2.2ml Milteforan!




gefil

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2013
129
68
47
Nea Smirni
www.facebook.com
Χίλια ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου αλλά τελικά αγόρασα μία συσκευασία των 30ml γιατί οι μέρες περνούσαν και φοβόμουν το ενδεχόμενο να ξεμείνω.
Δεν πειράζει. Δεν θα πάει χαμένο γιατί αν τελικά δεν το χρειαστώ (που 95% για εκεί πάει) θα το δωρίσω κάπου που να το έχουν ανάγκη.
Παρ'όλα αυτά η κίνηση σου με συγκινεί! Χίλια ευχαριστώ και πάλι!
 




gefil

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2013
129
68
47
Nea Smirni
www.facebook.com
Εκτός από την αγαπητή Eirini-Fontas που μου βρήκε Milteforan αλλά δεν με πρόλαβε γιατί το είχα ήδη αγοράσει, εχτές συνέβει κάτι επίσης συγκινητικό σε σχέση με το φάρμακο...
Έχω έναν γείτονα και καλό φίλο τελευταία ο οποίος ξέρει όλο το story για την Ζωή και μάλιστα η Ζωή του έχει αδυναμία.
Την περασμένη εβδομάδα ήπιαμε καφεδάκι και του έλεγα για το Milteforan και ότι θα χρειαστώ και δεύτερο μπουκαλάκι για μία δόση μόνο κλπ αλλά δεν του είχα αναφέρει ότι έχω ποστάρει αγγελία στο dogforum.gr, ούτε γενικά του είπα πως θα ψαχτώ να βρω από κάπου.
Ο Νέστορας όμως (το όνομα του φίλου) το είχε κρατήσει όλο αυτό και έψαξε μέσα από τον κύκλο του μήπως μου βρει εκείνος χωρίς να μου το πει.
Με πήρε λοιπόν εχτές περιχαρής τηλέφωνο να μου πει ότι μου βρήκε ένα μπουκαλάκι με 15ml υπόλοιπο.
Του εξήγησα ότι δυστυχώς είχα ήδη αγοράσει συσκευασία αλλά παρ'όλα αυτά εκείνος εχτές το απόγευμα μου το έφερε στο σπίτι.
Όλο αυτό από μόνο του ήταν πολύ συκγινητικό γιατί είναι καλό να βλέπεις πως έχεις ανθρώπους ευαίσθητους που σε νοιάζονται γύρω σου και ειδικά έναν άνθρωπο με τον οποίο δεν γνωριζόμαστε πολύ καιρό (έχει μόλις 7 μήνες που μετακόμισε δίπλα μας)...
Το κορυφαίο όμως είναι και το απο "που" το βρήκε το Milteforan.
Έχει ο Νέστορας μία γνωστή-φίλη από τον χώρο εργασίας όπου (όπως λέει ο ίδιος) είναι "τρελή" με τα ζώα, ενεργή φιλόζωος και τρομερά ευαισθητοποιημένη ονόματι Μαρία.
Η Μαρία λοιπόν, που θέλω να ευχαριστήσω μέσα από την καρδιά μου, του έδωσε και ένα χαρτάκι με την διεύθυνση του forum και του είπε πως για ότι χρειάζομαι μπορώ να απευθύνομαι και εδώ στο dogforum.gr!!!
Συνεπώς η περιβόητη Μαρία είναι μέσα στα μέλη του forum και θα την παρακαλούσα αν μπορούσε να επικοινωνήσει μαζί μου...
Θα ήθελα να την ευχαριστήσω προσωπικά μέσα από την καρδιά μου.

Προς γνώση όλων πάντως....
Εχτές είχαμε πάει για προκαθορισμένο ραντεβού στον κτηνίατρο.
Μας βρήκε μια χαρά αλλά ανακαλύψαμε ότι η ζυγαριά που έχω στο σπίτι δεν μας τα λέει καλά...
Εγώ τη ζυγίζω 22,1 κιλα (προχτεσινό ζύγισμα αλλά και χτεσινό μετά τον γιατρό) και ο γιατρός 24,7!!!
Συνεπώς, της έδινα λάθος δόση και ένας θεός ξέρει για πόσο διάστημα... :-(
Ο γιατρός πρότεινε να ανεβάσουμε την δοσολογία στα 2,5ml και να το πάμε στις 29 ημέρες αντί για 28!

Άρα θα χρειαστώ τελικά 6.5ml επιπλέον!

Η συσκευασία που αγόρασα και η συσκευασία που μου έστειλε η Μαρία, λήγουν και οι δύο τον Απρίλη του 2013 (04/2013).
Να το έχετε όλοι υπόψην, ότι θα υπάρχουν διαθέσιμα μία συσκευασία κλειστή των 30ml και μία συσκευασία ανοιχτή με περίπου 8ml τα οποία θα είναι καλό να τα δωρίσουμε όπου τα έχουν ανάγκη!

