθουμε να στιερωσουμε τα δικα μας...
αναγκαστηκα θα την αφησουμε στο δρομο... δεν μπορουμε ουτε να την φιλοξενησουμε αλλο... εχουμε καυγαδες.....δεν ξερω τι αλλο να κανω..

https://www.facebook.com/marilena.p...0202646457396131.1073741845.1638721804&type=3
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
οι γονεις μου εχουν φτασει στο αμην... το σκυλι δαγκωσε ενα απο τα δικα μας σκυλια ασχημα και οι γονεις μου εχουν νευριασει πολυ ασχημα.. ψυχολογικα ειμαστε χαλια... δεν εχουν ουτε την δυνατοτητα για στειρωση μιας και η γιατρος ζηταει 100 ευρω και δεν εδω προσπαθουμε να στιερωσουμε τα δικα μας...
αναγκαστηκα θα την αφησουμε στο δρομο... δεν μπορουμε ουτε να την φιλοξενησουμε αλλο... εχουμε καυγαδες.....δεν ξερω τι αλλο να κανω..
Αυτό το κείμενο, δεν έχω καταλάβει τι σχέση έχει, με την αγγελία.
Δικά σου λόγια είναι Μαριλένα;
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Υπηρχε και αλλο θεμα, εχουν 9 σκυλια τη μαζεψαν προσωρινα, ειναι εγκυος η σκυλα. Δεν τα πηγαινε καλα με τα υπολοιπα σκυλια, τωρα ειναι δεμενη στο βουνο..
Ζηταει βοηθεια αν μπορει καποιος να την φιλοξενησει/ υιοθετησει γιατι δεν γινεται να την κρατησουν, απο οτι καταλαβα.
 


MarilenaG

Well-Known Member
29 Μαρτίου 2014
121
48
καλησπερα εγραφα σε απογνωση ναι...

η ιστορια εχει ως εξης:
Την παρασκευη το βραδυ με ακολουθησε αυτο το σκυλι απο το σουπερ μαρκετ μεχρι το σπιτι και προσπαθουσε με λυσσα να σκισει την σακουλα για να φαει το ωμο κοτοπουλο που ειχε μεσα..
Ηταν ενα σκελετωμενο σκυλι (φαινονταν τα κοκκαλα του στα πλευρα, η ραχοκοκκαλια του και τα κοκκαλα της λεκανης) εφαγε 2 τεραστιες κονσερβες πεντιγκρι και ηπιε αρκετο νερο.
Εμεις στο σπιτι εχουμε 9 πρωην αδεσποτα ολα με την δικη τους ιστορια. τα 3 ζουνε μεσα στο σπιτι και τα αλλα 6 ζουνε στο κηπο και στεγαζονται στο γκαραζ μας στα σπιτακια τους. Ολα ειναι εμβολιασμενα και τα 2 εχουμε καταφερει να στειρωσουμε τα αλλα το προσπαθουμε. Ειναι ολα θηλυκα οποτε δεν υπαρχει προβλημα πιθανης εγκυμοσυνης μιας και δεν βγαινουν εξω παρα μονο στις βολτες μας με λουρι.
Το σκυλι αφου το ταϊσα και προσπαθησα να του βγαλω οσα τσιμπουρια ειχε επανω του (παρα πολλα) με το τσιμπηδακι το αφησα παλι ελευθερο. Αυτο εμεινε εξω απο το σπιτι. τα δικα μας απο μεσα το καλαταβαιναν και ουρλιαζαν.. οι γειτονες διπλα της πετουσαν νερο.. εντελει την εβγαλε στο χαλακι της εξωπορτας..
Με τόσα ζώα πλεον δεν έχουμε ουτε χωρο ελευθερο για να το φιλοξενησουμε. το πηγαμε στο γιατρο για να δουμε αν εχει κατι που να κολλαει τα αλλα σκυλια. της εδωσε χαπι για παρασιτα, της εβαλε αμπουλα και της πηρε αιμα. οι εξετασεις βγηκαν πολυ καλες δεν ειχε ουτε καλαζαρ που φοβοταν η γιατρος γιατι ειχε αραιωμενο τριχωμα και ξηροδερμια. απλα ειναι ετσι απο την καλοπεραση του δρομου..αλλα βγηκε εγκυος..
ο μονος τροπος για να την φιλοξενησουμε μεχρι καποιος να βρει να την υιοθετησει ηταν να μπει στο κηπο με τα δικα μας. πηρα τηλεφωνο 3 φιλοζωικες κοντα μου για στειρωση αλλα δεν γινεται τιποτα.. η μια δεν μπορει καν να με βοηθησει, η αλλη αν θελω να παω στη χαλκιδα μεχρι την παρασκευη που γινονται δωρεαν στειρωσεις αλλα δεν εχω αυτοκινητο, ουτε καν ξερω να οδηγω.. και η 3 συνεργαζεται με εναν γιατρο εδω κοντα με 70 ευρω.. η δικη μας παιρνει 100.. εγω ειμαι ανεργη δεν μπορω να βρω δουλεια και οικονομικα στηριζομαι απο τους γονεις μου.. δυστυχως..
Προσπαθησα ολη τη μερα της Δευτερας να προσαρμοσω το καινουριο σκυλι με τα δικα μας και φαινοταν οτι τα πηγαιναν καλα. Δυστυχως μολις ξεθαρρεψε το καινουριο αρχισε να γινεται επιθετικο με τα δικα μας και μολις τα πλησιαζε ειδικα τα 2 πιο νεαρα θηλυκα μας γινοταν μαχη. Πριν απο λιγο τραυματισε πολυ σοβαρα το 1 απο τα νεαρα θηλυκά μας και το άλλο του εσχισε το ποδι και λιγο τη πατουσα. Μολις ειχε επιστρεψει ο πατερας μου απο τη δουλεια και ειδε τα αιματα και την φασαρια τρελαθηκε! τα σκυλια μας τα εχουμε σαν παιδια μας! εντομεταξυ δεν τον πληρωσαν στη δουλεια του που υπολογιζα αυτα τα λεφτα για στειρωση. ο αδελφος μου και ο πατερας μου ηθελαν να το παρουν και να το πανε σε αλλη γειτονια εφτασαν στα ορια τους... δεν ξερω τι αλλο να κανω για να μην το αφησουν αλλου...γιατι σιγουρα δεν μπορει πλεον να μεινει στον ιδιο χωρο με τα δικα μας... δεν ξερω πως να το βοηθησω.. το πηρα αρον αρον και το εδεσα πανω στο βουνο με κουβερτουλα φαγητο και νερο σε μερος που να μην φυσαει και να ειναι μαλακα...
τα δικα μας τα σκυλια με το που εφυγε επεσαν με τα μουτρα στο φαγητο και το νερο. Δεν τα αφηνε να φανε και ξεκινησαμε αντιβιωσεις...
Μένω καπανδρίτι το τηλ μου ειναι 6978065042 αν καποιος μπορει να το βοηθησει ή να το φιλοξενησει προσωρινα μεχρι να βρεθει καποιος να το υιοθετησει ή να καταφερουμε τουλαχιστον να το στειρωσουμε πρωτου ειναι πολυ αργα..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Μαριλένα, το τηλέφωνό σου, να μην το δίνεις δημόσια.
Θα ήθελα μόνο να πω...γιατί βρε παιδί μου, έχετε κρατήσει τόσα σκυλιά, αν δυσκολεύεστε τόσο πολύ οικονομικά; Εχετε προσπαθήσει να τους βρείτε σπίτι και δεν το έχετε καταφέρει; Αν και...τι να μου απαντήσεις τώρα, σ'αυτό το θέμα. Αστο καλύτερα, γιατί δεν νομίζω ότι θα βγάλουμε και άκρη.
 


MarilenaG

Well-Known Member
29 Μαρτίου 2014
121
48
Οσα εχουμε μπορουμε να τα συντηρησουμε κια να τους παρεχουμε καλη ποιοτητα ζωης.. μερικα ειναι 8 και 10 χρονων πια, τα πιο νεαρα ειναι απο γεννα μιας μικρόσωμης σκυλιτσας που βρηκαμε στο δρομο με μια κοιλια μεχρι το πατωμα και την κρατησαμε την βοηθησαμε να γεννησει τα μωρα της και να βρουμε να τα χαρισουμε αλλα αυτα τα 2 δεν τα ηθελε κανεις.. Καθε 3 εβδομαδες παιρνουν οι γονεις μου σακι ξηρη τροφης καλης ποιοτητας απο το κτηνιατρειο.
Τα σκυλιά μας είναι όλα δεμένα μεταξύ τους και δεν εχουμε φασαριες. αλλα ακομα ενα σκυλι και μεγαλοσωμο ειναι πολυ.. ποσο μαλλον που βγηκε και επιθετικο με τα δικα μας. χωρος δεν υπαρχει για αλλο.. δυστυχως.. ο μπαμπας μου μες τα νευρα του ηθελε να την παει στα σουβλατζιδικα στον ωροπο.. αλλα την πηρα και την πηγα στο βουνο για να ξερω που ειναι και να της βαζω φαγητο και νερο.. μπας και βρεθει καποια λυση γιατι ειναι και εγκυος..και αν δεν γινει κατι συντομα θα ειναι ενα αδεσποτο με 12 μωρα...μετα τα δαγκωματα που εριξε στα δικα μας οι γονεις μου ουτε ζωγραφιστη δεν θελουν να την δουν..
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
δυστυχως.. ο μπαμπας μου μες τα νευρα του ηθελε να την παει στα σουβλατζιδικα στον ωροπο.. αλλα την πηρα και την πηγα στο βουνο για να ξερω που ειναι και να της βαζω φαγητο και νερο..
Σε ποιο βουνο;
 


MarilenaG

Well-Known Member
29 Μαρτίου 2014
121
48
μενω καναπδριτι. ακριβως διπλα στον οικισμο υπαρχουν λοφοι και ερχονται πολλοι κυνηγοι και τελος της περιοδου καφε φορα αφηνουν κυνηγοσκυλα...προσπαθησα να της βρω οσο πιο προστατευμενο σημειο γινοτανε για να μην φαινεται, λιγο πιο κει εχει μερικα σπιτια δεν ειναι πανω πανω στο βουνο. ευτυχως ειναι ηρεμη και καλοβολη και κουλουριαστηκε στη κουβερτουλα της για να κοιμηθει οταν εφευγα. δεν φωναξε καθολου το αγγελακι...
 




manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Το ότι την πήρες από την πόλη και την πήγες στο βουνό είναι η χειρότερη επιλογή για μένα. Σε λίγο καιρό θα δημιουργηθεί μια νέα αγέλη αδέσποτων από τα κουτάβια της με ότι αυτό συνεπάγεται. Γιατί δεν την άφηνες εκεί που την βρήκες. Και εκεί θα μπορούσες να την ταΐζεις αν αυτό είναι το πρόβλημα. Στην τελική να την πας σε μια φιλοζωική και να τους την αφήσεις. Και ας μην την δεχτούν. Πάντως όχι στο βουνό. Αυτή η αντίληψη που επικρατεί,να αφήνουμε αδέσποτα στις ταβέρνες της Πάρνηθας η στα σουβλατζιδικα στον Ωρωπό γιατί θα βρουν να φάνε πραγματικά αδυνατώ να την καταλάβω.
Δεν αμφισβητώ τις προθέσεις σου. Την πρακτική σου όμως ναι.
 


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Σε ποια περιοχή τη βρήκες;
Κάποιοι δήμοι στην Αττική έχουν πρόγραμμα για στειρώσεις...
Αν θες περαιτέρω βοήθεια πμ...
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
@Manolo ενω η δικη σου "αντιληψη" ειναι εξαιρετικη. Ακου λεει να τη πας σε διλοζωικη και να τν αφησεις ακομα κι αν δε τη δεχτουν. Ημαρτον δεν εχει το "βουνο" μονο ζωα με ψυχη! Ημαρτον πια!!!!


Sent from my iPad using Tapatalk
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@Manolo ενω η δικη σου "αντιληψη" ειναι εξαιρετικη. Ακου λεει να τη πας σε διλοζωικη και να τν αφησεις ακομα κι αν δε τη δεχτουν. Ημαρτον δεν εχει το "βουνο" μονο ζωα με ψυχη! Ημαρτον πια!!!!


Sent from my iPad using Tapatalk
Δεν ξέρω αν είναι εξαιρετική, σίγουρα πάντως διαφορετική από την δική σου.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Ναι γιατι εγω σε μια αγγελια με μια σκυλιτσα που περιμενει κουταβια, θα μιλαγα μονο αν μπορω να βοηθησω & οχι για να πω αστην οπου να ναι, αρκει να μην ειναι εκει. Αν δε μπορουσα να βοηθησω θα εκανα τουμπεκί.

Η ζωη ενος ζωου δεν εχει μεγαλυτερη αξια απο ενος αλλου.


Sent from my iPad using Tapatalk
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Ναι γιατι εγω σε μια αγγελια με μια σκυλιτσα που περιμενει κουταβια, θα μιλαγα μονο αν μπορω να βοηθησω & οχι για να πω αστην οπου να ναι, αρκει να μην ειναι εκει. Αν δε μπορουσα να βοηθησω θα εκανα τουμπεκί.

Η ζωη ενος ζωου δεν εχει μεγαλυτερη αξια απο ενος αλλου.


Sent from my iPad using Tapatalk
Και με αυτό που έκανε την βοήθησε την σκυλίτσα;
Αν θέλεις διάβασε αυτό
http://www.dogforum.gr/v3/γενικά.θέματα-14/κρητη.και.ελλ.ποιμενικοι-29085/
που περιγράφει μια παρόμοια κατάσταση και τα αποτελέσματα της.
Δηλαδή. Ανεξέλεγκτα αδέσποτα,--> καταστροφές σε αγροκτήματα, ζώα, -->''ανθρώπους'' να πετούν παντού φόλες με αποτέλεσμα ήμερα, άγρια ζώα και αδέσποτα νεκρά. Γιατί όπως είπες: Η ζωή ενός ζώου δεν έχει μεγαλύτερη αξία από ενός άλλου.
Εγώ έγραψα σε αυτό το θέμα επειδή ήθελα να βοηθήσω και πρότεινα κάποια πράγματα. Αλλιώς θα έκανα τουμπεκί.
Η διάφορα μας είναι ότι εγώ πρότεινα λύσεις ενώ εσύ πετάς το πρόβλημα παραπέρα. Εγώ θέλω να βρεθεί λύση, στο πρόβλημα, εσύ απλά να μην το βλέπεις.
 


MarilenaG

Well-Known Member
29 Μαρτίου 2014
121
48
Και με αυτό που έκανε την βοήθησε την σκυλίτσα;
Αν θέλεις διάβασε αυτό
http://www.dogforum.gr/v3/%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC.%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-14/%CE%BA%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%B7.%CE%BA%CE%B1%CE%B9.%CE%B5%CE%BB%CE%BB.%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B9-29085/
που περιγράφει μια παρόμοια κατάσταση και τα αποτελέσματα της.
Δηλαδή. Ανεξέλεγκτα αδέσποτα,--> καταστροφές σε αγροκτήματα, ζώα, -->''ανθρώπους'' να πετούν παντού φόλες με αποτέλεσμα ήμερα, άγρια ζώα και αδέσποτα νεκρά. Γιατί όπως είπες: Η ζωή ενός ζώου δεν έχει μεγαλύτερη αξία από ενός άλλου.
Εγώ έγραψα σε αυτό το θέμα επειδή ήθελα να βοηθήσω και πρότεινα κάποια πράγματα. Αλλιώς θα έκανα τουμπεκί.
Η διάφορα μας είναι ότι εγώ πρότεινα λύσεις ενώ εσύ πετάς το πρόβλημα παραπέρα. Εγώ θέλω να βρεθεί λύση, στο πρόβλημα, εσύ απλά να μην το βλέπεις.
Manolo τη σκυλιτσα δεν την παρατησα στο βουνο να γεννοβολησει, την πηγα εκει ως εσχατη λυση μεχρι να βρω να τη βοηθησω...γιαυτο και την εδεσα ωστε να ξερω που ειναι και να της πηγαινω φαγητο και νερο.... εχω κοινοποιησει σε fb και οπου μπορω για βοηθεια.. αν την παρατησω οπως λες οπουδηποτε αλλου δεν θα ξερω που θα ειναι ωστε οταν βρεθει καποια βοηθεια να της την προσφερω αν ειναι χαμενη..το πρωτο πραγμα που πρεπει να γινει ειναι στειρωση..
το σκυλι δεν ειναι μαθημενο στη πολη, πεινασμενο και κοκκαλιασμενο με ακολουθησε εξω απο το σπιτι μου που σημαινει οτι τριγυρνουσε καιρο αδεσποτο και δεν ειχε καμια βοηθεια. επισης ξερω οτι ανηκε σιγουρα σε καποιο κυνηγο που πιθανοτατα την παρατησε γιατι στο σωμα της εχει σκαγια, ενα στο πλευρο κοντα στη ραχοκοκκαλια της και ενα στο μπουτι, αλλα ο γιατρος μας ειπε οτι εχει απορροφει απο το δερμα και δεν ειναι επικινδυνο γιαυτην.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Κι εκεί που την έχεις αφήσει δεμένη, θα μπορεί να προστατευθεί, αν συμβεί κάτι;
 


