Aπο πού να πάρω σκύλο;


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Βαγγελη κατσε για να καταλαβω γιατι ετσι οπως τα λες ειναι λιγο μπερδεμενα.
Λες οτι δεν θα επαιρνες ποτε αδεσποτο γιατι διαλεγεις τον σκυλο σου που θα βαλεις μαζι με τα παιδια σου με συγκεκριμενα δικα σου κριτηρια, σωστα?
Δεν θα ψαχνοσουν σε φιλοζωικες για να παρεις σκυλο, αλλα το ημιαιμο που σε υιοθετησε το κρατησες, σωστα?
Το κρατησες γιατι αν και ημιαιμο φερνει προς καποια φυλη και μπορεις να "μαντεψεις" προς θα εξελιχθει ή θα το κραταγες ετσι και αλλιως?
Σαν το ημιαιμο σου που τοσο αγαπας ενδεχομενως να μπορεις να βρεις και σε φιλοζωικη. Για αυτο ειναι λιγο αντιφατικο το να λες οτι δεν θα επαιρνες αδεσποτο...
Αν δε το κρατούσα η μοίρα του ήταν αβέβαιη , έτσι μπήκα στην διαδικασία να το κρατήσω να το μελετήσω και να προσπαθήσω να καταλάβω τι ακριβός συμβαίνει .
Ο θεός και η τύχη ήταν με το μέρος μου
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Δεν καταλαβαίνω που βλέπεις το περίεργο ;
Το ότι αδέσποτο δεν πρόκειται να πάρω , με το δεν μπορώ να αγαπήσω έναν αδέσποτο σκύλο έχει μια κάποια διαφορά.
Δεν θα βγω να ψάξω στις φιλοζωικές για να αποκτήσω σκύλο .
Αυτό δεν σημαίνει ότι μου είναι αντιπαθή .
Δηλαδή αν σου έλεγα ότι συντηρώ άλλα 4 ημίαιμα μαζί με τα δικά μου σκυλιά, θα άλλαζε κάτι ;
Ίσως το δικό μου σκεπτικό να είναι λίγο περίεργο , άλλα οι επιλογές μου συγκεκριμένες .
Προτιμώ να βοηθώ όσο γίνεται και με όποιον τρόπο μπορώ αλλά τον σκύλο μου τον επιλέγω με δικά μου κριτήρια .
Ότι έχει να κάνει με την αγάπη προς τα σκυλιά προτιμώ την συμμετοχή παρά την συνενοχή.
Αφού πήρες ένα αδέσποτο και είναι το αγαπημένο σου από τα σκυλιά σου, πώς λες ότι δεν θα ξαναέπαιρνες?
Μπορεί κάποιος να επιλέξει χαρακτήρα και εμφάνιση και ανάμεσα στα αδέσποτα,μπορεί και να φιλοξενήσει για να βεβαιωθεί για την συμπεριφορά (όσο γίνεται). Για έμψυχο ον μιλάμε , όχι για ρομπότ με αυστηρό προγραμματισμό, και τα καθαρόαιμα έχουν χαρακτήρες και παρεκκλισεις (ευτυχώς, γιατί η αλλαζονεία του ανθρώπου ως είδος θέλει κι αυτά να τα εξαφανίσει).
Δεν χρειάζεται να με πείσεις για τα φιλοζωικά σου αισθήματα, πόσα ζώα ταίζεις κτλ, εγώ απλά σχολίασα την πρότασή σου που δεν κατανοώ και δεν συμφωνώ. Αν ενισχύσουμε τον κόσμο να σκέφτεται έτσι, τί θα απογίνουν όλα αυτά τα ζωντανά?
Δεν έχω καμία πρόθεση προσωπικής αντιπαράθεσης,μπορούμε κάλλιστα να συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε.
Στον ερώτημα του θέματος, εγώ θα απαντούσα: Από τον δρόμο ή από φιλοζωική ή από τα χαρίζονται στις αγγελίες,κατά προτίμηση μετά από φιλοξενία για 1-2 μήνες
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
τον κοσμο πρεπει να τον ενισχυσουμε να σκεφτεται στην σωστη κατευθυνση....
κι οχι μονο πως θα ξεφορτωθουν οι φιλοζωικες τα σκυλακια απο τα κλουβια τους...
υπαρχουν ανθρωποι που πραγματι δεν ξερουν τι θελουν... και δεν τους ενδιαφερει να παρουν κουταβι... και αντεχουν ακομα και τον δυστροπο τυχον χαρακτηρα η τον πολυ ενεργητικο η το αντιθετο...
εκεινοι λοιπον μπορουν και πρεπει να προμηθευονται απο μια φιλοζωικη...
υπαρχουν ομως κι εκεινοι που θελουν κουταβι... το οποιο για διαφορους λογους το θελουν σε συγκεκριμενο μεγεθος... ( βλεπε παραδειγμα μελλοντικες μετακινησεις) .. και με συγκεκριμμενο χαρακτηρα... αυτοι πρεπει να απευθυνθουν σε ειδικο να βρουν την φυλη που τους ταιριαζει κι επειτα να κατευθυνθουν στον αντιστοιχο σωστο εκτροφεα...
αν τετοιους ανθρωπους τους κατευθυνεις σε φιλοζωικη να παρουν κουταβι...αγνωστου προελευσης και μελλοντικου χαρακτηρα σε γενικες γραμμες εχεις μεγαλες πιθανοτητες να εχεις μια ατυχη υιοθεσια με οτι αυτο συνεπαγεται...
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Αν δε το κρατούσα η μοίρα του ήταν αβέβαιη , έτσι μπήκα στην διαδικασία να το κρατήσω να το μελετήσω και να προσπαθήσω να καταλάβω τι ακριβός συμβαίνει .
Ο θεός και η τύχη ήταν με το μέρος μου
Πολλων αδεσποτα η μοιρα ειναι αβεβαιη...
Τεσπα εμενα με καλυπτει το οτι αν και κατα βαση επιλεγεις καθαροαιμα για συγκεκριμενους λογους αν σου κατσει δεν λες οχι τελικα και στο αδεσποτο.
Ετσι και αλλιως θα αργησεις πααααααααααααρα πολυ μεχρι να χρειαστει να παρεις αλλον σκυλο μιας και η αγελη σου ειναι μικρη σε ηλικια και σας περιμενουν πολλα πολλα χρονια συντροφικοτητας.

