Aπο πού να πάρω σκύλο;


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Να χα με να λέγαμε, για να είμαι ειλικρινής. Δηλαδή λέω από αυτά που βλέπω και συναντώ γύρω μου. Αυτοί που ξέρω να έχουν σκύλο με pedigree είναι δυο. 2!! Και ξέρω πολύ κόσμο με σκύλους. Το φόρουμ δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα. Θα με ενδιέφερε να δω μια τετοια στατιστική, αν υπήρχε.
Εσύ έχεις άλλη εικόνα;
Εντελώς διαφορετική εικόνα .
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Συγγνώμη τότε, το παίρνω πίσω. Μπορεί να παίζει ρόλο το που μένουμε. Στην περιοχή που ζω (Ν. Ηράκλειο) από αυτούς που έχω συναντησει, ένας μεγάλος αριθμός ανθρώπων έχει 'καθαρόαιμα' από αγγελίες ή φίλους, ευτυχώς είναι αρκετοί πια που υιοθετούν και τέλος αυτοί οι 2 που ανέφερα και πριν.
 


Felicine

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2013
53
0
io maria Το γιατί και πως δημιουργήθηκαν οι φυλές, ο αρχικός τους σκοπός, το πως άλλαξαν και προσαρμόστηκαν τα τελευταία 100 χρόνια, το αν έχουν κάποιες από αυτές λόγο ύπαρξης σήμερα είναι πολύ μεγάλη συζήτηση και μάλλον θα βγούμε πολύ εκτός. Οι περισσότερες δεν δημιουργήθηκαν από την αγάπη στον σκύλο. Κάποιες δημιουργήθηκαν για να καλύψουν κάποιες συγκεκριμένες ανάγκες (υπάρχουν οι ίδιες ανάγκες σήμερα ?). Αρκετές δημιουργήθηκαν γιατί στη βικτωριανή εποχή μάλλον βαρέθηκαν την κηπουρική και είπαν να κάνουν εκτροφή σκύλων. Άλλες γιατί ευγενείς ήθελαν κάτι εξωτικό και ξεχωριστό που δεν είχαν οι χωρικοί. Άλλες το ανάποδο.

Εφόσον συνειδητοποιημένα ξέρεις τις ανάγκες σου δεν έχεις λόγο να μην διαλέξεις αδέσποτο που να τις καλύπτει. Ακόμα και η εμφάνιση βρίσκεται. (Αν και ειλικρινά δεν είναι ρηχό να διαλέγεις συντροφιά για 10-15 χρόνια με μόνο κριτήριο την εμφάνιση ?)


Για να διευκρινίσω λίγο, η υποκρισία βρίσκεται στην εξής κατάσταση...όταν λες πως αγαπάς τα αδέσποτα, τα λυπάσαι, δε θες να υπάρχουν κτλπ, αλλά όταν είναι να πάρεις σκύλο δεν το βάζεις σπίτι σου και παίρνεις καθαρόαιμο χωρίς να έχεις εξειδικευμένες ανάγκες (και συνήθως "καθαρόαιμο" από ιδιώτη ή pet shop).


Η οργανωμένη κυνοφιλία (απόκτηση καθαρόαιμου σκύλου από εκτροφέα) θεωρώ ότι είναι χόμπι. Δεν τη θεωρώ φυσικά ανήθικο χόμπι.
Δυσκολεύομαι όμως να τη συμβιβάσω με την αγάπη για τους σκύλους γενικά. Υπάρχουν αντιθέσεις. Ο ΚΟΕ, η FCI και οι αντίστοιχες οργανώσεις σε άλλες χώρες τι κάνουν για τα αδέσποτα ? Έκαναν ποτέ καμιά καμπάνια ενημέρωσης ? Γιατί όλοι αυτοί που αγοράζουν τα "καθαρόαιμα" από pet shop και μετά τα παρατάνε όταν κατουρήσουν το χαλί, ουσιαστικά αγοράζουν φτηνές απομιμήσεις του "προϊόντος" που προωθούν. Τα παρατημένα αδέσποτα κυνηγόσκυλα, είναι απίθανο κάποια από αυτά να είναι εκτροφικά ? Δε φέρει καμία ευθύνη η οργανωμένη κυνοφιλία για αυτά ?

Δεν ισχυρίστηκα ποτέ πως όσοι έχουν καθαρόαιμο είναι ανήθικοι.

Αν δεν υπήρχαν αδέσποτα ή πιο ρεαλιστικά αν δεν υπήρχε τεράστιο πρόβλημα με τα αδέσποτα, θα το έβλεπα μάλλον πολύ διαφορετικά.


bouboul Συμφωνώ απόλυτα!
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Ειπα να πιασω και τους ρηχους λογους αποκτησης σκυλου :p
Απο εκει και περα συμφωνω μαζι σου στο οτι ειναι υποκριτικο να λες οτι αγαπας τα αδεσποτα και τα λυπασαι κτλ κτλ αλλα ναι παιρνεις "καθαροαιμο" απο ιδιωτη ή pet shop.
Αλλα δεν το θεωρω υποκριτικο αν παρει καποιος καθαροαιμο απο εκτροφειο ενω λεει οτι αγαπαει τα αδεσποτα τα λυπαται κτλ κτλ.
Η αγαπη για τον σκυλο δεν μπορει να μετρηθει με το αν ειναι καθαροαιμο ή αδεσποτο. Απο την στιγμη που εχεις σκυλο, του φερεσαι σωστα και καλυπτεις τις αναγκες του και οσο μπορεις κανεις και κατι για τα αδεσποτα (εστω και προωθηση αγγελιων) για μενα αγαπας τα σκυλια.


Ο ΚΟΕ και οι λοιποι δεν κανουν καμπανια ενημερωσης για την σωστη αποκτηση καθαροαιμου θα κανουν για τα αδεσποτα? Ας λυσουν πρωτα τα εκ των εσω προβληματα (με byb κτλ).

@Vaggelis_ras εχεις διαφορετικη εικονα γιατι κινεισαι σε διαφορετικους κυκλους λογω της ενασχολησης σου με τα σκυλια σου. Μια βολτα στο ΟΑΚΑ να πας Κυριακη και δεν θα πετυχεις ουτε καν αυτους τους 2 που λεει η betty με εκτροφικο σκυλο. Στον Γερακα δεν εχω πετυχει ουτε εναν με εκτροφικο σκυλο!
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Δυσκολεύομαι όμως να τη συμβιβάσω με την αγάπη για τους σκύλους γενικά. Υπάρχουν αντιθέσεις. Ο ΚΟΕ, η FCI και οι αντίστοιχες οργανώσεις σε άλλες χώρες τι κάνουν για τα αδέσποτα ? Έκαναν ποτέ καμιά καμπάνια ενημέρωσης ? Γιατί όλοι αυτοί που αγοράζουν τα "καθαρόαιμα" από pet shop και μετά τα παρατάνε όταν κατουρήσουν το χαλί, ουσιαστικά αγοράζουν φτηνές απομιμήσεις του "προϊόντος" που προωθούν. Τα παρατημένα αδέσποτα κυνηγόσκυλα, είναι απίθανο κάποια από αυτά να είναι εκτροφικά ? Δε φέρει καμία ευθύνη η οργανωμένη κυνοφιλία για αυτά ?
Αυτή είναι η ρίζα του κακού!
Νομίζω ότι το πρόβλημα θα βελτιωνόταν ουσιαστικά αν αφαιρούσαμε το επίθετο καθαρόαιμος από το λεξιλόγιο μας ως αναχρονιστικό (δε ζούμε πια στο 19ο αιώνα που ήταν της μόδας τέτοιες θεωρίες), αναληθές και χυδαίο! (λες και των υπόλοιπων είναι βρώμικο!!) Κανονικά, θα έπρεπε να υπάρχουν σκυλιά με ή χωρίς pedigree μόνο.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Παιδιά, οι συγκρίσεις που κάνω δεν είναι μόνο με Αμερική. Έχω ταξιδέψει ως τώρα σε 23 χώρες και έχω ζήσει σε πέντε. Με την εξαίρεση της Τουρκίας και της Ελλάδας, αυτό που έχω παρατηρήσει είναι το αυξημένο αίσθημα κοινωνικής ευθύνης που έχει και ο απλός πολίτης. Στην Ελλάδα δεν το έχουμε και πολλά από τα προβλήματά μας οφείλονται σ' αυτό. Μπορεί η Ελλάδα να είναι το λίκνο της δημοκρατίας, αλλά δυστυχώς είναι πάρα πολύ πίσω σε κοινωνικά θέματα και σίγουρα σ' αυτό που λέγεται deliberative democracy και που το έχουν περισσότερο οι Αμερικάνοι.

Ο τρόπος με τον οποίον ερμηνεύετε το αμερικανικό Animal Control είναι επίσης μετά συγχωρήσεως αφελής. Αλλά ακόμα και να ήταν τα πράγματα όπως τα λέτε, τι σχέση έχει αυτό με το ότι οι Έλληνες δεν έχουμε αίσθημα της κοινωνικής ευθύνης. Όσο για το θέμα των ευθανασιών (που γίνονται παντού, ακόμα και στην Ευρώπη), δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Εδώ δεν μαζεύουνε όλα τα αδέσποτα και τα εκτελούνε. Αντίθετα γίνεται τεράστια προσπάθεια για την προώθησή τους προς υιοθεσία, όχι μόνον από ιδιώτες, αλλά και από κρατικές υπηρεσίες. Οι ευθανασίες επίσης μειώθηκαν κατά 75% τα τελευταία χρόνια.

Αντίθετα με την Ελλάδα, οι "καθωσπρέπει" άνθρωποι κάποιου επιπέδου επιλέγουν πάντοτε αδέσποτα εκτός κι αν υπάρχει πολύ σημαντικός λόγος. Πιέζουν για την αλλαγή της νομοθεσίας και πιέζουν για να μην πωλούνται κουτάβια στα πετσοπάδικα και οι δυο μεγάλες αλυσίδες δεν πουλάνε, αλλά αντίθετα υποστηρίζουν τα καταφύγια και καταφέρνουν και να πλουτίζουν. Από παπυμιλλάδικα παίρνουν συνήθως άτομα που θεωρούνται κατωτάτης υποστάθμης, ενώ οι απλώς άσχετοι είναι σπάνιο φαινόμενο. Και το σπουδαιότερο: δεν τα περιμένουν όλα από το κράτος που το θεωρούν ανάθεμα.
Τότε αφού υπάρχουν όλα αυτά στην Αμερική γιατι τα καταφύγια ειναι γεμάτα απο παρατημένα ζώα απο τους ιδιοκτητες τους ? Γιατι οι ευθανασίες (όπως και σε πολλές πολιτισμένες πόλεις της Ευρώπης ) είναι χιλιάδες για επιθετικα ζωα ή για λόγους ευζωίας ή για λόγους έλλειψης χώρου ?
Συγνωμη Σάρα δεν νομιζω ότι στην Αμερική ή στην υπολοιπη Ευρώπη τα πράγματα είναι ροδινα , η μόνη διαφορά είναι οτι εκει αν δεν θελεις τον σκύλο σου τον παρατας σε ενα καταφυγιο και εδω επειδη δεν υπαρχουν καταφυγια το παρατάς στο βουνο η στην δίπλα γειτονιά. Εγώ δεν βλεπω καμμία διαφορά στην πράξη αυτή, μα καμμία.
Η διαφορά αναμεσα σην Τουρκία στην Ελλάδα και τις υπόλοιπες χωρες είναι οτν στην Ελλάδα και στην Τουρκία φαίνεται το πρόβλημα αλλά στις υπόλοιπες χώρες ειναι κρυμένο μεσα στα καταφυγια.
Δεν είναι ρόδινα στην Ελλάδα και 'εχουμε πολυ δρόμο μπροστα μας, αλλά ελπίζω να τον διασχίσουμε βλέποντας τα λαθη των αλλων και να αποφύγουμε οσα μπορουμε.
Στην Ελλάδα των Βαρελόσκυλων δεν υπάρχει η λίστα των επικινδυνων σκύλων , δεν κοιμίζουν οι κτηνίατροι σκυλους επειδή κυνήγησαν την γατα του γείτονα.
Δεν λείπουν απο τη Ελλάδα οι φιλόζωοι (και προς θεού δεν το λέω ειρωνικά) έχουμε χιλιάδες όπως και εσείς, που τρεχουν όλη μερα να μαζεψουν αυτά που αφησαν οι ασυνείδητοι κυνόφιλοι , αυτοί που λείπουν ειναι οι σωστα ενημερωμένοι κυνοφιλοι, που σεβονται τον σκυλο και τον θεωρούν μελος της οικογένειας τους και είναι μαζί του και στα καλά και στα άσχημα (οπως και σε εσάς), οταν οι υπευθυνοι γίνουν πιο πολλοί απο τους ανευθυνους μόνο τότε θα λυθεί το πρόβλημα και σε εσάς και σε εμας και στις υπόλοιπες "πολιτισμένες" χώρες.

