3 ή 2 φορές; (την ημέρα τάισμα σκύλου)


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
εχετε δικιο.
και μενα μ εκανε εντυπωση....αλλα δεν ηξερα,δεν ειχα ψαξει,δεν ειχα μαθει...τεσπα...μ ειχε πει συγκεκριμενα''καθε φορα π θα το αδειαζει,θα το γεμιζεις''.μηπως ,λεω μηπως,επειδη ταιζα friskies κ μ ειχε πει ειναι καλη τροφη???....
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
επειδη ταιζα friskies κ μ ειχε πει ειναι καλη τροφη???....
Εγω θα αλλαζα ΑΜΕΣΟΣ κτηνιατρο, αν μου ελεγε, οτι η Friskies ειναι καλη τροφη! :evil: :evil:

Μια τροφη που ειναι φισκα στα δημητριακα και υποπροιοντα, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να ειναι καλη!
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
ROTTIE said:
Εάν η τροφή παραμένει για ώρες στο μπωλ του σκύλου δεν είναι φυσιολογικό να οξειδωθεί, να αλλοιωθεί και να μολυνθεί από παθογόνους οργανισμούς?

Υπερβολική σε βρίσκω,εδώ τρώνε σκατά από κάτω και δεν παθαίνουν τίποτα,η τροφή που θα μείνει εκτός σακούλας για λίγες ώρες θα τα χαλάσει?Μην τρελαθούμε κιόλας.Πιστεύω όμως πως δεν πρέπει να υπάρχει διαθέσιμη τροφή 24 το 24ωρο για άλλους λόγους :wink:
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
ROTTIE said:
Εάν η τροφή παραμένει για ώρες στο μπωλ του σκύλου δεν είναι φυσιολογικό να οξειδωθεί, να αλλοιωθεί και να μολυνθεί από παθογόνους οργανισμούς?
Όταν μιλάμε για ξηρά τροφή δε νομίζω ! Εγώ του αφήνω πάντα μπιρμπίλια μήπως και πεινάσει. ¨Ασε που παίζει μ' αυτά. (Λέει κανείς άλλος την ξηρά τροφή "μπιρμπίλια" ή το επινόησα? Δε θυμάμαι...)
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Θα προσπαθήσω να περιοριστώ στο θέμα και να το σχολιάσω όσο γίνεται πιο επιγραμματικά, αν και για την ολοκληρωμένη απάντηση θα πρέπει να θιχθούν διάφοροι τομείς της διατροφής των σκύλων, καθώς και της φυσιολογίας και ανατομίας του πεπτικού συστήματος των κυνοειδών.

Η συχνότητα ταΐσματος εξαρτάται καταρχάς από την ηλικία του σκύλου. Αναφορικά, ξεκινάμε από γεύμα ανά 2 ώρες όσο τα κουτάβια είναι κάτω του μήνα, με τον απογαλακτισμό (30-45 ημερών) έχουμε πάει στα 4-5 γεύματα, γύρω στα 4 μέχρι να γίνει 4 μηνών, 3 μέχρι να γίνει 6 μηνών, και από εκεί και πέρα και για το υπόλοιπο της ζωής του 2 ή 1.

Φυσικά το συγκεκριμένο σχέδιο διατροφής μεταβάλλεται από διάφορους παράγοντες που το επηρεάζουν άμεσα, ανάμεσά τους ή φυλή του σκύλου και το μέγεθός της (toy, μικρή, μεσαία, μεγάλη, κλπ), οι κλιματικές συνθήκες (πρωτίστως η θερμοκρασία),οι συνθήκες διαβίωσης του σκύλου (μέσα στο σπίτι, έξω από αυτό, μέσα/έξω), το επίπεδο δραστηριότητάς του (δραστήριος, κανονικός, "μολύβι") και τέλος (αλλά όχι και λιγότερο σημαντικό) η διάθεσή του για φαΐ.

Τυπικά, λόγω της ανατομίας και της φυσιολογίας του πεπτικού συστήματος των σαρκοβόρων και ιδιαίτερα του λύκου/σκύλου, αλλά και λόγω του τύπου της διατροφής (ξηρά/νωπή - κροκέτες/BARF) και των χαρακτηριστικών της θα επισημάνω τα ακόλουθα (οι επισημάνσεις θα ακολουθήσουν ένα αυξανόμενο βαθμό ανάλυσης - όσο ο αναγνώστης θα προχωράει στο κείμενο, τόσο θα αυξάνεται το ποσοστό των πληροφοριών):

1) Μελέτες στις ΗΠΑ έχουν δείξει ότι:
ι) Σκύλοι σε ξηρά διατροφή είχαν σημαντικό αυξημένο μέγεθος στομαχιού από αυτούς που βρισκόταν υπό νωπή διατροφή,
ιι) Σκύλοι σε ξηρά διατροφή που έτρωγαν 1 φορά τη μέρα είχαν σημαντικά πιο μεγάλο στομάχι από αυτούς που τρεφόταν με ξηρά τροφή αλλά σε 2 ή 3 γεύματα ημερησίως
ιιι) Ο αριθμός των γευμάτων δεν επηρέαζε καθόλου το μέγεθος του στομαχιού σκύλων που τρεφόταν με νωπή τροφή (BARF).
ιv) Ο αριθμός των σκύλων που πεθαίνουν κάθε χρόνο από συστροφή στομάχου, μειώνεται δραματικά καθώς μεταβαίνουμε από το 1 γεύμα τη μέρα στα 2, ιδιαίτερα στις μεγαλόσωμες φυλές που τρέφονται με ξηρά τροφή.

Τα παραπάνω απορρέουν βασικά από τις μηχανικές ιδιότητες της τροφής στη κάθε περίπτωση. Η ξηρά τροφή διογκώνεται σημαντικά καθώς είναι αφυδατωμένη και απορροφά γαστρικά υγρά στο ζεστό περιβάλλον του στομαχιού. Ένα κομμάτι ψωμιού θα φουσκώσει πολύ πιο γρήγορα σε μια κούπα με ζεστό νερό παρά σε μία με νερό στη θερμοκρασία δωματίου. Αναγκάζει με αυτόν τον τρόπο και το στομάχι να διογκωθεί. Η νωπή τροφή περιέχει όλο το νερό της οπότε δεν αλλάζει όγκο με την είσοδό της στο στομάχι.

Η ξηρά τροφή περιέχει μεγαλύτερο ποσοστό υδατανθράκων (σε αναλογία αντιστρόφως ανάλογη της τιμής αγοράς της), οι οποίοι εκ φύσεως απορροφούν νερό και διογκώνονται (το παράδειγμα του ψωμιού παραπάνω), ενώ η νωπή τροφή δεν απορροφάει καθόλου νερό, οπότε δεν αυξάνει σε όγκο.

Οι υδατάνθρακες της ξηράς τροφής, προσφέρουν επίσης (αν αντίθεση με τη νωπή τροφή) κατάλληλο υπόστρωμα για αυξημένες βακτηριδιακές ζυμώσεις, με όλα τα επακόλουθα που αυτό μπορεί να έχει (συστροφή στομάχου) για το σκύλο.

2) Τα κυνοειδή δε διαθέτουν αμυλάση στο σάλιο τους, σε αντίθεση με τους ανθρώπους. Αυτό σημαίνει, ότι ενώ ο άνθρωπος προσβάλει εξ'αρχής τα άμυλα (υδατάνθρακες) και αρχίζει τη διάσπασή τους σε δισακχαρίτες και γλυκόζη από το στόμα, στα σκυλιά η τροφή πρέπει να φτάσει στο λεπτό έντερο για να συμβεί αυτό.

3)Βασικά λόγω της υψηλής περιεκτικότητας των ξηρών τροφών σε υδατάνθρακες, οι οποίοι είναι σε μεγάλο βαθμό "ξένοι" ως προς το πεπτικό σύστημα του σκύλου/λύκου, και των παραπάνω μηχανικών και χημικών χαρακτηριστικών τους, η πέψη της ξηράς τροφής φτάνει μέχρι και τις 15 ώρες ανά γεύμα. Η πέψη αντίστοιχης ποσότητας νωπής τροφής επιτυγχάνεται εντός 4-6 ωρών.

4) Επειδή οι σκύλοι είναι ζώα της συνήθειας, καλό είναι να τους ταΐζουμε την/τις ίδια/ες ώρα/ες κάθε μέρα. Με αυτόν τον τρόπο τους βοηθάμε και ψυχικά καθώς συνδυάζουν το τάϊσμα με τη συγκεκριμένη ώρα και είναι προετοιμασμένοι για αυτήν την ευχαρίστηση. Το να τους αλλάζουμε συνέχεια ώρα τους δημιουργεί ένα επιπλέον άγχος, το οποίο συνήθως δε το θέλουμε.

ΥΓ. Θα προσπαθήσω να συμπληρώσω και άλλα στοιχεία αργότερα.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
keyman said:
Υπερβολική σε βρίσκω,εδώ τρώνε σκατά από κάτω και δεν παθαίνουν τίποτα,η τροφή που θα μείνει εκτός σακούλας για λίγες ώρες θα τα χαλάσει?Μην τρελαθούμε κιόλας.
Chloe said:
Εγώ του αφήνω πάντα μπιρμπίλια μήπως και πεινάσει. ¨Ασε που παίζει μ' αυτά.
Εκτός το κατάλληλο υπόστρωμα που προσφέρουν οι υδατάνθρακες της ξηράς τροφής για αυξημένες βακτηριδιακές ζυμώσεις, όπως ανέφερε πολύ σωστά ο GAIA LYKAIA, μην ξεχνάμε την οξείδωση των λιπαρών (με πρώτα τα πιο ευαίσθητα Ω3) και των βιταμινών.


"Oxidation of fats
Oxidized fats may cause cancer and contribute to many chronic health problems in humans. The same is true for dogs.