grdane οντως τον κοσμο πρεπει να τον κατευθυνουμε/ενημερωνουμε για τον σωστο τροπο αποκτησης σκυλου.
Και αυτος ειναι ειτε απο σωστο εκτροφειο ειτε απο φιλοζωικη.
Η προωθηση σκυλων απο καταφυγια σε καμμια περιπτωση δεν ειναι προσπαθεια να ξεφορτωθουν τα σκυλια απο τα κλουβια τους. Κριμα που το βλεπεις ετσι.
 
Last edited:


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
τον κοσμο πρεπει να τον ενισχυσουμε να σκεφτεται στην σωστη κατευθυνση....
κι οχι μονο πως θα ξεφορτωθουν οι φιλοζωικες τα σκυλακια απο τα κλουβια τους...
υπαρχουν ανθρωποι που πραγματι δεν ξερουν τι θελουν... και δεν τους ενδιαφερει να παρουν κουταβι... και αντεχουν ακομα και τον δυστροπο τυχον χαρακτηρα η τον πολυ ενεργητικο η το αντιθετο...
Δηλαδή οι εκτροφικές γέννες δεν βγάζουν κανένα δύστροπο χαρακτήρα και κανένα ενεργητικό σκυλί? Εγώ, διαβάζοντας τα θέματα εδώ κατάλαβα ότι διαλέγεις όσο μπορείς χαρακτήρα και ενέργεια μέσα στην τοκετοομάδα γιατί παίζουν διάφοροιοι χαρακτήρες . Αυτά τί γίνονται? Τα ξεφορτώνονται οι εκτροφείς? Δε νομίζω όμοίως ότι τα ξεφορτώνονται οι φιλοζωικές, αντιθέτως συνήθως ελέγχουν τον ιδιοκτήτη γιατί αν δεν πάει καλά η υιοθεσία θα επιστραφεί το ζώο.
Αυτό το "ξεφορτωθούν" ήταν πολύ βαρύ και άστοχο, πάλι οι ίδιοι θα τα μαζέψουν αν τα πετάξουν, μην το ξεχνάς
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Κατερινα απλα αν ειναι απο εκτροφειο μπορεις να προβλεψεις τον χαρακτηρα του εστω και αν βγει λιγο πιο ενεργητικο ή πιο δυστροπο.
Ενω ενα κουταβι απο καταφυγιο επειδη δεν ξερεις δεν μπορεις να προβλεψεις χαρακτηρα.
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Τα λάθη που οδηγούν σε σοβαρά προβλήματα συμβίωσης τα κάνουμε συνήθως οι άνθρωποι. Συμβαίνουν πολύ συχνά και με καθαρόαιμα. Άλλωστε εγώ μίλησα και για φιλοξενία πρώτα , όχι επιπόλαιη επιλογή στην τύχη, αυτό είναι ρίσκο ακόμα και στα καθαρόαιμα (αν δεν υπάρχει εκτροφέας που να ξέρει να σε κατευθύνει στη σωστή επιλογή)
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
....................................................................................