Σας ευχαριστώ ξανά όλους!!!!!!!!!!!!!

Φιλικά
Γιώργος

p.s. Δεν ήξερα εχτές με τι να πρωτο-στεναχωρηθώ... Που έδινα στο σκυλί μικρότερη δόση ή που και εγώ απ' ότι φαίνεται είμαι 2,5κ βαρύτερος απ'όσο νόμιζα??... Έπνιξα τον πόνο τελικά με 2 μελομακάρονα και ησύχασα! χαχα
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Καλώς ήρθες και γρήγορα περαστικά στη Ζωή!

Όταν συνέλθει με το καλό εντελώς και είναι έτοιμη για τα φώτα της δημοσιότητας, περιμένουμε να μας την συστήσεις και επισήμως :)

Έχε υπόψη σου ότι το Milteforan μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο για 1 μήνα μετά το άνοιγμα του.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Η συσκευασία που αγόρασα και η συσκευασία που μου έστειλε η Μαρία, λήγουν και οι δύο τον Απρίλη του 2013 (04/2013)
2013; Ληγμένα παίρνει το κορίτσι; :D


p.s. Δεν ήξερα εχτές με τι να πρωτο-στεναχωρηθώ... Που έδινα στο σκυλί μικρότερη δόση ή που και εγώ απ' ότι φαίνεται είμαι 2,5κ βαρύτερος απ'όσο νόμιζα??... Έπνιξα τον πόνο τελικά με 2 μελομακάρονα και ησύχασα! χαχα
Πάντα το μελομακάρονο, είναι εγγύηση. Για κάθε πίκρα και βάσανο. Απλό, λιτό και απέρριτο, χωρίς σοκολάτες και λοιπές αηδίες, ούτε πολύ στεγνό, ούτε πολύ μελωμένο...:)
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Ελα Μαρια εμφανισου. . . μην το παιζεις αφαντη! :p
Μικρος που ειναι ο κοσμος και οταν εχει καλους φιλους πως ταξιδευουν τα
ml! :)

Υγ: Μηπως λεει Απριλιο του 16?
 






gefil

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2013
129
68
47
Nea Smirni
www.facebook.com
Πρέπει να το κοιτάξω λίγο καλύτερα... Με έβαλες σε σκέψεις τώρα... Νομίζω πως και τα δύο Απρίλη του '14 έγραφαν. Σίγουρα όμως και στα δύο ήταν ακριβώς το ίδιο! (Sorry για το '13. O δαίμονας του πληκτρολογίου...)
Θα το ξαναδώ και θα το πω με σιγουριά όταν γυρίσω σπίτι.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Της ομαδιτσας μας οχι τα δικα μου! Χαρα μας που βοηθαμε! ετσι οπως
βοηθησατε εσεις οταν χρειαζομασταν Milteforan για την Βαλια ετσι και
εμεις με την σειρα μας! Απιστευτο δεν λες τιποτα! Και χθες που μου
ελεγες την ιστορια ελεγα απο μεσα μου. . .μα ιδια με του gefil! :)

Παιζει το 14 να το ειδα και 16 η στραβη :) Αλλα 13 δεν ειναι με τιποτα!
 






Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
...

Έχε υπόψη σου ότι το Milteforan μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο για 1 μήνα μετά το άνοιγμα του.
Ο γιατρος μας και καναδυο αλλοι που εχω κανει την κουβεντα αυτη δεν το πιστευουν αυτο. Ξερουμε γιατι ισχυει κατι τετοιο αφου η συσκευασια δεν παιρνει καν αερα οταν το αντλεις?

Μπραβο σας σας ολους ρε παιδια που βοηθησατε! ;-)
 




Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Ο γιατρος μας και καναδυο αλλοι που εχω κανει την κουβεντα αυτη δεν το πιστευουν αυτο. Ξερουμε γιατι ισχυει κατι τετοιο αφου η συσκευασια δεν παιρνει καν αερα οταν το αντλεις?
Για να μην κάνουμε ανταλλαγές μεταξύ μας και να αγοράζουμε καινούρια μπουκάλια; :p
Τι να σου πω, θα σε γελάσω. Δεν έχω και πολλά πάρε-δώσε με το Milteforan, δεν έχει τύχει να το χρειαστώ (είμαι Glucantim-ικιά :mrgreen: ).

Αν ήταν πάντως για δόση μιας μέρας μόνο, πιθανότατα θα το έδινα κι ας μην ήταν "φρεσκότατο". Για μεγαλύτερη ποσότητα θα το έψαχνα περισσότερο. Αν το θυμηθώ πάντως, θα ρωτήσω κι εγώ γιατρό να δω τι θα μου πει.


Γιώργο, το άλλο φάρμακο που σου ανέφερε ο γιατρός είναι υποθέτω το Glucantime. Αχρείαστο να'ναι, αλλά αν τελικά σου προτείνει αργότερα θεραπεία και με αυτό, τώρα που μας βρήκες κάνε μια ερώτηση και εδώ, μήπως μπορεί κάποιος να σε βοηθήσει να το βρεις φθηνότερα :)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Γιώργο, το άλλο φάρμακο που σου ανέφερε ο γιατρός είναι υποθέτω το Glucantime. Αχρείαστο να'ναι, αλλά αν τελικά σου προτείνει αργότερα θεραπεία και με αυτό, τώρα που μας βρήκες κάνε μια ερώτηση και εδώ, μήπως μπορεί κάποιος να σε βοηθήσει να το βρεις φθηνότερα :)
...και να σου κάνει και τις ενέσεις...:rolleyes:
 


gefil

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2013
129
68
47
Nea Smirni
www.facebook.com
Γιώργο, το άλλο φάρμακο που σου ανέφερε ο γιατρός είναι υποθέτω το Glucantime. Αχρείαστο να'ναι, αλλά αν τελικά σου προτείνει αργότερα θεραπεία και με αυτό, τώρα που μας βρήκες κάνε μια ερώτηση και εδώ, μήπως μπορεί κάποιος να σε βοηθήσει να το βρεις φθηνότερα :)
...και να σου κάνει και τις ενέσεις...:rolleyes:
Όντως... Αυτό το φάρμακο μου πρότεινε.
Της έκανε ήδη και κάποιες αιματολογικές για να ξέρει αν το "σηκώνει" σε περίπτωση που χρειαζόμαστε άμεσα κα δεύτερο κύκλο θεραπείας.
Δεν έχω προλάβει να ενημερωθώ ακόμα για αυτό το φάρμακο. Στην πρώτη ευκαιρία, θα το ψάξω.

Τις ενέσεις, αν είναι υποδόριες και όχι ενδομυϊκές και με λίγη εκπαίδευση από τον γιατρό, δε μπορεί να τις κάνει κάποιος μόνος του? Στην θεωρία που έχω διαβάσει αλλά και όσες φορές έχει τύχει να δω κτηνίατρο να τις κάνει, δεν φαίνονται και τίποτα δύσκολο. Κάνω λάθος?
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Ναι υποδόριες είναι, και εφόσον είναι συνεργάσιμος ο σκύλος δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο. Θέλει προσοχή μόνο να αλλάζεις σημείο κάθε φορά, να μην κάνει συνεχόμενες ενέσεις στο ίδιο ακριβώς σημείο. Επίσης μπορεί καμιά φορά να αφήσουν γρομπαλάκι για λίγες μέρες (ξέρω, επιστημονικότατος τρόπος εξήγησης! :D). Γι'αυτό όσο περνάνε οι μέρες, τόσο ανεβαίνει ο βαθμός δυσκολίας. Και γιατί σιχτιρίζει και το σκυλάκι όλο και περισσότερο, τρύπα τρύπα...

Θα στα πει και ο γιατρός, ειδικά στη θεραπεία με Glucantime χρειάζονται και ενδιάμεσα εξετάσεις.

Επίσης ρώτα τον ποια είναι η γνώμη του για το Cilroton (είναι το ανθρώπινο αντίστοιχο φάρμακο του Leishguard). Κάποιοι το προτείνουν παράλληλα με τη βασική θεραπεία.

Εύχομαι βέβαια να μην χρειαστεί τίποτα άλλο!
 


gefil

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2013
129
68
47
Nea Smirni
www.facebook.com
Πριν λιγο συναντήθηκα με το μέλός Dimitris75 του οποίου έδωσα ότι είχε περισσέψει από τα 15ml που είχα πάρει από την Ειρήνη (μέσω της Μαρίας) καθώς και την συσκευασία των 30ml που είχα αγοράσει. Σε εμένα δεν θα χρειαστεί και δεν έβρισκα λόγο να κάθεται να την βλέπω.
Καλό είναι να "κυλάνε" τα mls και να βοηθάει ο ένας τον άλλον όπως μπορεί.
Ο Δημήτρης θα χρειαστεί απ' ότι μου είπε 100ml και το κόστος θα ήταν δυσβάσταχτο.

Εύχομαι τα καλύτερα για την πορεία της υγείας του σκυλιού του και ελπίζω σύντομα να τον μοιραστεί μαζί μας παρουσιάζοντας τον. Από τις φωτογραφίες που είδα είναι ένας κούκλος καθαρόαιμος Γερμανικός Ποιμενικός.

Για άλλη μία φορά σας ευχαριστώ Μαρία και Ειρήνη.

Καλές γιορτές να έχουμε όλοι και υγεία πάνω απ'όλα σε εμάς και τα παιδιά μας (δίποδα και τετράποδα).
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf