29-30 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΟΜΙΛΟΣ ΚΥΝΟΦΙΛΩΝ ΑΘΗΝΩΝ ΔΙΕΘΝΗΣ ΕΚΘΕΣΗ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑΣ (C.A.C.I.B.)


S13

Well-Known Member
30 Απριλίου 2007
305
0
www.rott-gr.com
η ποιότητα των θυληκών rotties ήταν πολύ χαμηλή κυρίως λόγω χαρακτήρα και το έδειξαν στις κρίσεις τους
Δηλαδη τι ειχε ο χαρακτηρας τους?

Αν τα σκυλια ηταν ανεξελεκτα επιθετικα η φοβικα θα πρεπει να ειχαν αποβληεθει.

Το να χαρακτιριζεις ομως σε εκθεση μορφολογιας εναν κατα τα αλλα εξεραιτο σκυλο με Πολυ Καλος λογω χαμηλης ποιοτητας χαρακτηρα ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ :nono::nono:
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
αλλες οι εξετασεις εργασίας των πόιντερ και αλλες των ροτβαιλερ :eek::eek::eek::eek::eek:

αλλο η φερμα και η μακρια ερευνα και αλλο το δαγκωμα

ΕΛΕΟΣ

μην μας τρελάνετε κιολας
Η σκύλα που ήταν (φαινόταν) φοβική καλώς αποβλήθηκε. Επρεπε να δουλευτεί περισσότερο δεν είχε κοινωνικοποιηθεί και αυτό φάνηκε.

Η σκύλα που αποπειράθηκε να δαγκώσει τον άσχετο που όχι απλά έπιανε αλλά τράβαγε τα rottweiler από τα αυτιά, (το είδα με τα μάτια μου) έπρεπε να βγεί ΒΟΒ :D :p :p :p

Τέλοσπάντων αυτά δεν έχουν τελειωμό.

Κανείς εκτροφέας ή ειδικός μιας φυλής δεν μπορεί να κάνει σχετικούς τους άσχετους με την φυλή. Αν δεν πάει όμως μία ολόκληρη φυλή σε 2-3 εκθέσεις, μπορεί να αναγκαστεί ο Χ όμιλος επιτέλους να ασχοληθεί και με κάτι άλλο εκτός από marketing και τα περίπτερα ... αλλιώς δεν έγινε και τίποτα ... καλή καρδιά και εκθέσεις υπάρχουν παντού ...
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
ΚΑΙ γι' αυτό υπάρχουν τα φόρουμ φυλών στο νετ.
Για να μαθαίνουμε και για τους ανήθικους κριτές (ή άσχετους ή πανίβλακες) ΕΠΟΝΥΜΑ
και να μην πληρώνουμε για τις κρίσεις τους (ή για να μας τραβούν τ' αυτιά των σκύλων).

Ελπίζω ΟΛΟΙ (όχι βέβαια μόνο οι ιδιοκτήτες Ρόττι) να έχουν σημειώσει κάπου τα ονόματα των κριτών για να τους αποφεύγουν στο μέλλον.

Δεν πιστεύω ότι θα βοηθίσει να μποίκοτάρουμε έναν όμιλο ολοκληρωτικά (κι ούτε πιστεύω πως είναι δίκαιο αυτό γιατί τα μέλη αλλάζουν). Μπορούμε όμως να αναγκάσουμε όλους τους ομίλους να διαλέγουν πιο προσεκτικά ποιούς καλούν.

Δεν είναι η πρώτη φορά που μια έκθεση έχει "συλλεκτικούς" κριτές (ως προς την έλλειψη νοημοσύνης). Ξεχάσαμε κι όλας στην προηγούμενη που ένας μπέρδευε μονίμως το φύλο;

Πάντως γεγονός είναι πως αν οι Ελληνικοί όμιλοι περιμένουν την τελευταία στιγμή να δηλώσουν την έκθεση τους στο FCI (η έκθεση της 5 Απριλίου ΔΕΝ έχει πάρει ακόμα έγκριση) και ΜΕΤΑ να ξεκινούν να καλούν και τους κριτές, μόνο τα ΚΑΤΑΚΑΘΙΑ θα έχουν μείνει ελεύθερα για να κρίνουν τους σκύλους μας...

...οι εξαιρετικοί, οι καλοί, οι μέτριοι και οι ψιλο-χάλια θα είναι ήδη όλοι κλεισμένοι μήνες πριν.

Όσο και να καταλαβαίνει τον πόνο μας ο όμιλος (που το καταλαβαίνει να είστε ΣΙΓΟΥΡΟΙ) και όσο και να θέλουν καλύτερους κριτές, ΔΕΝ θα τους βρίσκουν ΠΟΤΕ αν δεν ξεκινήσουν πιο νωρίς (κανα ΧΡΟΝΟ πιο νωρίς) να τους ψάχνουν.
 
Last edited:


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Η σχέση μου με τον ΟΚΑ είναι απλό μέλος.
Το ενδιαφέρον μου για τα rotties είναι μόνο απο αγάπη για την φυλή, έχω ήδη 2 ελληνικής εκτροφής.
Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με αυτό.
In 1921, after several years of squabbles among fanciers, the Allgemeiner Deutscher Rottweiler Klub formed with the motto “Rottweiler breeding is working dog breeding.” No Rottweiler can have a German championship without first proving his mettle as a working dog.
Μην το μετατρέπετε επι προσωπικού, και εγώ αναρωτιέμαι όπως και εσείς τι συνέβη? και προσπαθώ να καταλάβω ήταν μόνο οτι οι κριτές ήταν άσχετοι? και αφού ήταν γιατί έδωσαν κακές κρίσεις? δεν θα ήταν πιο εύκολο γι αυτούς σαν άσχετοι που είναι να δώσουν μερικά εξαίρετο?
 


rott the world

Active Member
28 Ιουλίου 2008
34
0
Thessaloniki
Εννοείται ότι ένα τρομαγμένο σκύλι δε μπορεί να πάρει στην κρίση εξαίρετος, αλλά εγώ δε μιλάω για αυτή την περίπτωση. Τώρα όσον αφορά την επιτυχία της έκθεσης θα δείς πόσο λίγο κόσμο θα έχει η επόμενη έκθεση του ΟΚΑ. Άκουσα αμέτρητα παράπονα.....
 




EVI.T

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2008
455
5
ATHENS
www.afghanhounds.gr
παιδια ας μην ξεχναμε οτι παντα οι κρισεις ειναι υποκειμενικες...
γιαυτο και παιρνουμε γνωμες απο πολλους διαφορετικους κριτες.
εκανα βοηθος στιβου την κυριακη σε ντογκ του μπορντω και γαλλικα μπουλντογκ.(ειναι απιστευτο ποσα πραγματα μαθαινεις σαν βοηθος στιβου..ακομα και να βλεπεις καποια πραγματα με αλλο ματι που σαν εκθετης δεν τα βλεπεις).
η ποιοτητα (κατα τον κριτη)και στις 2 φυλες ανυπαρκτη..προβληματιζοταν και προσπαθουσε να βρει τον σκυλο με τα λιγοτερα ελλατωματα μηπως καταφερει να δωσει εξαιρετος και bob.αυτος ομως ηταν θετικος ανθρωπος και ειπε οκ το μη χειροτερο καλυτερο..καποιος αλλος κριτης απλα δεν θα εδινε εξαιρετος:rolleyes:
εγω νομιζω οτι απλα πρεπει να εχουμε παντα στο μυαλο μας οτι tomorrow is another day και οτι θα υπαρχουν και κριτες που δεν θα τους αρεσουν τα σκυλια μας:D
οσο για τα διαδικαστικα νομιζω οτι εφταιγαν οι βοηθοι στιβων και οχι οι κριτες:D
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΤΕ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΤΙΣ ΚΡΙΣΕΙΣ?

ΕΙΠΑΜΕ Ο ΚΡΙΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΤΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΣΤΙΒΟ

ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΓΝΟΗΣΕΙ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΚΤΡΟΦΕΩΝ ΤΗΣ ΦΥΛΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΚΡΙΤΗ ΑΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ. ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΒΛΑΚΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΟΥΤΕ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Η σχέση μου με τον ΟΚΑ είναι απλό μέλος.
Το ενδιαφέρον μου για τα rotties είναι μόνο απο αγάπη για την φυλή, έχω ήδη 2 ελληνικής εκτροφής.
Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με αυτό.

Μην το μετατρέπετε επι προσωπικού, και εγώ αναρωτιέμαι όπως και εσείς τι συνέβη? και προσπαθώ να καταλάβω ήταν μόνο οτι οι κριτές ήταν άσχετοι? και αφού ήταν γιατί έδωσαν κακές κρίσεις? δεν θα ήταν πιο εύκολο γι αυτούς σαν άσχετοι που είναι να δώσουν μερικά εξαίρετο?
δεν σε καταλαβαινω

ναι κανενα ροττ στην Γερμανια δεν μπορει να γινει πρωταθλητης αν δεν εχει τιτλο εργασιας

το αυτο ισχυει και στην Ελλάδα

χρειαζετε ΕΕΙΠ ως προυποθεση απο τον ΚΟΕ και TORC απο τον ΟΦΙΡΕ

KAI????????????

