29-30 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΟΜΙΛΟΣ ΚΥΝΟΦΙΛΩΝ ΑΘΗΝΩΝ ΔΙΕΘΝΗΣ ΕΚΘΕΣΗ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑΣ (C.A.C.I.B.)


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Η κριτική έιναι ευπροσδεκτη όταν γίνετε κατευθείαν στον ΟΚΑ ;) και όχι μέσω πληκτρολογίου σε ένα forum πίσω επο ένα nickname ;)
Ελπίζω να εγινα σαφής :)
Έλενα, ο δημόσιος διάλογος είναι πάντα απείρως εποικοδομητικότερος από μια «κεκλεισμένων των θυρών» συζήτηση. Εδώ δίνεται η ευκαιρία να πει ανοικτά τη γνώμη του ο καθένας, από τα μέλη του Ο.Κ.Α, τους εκτροφείς, μέχρι και τους απλούς επισκέπτες όπως ήμουν εγώ.

Οι περισσότεροι που πήραμε μέρος στη συζητηση ποτέ δεν κρυφτήκαμε πίσω από nicknames. Σχεδόν όλοι ξέρουν ποιοι είμαστε.
Το διαδίκτυο είναι ένας ακόμα τρόπος επικοινωνίας και οι δυνατότητες του δεν πρέπει να υποτιμούνται ή να εκθειάζονται ανάλογα με τις περιστάσεις ή τις συνθήκες. Δεν είναι δυνατόν να αναγνωρίζεται η αναγκαιότητα ύπαρξης ιστοσελίδας του ΟΚΑ, ή η χρησιμότητα αποστολής emails-προσκλήσεων για την έκθεση ή η δημιουργία events στο facebook και να απαξιώνεται ο δημόσιος διάλογος σε ένα εξειδικευμένο κυνοφιλικο forum που ο βασικός του στόχος και λόγος ύπαρξης είναι η προώθηση και η ανάπτυξη της κυνοφιλικης παιδείας στην Ελλάδα!

Έχω τη χαρά να εχω τον κύριο Ζουμπουλίδη στο forum, να μπορώ να συζητήσω άμεσα μαζί του και ταυτόχρονα να κρίνομαι από όλο τον κόσμο. Τι παραπάνω θα πρόσφερε μια επίσκεψη στο γραφείο του? Περισσότερη υπευθυνότητα, διαφάνεια ή αμεσότητα?
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com


Αυτό είναι ΔΕΚΤΙΚΟΙ σε σχόλια και κριτικές ???

Παρουσιάζω και παρουσίαζα σκυλιά με τρομερούς πόνους στην μέση και εγχειρισμένη κοίλη μεσοσπονδυλίου και παρακαλώ τέτοιες εκφράσεις να λέγονται με περισσότερη σκέψη ...

Τί θέλετε οι εκτροφείς να κάνουν βοηθός στίβου ? ΦΤΑΙΝΕ που δεν ανταποκρίθηκαν σε κάλεσμα για εθελοντική εργασία? Με 5 και παραπάνω σκυλιά στα crates ? Θα τρελλαθούμε ? Αν ο ΟΜΙΛΟΣ δεν έχει προσωπικό να κάνει ανακατάταξη και να βρεί, δεν είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να κάνει 2 διεθνείς 4 φορές τον χρόνο ... μπορεί να μοιράσει τις φυλές σε 2 μέρες ή όχι κύριοι? ;)
10 Μαρτίου 2005 - 2η Έκθεση Μορφολογίας Ομίλου Κοζάνης

Συμμετέχουμε με 4 σκυλιά, ο δρόμος της Κοζάνης ακόμα σε τμήματα, με την Κατάρα εντός. Με ισχυρούς πόνους στη μέση από την προετοιμασία των σκυλιών τις προηγούμενες μέρες, με 4 ώρες ύπνο και 2 ώρες οδήγημα, φτάνουμε στην Κοζάνη, βρίσκουμε το Εκθεσιακό Κέντρο και κατεβάζουμε τα σκυλιά. Μετά από 1 ώρα, έρχετε ο τέως Πρόεδρος του Ομίλου, τον οποίον τον έχουν "κρεμάσει" 6 (!!!!!!!) βοηθοί & γραμματείς Στίβων και μου ζητάει να στελεχώσω το Στίβο της Hassi Assenmacher. Τα σκυλιά δεν έχουν ετοιμαστεί, δε ξέρουμε τι ώρα παίζουμε, πως θα διαμορθωθεί το πρόγραμμα.....

ΕΠΡΕΠΕ λοιπόν ΕΓΩ, ώς ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ να πώ κάτι του παραπάνω στυλ και να συνεχίσω το κατρακύλισμα του Ομίλου...