grdane οντως τον κοσμο πρεπει να τον κατευθυνουμε/ενημερωνουμε για τον σωστο τροπο αποκτησης σκυλου.
Και αυτος ειναι ειτε απο σωστο εκτροφειο ειτε απο φιλοζωικη.
Η προωθηση σκυλων απο καταφυγια σε καμμια περιπτωση δεν ειναι προσπαθεια να ξεφορτωθουν τα σκυλια απο τα κλουβια τους. Κριμα που το βλεπεις ετσι.
ιω... δεν το βλεπω ετσι εγω....
κριμα που απομονωνεις μια σειρα μονο απο τα λεγομενα μου...
παρα το οτι 2 σειρες παρακατω προτεινω στον σωστο τροπο αποκτησης και την υιοθεσια και απο την φιλοζωικη...

αλλοι προσπαθουν να τονισουν ως μονο σωστο τροπο την υιοθεσια απο αδεσποτα τονιζοντας ποσα σκυλια υπαρχουν στις φιλοζωικες... ( σαν να προσπαθουν να τα ξεφορτωθουν λιγο μονο μου θυμιζει.... :p)
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Αφού πήρες ένα αδέσποτο και είναι το αγαπημένο σου από τα σκυλιά σου, πώς λες ότι δεν θα ξαναέπαιρνες?
Μπορεί κάποιος να επιλέξει χαρακτήρα και εμφάνιση και ανάμεσα στα αδέσποτα,μπορεί και να φιλοξενήσει για να βεβαιωθεί για την συμπεριφορά (όσο γίνεται). Για έμψυχο ον μιλάμε , όχι για ρομπότ με αυστηρό προγραμματισμό, και τα καθαρόαιμα έχουν χαρακτήρες και παρεκκλισεις (ευτυχώς, γιατί η αλλαζονεία του ανθρώπου ως είδος θέλει κι αυτά να τα εξαφανίσει).
Δεν χρειάζεται να με πείσεις για τα φιλοζωικά σου αισθήματα, πόσα ζώα ταίζεις κτλ, εγώ απλά σχολίασα την πρότασή σου που δεν κατανοώ και δεν συμφωνώ. Αν ενισχύσουμε τον κόσμο να σκέφτεται έτσι, τί θα απογίνουν όλα αυτά τα ζωντανά?
Δεν έχω καμία πρόθεση προσωπικής αντιπαράθεσης,μπορούμε κάλλιστα να συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε.
Στον ερώτημα του θέματος, εγώ θα απαντούσα: Από τον δρόμο ή από φιλοζωική ή από τα χαρίζονται στις αγγελίες,κατά προτίμηση μετά από φιλοξενία για 1-2 μήνες
http://www.dogforum.gr/v3/εμείς.και.τα.σκυλιά.μας-13/άλλο.ψάχνεις.κι.άλλο.βρίσκεις-23013/
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
ιω... δεν το βλεπω ετσι εγω....
κριμα που απομονωνεις μια σειρα μονο απο τα λεγομενα μου...
παρα το οτι 2 σειρες παρακατω προτεινω στον σωστο τροπο αποκτησης και την υιοθεσια και απο την φιλοζωικη...

αλλοι προσπαθουν να τονισουν ως μονο σωστο τροπο την υιοθεσια απο αδεσποτα τονιζοντας ποσα σκυλια υπαρχουν στις φιλοζωικες... ( σαν να προσπαθουν να τα ξεφορτωθουν λιγο μονο μου θυμιζει.... :p)
Στα παρακατω δεν διαφωνω. Απομονωσα την συγκεκριμενη προταση γιατι μου χτυπησε πολυ ασχημα και δεν πιστευω οτι ισχυει.
Οκ εχουμε μια μικρουλα διαφορα αποψης γιατι εσυ λες οτι αν θες συγκεκριμενο μεγεθος ή χαρακτηρα αν μιλαμε για κουταβι τοτε πας σε εκτροφειο, ενω εγω πιστευω οτι υπαρχουν περιπτωσεις αδεσποτων που και το μεγεθος μπορεις να κρινεις και τον χαρακτηρα χωρις να σου βγει kinder εκπληξη.
2 ειναι οι σωστοι τροποι αποκτησης και σε αυτους συμφωνουμε.
Αν φαινεται οτι οι φιλοζωικες προωθουν περισσοτερο δεν ειναι γιατι θελουν να τα ξεφορτωθουν αλλα γιατι "διαφημιζονται" περισσοτερο. Στο εχω ξαναπει οτι θεωρω λαθος οτι οι σωστοι εκτροφεις δεν "διαφημιζονται" περισσοτερο και μενουν μονο στις εκθεσεις. Αν βγαιναν προς το πιο ευρυ κοινο ισως ο κοσμος να μην στρεφοταν στους byb απο αγνοια.
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
κριμα που απομονωνεις μια σειρα μονο απο τα λεγομενα μου...
παρα το οτι 2 σειρες παρακατω προτεινω στον σωστο τροπο αποκτησης και την υιοθεσια και απο την φιλοζωικη...

