Acana Grasslands και δοσομετρητής


Theo

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2010
356
1
Αθηναίων Πολιτεία
Σήμερα αγόρασα ένα 2,5κιλο Acana Grasslands για να κάνω τη μετάβαση από proplan σε acana, μετά από διάβασμα και συγκριτικά που μελέτησα.
(btw να αναφέρω πως εκτιμησα την προέλευση των συστατικών και τπτ άλλο).

Παρότι είχα κυπελλάκι της acana πρώτα το ζύγισα πριν κάνω μια αναλογία 25%acana-75%proplan.

Και έκπληκτος βλέπω πως 150γραμμάρια βάσει της ένδειξης του κυπέλλου ήταν 220g. στη ζυγαριά.!?!?!?

Το ξανακάνω μπας και λάθεψα.
Τα ίδια.

Έχει τεστάρει κανείς αν οι μετρήσεις της acana σε σχέση με ζυγαριά ταυτίζονται ?

Το κύπελλο-δοσομετρητής είναι αυτό που γράφει όλες τις τροφές της acana συμπεριλαμβανομένης της γατοτροφής.

Κάνω κάτι τόσο λάθος ?:confused:
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Φίλε Theo,

Τώρα που το λες, μόλις έκανα κι εγώ το πείραμα, μιάς και δίνω Acana (στην αρχή Grasslands, μετά για 3 μήνες Wild Prairie και τώρα Pacifica - για αλλαγή)...

Λοιπόν, στη δική μου ηλεκτρονική ζυγαριά, τα 150gr του δοσομετρητή, δείχνουν 180gr.

Κατά συνέπεια, είναι λάθος ο δοσομετρητής.
Θα το ψάξω κι άλλο

Υ.Γ. Διευκρίνηση: Αλλαξα τη Grasslands, που είναι πάρα πολύ καλή, γιατί οι 2 άλλες έχουν περισσότερη Γλουκαζαμίνη και Χρονροϊτίνη. Εχουν, βέβαια, περισσότερες θερμίδες...
 


Theo

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2010
356
1
Αθηναίων Πολιτεία
Καλά η διαφορά είναι αισθητή και με το χέρι.

Τι να πω ? Μήπως άλλαξε μέγεθος η κροκέτα η/και το ειδικό της βάρος?:confused:

Πάντως βαριά κροκέτα στο χέρι. Mercedes.:D
Η προπλαν πούλουλο μπροστά της.

Και πιο γευστική η acana. Τσέκαρε μέλος της οικογένειας.δ:D
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Ο δοσομετρητής της acana που έχω δεν περιλαμβάνει τις Grasslands, Wild Prairie, και Pacifica. Επίσης πρόσεχε τη δοσολογία που αναγράφει στην συσκευασία. Ξεκίνησα απο τη μέση τιμή στην ένδειξη low activity και το σκυλί τσίμπησε κιλά πριν το πάρω χαμπάρι.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Επίσης πρόσεχε τη δοσολογία που αναγράφει στην συσκευασία. Ξεκίνησα απο τη μέση τιμή στην ένδειξη low activity και το σκυλί τσίμπησε κιλά πριν το πάρω χαμπάρι.
Αυτό συνέβη και σε μένα, όταν άλλαξα την Grasslands (μακράν για πιό ...κομψές σιλουέττες) σε Wild Prairie. Δεν τσίμπησε κιλά τόσο γρήγορα, αλλά είδα τη διαφορά στα πλευρά και ρύθμισα λίγο πιο κάτω.
Αυτό θα κάνω και με την Pacifica που έχω αρχίσει προχτές, μιάς και (για την ίδια δόση) δίνει λίγο περισσότερες θερμίδες.

Είναι σαφές ότι για τα δικά μας σκυλιά ισχύει η δοσολογία "low activity".
 


PANOS-LAB

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2010
225
0
Χανιά
Καλησπερα και εγω που εχω ξεκινησει λιγες μερες τωρα(acana grasslands), μου ειπε ο κτηνιατρος να του δινω συμφωνα με τον μετρητη του ποτηριου
Κατι αλλο χρειαζεται να την βρεχουμε την τροφη?
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Καλησπερα και εγω που εχω ξεκινησει λιγες μερες τωρα(acana grasslands), μου ειπε ο κτηνιατρος να του δινω συμφωνα με τον μετρητη του ποτηριου
Κατι αλλο χρειαζεται να την βρεχουμε την τροφη?
Οχι, γιατί έχει (σαν συντηρητικό) κιτρικό οξύ (ή ασκορβικό οξύ)!
 








nightmare

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2010
213
0
60
Hrάκλειο
Οχι, γιατί έχει (σαν συντηρητικό) κιτρικό οξύ (ή ασκορβικό οξύ)!
Παρολο που δεν δινω αυτη τη τροφη, εψαξα στο dogfoodanalysis και δεν ανεφερει στα συστατικα αυτης της τροφης τιποτα για κιτρικο οξυ...
Αρα;
 




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
όταν τάιζα Acana το είχα ψάξει και εγώ γιατί ήθελα να βρέχω την τροφή και δεν είχα βρεί επίσης....
 




nightmare

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2010
213
0
60
Hrάκλειο
αν δεν εχει κιτρικο οξυ, ναι, επιτρεπεται να την βρεχεις...
εδω που τα λεμε παντως, εγω ουτε στην ακανα αλλα ουτε και στην οριτζεν
οσο κι αν ειχα ψαξει δεν ειχα βρει τιποτα που να φανερωνει οτι αυτες οι τροφες περιεχουν κιτρικο οξυ...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Συγχωρέστε με για σήμερα, είμαι την περισσότερη μέρα στο κρεβάτι.
Υπόσχομαι, θα ψάξω να βρω ποιό συντηρητικό έχει και με απέτρεψε από το να την βρέχω...:)
 






TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
συμφωνώ....ο δοσομετρητής μερικές φορές σε κάνει να βλέπεις το νούμερο και όχι τον σκύλο...
 


nightmare

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2010
213
0
60
Hrάκλειο
Συγχωρέστε με για σήμερα, είμαι την περισσότερη μέρα στο κρεβάτι.
Υπόσχομαι, θα ψάξω να βρω ποιό συντηρητικό έχει και με απέτρεψε από το να την βρέχω...:)
Τελικα ποιο συντηρητικο ειναι αυτο; :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf