Aπο πού να πάρω σκύλο;




mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
Πάντως δεν είναι καθαρόαιμο αφού δεν αποδεικνύεται το pedigree του.
Δε ρώτησα τί μπορεί να θεωρείται το κουτάβι. Ρώτησα αν είναι στην ουσία / στην πράξη καθαρόαιμο ή όχι;;; Εφόσον γνωρίζουμε οτι και οι δύο γονείς του έχουν pedigree.
 




Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Δυο γονεις καθαροαιμα με χαρτια δινουν καθαροαιμα κουταβια . τωρα αν ο εκτροφεας τα δηλωσει η' οχι τα κουταβια παραμενουν τα ιδια . Θελω να πω στην ουσια ειναι καθαροαιμα και στις δυο περιπτωσεις , απλα οταν δεν δηλωθει η γεννα δεν μπορεις να το αποδειξεις , και στην προκειμενη περιπτωση εχει ιδιαιτερη σημασια να μπορεις να το αποδειξεις .
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Eγώ για άλλη μια φορά θα πω να μην τους τσουβαλιάζουμε όλους. Υπάρχουν εξαιρετικοί δηλωμένοι εκτροφείς αλλά δυστυχώς είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα. Οπότε ας έχουμε όλοι το νου μας... Και υπάρχουν και ελάχιστοι ιδιώτες εκτροφείς που και αυτοί είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα. Οπότε και πάλι το νου μας... Ας μην ξεχνάμε ότι όπου μπαίνει ο παράγων "χρήμα", το τοπίο είναι πάντα λίγο θολό...

Και μια ερώτηση. Σε κάποιο ποστ διάβασα ότι εφόσον ένα σκυλί δεν έχει χαρτιά δεν είναι καθαρόαιμο. Τι είναι όμως ένα κουτάβι που οι γονείς του έχουν χαρτιά αλλά για χ λόγους δε δηλώθηκε η γέννα;;;

Σημ : Η ειρωνία και η καυστικότητα του ferozasea είναι ξεκάθαρη αλλά δεν είναι ο μόνος εδώ μέσα με αυτό το ύφος! Οπότε αν μας ενοχλεί η ειρωνία, ας μας ενοχλεί από όποιον κι αν προέρχεται. Είναι πιο δίκαιο έτσι...
,,.,
ειναι σαν να σου δειχνω ενα υπεροχο τσαμπι βιολογικα σταφυλια και να σου λεω κοιτα απο αυτα εκει τα κληματα μου τα εκοψα,,, αφου δεν ησουνα μπροστα την ωρα που τα εκοψα πρεπει να υπαρχει ενας μαρτυρας αξιοπιστος που με εβλεπε την ωρα που τα εκοβα,, αλλα εγω τα εφαγα αυτα και πηγα και σου πηρα φθηνα σταφυλια απο τη λαικη και σου τα πουλησα για βιολογικα,,,, ==))
,,
και μην πας μακρυα,, και αν πας να ξαναρθης,, γιατι υπαρχει ενα χωριο στη λευκαδα,, εγκλουβη λεγεται,, οι φακες που παραγει εχουν καπου 20 ευρω το κιλο,, η περιοχη εκει ειναι γεματη γκρεμους και αποτομα τοπια αρα μικρη η παραγωγη,, εγω πηγα εκει και δεν βρηκα ουτε κιλα,, ,, αλλα αν παραγγειλης μεσω ιντερνετ σου στελνουν και νταλικα ==))
 


mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
Δυο γονεις καθαροαιμα με χαρτια δινουν καθαροαιμα κουταβια . τωρα αν ο εκτροφεας τα δηλωσει η' οχι τα κουταβια παραμενουν τα ιδια . Θελω να πω στην ουσια ειναι καθαροαιμα και στις δυο περιπτωσεις , απλα οταν δεν δηλωθει η γεννα δεν μπορεις να το αποδειξεις , και στην προκειμενη περιπτωση εχει ιδιαιτερη σημασια να μπορεις να το αποδειξεις .
Αυτό πιστεύω κι εγώ. Και στην πραγματικότητα ρωτούσα για την περίπτωση που ξέρεις τα κουτάβια ότι όντως προέρχονται από τους συγκεκριμένους γεννήτορες. Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.
 


mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
,,.,
ειναι σαν να σου δειχνω ενα υπεροχο τσαμπι βιολογικα σταφυλια και να σου λεω κοιτα απο αυτα εκει τα κληματα μου τα εκοψα,,, αφου δεν ησουνα μπροστα την ωρα που τα εκοψα πρεπει να υπαρχει ενας μαρτυρας αξιοπιστος που με εβλεπε την ωρα που τα εκοβα,, αλλα εγω τα εφαγα αυτα και πηγα και σου πηρα φθηνα σταφυλια απο τη λαικη και σου τα πουλησα για βιολογικα,,,, ==))

Εννούσα πάντα για την περί
,,
και μην πας μακρυα,, και αν πας να ξαναρθης,, γιατι υπαρχει ενα χωριο στη λευκαδα,, εγκλουβη λεγεται,, οι φακες που παραγει εχουν καπου 20 ευρω το κιλο,, η περιοχη εκει ειναι γεματη γκρεμους και αποτομα τοπια αρα μικρη η παραγωγη,, εγω πηγα εκει και δεν βρηκα ουτε κιλα,, ,, αλλα αν παραγγειλης μεσω ιντερνετ σου στελνουν και νταλικα ==))
Εννοούσα πάντα στην περίπτωση που γνωρίζεις ότι τα κουτάβια προέρχονται από τους συγκεκριμένους γονείς, όχι ό,τι ναναι! Ένα μέσο όρο αντίληψης τον θεωρώ δεδομένο για όλους μας...
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
δηλαδη η γυναικα του καισαρα δεν πρεπει να ειναι μονο τιμια πρεπει και να το δειχνη ==))
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Και πες οτι τα λες εσύ καθαρόαιμα. Έχει κάποιο νόημα; H λέξη είναι κενή νοήματος. Σημαίνει κάτι μόνο όταν έχει και το χαρτί που το στηρίζει. Ούτως ή άλλως, δεν είναι κάτι που φαίνεται στην όψη. Δε δίνει στο σκυλί ειδικές ικανότητες το γενονός ότι οι γονείς του έχουν pedigree. Δε λάμπει πιο πολύ το τρίχωμα.

Αλλο παραδειγμα αφού δε σου άρεσαν τα προηγούμενα. Πες ότι σου λέω ότι είμαι μηχανικός. Δηλαδή όχι ακριβώς, δεν έχω το πτυχίο. Έχω όμως παρακολουθήσει ολα τα έτη και ήμουν και πολύ καλή!! Στο λέω εγώ. Απλώς δεν έχω πτυχίο. Θα με εμπιστευτείς να σου χτίσω το σπίτι; Είμαι μηχανικός, κατά τη γνώμη σου;
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Και πες οτι τα λες εσύ καθαρόαιμα. Έχει κάποιο νόημα; H λέξη είναι κενή νοήματος. Σημαίνει κάτι μόνο όταν έχει και το χαρτί που το στηρίζει. Ούτως ή άλλως, δεν είναι κάτι που φαίνεται στην όψη. Δε δίνει στο σκυλί ειδικές ικανότητες το γενονός ότι οι γονείς του έχουν pedigree. Δε λάμπει πιο πολύ το τρίχωμα.

Αλλο παραδειγμα αφού δε σου άρεσαν τα προηγούμενα. Πες ότι σου λέω ότι είμαι μηχανικός. Δηλαδή όχι ακριβώς, δεν έχω το πτυχίο. Έχω όμως παρακολουθήσει ολα τα έτη και ήμουν και πολύ καλή!! Στο λέω εγώ. Απλώς δεν έχω πτυχίο. Θα με εμπιστευτείς να σου χτίσω το σπίτι; Είμαι μηχανικός, κατά τη γνώμη σου;
,,
ο νομος απαιτει τη σφραγιδα μηχανικου,, δεν ειναι θεμα γνωσεων,, μπορει ο μηχανικος να εχει πτυχιο αλλα να ειναι ""στοκος"" .. ==))
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Mα! Ηταν παράδειγμα!! Μια μεταφορά. Μην το παίρνεις κυριολεκτικά!!!
Αν έχω όλες τις γνωσεις, όσες και ένας μηχανικός αλλά δεν έχω πτυχίο άρα και σφραγίδα, λεγομαι μηχανικός; Όσο και να χτυπιέμαι εγώ ότι είμαι, αν δεν μπορω να το αποδείξω είναι μόνο κάτι που υπάρχει στο μυαλό μου.
Ετσι και ο σκύλος χωρίς χαρτιά, είναι απλώς σκύλος.
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Eνα κουταβι απο καθαροαιμους ιδιας ρατσας γονεις π.χ. Γερμανικο ποιμενικο , δεν ειναι ενα απλο κουταβι ειναι γερμανικο ποιμενικο , ασχετα τι μπορεις να αποδειξεις , την φυση και τα γονιδια του δεν προκειται να αλλαξουν απο την υπαρξη ή μη ενος χαρτιου και ενος ανθρωπινου οργανισμου . Βεβαιως αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να υποστηριζουμε ανευθυνες γεννες κτλπ.
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Αρχικά μήπως να αρχίζουμε να καταλαβαίνουμε γιατί δημιουργήθηκε το pedigree και ποια η χρησιμότητα του;
Λέω εγώ τώρα….
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Εγω δεν αμφισβητησα το πεντιγκρι και γιατι δημιουργηθηκε , απλα πολλες φορες χανομαστε μεσα στα ορια που εχουμε βαλει σαν ανθρωποι , τα οποια ορια θα επρεπε να μας διευκολυνουν και κολλαμε σε λεπτομερειες και χανουμε την γενικη εικονα οπως εδω.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Sirko, αν εγω επιμένω είναι γιατι νομίζω ότι την τελευταία σου παρατήρηση στο προηγούμενο ποστ, αυτός που πασχίζει να λέει το χωρίς pedigree κουτάβι του καθαρόαιμο, τη βλέπει σαν τα ψιλά γράμματα στα συμβόλαια που κανείς ποτέ δεν προσέχει. Και κατά συνέπεια, γεμίζει ο κόσμος καθαρόαιμα. Αυτές είναι οι λεπτομέριες που κολλάω.
Και ξαναλέω, μπορεί ο καθένας να παραμυθιάζει τον εαυτό του όσο θέλει, αλλά καθαρόαιμο σκυλί χωρίς χαρτιά δεν γινεται.
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Το θέμα δεν είναι αν το αμφισβητείς ή όχι .
Το ζητούμενο είναι έχεις κατανοήσει τη χρησιμότητα και χρηστικότητα ενός pedigree .
Κάποιος που γνωρίζει τη σοβαρότητα και σημασία του pedigree ως εργαλείο , δεν μπαίνει καν στη διαδικασία να κάνει λόγο για τον αν πρέπει η όχι να έχει κάποιος σκύλος .
Μιλώντας πάντα για σκυλιά μιας κάποιας συγκεκριμένης φυλής.
 




Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Το οτι πρεπει να εχει πεντιγκρι και χαρτια ενας σκυλος αν πληρει τις προυποθεσεις , ειναι το μονο σιγουρο και δεν το αμφισβητησα ποτε και η διαμαχη δεν ηταν αμα πρεπει ενας σκυλος να εχει η οχι χαρτια, αλλωστε και εγω για αυτα τα χαρτια και οτι θετικο συνεπαγεται με αυτα (υγεια χαρακτηρας μορφολογια κτλπ) σε κανα διμηνο θα μου φυγουν πανω απο 2χιλιαρικα που δεν μου περισσευουν και πολυ . Οποτε ναι για εμενα σε ολο το πακετο σωστης εκτροφης χαρτιων κτλπ .
Απλα ας το διατυπωσω αλλιως , ενα κουταβι απο γονεις με χαρτια ιδιας φυλης , χωρις να εχει το ιδιο χαρτια δεν ειναι καθαροαιμο και ας εχει ολα τα χαρακτηριστικα της φυλης των γονεων του τοσο σε μορφολογια οσο και σε χαρακτηρα . Βεβαια οπως ειπες μπετυ ειναι λεπτες γραμμες αυτες στις οποιες πατανε οι ΒΥΒ και γεμιζουν τον κοσμο κουταβια γιατι δυστυχως οι περισσοτεροι αγοραστες δεν ξερουν καν τι ειναι το πεντιγκρι , κατι το οποιο ας ελπισουμε θα αρχισει να μειωνεται μεχρι να εξαληφθει .
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Ένα κουτάβι που έχει προέλθει από δυο καθαρόαιμους γονείς είναι και αυτό καθαρόαιμο .(μέχρι εδώ συμφωνούμε)
Η πραγματική εκτροφή όμως εκφράζεται μέσα από την διατήρηση και τυχών βελτίωση μιας φυλής .(αν συμφωνούμε και εδώ τότε συνεπάγεται…. )
Ότι έχουμε επιλέξει δυο όσο το δυνατό καλά δείγματα με στοιχεία που να ταιριάζουν μεταξύ τους και επιθυμητό αποτέλεσμα την δημιουργία αντιστοιχών ή και καλυτέρων κουταβιών(υπολογίζοντας πάντα και στην προγονική κληρονομικότητα ).
Αν λοιπόν το επιθυμητό αποτέλεσμα γίνει και πραγματικό , το επόμενο βήμα είναι τα κουτάβια να προετοιμασθούν και να κριθούν αν μπορούν και αν πρέπει να δώσουν απογόνους .
Αν τα κουτάβια στερούνται pedigree ,αυτομάτως σταματά και η αναπαραγωγικής τους δυνατότητα (με κριτήριο πάντα την πραγματική εκτροφή)
Πόσο υπεύθυνος είναι λοιπόν κάποιος που λέει ότι νοιάζεται για μια φυλή να την αναπαράγει στερώντας της την δυνατότητα της βελτίωσης.
Πόσο υπεύθυνος είναι κάποιος που αναπαράγει δυο σκυλιά για να καλύψει τις προσωπικές του ανάγκες ;


Υ.Γ αντιλαμβάνομαι τι εννοείς όταν λες ότι δυο καθαρόαιμα σκυλιά θα βγάλουν καθαρόαιμα κουτάβια ακόμα και αν τα αυτά στερούνται pedigree .
Το πρόβλημα όμως είναι ότι η καθαροαιμία τελειώνει εκεί , στα τελευταία κουτάβια δυο καθαρόαιμων σκύλων .
ΜΕΤΑ;;;;;
Αν όλοι έκαναν αυτό , ποια η συνέχεια και ποιο το αποτέλεσμα;
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Mα οπως ειπα "Το οτι πρεπει να εχει πεντιγκρι και χαρτια ενας σκυλος αν πληρει τις προυποθεσεις , ειναι το μονο σιγουρο και δεν το αμφισβητησα ποτε και η διαμαχη δεν ηταν αμα πρεπει ενας σκυλος να εχει η οχι χαρτια," . Οποιος δεν βγαζει χαρτια και δεν κανει οτι μπορει για την προαγωγη της ρατσας δεν ειναι για εμενα εκτροφεας οποτε συμφωνουμε και εδω και ειδα οτι καταλαβες τι ηθελα να πω . Αν ολοι ζευγαρωνανε και δεν τα δηλωνανε , το μονο σιγουρο ειναι οτι θα κανανε ζημια οχι μονο στην ρατσα αλλα και γενικα στην κυνοφιλια , και προφανως και σε αυτο θα συμφωνησεις , οποτε γιατι το κουραζουμε?¨:p