αλλοι προσπαθουν να τονισουν ως μονο σωστο τροπο την υιοθεσια απο αδεσποτα τονιζοντας ποσα σκυλια υπαρχουν στις φιλοζωικες... ( σαν να προσπαθουν να τα ξεφορτωθουν λιγο μονο μου θυμιζει.... :p)
Δεν παράθεσα όλο το κείμενο για να μην είναι δυσανάγνωστο με τόσες παραθέσεις το θέμα.
Επιμένεις στο ξεφόρτωμα , λες και δεν βλέπεις ότι πρόκειται για πεταμένες ψυχές που μαζεύουν και φροντίζουν, και θα τις ξαναμαζέψουν αν το σπίτι που θα βρούν δεν τις κρατήσει.
Εγώ που μιλάω δηλαδή για τον αριθμό των αδεσπότων θέλω να τα ξεφορτωθώ? Γιατί, στο κεφάλι μου κάθονται? Βοηθάω με τον τρόπο μου αλλά δεν με βαρύνουν. Δεν υπολοίπονται όμως σε τίποτα από τα επιλεγμένα ρατσάτα σε ικανότητες και ταλέντα συντροφιάς, οπότε γιατί να μην τους δώσουμε προτεραιότητα? Αφού τα δημιουργήσαμε και τα πετάξαμε στο δρόμο, πρέπει να πεθάνουν στα καταφύγια ή στους δρόμους?
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
επαναλαμβανω λοιπον...
υπαρχει κοσμος που πρεπει και μπορουμε να κατευθυνουμε τον κοσμο στις φιλοζωικες...
και κοσμος που πρεπει να κατευθυνουμε στους εκτροφεις...
αν δεν μπορεις να το καταλαβεις δεν μπορω να σε βοηθησω....
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Εσύ έχεις την δική σου οπτική κι εγώ την δική μου, ο καθένας για τους δικούς του λόγους.
Δεν θέλω να αλλάξω την οπτική σου ,ούτε αντιτίθεμαι σ'αυτήν, απλά λεω την δική μου άποψη επί του θέματος.
Δεν χρειάζεται να με βοηθήσεις να καταλάβω τίποτα, ευχαριστώ για την προσπάθεια.
Απλά δεν θεωρώ ότι ισχύουν γενικεύσεις όπως "οι φιλοζωικές θέλουν να ξεφορτωθούν τα αδέσποτα" και "τα αδέσποτα είναι ενεργητικά και δύστροπα" , αντιθέτως μπορεί να στερήσουν από κάποια από αυτά το μελλοντικό τους σπίτι.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Πρέπει να μαι πολύ τυχερή στη ζωή μου. Δυο στα δύο σκυλιά μου βγήκαν στην τύχη πολύ καλόβολα και υπάκουα. Και πολύ κοντά στο χαρακτήρα παρόλο που δεν συναντήθηκαν ποτέ και δεν είχαν τίποτα κοινό στο ιστορικό τους ούτε καν το φύλο.
Πράγμα που με κάνει να πιστεύω ότι πέρα από την τύχη, έχω και είχα το σκυλί που ήθελα. Αν διαβάσει κανείς το θέμα, θα πιστέψει ότι δεν έχουμε καμία μα καμία επιρροή στη διαμόρφωση του χαρακτήρα του σκυλιού που έχουμε στα χέρια μας. Και ότι αν δεν είναι είναι εκτροφικό, που μπορείς να ξέρεις πέντε πράγματα παραπάνω, παίζουμε τη ζωή μας κορώνα γράμματα!
Νομίζω ότι κάπως υπερβάλουμε.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
παντως και στη δικια μου γειτονια μονο ενας εχει σκυλο με πεντιγκρι,, οι υπολοιποι αδεσποτα η απο πετ -σοπ ,,,,, καθαροαιμο ειναι και το σκυλι που γεννηθηκε απο ενα ζευγαρι σκυλων με πεντιγκρι,,, δηλαδη σε μια γεννα τα τεσσερα σκυλια δηλωθηκαν 1200 ευρω το ενα,, τα αλλα τεσσερα δεν δηλωθηκαν 400 ευρω το ενα,,, αυτα που δηλωθηκαν ειναι καθαροαιμα,, αυτα που δεν δηλωθηκαν ειναι ημιαιμα,,, συμφωνα με το σκεπτικο καποιων εδω μεσα,, αρα καποιοι αγοραζουν οχι μονο σκυλο αλλα και χαρτια,,,,, θελουν χαρτια να τα δειχνουν,,, να λενε οτι ο σκυλος μου ειναι εγγονος του ταδε και δισσεγγονος του δεινα ==))
 


mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
Ένα κουτάβι που έχει προέλθει από δυο καθαρόαιμους γονείς είναι και αυτό καθαρόαιμο .(μέχρι εδώ συμφωνούμε)
Η πραγματική εκτροφή όμως εκφράζεται μέσα από την διατήρηση και τυχών βελτίωση μιας φυλής .(αν συμφωνούμε και εδώ τότε συνεπάγεται…. )
Ότι έχουμε επιλέξει δυο όσο το δυνατό καλά δείγματα με στοιχεία που να ταιριάζουν μεταξύ τους και επιθυμητό αποτέλεσμα την δημιουργία αντιστοιχών ή και καλυτέρων κουταβιών(υπολογίζοντας πάντα και στην προγονική κληρονομικότητα ).
Αν λοιπόν το επιθυμητό αποτέλεσμα γίνει και πραγματικό , το επόμενο βήμα είναι τα κουτάβια να προετοιμασθούν και να κριθούν αν μπορούν και αν πρέπει να δώσουν απογόνους .
Αν τα κουτάβια στερούνται pedigree ,αυτομάτως σταματά και η αναπαραγωγικής τους δυνατότητα (με κριτήριο πάντα την πραγματική εκτροφή)
Πόσο υπεύθυνος είναι λοιπόν κάποιος που λέει ότι νοιάζεται για μια φυλή να την αναπαράγει στερώντας της την δυνατότητα της βελτίωσης.
Πόσο υπεύθυνος είναι κάποιος που αναπαράγει δυο σκυλιά για να καλύψει τις προσωπικές του ανάγκες ;