Συγνώμη για το εκτός θέματος post.
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Ο σκύλος είναι ένας. Όλα τα σκυλιά, είτε έχουν αναπαραχθεί από τον άνθρωπο έτσι ώστε να είναι καρμπόν οι απόγονοι, είτε προέκυψαν από "τυχαίες" επιλογές της φύσης, ανήκουν στο ίδιο είδος.Δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να σου αρέσει μόνο μια ράτσα και να θες να πάρεις για σύντροφό σου ένα αντίτυπο αυτών των σκυλιών που είδες και θαύμασες και να αποκλείεις να σου αρέσουν και δεκάδες άλλες φάτσες ανάμεσα στις χιλιάδες που κυκλοφορούν άστεγες. Πως γίνεται να λες " Εγώ ποτέ δεν θα έπαιρνα αδέσποτο?" Τί έχουν δηλαδή, είναι για σένα κατώτερα επειδή δεν είναι φωτοτυπία κάποιων σκύλων που δημιούργησε ο άνθρωπος?
Δεν υποτιμώ την εκτροφή, απλά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με αυτό το θέμα γιατί τον σκύλο τον ήθελα συνειδητά μόνο για συντροφιά και δεν σκέφτηκα ποτέ κάτι άλλο από αδέσποτο.
Και κυρίως δεν υποτιμώ τα καθαρόαιμα, τα αγαπώ κι αυτά όπως και τα ημίαιμα, για την ακρίβεια με ενοχλεί αυτή η διάκριση, δεν θεωρώ ότι κάποια έιναι καθαρά με κάποιον τρόπο ενώ άλλα όχι.
Αλλά η Σάρα έχει για μένα δίκιο, γιατί το πρόβλημα με τα αδέσποτα έχει ξεφύγει,και φταίει σε μεγάλο βαθμό η παιδεία μας
 
Last edited:


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Ο σκύλος είναι ένας. Όλα τα σκυλιά, είτε έχουν αναπαραχθεί από τον άνθρωπο έτσι ώστε να είναι καρμπόν οι απόγονοι, είτε προέκυψαν από "τυχαίες" επιλογές της φύσης, ανήκουν στο ίδιο είδος.Δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να σου αρέσει μόνο μια ράτσα και να θες να πάρεις για σύντροφό σου ένα αντίτυπο αυτών των σκυλιών που είδες και θαύμασες και να αποκλείεις να σου αρέσουν και δεκάδες άλλες φάτσες ανάμεσα στις χιλιάδες που κυκλοφορούν άστεγες. Πως γίνεται να λες " Εγώ ποτέ δεν θα έπαιρνα αδέσποτο?" Τί έχουν δηλαδή, είναι για σένα κατώτερα επειδή δεν είναι φωτοτυπία κάποιων σκύλων που δημιούργησε ο άνθρωπος?
Δεν υποτιμώ την εκτροφή, απλά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με αυτό το θέμα γιατί τον σκύλο τον ήθελα συνειδητά μόνο για συντροφιά και δεν σκέφτηκα ποτέ κάτι άλλο από αδέσποτο.
Και κυρίως δεν υποτιμώ τα καθαρόαιμα, τα αγαπώ κι αυτά όπως και τα ημίαιμα, για την ακρίβεια με ενοχλεί αυτή η διάκριση, δεν θεωρώ ότι κάποια έιναι καθαρά με κάποιον τρόπο ενώ άλλα όχι.
Αλλά η Σάρα έχει για μένα δίκιο, γιατί το πρόβλημα με τα αδέσποτα έχει ξεφύγει,και φταίει σε μεγάλο βαθμό η παιδεία μας
Όπου λέξη καθαρόαιμο βάλε σταθεροποιημένη φυλή .
Όπου λέξη ημίαιμο βαλε μη σταθεροποιημένη φυλή .
ΕΓΩ λοιπόν δεν θα έπαιρνα ποτέ μια μη σταθεροποιημένη φυλή γιατί πολύ απλά επιλεγώ τον σύντροφο μου με κάποια στάνταρ .
ΕΓΩ επιλέγω τον σκύλο μου για συγκεκριμένα πράγματα με στόχο να γνωρίζω όσο γίνεται περισσότερο τι θα περιμένω από αυτόν .
Δεν θα ρισκάρω ποτέ να βάλω μαζί με τα παιδιά μου έναν σκύλο άγνωστου χαρακτήρα και δυναμικής .
Έχετε σκεφτεί ποτέ ότι η ομογενοποίηση του σκύλου μπορεί να έχει συντελέσει στη δημιουργία αδέσποτων;
Πολλοί είναι αυτοί που λένε <<εμένα δε με ενδιαφέρει η ΄΄ράτσα΄΄ , εγώ αγαπώ τα σκυλάκια γενικά >>
Πολλοί από αυτούς όμως είναι εκείνοι που βάζουν τα σκυλάκια τους να γνωρίσουν τη χαρά του έρωτα , με ότι αυτό συνεπάγεται.
Αν υπήρχε πραγματική κυνολογική παιδεία στον κόσμο να είσαι βέβαιη ότι δεν θα υπήρχαν ούτε αδεσποτα , αλλά ούτε και μη σταθεροποιημένες φυλές .


Κάπου γράφεις ότι δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου με θέματα εκτροφής και για εμένα είναι εντελώς φυσιολογικό .
Φυσιολογικό δεν είναι όμως χωρίς μέτρο σύγκρισης να συντάσσεις κατηγορητήριο
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Δεν σου είπε κανείς να πάρεις σκύλο δυναμικής φυλής αγνώστου προελεύσεως. Αυτην την επιλογή μπορούν ελάχιστοι να την κάνουν και να την υποστηρίξουν νομίζω. Υπάρχουν άπειρα σκυλιά στα καταφύγια και στους δρόμους, πολύ λίγα εμπίπτουν σ'αυτην την κατηγορία.
Δεν σου πρότεινα καν να πάρεις σκύλο αδέσποτο, αν δεν το θες πραγματικά, αυτά δεν γίνονται με το ζόρι.
Απλά δεν καταλαβαίνω πώς αποκλείεις να αγαπήσεις και να συμβιώσεις αρμονικά με έναν σκύλο πριν ψάξεις τί σκύλοι υπάρχουν διαθέσιμοι και τί δυνατότητες -φάτσες- χαρακτήρες έχουν.
Δεν κατηγορώ κανένα, δεν σε γνωρίζω αρκετά για να εξάγω προσωπικά συμπεράσματα και να σου βρώ σφάλμα ή σωστό.
Μην με κατηγορείς όμως κι εσύ , ποτέ δεν θα ζευγάρωνα το σκύλο μου, έχει πολλές αναγκεμένες μουσούδες εκεί έξω για να δημιουργούμε κι άλλες χωρίς λόγο
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Μάλλον κάπου τα μπλέξαμε .
Δεν έγραψα ποτέ ότι δεν μπορώ να αγαπήσω έναν σκύλο αν είναι ημίαιμος η αδέσποτος .
Αυτό που έγραψα είναι ότι δεν θα επέλεγα να τον αποκτήσω.
Δεν κατηγόρησα εσένα ότι θα ζευγάρωνες το σκυλάκι σου , έγραψα ότι πολλοί είναι αυτοί που το πράττουν στο όνομα της αγάπης .
Όσο τώρα για το θέμα αγάπης να σου πω ότι από τα 3 σκυλιά μου το αγαπημένο μου είναι το ημίαιμο .
Δεν το επέλεξα να το αποκτήσω , θα έλεγα ότι εκείνο με επέλεξε .
Ακόμα και αν κάποια στιγμή αναγκαζόμουν να αποχωριστώ όλα μου τα σκυλιά και να κρατούσα μόνο ένα , αυτό θα ήταν το ημίαιμο μιας και δεν του χρειάζεται άλλη ταλαιπωρία από αυτήν που είχε περάσει .
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Εγώ δηλαδή που δεν είμαι φιλόζωος αλλά μ’ αρέσουν συγκεκριμένα είδη σκύλων , τι πρέπει να κάνω ;
Να πάρω καθαρόαιμο ή να μείνω χωρίς σκύλο ;
Γιατί αδέσποτο δεν πρόκειται ποτέ να πάρω.
Κοίτα Βαγγέλη, εγώ είδα την πρότασή σου που έχω τονίσει και είπα ότι δεν συμφωνώ με αυτή τη λογική. Τώρα που μαθαίνω ότι έχεις ημίαιμο, μπερδεύτηκα περισσοτερο. Όπως και νά'χει, ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Μην δαιμονοποιούμε όμως τα αδέσποτα ότι είναι τελείως απρόβλεπτα γιατί δεν είναι έτσι. όλοι οι σκύλοι μπορούν να γίνουν απρόβλεπτοι αν δεν τους βάλουμε όρια, ενώ υπάρχουν διαφορετικοί χαρακτήρες και τάσεις και ανάμεσα στα σκυλιά σταθεροποιημένης φυλής, όπως τα λες.
Δεν διαφωνώ μαζί σου, απλά η παραπάνω πρότασή σου μου πέφτει βαριά , κυρίως επειδή υπάρχουν τόσα ζώα χωρίς οικογένεια και φταίμε συνολικά εμείς οι άνθρωποι, που τα δημιουργήσαμε και τα πετάξαμε
 


Judy Garland

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
89
0
Σκυλιά καθαρόαιμα και ημίαιμα δεν υπάρχουν , είναι δυο λέξεις κενές νοήματος που τις χρησιμοποιούμε επιπόλαια
για να συνεννοηθούμε αλλά τελικά μπερδευόμαστε περισσότερο.


Όλοι οι σκύλοι είναι σκυλιά, απλά σε μερικούς από αυτούς έχουμε, εμείς οι άνθρωποι - κανένας σκύλος δεν έχει συμμετάσχει σε αυτό - καταγράψει το γενεαλογικό τους δέντρο.

Αυτό δεν κάνει τον σκύλο ανώτερο ή κατώτερο από κάποιον άλλο σκύλο, απλά δίνει σε εμάς κάποιες πληροφορίες παραπάνω για τον σκύλο ή μάλλον για τους προγόνους του, δίνοντας μας την δυνατότητα να προβλέψουμε (τρομάρα μας) τους απογόνους του.