τι θελεις να πεις ???????
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
EVI εγω δεν στεκομε ποτε στις κρισεις αφου οπως ειπες ειναι υποκειμενικες

στεκομε στην ΑΓΝΟΙΑ των κανονισμων και στην αντιμετωπιση της φυλής και εμου προσωπικα (ποσο με σεβετε) ο ΚΑΘΕ ομιλος

και φερνοντας πουθενιδηδες ΔΕΝ ΜΕ ΣΕΒΕΤΕ
 


Ancientridge

Member
14 Μαρτίου 2008
23
0
Larissa
www.elkhound.gr
Καλημερα σε ολους.Παιδια νομιζω το θεμα εχει εξαντλιθει και το εχουμε συζητησει πολλες φορες στο παρελθον.Πρεπει να επιλεγουμε εκθεσεις και κριτες δεν γινετε διαφορετικα.Ισως οταν βλεπουμε οτι ο κριτης που θα κρινει δεν ειναι ο καταλληλος αλλα θελουμε να παρουμε μερος στην εκθεση να εκθετουμε νεαρα σκυλια μας απλά για να αποκτησουν την εμπειρια χωρις να μας ενδιαφερει το αποτελεσμα.Ο καλυτερος κριτης ειναι παντα ο πολυ εμπειρος εκτροφεας.Εδω ισως να εχει και μεγαλες ευθυνες to FCI και τα κριτηρια που χρειαζοντε για να γινει καποιος κριτης.
Κρατηστε δυναμεις και χρηματα και δειξτε τα σκυλια σας σε ειδικες εκθεσεις στο εξωτερικο ειναι η καλυτερη λυση.
 


Falko

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2007
552
0
Χαλκιδικη
www.rottweilers-gr.com
Αφου τωρα ειμαστε συμφωνει σε κατι γιατι δεν ζηταμε παντα απο ολους τους ομιλους οταν κανουν εκθεσης να φερνουν ειδικο κριτη ?
Σιγουρα θα ειμαστε ευτυχησμενοι ολοι....!!!

Δεν θεωρω οτι θα καταφερουμε τιποτα με την αποχη μας απο της εκθεσης ..γιατι σιγουρα θα βρεθει καποιος να παει..

Δεν εχω κανενα παραπονω απο τον ομιλο,συνιθως ειμαι πολυ καλα με τους κριτες που φερνουν,και τωρα η αξιολογηση απο τους κριτες και τις δυο ημερες ηταν καλες στα χαρτια ..!!!!!! Πως γινετε να παρεις καλη κριση και να καταληγεις να περνεις Καλος δεν ξερω......!

Ο φοβηκος ο σκυλος και ο σκυλος που κανει επιθεση στο Κριτη πρεπει να βγουνε εξω απο τον στιβο.:shock:

Αλλα εχω δει και φοβηκο σκυλο να παρει εξαιρετος,δυστιχως .

Δεν σας εκανε εντυπωση κανενας οτι δεν ηταν κανενας απο τον ΚΟΕ εκει??
Ο προεδρος δεν θα'πρεπε να ηταν?
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Είναι πολλά τα μέτωπα που έχουν ανοίξει:

1.
να παει σε εξετασεις εργασιας ! δεν υπαρχει αυτο που λεει και αυτο που υποστηριζετε.
ειναι σαν να λεμε οτι καποιος δεν εδινε ΙΡΟ σε σκυλι γιατι δεν του αρεσε η ραχη και τα πισω ποδια.
Ο κριτής πρέπει και οφείλει να κρίνει, όσο αυτό καθίσταται δυνατό, και τον χαρακτήρα ενός σκύλου κατά την έκθεση μορφολογίας. Το αν μπορεί να ξεγελαστεί είναι άλλο θέμα.

2.
Ένα Ροτβαϊλερ που παρουσιάζεται σε εκθέσεις οφείλει να ανέχεται την εξέταση στα όρια που αυτό δεν καθίσταται ενοχλητικό για τον ίδιο τον σκύλο. Προσωπικά έχω βαρεθεί να ακούω "Rottweiler έχω και όχι κανισάκι" λες και το Rottweiler δεν είναι σκύλος, αλλά Κροκόδειλος! Έχω όπως έχω προαναφέρει ένα αρσενικό Ντόγκο με εξαιρετικά επιθετικό και ακοινώνητο χαρακτήρα. Δεν έχει δαγκώσει ποτέ κριτή! Αναρωτιέμαι καμία φορά αν η άποψη κάποιων θα ήταν ίδια σε περίπτωση που η φυλή θα ήταν πολύ κοντά σε μια κατάταξη στις "επικίνδυνες φυλές".