Υ.Γ αντιλαμβάνομαι τι εννοείς όταν λες ότι δυο καθαρόαιμα σκυλιά θα βγάλουν καθαρόαιμα κουτάβια ακόμα και αν τα αυτά στερούνται pedigree .
Το πρόβλημα όμως είναι ότι η καθαροαιμία τελειώνει εκεί , στα τελευταία κουτάβια δυο καθαρόαιμων σκύλων .
ΜΕΤΑ;;;;;
Αν όλοι έκαναν αυτό , ποια η συνέχεια και ποιο το αποτέλεσμα;
Για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου... Δε διαφωνώ κάπου. Η ερώτησή μου ήταν καθαρά θεωρητική...
 


mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
Ειπα να πιασω και τους ρηχους λογους αποκτησης σκυλου :p
Απο εκει και περα συμφωνω μαζι σου στο οτι ειναι υποκριτικο να λες οτι αγαπας τα αδεσποτα και τα λυπασαι κτλ κτλ αλλα ναι παιρνεις "καθαροαιμο" απο ιδιωτη ή pet shop.
Αλλα δεν το θεωρω υποκριτικο αν παρει καποιος καθαροαιμο απο εκτροφειο ενω λεει οτι αγαπαει τα αδεσποτα τα λυπαται κτλ κτλ.
Η αγαπη για τον σκυλο δεν μπορει να μετρηθει με το αν ειναι καθαροαιμο ή αδεσποτο. Απο την στιγμη που εχεις σκυλο, του φερεσαι σωστα και καλυπτεις τις αναγκες του και οσο μπορεις κανεις και κατι για τα αδεσποτα (εστω και προωθηση αγγελιων) για μενα αγαπας τα σκυλια.


Ο ΚΟΕ και οι λοιποι δεν κανουν καμπανια ενημερωσης για την σωστη αποκτηση καθαροαιμου θα κανουν για τα αδεσποτα? Ας λυσουν πρωτα τα εκ των εσω προβληματα (με byb κτλ).

@Vaggelis_ras εχεις διαφορετικη εικονα γιατι κινεισαι σε διαφορετικους κυκλους λογω της ενασχολησης σου με τα σκυλια σου. Μια βολτα στο ΟΑΚΑ να πας Κυριακη και δεν θα πετυχεις ουτε καν αυτους τους 2 που λεει η betty με εκτροφικο σκυλο. Στον Γερακα δεν εχω πετυχει ουτε εναν με εκτροφικο σκυλο!
Θα συμφωνησω σε όλα. Ακριβώς έτσι είναι. Εκεί που πάω βόλτα τη σκύλα μου μόνο ένας νομίζω έχει σκυλί pedigree. Και γενικότερα η πλειοψηφια σε κοιτάνε κάπως αν πεις ότι έδωσες τόσα λεφτά για να πάρεις σκύλο από εκτροφείο!
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Μα καλα θα δωσεις 1200 ευρω να παρεις σκυλο? λαλακας εισαι?χαθηκαν τα πετ σοπ? ειναι μερικα που εχω ακουσει απο τον ιανουαριο που εκλεισα τον κουταβο........:confused:
 


mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
Μα καλα θα δωσεις 1200 ευρω να παρεις σκυλο? λαλακας εισαι?χαθηκαν τα πετ σοπ? ειναι μερικα που εχω ακουσει απο τον ιανουαριο που εκλεισα τον κουταβο........:confused:
Πας καλά;;; Εμένα ούτε ο άντρας μου δεν ξέρει την αλήθεια... Ούτε την προέλευση της ούτε το πραγματικό κόστος αγοράς της! Ξέρει απλά ότι έχουμε σκύλο με pedigree τον οποίο αγοράσαμε τοσα χρήματα. Και όταν με ρωτάνε άσχετοι με σκυλιά λέω ότι μου τη χάρισε φίλος...Αλήθεια πού είναι όλοι αυτοί που έχουν σκυλιά με pedigree;;;;
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Αμα ολοι λενε οτι πηραν τον εκτροφικο τους σκυλο απο γνωστο , μαλλον ειναι κρυμμενοι βρε μπουμπουλα ;)