Εάν τώρα δεν ξέρουμε από που κρατά η σκούφια του δεν έχουμε ιδέα πως θα μοιάζουν τα παιδιά του - με το τι μοιάζει ο σκύλος μικρή σημασία έχει - άλλωστε και εμείς δεν μοιάζουμε όλοι με τους γονείς μας αλλά λίγο με τον ένα πάππου λίγο με την άλλη γιαγιά και φέρνουμε κάπως και με έναν προ-πάππου και μπορεί κιόλας να πεθάνουμε και από την ίδια ασθένεια με τον άλλο μας παππού, προ-παππού, ε;

Επίσης για να είμαστε όσο γίνετε πιο σίγουροι για την εξέλιξη του σκυλού θα πρέπει να ξέρουμε ότι τον μεγάλωσε ισορροπημένη μητέρα σε ισορροπημένο περιβάλλον, ότι ασχολήθηκε και κάποιος με το κουτάβι και έχει μια σχετική εξοικείωση με τον κόσμο(είναι ντροπή μας να βλέπουμε σκύλους 3-4 μηνών να φοβούνται να πατήσουν χορτάρι πχ) , το πεντριγρι από μόνο του δεν φτάνει.

Όσο για την ηθική δεν έχει καμία σχέση με το τι σκύλο έχεις ή από που τον πήρες ίσως έχει σχέση με το τι σκυλιά δίνεις και που τα δίνεις.
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Κοίτα Βαγγέλη, εγώ είδα την πρότασή σου που έχω τονίσει και είπα ότι δεν συμφωνώ με αυτή τη λογική. Τώρα που μαθαίνω ότι έχεις ημίαιμο, μπερδεύτηκα περισσοτερο. Όπως και νά'χει, ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Μην δαιμονοποιούμε όμως τα αδέσποτα ότι είναι τελείως απρόβλεπτα γιατί δεν είναι έτσι. όλοι οι σκύλοι μπορούν να γίνουν απρόβλεπτοι αν δεν τους βάλουμε όρια, ενώ υπάρχουν διαφορετικοί χαρακτήρες και τάσεις και ανάμεσα στα σκυλιά σταθεροποιημένης φυλής, όπως τα λες.
Δεν διαφωνώ μαζί σου, απλά η παραπάνω πρότασή σου μου πέφτει βαριά , κυρίως επειδή υπάρχουν τόσα ζώα χωρίς οικογένεια και φταίμε συνολικά εμείς οι άνθρωποι, που τα δημιουργήσαμε και τα πετάξαμε
Δεν καταλαβαίνω που βλέπεις το περίεργο ;
Το ότι αδέσποτο δεν πρόκειται να πάρω , με το δεν μπορώ να αγαπήσω έναν αδέσποτο σκύλο έχει μια κάποια διαφορά.
Δεν θα βγω να ψάξω στις φιλοζωικές για να αποκτήσω σκύλο .
Αυτό δεν σημαίνει ότι μου είναι αντιπαθή .
Δηλαδή αν σου έλεγα ότι συντηρώ άλλα 4 ημίαιμα μαζί με τα δικά μου σκυλιά, θα άλλαζε κάτι ;
Ίσως το δικό μου σκεπτικό να είναι λίγο περίεργο , άλλα οι επιλογές μου συγκεκριμένες .
Προτιμώ να βοηθώ όσο γίνεται και με όποιον τρόπο μπορώ αλλά τον σκύλο μου τον επιλέγω με δικά μου κριτήρια .
Ότι έχει να κάνει με την αγάπη προς τα σκυλιά προτιμώ την συμμετοχή παρά την συνενοχή.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1. ...να σου πω ότι από τα 3 σκυλιά μου το αγαπημένο μου είναι το ημίαιμο...

2. ...Δεν το επέλεξα να το αποκτήσω, θα έλεγα ότι εκείνο με επέλεξε...
1. Κι εμένα κι εμένα!!! από τα 3 σου σκυλιά, το αγαπημένο μου είναι το ημίαιμο "Μαστίφ των Πυρηναίων"!!!