Αντ' αυτού, ανέλαβα το Στίβο ώστε να μπορέσει η Έκθεση να προχωρήσει και να ολοκληρωθεί, κινδύνεψα να καταλήξω χωρίς να δείξω τα σκυλιά μου και το ΑΠΟΚΟΡΥΦΩΜΑ, η Hassi Assenmacher (αφού ζήτησε να την απαλλάξουν από κριτή του Best in Show γιατί δεν έπρεπε να κρίνει σκύλο ατόμου που ήταν μαζί της όλη τη μέρα στο Στίβο) μου δήλωσε ότι εσκεμμένα θα ΥΠΟΒΙΒΑΖΕ τον σκύλο μου στα Τελικά για να μη δημιουργηθούν εντυπώσεις!!!

Οπότε Αγαπητέ Denis, εγώ τι έπρεπε να κάνω εκείνη τι στιγμή?

Να βγώ σε όλους τους φίλους και γνωστούς και να πω πόσο απροετοίμαστος ήταν ο Όμιλος της Κοζάνης, πόσο αυτή η ελαφρότητα με την οποία αντιμετώπισαν τη διοργάνωση της έκθεσής τους, μου κόστισε όχι μόνο σε κόπο, χρήμα και χρόνο, αλλά ΤΕΛΙΚΑ και στη ΔΙΑΚΡΙΣΗ του σκύλου μου??????

Απλώς, "έξω από το χορό" όλοι μπορούν να λένε ότι θέλουν.....
 
Last edited:


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Δεν κατάλαβα... τι πρέπει να κάνει ο εκάστοτε εκθέτης / εκτροφέας όταν του ζητηθεί κάτι τέτοιο?
Να αγνοήσει τους πόνους στη μέση και την πολύωρη οδήγηση?
Να μη δείξει τελικά τα πολλά σκυλιά που έφερε?
Να υποβιβαστούν χάρη στη θυσία του τα σκυλιά του?
Τιμή σου που το ανέλαβες αλλά αυτό...
Να βγώ σε όλους τους φίλους και γνωστούς και να πω πόσο απροετοίμαστος ήταν ο Όμιλος της Κοζάνης, πόσο αυτή η ελαφρότητα με την οποία αντιμετώπισαν τη διοργάνωση της έκθεσής τους, μου κόστισε όχι μόνο σε κόπο, χρήμα και χρόνο, αλλά ΤΕΛΙΚΑ και στη ΔΙΑΚΡΙΣΗ του σκύλου μου??????
... θα μου φαινόταν λογικό...
Συγγνώμη κιόλας για την παρεμβολή.
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Εγώ πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι τόσο κακό να εντοπίζεις και να δημοσιοποιείς σε ένα κυνοφιλικό φόρουμ τα "στραβά" μίας Έκθεσης Μορφολογίας Σκύλων?

Κανονικά θα έπρεπε να είναι όχι μόνο αποδεκτό αλλά και επιθυμητό από τους διοργανωτές ώστε να γίνοντε όλο και καλύτεροι.

Αν κάποιοι υπερβάλουν αρνητικά ή θετικά αυτό είναι φυσιολογικό και πάντα θα το συναντάμε , αλλά και τα 2 άκρα μπορούν να βοηθήσουν μία ευέλικτη και διαλακτική διοίκηση ομίλου (και δεν έχω λόγο να πιστεύω ότι η διοίκηση του ΟΚΑ δεν είναι μία τέτοιά...αλλά θα πρέπει και να το αποδυκνείει).

Το τι κάνει ο καθένας μας προσωπικά δεν έχει αξία να το καταθέτουμε αφού όλοι όσοι συμμετέχουν και πληρώνουν έναν Όμιλο δικαιούντε μια καλή διοργάνωση και μια καλύτερη επόμενη.

Μόνο με επικοδομοιτική κριτική (και γκρίνια καμιά φορά) μπορεί να γίνεις καλύτερος...με "χάιδεμα αυτιών" ποτέ!
 


elena

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2007
136
0
Heraklion
www.cookiespirit.freegr.net
Έλενα, ο δημόσιος διάλογος είναι πάντα απείρως εποικοδομητικότερος από μια «κεκλεισμένων των θυρών» συζήτηση. Εδώ δίνεται η ευκαιρία να πει ανοικτά τη γνώμη του ο καθένας, από τα μέλη του Ο.Κ.Α, τους εκτροφείς, μέχρι και τους απλούς επισκέπτες όπως ήμουν εγώ.

Οι περισσότεροι που πήραμε μέρος στη συζητηση ποτέ δεν κρυφτήκαμε πίσω από nicknames. Σχεδόν όλοι ξέρουν ποιοι είμαστε.
Το διαδίκτυο είναι ένας ακόμα τρόπος επικοινωνίας και οι δυνατότητες του δεν πρέπει να υποτιμούνται ή να εκθειάζονται ανάλογα με τις περιστάσεις ή τις συνθήκες. Δεν είναι δυνατόν να αναγνωρίζεται η αναγκαιότητα ύπαρξης ιστοσελίδας του ΟΚΑ, ή η χρησιμότητα αποστολής emails-προσκλήσεων για την έκθεση ή η δημιουργία events στο facebook και να απαξιώνεται ο δημόσιος διάλογος σε ένα εξειδικευμένο κυνοφιλικο forum που ο βασικός του στόχος και λόγος ύπαρξης είναι η προώθηση και η ανάπτυξη της κυνοφιλικης παιδείας στην Ελλάδα!

Έχω τη χαρά να εχω τον κύριο Ζουμπουλίδη στο forum, να μπορώ να συζητήσω άμεσα μαζί του και ταυτόχρονα να κρίνομαι από όλο τον κόσμο. Τι παραπάνω θα πρόσφερε μια επίσκεψη στο γραφείο του? Περισσότερη υπευθυνότητα, διαφάνεια ή αμεσότητα?
Κανείς δεν αμφισβήτησε ότι το διαδίκτυο είναι ένας πολύ χρήσιμος τρόπος επικοινωνίας, για αυτό άλλωστε σχεδόν οι περισσότεροι σοβαροί όμιλοι διατηρούν ιστοσελίδα, έχουν e-mail και το χρησιμοποιούν για την επικόινωνία τους :)
Δεν είναι όμως πάντα εφικτό τα μέλη ενός Δ.Σ ομίλου να γνωρίζουν ούτε τα πραγματικά ονόματα αυτών που γράφουν σε ένα forum με ένα nickname ούτε φυσικά και να γνωρίζουν ΟΛΑ όσα γράφονται σε ΟΛΑ τα κυνοφιλικά ή μη forum :)
Για αυτό τον λόγο είπα παραπάνω ότι η κριτική θα πρέπει να γίνετε απευθείας στον ΟΚΑ (ή στον οποιοδήποτε όμιλο) και όχι μόνο μέσω forum και φυσικά δεν χρειάζετε να πάς στο γραφείο του εκάστοτε μελους του Δ.Σ για να κάνεις κριτική μπορείς κάλλιστα να στείλεις ένα email ή επιστολή ή ακόμα να τηλεφωνίσεις κιόλας :)

Δεν είναι καθόλου κακό να σχολιάζετε μία εκδήλωση στο διαδίκτυο και να αναφέρονται τα θετικά και τα αρνητικά σημεία της, αρκεί η κριτική αυτή να γίνετε και στον ίδιο αρμόδιο όμιλο έτσι ώστε να έχει γνώση για την άποψη των εκθετών-επισκεπτών κτλ
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Δεν είναι όμως πάντα εφικτό τα μέλη ενός Δ.Σ ομίλου να γνωρίζουν ούτε τα πραγματικά ονόματα αυτών που γράφουν σε ένα forum με ένα nickname
Δεν χρειαζεται να γνωριζουν τα ονοματα των χρηστων.Αν το παραπονο εχει βαση , τοτε μπορουν να το λαβουν υπ΄΄οψιν τους για επομενη διοργανωση.Το ιδιο ισχυει και για τις ιδεες βελτιωσης.Να εχουν αποδεκτες αν ειναι σωστες και ας προερχονται απο ανωνυμους χρηστες του φορουμ.
Αν οι μεγαλοι ομιλοι εδιναν ενα συμβολικο ποσο στους βοηθους στιβου και σε ολους τους αλλους εθελοντες δεν θα ειχαν την απαιτηση να ειναι περρισοτερο τυπικοι και ενημερωμενοι?Σαν συνεπεια οι εκθετες δεν θα ειχαν λιγοτερα παραπονα απο τις διοργανωσεις?
Σε μερικες χωρες της βορειου ευρωπης νομιζω πως ολοι πληρωνονται απο τους ομιλους.Και για τους BIS εχουν και καποια δελεαρ.Δεν μου ακουγεται κακο .
Ειναι ανεφικτο για την Ελλαδα πιστευετε?
Καλοπροαιρετα ρωταω.:)
 
Last edited:


Ancientridge

Member
14 Μαρτίου 2008
23
0
Larissa
www.elkhound.gr
Νομιζω οτι το θεμα εχει εξαντληθει.Υπαρχουν πολλα παραπονα απο πολλους εκθετες σχετικα με την ικανοτητα μερικων κριτων να κρινουν συγκεκριμενες φυλες και αυτο ο ΟΚΑ πρεπει να το λαβει σοβαρα υποψην του ετσι ωστε την επομενη φορα να ειναι πιο επιλεκτικος στην επιλογη των κριτων.Αυτο φυσικα δεν σημαινει οτι δεν εγινε μεγαλη προσπαθεια απο τον ΟΚΑ να πραγματοποιηθει μια σοβαρη και επαγγελματικη εκθεση και δεν αναιρει τους κοπους ολων των μελων του απλα απο τα λαθη μαθαινουμε και ετσι την επομενη φορα η εκθεση μπορει να ειναι καλυτερη.Η ανταλλαγη αποψεων στο φορουμ σιγουρα ειναι θετικη και βοηθαει στο να κατανοησουμε ολοι τα προβληματα των εκθεσεων στην ελλαδα και να τις βελτιωσουμε.
Το θεμα ειναι τι προτιμουμε?Να γινοντε μετριες εκθεσεις με μετριους κριτες η να μην γινοντε καθολου?Η αποψη μου ειναι οτι εαν δεν μπορει ενας ομιλος να διοργανωσει μια εκθεση διεθνους επιπεδου(οργανωση,χωρος,κριτες,εθελοντες) καλυτερα να μην την διοργανωνει.Μετριες εκθεσεις εχουν σαν αποτελεσμα τον διχασμο των εκθετων και την δικαιολογημενη επιθυμια τους να εγκαταλειψουν αυτο το πολυ ομορφο σπορ και χομπι.
Ειναι υποχρεωση του καθε ομιλου να εχει οργανωσει τελεια την εκθεση και οχι των εκθετων.Οι εκθετες εχουν τις δικες τους υποχρεωσεις και δεν πρεπει να ασχολουνται με την οργανωση της εκθεσης ουτε να βοηθουν και να καλυπτουν αδυναμιες των διοργανωτων.Οποτε Gaia Lykaia κακως βοηθησες στην εκθεση που αναφερεσε στην κοζανη.Δεν ειχες ουτε δικαιοδοσια αλλα ουτε και την ευθυνη να καλυψεις τις αδυναμιες των διοργανωτων.Και θα ηθελα να μου πεις γιατι δεν θυμαμαι καλα στην συγκεκριμενη εκθεση ποιος εκρινε την ομαδα 5 ποιος κερδισε την ομαδα 5 και ποιος πηρε το 3ος καλυτερος εκθεσης?Αν θυμαμαι καλα η γερμανιδα κριτης εκρινε το καλυτερο εκθεσης εκτος εαν κανω λαθος εγω και οι φωτογραφιες που υπαρχουν στην σελιδα του ομιλου κοζανης.Απλα το αναφερω γιατι οπως εγραψες θυσιασες την διακριση του σκυλου σου για να βοηθησεις στην εκθεση.Το 3ος καλυτερος εκθεσης δεν ειναι μεγαλη διακριση?
Τελικα κανενας δεν ειναι υποχρεωμενος να συμμετασχει στις εκθεσεις.Ο καθενας μας ας κανει την ερευνα του και ειναι ο μονος που μπορει να αποφασισει αν θα εκθεσει τα σκυλια του σε μια συγκεκριμενη εκθεση η οχι.Πρεπει να ειμαστε απαιτητικοι αλλα δεν μπορουμε ταυτοχρονα να τα μηδενιζουμε ολα.
 


elena

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2007
136
0
Heraklion
www.cookiespirit.freegr.net
:)
Αν οι μεγαλοι ομιλοι εδιναν ενα συμβολικο ποσο στους βοηθους στιβου και σε ολους τους αλλους εθελοντες δεν θα ειχαν απαιτηση να ειναι περρισοτερο τυπικοι και ενημερωμενοι?Σαν συνεπεια οι εκθετες δεν θα ειχαν λιγοτερα παραπονα απο τις διοργανωσεις?
Σε μερικες χωρες της βορειου ευρωπης νομιζω πως ολοι πληρωνονται απο τους ομιλους.Και για τους BIS εχουν και καποια δελεαρ.Δεν μου ακουγεται κακο .
Ειναι ανεφικτο για την Ελλαδα πιστευετε?
Καλοπροαιρετα ρωταω.:)
Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχουν πτυχιούχοι γραμματείς και βοηθοί στίβων κατι το οποίον συμβαίνει στο εξωτερικό και έτσι και οι γραμματείς και βοηθοί πληρώνονται με ένα συμβολικό ποσό αλλά και ο διοργανωτής όμιλος ξέρει ότι τα άτομα που στελεχώνουν τους στίβους γνωρίζουν καλά την δουλειά τους και δεν θα βρεθούν προ εκπλήξεων !
Αν ο ΚΟΕ αποφασίσει να δημιουργήσει μία τέτοια ομάδα πτυχιούχων γραμματέων & βοηθών στίβου τότε να είσαι σίγουρος ότι και ο όμιλος που προσωπικά συμμετέχω στο Δ.Σ (και δεν είναι ο ΟΚΑ αυτός), αλλά ούτε και ο ΟΚΑ πιστεύω, δεν θα τα τσιγκουνευτεί τα χρήματα :) Προσωπικά έχω την τύχη να έχω στις εκθέσεις που διοργανώνονται απο τον όμιλο που συμμετέχω, πτυχιούχο γραμματέα στίβου απο Φινλαδία :) και γνωρίζω πολύ καλά το σύστημα που επικρατεί στο εξωτερικό ;)
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Λόγο του ότι το thread έχει γιγαντωθεί και ξεφύγει από τον σχολιασμό της συγκεκριμένης εκδήλωσης , μήπως θα ήταν καλύτερα να δημιουργηθούν άλλα threads ώστε να εξηπηρετούνται και τα μέλη που δεν παρακολουθούν την κουβέντα από την αρχή?

