Acana Grasslands και δοσομετρητής


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
με τους δοσομετρητές τι γίνεται ρε παίδες ?

Εκτός από το δικό μου και του johnk, οι υπόλοιποι όλα ΟΚ ?
Εγω προσωπικα δεν τα εχω ζυγισει ποτε. Ξερω πλεον ποσο τρωνε γυρω στα δυο κουπακια (για να μεινουν σταθερα στα κιλα τους) αλλα ταιζω lamb & apple!
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Οπως αναφερθηκε το κουπακι της acana δεν περιλαμβανει τις prairie, grassland,passific. Και οπως εχω παρατηρησει λογω υψηλοτερων ποσοστων πρωτεινων η ποσοτητα που προτεινετε απο τις αλλες τροφες ειναι μικροτερη.Και ειναι βασικο για τον ιδιοκτητη να δινει σε αυτη τη τροφη την σωστη ποσοτητα τροφης. Πολλοι επειδη εχουν συνηθησει στο παρελθον να δινουν μια συγκεκριμενη ποσοτητα, αγοραζουν acana orijen, δεν διαβαζουν το ποσο ποσοτητα πρεπει να δινουν και ετσι βρισκονται να αντιμετωπιζουν διαφορα προβληματα με πιο συχνο τα μαλακα κοπρανα.
Επισης οι συγκεκριμενες τροφες δεν περιεχουν κιτρικο οξύ.
 


Theo

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2010
356
1
Αθηναίων Πολιτεία
το κουπάκι που έχω έχει όλες τις τροφές acana συμπεριλαμβανομένης της grasllands που της δίνω.

Τέσπα, σταμάτησα να κοιτάω δοσολογία και βλέπω το σκύλο και τα κόπρανα.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
το κουπάκι που βρήκα εγώ είχε και την grassland
και όντως η διαφορά είναι τεράστια
μάλιστα πήγα σε ένα φίλο φαρμακοποιό και ζύγισα τα εκατό γραμμάρια και είναι μιά ελάχιστη ποσότητα....χωράει στην χούφτα μου άνετα...ενώ σε άλλες τροφές είναι πάνω απο δυό χούφτες
συγκεκριμένα ,όσοι ξέρετε το δοχείο που παίρνουμε ούρα για τον μικροβιολόγο......το μικρό όχι το 24ωρο...... είναι 100 γραμμάρια ενώ σε άλλες τροφές που δοκίμασα είναι μετα βίας 60
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
το κουπάκι που βρήκα εγώ είχε και την grassland
και όντως η διαφορά είναι τεράστια
μάλιστα πήγα σε ένα φίλο φαρμακοποιό και ζύγισα τα εκατό γραμμάρια και είναι μιά ελάχιστη ποσότητα....χωράει στην χούφτα μου άνετα...ενώ σε άλλες τροφές είναι πάνω απο δυό χούφτες
συγκεκριμένα ,όσοι ξέρετε το δοχείο που παίρνουμε ούρα για τον μικροβιολόγο......το μικρό όχι το 24ωρο...... είναι 100 γραμμάρια ενώ σε άλλες τροφές που δοκίμασα είναι μετα βίας 60
Ετσι ακριβως ειναι kokoni. Ειχα προσωπικες εμπειριες κ γι αυτο διατυπωσα τα λεγομενα μου. Στην αρχη ειχα μπερδευτει και εγω με το κουπακι. Ετσι εβλεπα το σκυλι να κανει πολλα, μαλακα κοπρανα και με δυσκολια να τρωει το βραδυ που τις ξαναβαζα. Βεβαια και απο την αλλη η κοπελα μου οταν το πηρα χαμπαρι, εγω εβαζα τη σωστη δοσολογια, εκεινη εβλεπε λιγο το φαει τη λυποταν και τις εβαζε παραπανω. Μεχρι που διαπιστωσε και εκεινη οτι αυτο που κανει ειναι λαθος και μετα το σκυλι εστρωσε. Σωστα κοπρανα, τρωει απευθειας τη τροφη της κτλ.
 


Aziz

Active Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
41
16
30
Ο δοσομετρητής συμπεριλαμβάνεται μέσα στην τροφή ή πρέπει να τον ζητήσεις; το λέω επειδή χθες παρήγγειλα για 1η φορά acana! πρέπει να πάω να πάρω;
 


Tender

Well-Known Member
10 Μαρτίου 2010
52
13
Άνω Κηφισιά
Ταίζω κι εγώ πλέον, χρόνια Acana (wild praire), ο δοσομετρητής όντως έχει μεγάλες αποκλίσεις σε σύγκριση με ζύγισμα στην ηλεκτρονική ζυγαρία...τα 50 γρ στο δοσομετρητή η ζυγαρία μου τα βγάζει 75-80γρ...έχω κι εγω αυτόν που αναγράφει όλους τους κωδικούς της Acana. Τον δοσομετρητή Aziz τον ζητάς, δε περιέχεται μέσα στο τσουβάλι.
 
  • Like
Reactions: LaCat


Aziz

Active Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
41
16
30
Ταίζω κι εγώ πλέον, χρόνια Acana (wild praire), ο δοσομετρητής όντως έχει μεγάλες αποκλίσεις σε σύγκριση με ζύγισμα στην ηλεκτρονική ζυγαρία...τα 50 γρ στο δοσομετρητή η ζυγαρία μου τα βγάζει 75-80γρ...έχω κι εγω αυτόν που αναγράφει όλους τους κωδικούς της Acana. Τον δοσομετρητή Aziz τον ζητάς, δε περιέχεται μέσα στο τσουβάλι.
έγινε ευχαριστώ