2. Ετσι γίνεται συνήθως... κι όταν γίνει έτσι, δεν το μετανιώνεις!

3. ...Προτιμώ να βοηθώ όσο γίνεται και με όποιον τρόπο μπορώ αλλά τον σκύλο μου τον επιλέγω με δικά μου κριτήρια...

4. ...Ότι έχει να κάνει με την αγάπη προς τα σκυλιά προτιμώ την συμμετοχή παρά την συνενοχή.
3. Θεωρώ ότι είναι υγιής άποψη...

4. Μεγάλη κουβέντα αυτή... θα μας έπαιρνε μερικά "σεντόνια"... και υπόσχομαι ότι θα ανταποκριθώ κάποια πιο χαλαρή στιγμή...:)
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
1
4. Μεγάλη κουβέντα αυτή... θα μας έπαιρνε μερικά "σεντόνια"... και υπόσχομαι ότι θα ανταποκριθώ κάποια πιο χαλαρή στιγμή...:)






Θα μπορούσαμε αντί για σεντόνια να τα κάνουμε τραπεζομάντιλα .
Μου έχουν φέρει και ένα καλό κόκκινο ,που σίγουρα θα έκανε την κουβέντα ακόμα ποιο ενδιαφέρουσα .
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Θα μπορούσαμε αντί για σεντόνια να τα κάνουμε τραπεζομάντιλα .
Μου έχουν φέρει και ένα καλό κόκκινο ,που σίγουρα θα έκανε την κουβέντα ακόμα ποιο ενδιαφέρουσα .
Now, we are talking !!!:cool::D
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Τι κοκκινο κρασακι? αυριο παω ιταλια και θα τιμησω τα εκει κρασια!! Κοκκινακι πριμιτιβο της μαντουριας Με μια φιορεντινα που να την γλυφεις και να μην δινεις το κοκκαλο Ουτε στον ρουντ ουτε στον κασπερ!!:p
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Βαγγελη κατσε για να καταλαβω γιατι ετσι οπως τα λες ειναι λιγο μπερδεμενα.
Λες οτι δεν θα επαιρνες ποτε αδεσποτο γιατι διαλεγεις τον σκυλο σου που θα βαλεις μαζι με τα παιδια σου με συγκεκριμενα δικα σου κριτηρια, σωστα?
Δεν θα ψαχνοσουν σε φιλοζωικες για να παρεις σκυλο, αλλα το ημιαιμο που σε υιοθετησε το κρατησες, σωστα?
Το κρατησες γιατι αν και ημιαιμο φερνει προς καποια φυλη και μπορεις να "μαντεψεις" προς θα εξελιχθει ή θα το κραταγες ετσι και αλλιως?
Σαν το ημιαιμο σου που τοσο αγαπας ενδεχομενως να μπορεις να βρεις και σε φιλοζωικη. Για αυτο ειναι λιγο αντιφατικο το να λες οτι δεν θα επαιρνες αδεσποτο...
 


ASFE

Well-Known Member
11 Μαϊου 2011
911
26
45
Αθηνα..Δυστυχως.
Βαγγελα εγω σε βλεπω παντως εδω και καιρο ξενερωμενο με κατι και σε διαφορα θεματακια πετας τις μπηχτουλες σου. Ακομα και η υπογραφη σου ειναι μαρτυριαρα :p

Σεβαστο βεβαια να μη θελεις να "ανοιχτεις"...
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Εγω δεν καταλαβαινω γιατι ειναι αντιφατικο αυτα που εγραψε ο βαγγελης- ρας , αμα ειναι να επιλεξει ο ιδιος σκυλος θα παρει ενα καθοραιομπ φυλης που ταιριαζει στα γουστα του , τωρα το οτι υιοθετησε ενα σκυλακι ημιαιμο απο οσο καταλαβα ηταν οι συγκυριες τετοιες οπου του αρεσε λυπηθηκε και το κρατησε , οποτε που το περιεργο?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.918
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95