MarilenaG

Well-Known Member
29 Μαρτίου 2014
121
48
δεν ειναι περιφραγμενος χωρος σιγουρα αλλα εκει κοβει ο αερας και εχει και 2 δεντρα που προσφερουν σκια, ειναι δυνατο και γεροδεμενο σκυλι. Πραγματικα αν μπορουσα να του προσφερω κατι καλυτερο εκει θα το ειχα?

Το ότι την πήρες από την πόλη και την πήγες στο βουνό είναι η χειρότερη επιλογή για μένα. Σε λίγο καιρό θα δημιουργηθεί μια νέα αγέλη αδέσποτων από τα κουτάβια της με ότι αυτό συνεπάγεται. Γιατί δεν την άφηνες εκεί που την βρήκες. Και εκεί θα μπορούσες να την ταΐζεις αν αυτό είναι το πρόβλημα. Στην τελική να την πας σε μια φιλοζωική και να τους την αφήσεις. Και ας μην την δεχτούν. Πάντως όχι στο βουνό. Αυτή η αντίληψη που επικρατεί,να αφήνουμε αδέσποτα στις ταβέρνες της Πάρνηθας η στα σουβλατζιδικα στον Ωρωπό γιατί θα βρουν να φάνε πραγματικά αδυνατώ να την καταλάβω.
Δεν αμφισβητώ τις προθέσεις σου. Την πρακτική σου όμως ναι.
πηρα τηλ σε 3 φιλοζωικες καμια δεν δεχτηκε να το παρει. και να το αφησω εκει παλι στην ιδια κατασταση δεν το εγκαταλειπω? χαμενο και εγκυο?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Mα τώρα σοβαρολογείτε όλοι σας;;
Σας πείραξε η θέση του Manolo και όχι ότι η σκυλίτσα είναι δεμένη στο βουνό;
ΜarilenaG πολύ κακή ιδέα να αφήσεις ένα ζώο δεμένο στο βουνό και να πηγαίνεις 1 φορά την ημέρα. Αν της επιτεθεί οτιδήποτε θα είναι εντελώς απροστάτευτη. Δεν είναι λύση καν αυτή που βρήκες. Δεν βοηθάνε έτσι ένα ζώο, απορώ με την λογική αυτού που έκανες, πραγματικά.
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Mα τώρα σοβαρολογείτε όλοι σας;;
Σας πείραξε η θέση του Manolo και όχι ότι η σκυλίτσα είναι δεμένη στο βουνό;
ΜarilenaG πολύ κακή ιδέα να αφήσεις ένα ζώο δεμένο στο βουνό και να πηγαίνεις 1 φορά την ημέρα. Αν της επιτεθεί οτιδήποτε θα είναι εντελώς απροστάτευτη. Δεν είναι λύση καν αυτή που βρήκες. Δεν βοηθάνε έτσι ένα ζώο, απορώ με την λογική αυτού που έκανες, πραγματικά.
+1000