Προτάσεις

"Τρόποι βελτίωσης των Εκθέσεων Μορφολογίας"

"Χρειάζονται βελτίωση τα Dog Shows και πως μπορεί να γίνει"

κλπ.

Ευχαριστώ πολύ και με συγχωρείτε για την παρέμβαση! :)
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Ελενα αυτο ακριβως λεω .Θα επρεπε να παιρνουμε καποια παραδειγματα απο ομιλους ισως αλλων χωρων για να βελτιωθουμε.
Θα μπορουσε ο ΚΟΕ να εχει στις ταξεις του καποιους βοηθους στιβου, να τους εχει κανει καποια σεμιναρια και μετα αυτους να του παραχωρει (με χρηματα παντα)στους υπολοιπους ομιλους που διοργανωνουν εκθεσεις?Ετσι και αλλιωςσπανια στην χωρα μας γινονται ταυτοχρονα δυο εκθεσεις σε διαφορετικες πολεις.Αν ειναι οφ τοπικ σορυ!:-\"
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Εχω κατηγορηθει ότι χρησιμοποιώ την επωνυμία μου πολλάκις για να πουλήσω σκύλους.

Τώρα την ανωνυμία μου για να κράξω (αλήθεια τί ώφελος έχω?) έναν όμιλο ?

Διαλέξτε ... δεν μπορούν να ισχύουν και τα δύο. Ολοι ξέρουν εδώ ποιος είμαι. Και έληξε αυτό το θέμα.

Οταν διαφημίζεται η έκθεση στο κάθε forum είναι καλά και όταν κρίνεται όχι ?

ΞΑΝΑ - διαλέξτε ...

Για καταχωρήσεις τόσο αναλυτικές και ποιοτικές καθώς και διαφημίσεις, στο index που βγάζει ο ΟΚΑ πληρώνεται αδρά. Θα έπρεπε να σέβεται πολύ περισσότερο ένα forum με χιλιάδες μέλη και δεκάδες χιλιάδες καταχωρήσεις το οποίο τον διαφημίζει ΔΩΡΕΑΝ παρόλο που είναι σωματείο ιδιωτών ξαναλέω. Και έληξε ΚΑΙ αυτό το θέμα.

GAIA LYKAIA μου επιτίθεσαι δις ενώ δεν είχα καμία πρόθεση να αντιπαρατεθώ μαζί σου.

Απλώς, "έξω από το χορό" όλοι μπορούν να λένε ότι θέλουν.....
1ον) Αυτό αναφέρεται σε μένα ?

2ον) δεν σε κατηγόρησε κανείς ότι από το γραφείο σου κάνεις κριτική, ενώ πονάει η μέση σου. Εμένα με κατηγόρησε - και ανέφερα απλώς ότι πρέπει να βουτάμε λίγο την γλώσσα στο μυαλό όταν γράφουμε, δεν μπορείς να λές σε κάποιον που έχει δώσει ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ τον ΟΚΑ περί τις 4.000 ευρώ ίσως και περισσότερα τα τελευταία χρόνια ότι κάνει κριτική από το γραφείο του και ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ ότι φταίει που ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ δεν προσφέρθηκε να γίνει βοηθός στίβου. Να έρθει ο βοηθός στίβου εθελοντικά να καθαρίζει κλούβες αν είναι έτσι να συμβάλλουμε όλοι μαζί στην άνοδο της κυνοφιλίας.