Molds and mycotoxins
Storing open bags of dry dog food for 39 days in warm, humid areas (most kitchens) promotes the growth of molds. Some of the waste products of these molds (mycotoxins) are increasingly being implicated as long-term causes of cancer and other health problems in humans, poultry, pigs and other animals. Dogs are particularly susceptible to these toxins."


how you store dry dog food will affect your dogs health
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Το άρθρο αφορά στην σωστή αποθήκευση της ξηράς τροφής και περιέχει χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με την οξείδωση της τροφής, η οποία αρχίζει από την στιγμή που θα ανοίξουμε το σακί.
Όσο περισσότερο αφήνουμε εκτεθειμένη την τροφή, τόσο επισπεύδουμε την οξείδωση της.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ναι ρε κατερινα, αλλα ειτε δινεις του σκυλου σου 2 φορες την ημερα συνκεκριμμενα γευματα ή του αφηνεις ολη μερα τροφη στην διαθεση του- δεν αλλαζει τιποτα στο χρονο οξυδοσης του υπολοιπο του σακιου.
Το οτι ο σκυλος εχει ολη μερα το μπολακι του γεματο, δεν σημαινει αυτοματα και οτι ολο το σακι θα μενει ανοικτο.

Και για να μην παραξηγηθω= η δικια μου τρωει 2 γευματα την ημερα, αμεσος και σε δευτερολεπτα= αλλα οχι ξερη τροφη.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Δεν με κατάλαβες…

Εγώ δεν είπα:
FrenchieFan said:
Το οτι ο σκυλος εχει ολη μερα το μπολακι του γεματο, δεν σημαινει αυτοματα και οτι ολο το σακι θα μενει ανοικτο.
Είπα πως αν την αφήσουμε στο μπωλ του σκύλου όλη την ημέρα, εκτεθειμένη δηλαδή στην υγρασία, στο φως και στον ατμοσφαιρικό αέρα, θα επισπεύσουμε την οξείδωση της, η οποία έχει αρχίσει, έτσι κι αλλιώς, από την στιγμή που θα ανοίξουμε το σακί.
 




keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Να ζητήσουμε από τις εταιρίες να συσκευάζουν τις τροφές σε σακουλάκια των 200gr αεροστεγώς και σε αδιαφανές πλαστικό για να είμαστε σίγουροι :?
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Συγγνώμη που επαναφέρω το θέμα αλλά επειδή το κουτάβι μου είναι πλέον πάνω από 6 μηνών θέλω να τον ταίζω 2 φορές(πρωί-βράδυ).

Αυτό που δεν είδα να αναφέρεται πουθενά κι έχω απορία είναι αν η αλλάγή από 3 σε 2 φορές πρέπει να είναι ξαφνική ή σταδιακή.. Δηλαδή να αρχίσω από αύριο να τον ταίζω 2 φορές ή να μειώνω σιγά σιγά την μεσημεριανή ποσότητα?
 






Dog_Nick

Member
14 Ιουνίου 2009
21
0
Athens-Greece
Αυτο ελεγα σε ενα αλλο thread που γραφω τις ωρες γιατι οταν το ταιζω πανω απο 2φορες κανει εμετο!!,Αν και στα μεγαλοσομα ζωα κανει και 3 φορες!!
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Αυτο ελεγα σε ενα αλλο thread που γραφω τις ωρες γιατι οταν το ταιζω πανω απο 2φορες κανει εμετο!!,Αν και στα μεγαλοσομα ζωα κανει και 3 φορες!!
Tαιζες συγκεκριμενη ποσοτητα ή ''φαε σκυλε μεχρι να σκασεις''?
Επισης ειδα οτι ταιζεις χυμα ξηρα τροφη.Πως ξερεις ποσο πρεπει να φαει το σκυλι αφου δεν εχεις πινακα με τις προτεινομενες ημερισιες ποσοτητες για τα κιλα/ηλικια του σκυλου ?
 


inmymemory

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2010
66
0
Anoixi
Παίδες τον δικό μου τον ταίζω 1 φόρα κάθε βράδυ (ξηρά τροφή). Είναι 1 έτους, πολύ αδύνατος και δεν δείχνει να πέρνει τα πάνω του και πολύ... Να΄ναι τίποτα σκουλήκια? Όταν τον είχα πρωτοβρει του είχα δώσει και χαπάκι για σκουλήκια ενώ η κτηνίατρος μου είπε να του ξαναδώσω μετά από 3 μήνες.

Ξεκίνησα να του δίνω και βιταμίνες τώρα διότι τρέχει πολύ και τώρα που καλοκαίριασε όταν γυρνάει απο βόλτα πέφτει κάτω λαχανιασμένος για αρκετή ώρα...
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Να ζητήσουμε από τις εταιρίες να συσκευάζουν τις τροφές σε σακουλάκια των 200gr αεροστεγώς και σε αδιαφανές πλαστικό για να είμαστε σίγουροι :?
Αν γινοταν αυτο θα πληρωναμε την ξηρα πολυ πιο ακριβη!
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Εγω θα αλλαζα ΑΜΕΣΟΣ κτηνιατρο, αν μου ελεγε, οτι η Friskies ειναι καλη τροφη! :evil: :evil:

Μια τροφη που ειναι φισκα στα δημητριακα και υποπροιοντα, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να ειναι καλη!
Συμφωνω!!!