3.
Πολλοί κριτές είναι απλά ακατάλληλοι για κάποιες φυλές. Είτε επειδή τους λείπει η πείρα είτε επιδή δεν γνωρίζουν καλά το πρότυπο μια φυλής. Ένα παράδειγμα (ίσως όχι το καλύτερο, αλλά ένα) για το πως μπορεί να προφυλαχτεί μια φυλή και οι ιδιοκτήτες της από αυτό το πρόβλημα είναι αυτό που έκανε ο Ελληνικός Όμιλος Ντόγκο Αρτζεντίνο σε συμφωνία με τους αντίστοιχους ομίλους της φυλής ανά τον κόσμο. Φτιάξανε την λεγόμενη "κοκκινη λίστα". Ήταν μια ανεπίσημη λίστα που περιλάμβανε τους κριτές που είχαν κάνει σοβαρά παραπτώματα σε εκθέσεις. Δηλαδή όχι κριτές που δεν ικανοποιούσαν με τις κρίσεις τους τους εκτροφείς και τους ιδιοκτήτες, αλλά κριτές που έδειχναν με την κρίση τους πως δεν γνώριζαν την φυλή και το πρότυπό της.

Δυστυχώς αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να αδειάσουν οι μικτές εκθέσεις από Dogo Argentino...
 
Last edited:


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
δεν ειναι δυνατον να εχουμε απαιτηση να ερχοντε ειδικοι κριτες σε εκθεσης ολων των φυλών

ειναι αδυνατον

το κοστος υψηλο

ο χωρος τεραστιος για να υπάρξουν οι στιβοι

ανθρωποι που θα στελεχωσουν γραμματειες - βοηθοι στιβου????

μπορουμε ομως με την σταση μας να τους κανουμε να φερνουν γνωστες

πχ κριτές οι οποίοι να προέρχοντε τουλάχιστον εκτροφικά απο την ομάδα 2 πχ και αποδεδειγμένα να γνωρίζουν

η αποχη ειναι ενα καλο μετρο για αρχή

το οτι δεν θα το κανουν ολοι ειναι σιγουρο

ας εχει ομως στις επομενες εκθεσεις 5 και οχι 25 συμμετοχές και βλέπουμε αν θα θορυβηθούν

και σαν παραδειγμα θα δωσω ΠΑΛΙ τους γερμανικους ποιμενικους

αυτο που λέει ο Promitheas ειναι ισως το καλυτερο αλλά και ανεφικτο κατα την γνωμη μου τοσο λογο νοοτροπίας μας οσο και λογο απουσίας ομιλου ο οποίος και θα εκπροσωπησει την φυλή

αλλο να κάνει παραπόνα ο Μακης και αλλο ο ΟΦΙΡΕ
 






ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Μακη,μιλαω για μας ..με Rottweiler και οχι ολες της φυλες..
Ειμαστε συνηθως σε καθε εκθεση η πολυπληθεστερη φυλη..γιατι να μην φερνουμε ειδικους κριτες?
πες μου ποιοι ειμαστε εμεις

γιατι αν παρακολουθησες την αλλη συζητηση μαλακες μας ειπαν οταν δωσαμε λεφτα στο Κορωπι για την εκθεση
 


Falko

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2007
552
0
Χαλκιδικη
www.rottweilers-gr.com
Δεν με ενδιαφερει τι λεει ο καθε ανωνυμος που μπαινει εδω για να σπασει πλακα.

Με ενδιαφερει εμας που προσπαθουμε και να κανουμε αυτο που θελουμε.
Και εφοσον δεν μας αρεσουν οι κριτες να ζηταμε ειδικους κριτες ποσο παρα πανω θα πληρωσουμε σαν πως..συνεχεια πληρωνουμε τωρα θα κολλοσουμε?
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
1.

Ο κριτής πρέπει και οφείλει να κρίνει, όσο αυτό καθίσταται δυνατό, και τον χαρακτήρα ενός σκύλου κατά την έκθεση μορφολογίας. Το αν μπορεί να ξεγελαστεί είναι άλλο θέμα.
ρε σωτηρη διορθωσεμε αν κανω λαθος! το μονο που μπορει να δει ενας κριτης σε εκθεσεις μορφολογιας ειναι ενα φοβικο ή επιθετικο σκυλι (και αυτα σε ακραιες περιπτωσεις). Δεν αντιλαμβανομαι το "δεν μου αρεσε ο χαρακτηρας τους" γιατι ο κυριος αυτος εκεινη την στιγμη δεν ειχε τα μεσα να ελεχξει αυτα που ισχυριζεται οτι δεν του αρεσαν.

στην τελικη αφου ειναι τοσο μαστωρας εγραψε στις κρισεις π.χ δεν μαρεσε η σκυλα ταδε γιατι το defence drive της ηταν ανυπαρκτο?



μετα τον αλλον που μπερδευε τα αρσενικα με τα θυληκα ειναι οτι ποιο ακυρο εχω ακουσει.


οι κρισεις ειναι κρισεις! και δεν επιδεχονται και πολλων .....
οπως επεισης δεν μιλαμε για καποιο σκυλι που
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22