Και τέλος για όποιον έχει απορία

Η έκθεση αυτή ειναι η μονη που δεν παρουσίασα σκυλιά μου των τελευταίων ετών και μόνο ένα σκυλί εκτροφής μου και ξένης ιδιοκτησιας κέρδισε το RCAC ενώ ΚΑΤΑ την γνώμη μου δεν το άξιζε. Κανείς λοιπόν δεν μπορεί να μου πει ότι γκρινιάζω επειδή έχασα ή οτιδήποτε άλλο, και φυσικά ποτέ δεν θα το έκανα αν παρουσίαζα σκυλιά τις ημέρες αυτές προς αποφυγή τέτοιων παρεξηγήσεων. Γκρινιάζω πρώτα επειδή τώρα μπορώ, ακριβώς για αυτό το λόγο, και δεύτερον επειδή η κατακραυγή από τον κόσμο του rottweiler ήταν γενική και πραγματικά αυτά που ειδαμε ήταν το αποκορύφωμα ΠΟΛΛΩΝ ετών παρουσίας σε εκθέσεις όλων των ομίλων.

Εχω προτείνει εξαρχής την αποστολή επιστολής στον ΟΚΑ υπογεγγραμμένη από όλους τους εκτροφείς και λάτρεις της φυλής - Elena - εκτός της αναφοράς στο forum αι την έχω προτείνει δημόσια. Δημόσια μπορείς ανατρέχοντας σε προηγούμενες δημοσιεύσεις να διαβάσεις και τις αντιδράσεις. Να πώ ότι η αποστολή επιστολής προτάθηκε και επί τόπου από άλλους εκτροφείς.

Ευγένιος Σταυρόπουλος
εκτροφέας rottweiler
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Προτάσεις

"Τρόποι βελτίωσης των Εκθέσεων Μορφολογίας"
"Χρειάζονται βελτίωση τα Dog Shows και πως μπορεί να γίνει"

κλπ.
Διαφωνώ κάθετα.

Κάποιοι 'ανθρωποι εδώ επώνυμα λένε την άποψή τους με επιχειρήματα για την ΕΚΘΕΣΗ του ΟΚΑ αυτού του συγκεκριμένου διήμερου, ενώ εμπλέκονται και μέλη του ομιλου.
Αν θέλει κάποιος και έχει τα κότσια να πεί και για άλλον όμιλο και για άλλη έκθεση ΕΠΩΝΥΜΑ τα παραπονά του, να σπάσουν τα threads. Αλλιώς ένα συγκεκριμένο πρόβλημα για το οποίο κάποιοι έχουν θυσιάσει ήδη πολλά για να το θέσουν, είναι κρίμα να χάνεται μέσα στο forum και να σπάει σε γενικότητες.
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Η δική μου πρόταση αφορούσε τις δημοσιεύσεις που κάνουν γενικές προτάσεις για τις εκθέσεις σκύλων , καθώς και γενικά σχόλια.

Δεν πρότεινα να διαχωριστεί , κλειδωθεί ή οτιδήποτε το παρόν thread.
 




sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
τα ερωτηματολογια ικανοποιησης ενδείκνυται να ειναι ανωνυμα για να μπορει ελευθερα ο "πελατης" να εκφρασει την δυσαρεσκια του. οργανισμοι που θεωρουν τα παραπονα σαν κακο εχουν χασει την καλητερη ευκαιρια να βελτιωθουν.

Οι δουλεια των εκτροφεων δεν ειναι να βοηθουν στις εκθεσεις. ουτε οι ομιλοι θα επρεπε να ζητουν κατι τετοιο γιατι ετσι χανεται η διαφανεια. τωρα αν βρισκεται καλοκαγαθους και σας κλεινουν τις τρυπες δεν σημαινει οτι οσοι δεν πρατουν τα ιδια ειναι κατακριταιοι.




Λεωνιδας Ξιφαρας
ασχετος
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Λεωνιδας Ξιφαρας
ασχετος
χαχαχαχαχαααααααχχαχααααααααααααααα
οκ :p
Κι εγώ έκανα παράπονα (για το γεγονός ότι ο επισκέπτης σαν να μην υπήρχε στους στίβους το Σάββατο, για τον καφέ και τον τύπο στην είσοδο). Λίζα Καρακατσάνη - καρα-άσχετη :p
 


elena

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2007
136
0
Heraklion
www.cookiespirit.freegr.net
Εχω κατηγορηθει ότι χρησιμοποιώ την επωνυμία μου πολλάκις για να πουλήσω σκύλους.

Τώρα την ανωνυμία μου για να κράξω (αλήθεια τί ώφελος έχω?) έναν όμιλο ?

Διαλέξτε ... δεν μπορούν να ισχύουν και τα δύο. Ολοι ξέρουν εδώ ποιος είμαι. Και έληξε αυτό το θέμα.

Οταν διαφημίζεται η έκθεση στο κάθε forum είναι καλά και όταν κρίνεται όχι ?

ΞΑΝΑ - διαλέξτε ...

Για καταχωρήσεις τόσο αναλυτικές και ποιοτικές καθώς και διαφημίσεις, στο index που βγάζει ο ΟΚΑ πληρώνεται αδρά. Θα έπρεπε να σέβεται πολύ περισσότερο ένα forum με χιλιάδες μέλη και δεκάδες χιλιάδες καταχωρήσεις το οποίο τον διαφημίζει ΔΩΡΕΑΝ παρόλο που είναι σωματείο ιδιωτών ξαναλέω. Και έληξε ΚΑΙ αυτό το θέμα.

GAIA LYKAIA μου επιτίθεσαι δις ενώ δεν είχα καμία πρόθεση να αντιπαρατεθώ μαζί σου.



1ον) Αυτό αναφέρεται σε μένα ?

2ον) δεν σε κατηγόρησε κανείς ότι από το γραφείο σου κάνεις κριτική, ενώ πονάει η μέση σου. Εμένα με κατηγόρησε - και ανέφερα απλώς ότι πρέπει να βουτάμε λίγο την γλώσσα στο μυαλό όταν γράφουμε, δεν μπορείς να λές σε κάποιον που έχει δώσει ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ τον ΟΚΑ περί τις 4.000 ευρώ ίσως και περισσότερα τα τελευταία χρόνια ότι κάνει κριτική από το γραφείο του και ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ ότι φταίει που ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ δεν προσφέρθηκε να γίνει βοηθός στίβου. Να έρθει ο βοηθός στίβου εθελοντικά να καθαρίζει κλούβες αν είναι έτσι να συμβάλλουμε όλοι μαζί στην άνοδο της κυνοφιλίας.


Και τέλος για όποιον έχει απορία

Η έκθεση αυτή ειναι η μονη που δεν παρουσίασα σκυλιά μου των τελευταίων ετών και μόνο ένα σκυλί εκτροφής μου και ξένης ιδιοκτησιας κέρδισε το RCAC ενώ ΚΑΤΑ την γνώμη μου δεν το άξιζε. Κανείς λοιπόν δεν μπορεί να μου πει ότι γκρινιάζω επειδή έχασα ή οτιδήποτε άλλο, και φυσικά ποτέ δεν θα το έκανα αν παρουσίαζα σκυλιά τις ημέρες αυτές προς αποφυγή τέτοιων παρεξηγήσεων. Γκρινιάζω πρώτα επειδή τώρα μπορώ, ακριβώς για αυτό το λόγο, και δεύτερον επειδή η κατακραυγή από τον κόσμο του rottweiler ήταν γενική και πραγματικά αυτά που ειδαμε ήταν το αποκορύφωμα ΠΟΛΛΩΝ ετών παρουσίας σε εκθέσεις όλων των ομίλων.

Εχω προτείνει εξαρχής την αποστολή επιστολής στον ΟΚΑ υπογεγγραμμένη από όλους τους εκτροφείς και λάτρεις της φυλής - Elena - εκτός της αναφοράς στο forum αι την έχω προτείνει δημόσια. Δημόσια μπορείς ανατρέχοντας σε προηγούμενες δημοσιεύσεις να διαβάσεις και τις αντιδράσεις. Να πώ ότι η αποστολή επιστολής προτάθηκε και επί τόπου από άλλους εκτροφείς.

Ευγένιος Σταυρόπουλος
εκτροφέας rottweiler
Προσωπικά δεν κατηγόρησα κανέναν και ούτε είπα πουθενά ότι εγω δεν γνωρίζω ποιος είναι πίσω απο το Nickname σου ! Το έχω πει άλλωστε και στο http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=3505&page=6 ότι η βοήθεια δεν ζητήθηκε απο εκθέτες ή εκτροφείς που δείχνουν σκύλους !
Λυπάμαι αν κατάλαβες λάθος :(
Την επιστολή παραπόνων εγω προσωπικά θα συμφωνούσα να την στείλετε και αν ζητάς και τα δικά μου παράπονα θα έλεγα ότι ο εξαερισμός ήταν απαράδεκτος, το συνεργείο καθαρισμού το κυνηγάγαμε για να καθαρίσει τα "ατυχήματα", δεν υπήρχαν ντουντούκες στους στίβους, ο τύπος στην πόρτα ήταν κάποιες φορές απαράδεκτος και τέλος τα σουβλάκια ήταν κρύα !!!!!
Έλενα Αλεξανδρή (σχετική με το αντικείμενο)
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
καποτε αποφασισαμε με καποιους φιλους να πάμε σε μια εκθεση μακρυα της Αθήνας

για να ελατώσουμε τα εξοδα (επειδη δεν μας περισσεύουν κιόλας) το ταξίδι έγινε με ενα διπλοκάμπινο φορτηγακι με 5 σκυλια στην καρότσα και 5 ανθρωποι στην καμπινα + 1 σκύλο

ταξίδι από το βραδυ , εκθεση , επιστροφη παλι βραδυ

κρίνοντε τα μποξερ και δίνει σε νεων αρσενικο ΕΠΑΡΚΗΣ

ενα σκυλι το οποίο σε οσες αλλες εκθεσεις συμμετείχε ηταν 1-2

αφου προσπαθούμε να συνεφέρουμε τον ιδιοκτήτη απο το σοκ ερχετε στο μέρος μας ο τοτε πρόεδρος του ομίλου να μας ρωτήσει εντυπώσεις από την εκθεση κλπ.

του εκθετουμε τα παράπονα και τα σχόλια για την εν λόγω κριτή και αφού ακολούθησε ενας σχετικα έντονος διάλογος μα λέει το εξείς

' στο φινάλε δεν σας κάλεσα εγω να ερθετε !!!! ας μην ερχόσαστε. '

τα ειπαμε τα παραπονα μας στον πλέον αρμόδιοκαι αυτη ηταν η απάντηση που πήραμε.......

στο θεμα μας τωρα

εγω δεν συμμετείχα στην εκθεση

δεν με ενδιαφέρουν οι κρισεις γιατι ως γνωστό ειναι υποκειμενικες και ασχολίαστες

με ενδιαφερει ομως οτι οι κριτές για ακόμη μια φορά δεν ειχαν επαφή με την φυλή

με ενδιαφέρει οτι υπήρξε αγνοια κανονισμών

σεβαστή η δουλεια του ΟΚΑ και του κάθε ομίλου και οπως εχουμε γράψει εδώ ειναι απο τους πιο καλούς αν οχι ο καλύτερος εν ενεργεία ομιλος

σεβαστή και η δουλεια του κάθε ανθρώπου που δουλευει και δουλεψε για τον ομιλο

απο εκει και περα ομως μην ξεχναμε οτι εθελοντικα ασχολούντε και εθελοντικα διοργανώνουν τις εκθεσεις

αφού το κάνουν ας το κάνουν σωστά

αφου το κάνουν ας σεβαστουν τον κόσμο που δινει τα λεφτα του για να συμμετάσχει

προσωπικα εχω βαρεθει να με κρινουν κριτες προερχόμενοι από πόιντερ, κανίς , κόκερ κλπ

οφείλουν να σεβαστούν μια απο τις σταθερα πολυπληθεστερες φυλές και να φέρνουν αξιόλογους κριτές

κριτές οι οποίοι κρίνουν την φυλή και μετα κρινουν κατηγορία

κριτές οι οποιοι δεν γνωρίζουν τι θα κρίνουν

κριτές οι οποίοι ρώταγαν σε ποια χώρα ειναι πρωταθλητης ο σκύλος που κρίνουν

και στην απάντηση δεν ξερω εγω χειριστης ειμαι

ρωτούν

ειναι καμία σοβαρή ?????

δεν νομίζω οτι εχουν θέση και θα επρεπε να ληφθούν μέτρα για αυτό

προσωπικα εχω ξαναπει οτι δεν θα ξαναδώσω λεφτα σε κανεναν ομιλο που δεν με σεβετε

οι εποχές που πληρωνα συμμετοχές χωρίς να ψάχνω τους κριτές εχουν περάσει

για το θεμα της επιστολής οπως σωστα αναφέρθηκε

ημουν ετοιμος να το κάνω

βλέποντας ομως οτι για ακόμη μια φορά ανθρωποι που ειχαν αμεση σχέση με την εκθεση , ανθρωποι που λένε τα παραπονά τους εδω δεν το κάνουν δεν βρίσκω τον λόγο να το κάνω και εγω

ας συνεχίσουν να πηγαίνουν σε οποιον ερχετε

εγω δεν θα το κάνω

για την ανωνυμία δεν χρειάζετε πιστευω να πω ποιος ειμαι :D:D:D:D:D:D:D
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Παιδια,συγγνώμη,να ρωτήσω κάτι άσχετο;Για ποιο λόγο πηγαίνετε τα σκυλιά σας στις εκθέσεις;Εχετε αναγκη να σας πουν αν ειναι καλά ή όχι;Οικονιμικό κέρδος;Υπάρχει καποιο όφελος;Βελτιώνετε ο ανταγωνισμός για καλύτερη εκτροφη;Ανθρώπινη ματαιοδοξία;Δε μιλώ επιθετικά,αλλά δε βρίσκω το λόγο όλης αυτής της ταλαιπωρίας,οποτε εσεις που ασχολειστε θα έχετε.Ποιος ειναι;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU