Alaskan Malamute... Απλώς άγνωστα


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Η φωτογραφία είναι πειραγμένη. Φαίνεται από την προσπάθεια απόκρυψης του pixelation που προέκυψε από τη μεγένθυνση του σκύλου, με την εφαρμογή κάποιου αλγοριθμικού φίλτρου fuziness, δίνοντας στο σκυλί (και μόνο) μια ελαφρά πιό θολερή εμφάνιση... και φυσικά, η σκιά του σκύλου είναι μικρότερη από το μέγεθός του, αφού σε κάτι με εμφανή και συγκεκριμένη δομή όπως το χορτάρι, δεν είναι δυνατόν να μεγενθύνεις χωρίς να βγάζει μάτι...

Η "εκτροφεάς" δεν είναι δηλωμένη στο AKC, ούτε καν στο UKC. Πέραν αυτού, εκτρέφει μία "φυλή" που έχει δημιουργήσει μόνη της (μέσα στο μυαλό της δλδ)...

Τα σκυλιά της δεν φέρουν κανένα pedigree, κάτι που είναι και εμφανές από την ονοματοδοσία τους, αφού ΟΛΑ έχουν δικό της όνομα. Ακόμα και να υπήρχε αυτή η φυλή, 60 χρόνια ενδογαμίας θα την είχε εκφυλήσει ανεπιστρεπτί.

Το πρότυπο του Μάλαμιουτ δε θέτει ανώτερο βάρος και ύψος στα σκυλιά αυτά, αλλά δίνει τα 38 κιλά ώς ιδεατό μέγιστο βάρος. Προτείνει δε στους κριτές να δέχονται και υπερβάσεις αυτών των ορίων, ΟΤΑΝ όμως διατηρείται η σωστή αναλογία και ο τύπος της φυλής. Ένα σκυλί που είναι παραπάνω από ΔΙΠΛΑΣΙΟ του ιδεατού (80 κιλά), ΣΕ ΚΑΜΙΑ περίπτωση δε διατηρεί τον τύπο της φυλής. Γι' αυτό το λόγο και απουσιάζουν οποιαδήποτες φωτογραφίες των σκύλων του συγκεκριμένου ΒΥΒ (γιατί αυτό ακριβώς είναι) - πως θα μπορούσε άλλωστε, από εκθέσεις.

Αν δεν υπάρχουν εξετάσεις δυσπλασίας, κανένας δε μπορεί να πει αν ένα σκυλί έχει ή όχι δυσπλασία. Η δυσπλασία δεν υπάρχει μόνο στη χειρότερη μορφή της, υπάρχουν και τα Β, και τα C..... που δε φαίνονται δια γυμνού οφθαλμού.....

@Master: Ευκινησία και 105 κιλά δε θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά δεν υπάρχει.... κίνηση, από το σημείο Α στο σημείο Β μπορεί, αλλά ΕΥκινησία, σίγουρα όχι... ειδικά αν συνυπολογίσουμε και το εχθρικό του περιβάλλοντος (ως προς την κίνηση) με τη συνεχη παρουσία/εναλλαγή πάγου/νερού/χιονιού...

Κοινώς, οι εραστές του μεγέθους καλό θα είναι να περιοριστούν σε θέματα & αντικείμενα όπου η αντίληψη των επιπτώσεων είναι απλή, πχ σκάφη αναψυχής, μοτοσυκλέτες, αυτοκίνητα επιδόσεων, οθόνες LCD... μη μπαίνουν σε βαθιά νερά, γιατί θα γίνουν βορά καρχαριών.....
 
Last edited:


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Η φωτογραφία είναι πειραγμένη. Φαίνεται από την προσπάθεια απόκρυψης του pixelation που προέκυψε από τη μεγένθυνση του σκύλου, με την εφαρμογή κάποιου αλγοριθμικού φίλτρου fuziness, δίνοντας στο σκυλί (και μόνο) μια ελαφρά πιό θολερή εμφάνιση... και φυσικά, η σκιά του σκύλου είναι μικρότερη από το μέγεθός του, αφού σε κάτι με εμφανή και συγκεκριμένη δομή όπως το χορτάρι, δεν είναι δυνατόν να μεγενθύνεις χωρίς να βγάζει μάτι...

Η "εκτροφεάς" δεν είναι δηλωμένη στο AKC, ούτε καν στο UKC. Πέραν αυτού, εκτρέφει μία "φυλή" που έχει δημιουργήσει μόνη της (μέσα στο μυαλό της δλδ)...

Τα σκυλιά της δεν φέρουν κανένα pedigree, κάτι που είναι και εμφανές από την ονοματοδοσία τους, αφού ΟΛΑ έχουν δικό της όνομα. Ακόμα και να υπήρχε αυτή η φυλή, 60 χρόνια ενδογαμίας θα την είχε εκφυλήσει ανεπιστρεπτί.

Το πρότυπο του Μάλαμιουτ δε θέτει ανώτερο βάρος και ύψος στα σκυλιά αυτά, αλλά δίνει τα 38 κιλά ώς ιδεατό μέγιστο βάρος. Προτείνει δε στους κριτές να δέχονται και υπερβάσεις αυτών των ορίων, ΟΤΑΝ όμως διατηρείται η σωστή αναλογία και ο τύπος της φυλής. Ένα σκυλί που είναι παραπάνω από ΔΙΠΛΑΣΙΟ του ιδεατού (80 κιλά), ΣΕ ΚΑΜΙΑ περίπτωση δε διατηρεί τον τύπο της φυλής. Γι' αυτό το λόγο και απουσιάζουν οποιαδήποτες φωτογραφίες των σκύλων του συγκεκριμένου ΒΥΒ (γιατί αυτό ακριβώς είναι) - πως θα μπορούσε άλλωστε, από εκθέσεις.

Αν δεν υπάρχουν εξετάσεις δυσπλασίας, κανένας δε μπορεί να πει αν ένα σκυλί έχει ή όχι δυσπλασία. Η δυσπλασία δεν υπάρχει μόνο στη χειρότερη μορφή της, υπάρχουν και τα Β, και τα C..... που δε φαίνονται δια γυμνού οφθαλμού.....

@Master: Ευκινησία και 105 κιλά δε θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά δεν υπάρχει.... κίνηση, από το σημείο Α στο σημείο Β μπορεί, αλλά ΕΥκινησία, σίγουρα όχι... ειδικά αν συνυπολογίσουμε και το εχθρικό του περιβάλλοντος (ως προς την κίνηση) με τη συνεχη παρουσία/εναλλαγή πάγου/νερού/χιονιού...

Κοινώς, οι εραστές του μεγέθους καλό θα είναι να περιοριστούν σε θέματα & αντικείμενα όπου η αντίληψη των επιπτώσεων είναι απλή, πχ σκάφη αναψυχής, μοτοσυκλέτες, αυτοκίνητα επιδόσεων, οθόνες LCD... μη μπαίνουν σε βαθιά νερά, γιατί θα γίνουν βορά καρχαριών.....
Δεν αντιλεγω αλλα και ακομα να ισχυει αυτο που λες με την φωτο μπορεις να δεις τα σκυλια της στο site της ποσο μεγαλωσομα ειναι..
Περα απο αυτο το σκυλι του φιλου ηταν ευκινητο ξανα λεω αναλογα με το μεγεθος του..Καταλαβαινουν ολοι τι εννοω...
Δεν ηταν ενας "μπουνταλας"..
Επισης υπαρχει καποιος που εχει φερει και απο οτι βλεπω εχει και εκτροφειο με Μαλαμουτ απο το Wakon...

To σκυλι αυτο ειναι στα Γιαννενα και ειναι απο Wakon....
Kαι στο βιντεο ειναι
8 μηνων.
[video=youtube;JesshmjoovM]http://www.youtube.com/watch?v=JesshmjoovM[/video]



Στα αλλα δεν εχω κατι να πω γιατι δεν ασχοληθηκα με τα Μαλαμουτ ποτε και το εκτροφειο το γνωριζω απο τον φιλο....

Για να απαντησω και στον φιλο πιο πανω το σκυλι πεθανε το 2008...
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
8 μηνών τα Σιβηρικά & τα Μάλαμιουτ είναι στο 85-90% της ανάπτυξής τους.

Το συγκεκριμένο κουτάβι λοιπόν, από αυτό το video, θα το έκανα γύρω στα 30-32 κιλά, εντός του ορίου της φυλής. Εξαρτάται βέβαια και τι ύψος έχει ο άνθρωπος που παίζει μαζί του...... Το σκυλί αυτό λοιπόν, έχει pedigree? Για να μας λύσει κατευθείαν το πρόβλημα της εγκυρότητας ή μη του εν λόγω εκτροφείου.

Και ΠΟΙΟ είναι το συγκεκριμένο εκτροφείο στα Ιωάννινα? Γιατί εγώ προσωπικά, γνωρίζω ΜΟΝΟ το εκτροφείο του Σπύρου ως δηλωμένο εκτροφείο... κάποιος άλλος που περιδιαβαίνει τους χώρους των εκθέσεων στα Ιωάννινα, αλλά ποτέ εντός των στίβων (ούτε αυτός, ούτε κάποιο σκυλί του), δε ξέρω τι ή ποιός είναι... απλά παρακολουθεί εξ αποστάσεως, συνήθως με 2 σκυλιά του (ένα μαύρο και ένα καφέ).....
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
8 μηνών τα Σιβηρικά & τα Μάλαμιουτ είναι στο 85-90% της ανάπτυξής τους.

Το συγκεκριμένο κουτάβι λοιπόν, από αυτό το video, θα το έκανα γύρω στα 30-32 κιλά, εντός του ορίου της φυλής. Εξαρτάται βέβαια και τι ύψος έχει ο άνθρωπος που παίζει μαζί του...... Το σκυλί αυτό λοιπόν, έχει pedigree? Για να μας λύσει κατευθείαν το πρόβλημα της εγκυρότητας ή μη του εν λόγω εκτροφείου.

Και ΠΟΙΟ είναι το συγκεκριμένο εκτροφείο στα Ιωάννινα? Γιατί εγώ προσωπικά, γνωρίζω ΜΟΝΟ το εκτροφείο του Σπύρου ως δηλωμένο εκτροφείο... κάποιος άλλος που περιδιαβαίνει τους χώρους των εκθέσεων στα Ιωάννινα, αλλά ποτέ εντός των στίβων (ούτε αυτός, ούτε κάποιο σκυλί του), δε ξέρω τι ή ποιός είναι... απλά παρακολουθεί εξ αποστάσεως, συνήθως με 2 σκυλιά του (ένα μαύρο και ένα καφέ).....
http://www.malamute.gr/

Οπως ειπα δεν εχω ασχοληθει με τα Μαλαμουτ αλλα για το συγκεκριμενο εκτροφειο γνωριζα λογω του φιλου που ειχε φερει απο εκει πριν 11 χρονια.....
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Ενημερωτικά πάντως επειδή εγώ έχω ασχοληθεί με τους κυριότερους (κατά την προσωπική μου πάντα άποψη) της ομάδας 5, τα μόνα αποδεκτά ανωτέρου βάρους των 41 κιλών Μάλαμιουτ βάσει AKC είναι τα εργασιακής γραμμής με ανώτατο αποδεκτό όριο να διαμορφώνεται οριακά κάτω από 60 κιλά.
Και κάτι ακόμη, ανάμεσα στις δυο ''χιονισμένες φυλές'' ο Σιβηριανός διακρίνεται για την ευκινησία και την ταχύτητα του κι ο Μάλαμιουτ για τη δύναμη που ασκεί κατά την έλξη.


Τώρα μπαίνω σε άλλα σενάρια αλλά ο κύριος που τα εκτρέφει στα Γιάννενα, τί ύψος έχει;
 


Rooby

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
359
0
Παιδιά ,παλιά μία φίλη της αδερφής μου ,όταν ήταν πιτσιρίκα έίχαν έναν σκύλαρο τον Αιγαία .¨Ηταν σαν χάσκι αλλά τεράστιος .Αν σε τραβούσε δεν τον έκανε κανένας καλά .Μιά φορά είχε δει γάτα και τον τραβούσαν μαζί και ο μπαμπάς και η μάνα της κοπέλας και τους έπαιρνε σιγά σιγά .Με πιό μακρύ τρίχωμα από χάσκυ και πολύ ογκώδης .Δεν ήταν χοντρός αλλά ήταν σαν να έκανες μεγένθυση ένα χάσκυ και του έβαλες παραπανήσια γούνα .¨Ηταν πανέμορφος και πραγματικά δεν μπορώ να τον περιγράψω .Όταν ρωτούσα τι ράτσα είναι μου έλεγαν χάσκυ ,αλλά ήμουν σίγουρη ότι δεν ήταν γιατί δεν ταίριαζε μορφολογικά .Τελικά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ήταν ένας τέτοιος κύριος .
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Ενημερωτικά πάντως επειδή εγώ έχω ασχοληθεί με τους κυριότερους (κατά την προσωπική μου πάντα άποψη) της ομάδας 5, τα μόνα αποδεκτά ανωτέρου βάρους των 41 κιλών Μάλαμιουτ βάσει AKC είναι τα εργασιακής γραμμής με ανώτατο αποδεκτό όριο να διαμορφώνεται οριακά κάτω από 60 κιλά.
Και κάτι ακόμη, ανάμεσα στις δυο ''χιονισμένες φυλές'' ο Σιβηριανός διακρίνεται για την ευκινησία και την ταχύτητα του κι ο Μάλαμιουτ για τη δύναμη που ασκεί κατά την έλξη.


Τώρα μπαίνω σε άλλα σενάρια αλλά ο κύριος που τα εκτρέφει στα Γιάννενα, τί ύψος έχει;
Για δες και αυτο....
[video=youtube;OSGwt2zhNs4]http://www.youtube.com/watch?v=OSGwt2zhNs4[/video]
Δεν ξερω το υψος του ανθρωπου αλλα φανταζομαι με το σαιτ που εδωσα που ειναι δικο του μπορει να τον ρωτησει οτι θελει....
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Για δες και αυτο....
Αυτό το σκυλί είναι δραματικά ΥΠΕΡΒΑΡΟ.... Δεν είναι μεγαλόσωμο.... ΧΟΝΤΡΟ είναι... αν κάποιος το βάλει να σύρει, στα 4 χλμ θα το εγκαταλήψει το καρδιοεγγειακό του συνολικά!!!
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
....Τώρα μπαίνω σε άλλα σενάρια αλλά ο κύριος που τα εκτρέφει στα Γιάννενα, τί ύψος έχει;
Επειδή δεν ήθελα να μπω εγώ.....

Είναι λίγο πιό ψηλός από την κυρία που εκτρέφει τα WAKON Malamute....
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Αυτό το σκυλί είναι δραματικά ΥΠΕΡΒΑΡΟ.... Δεν είναι μεγαλόσωμο.... ΧΟΝΤΡΟ είναι... αν κάποιος το βάλει να σύρει, στα 4 χλμ θα το εγκαταλήψει το καρδιοεγγειακό του συνολικά!!!
To εκτροφειο το ξερεις τελικα στα Γιαννενα http://www.malamute.gr/?
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Όπως είπα και πριν, τον έχω δει 3 φορές στις εκθέσεις που γίνονται από τον Κυνοφιλικό Όμιλο Ιωαννίνων, και τις 3 φορές δε συμμετείχε απλά παρευρισκόταν στο χώρο της έκθεσης με 2 σκυλιά του (στα όρια των στίβων), πράγμα που φυσικά ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ από τον Κανονισμό των εκθέσεων.. Πέραν αυτού, δεν τον έχω δει σε καμία από τις υπόλοιπες εκθέσεις στον Ελλαδικό χώρο τα τελευταία 10 χρόνια...
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Στο 0.14 βλέπεις την κοιλιά του, στο 0.20 βλέπεις ολόκληρη τη διαμόρφωση της κοιλιακής χώρας και στο 0.25 που γυρίζει στο έδαφος βλέπεις το πάχος του ποδιού του, αυτά αρκούν για να καταλάβεις ότι όταν στο περιγράφει ο Gaia Lykaia ως υπέρβαρο δεν υπερβάλλει καθόλου.
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Όπως είπα και πριν, τον έχω δει 3 φορές στις εκθέσεις που γίνονται από τον Κυνοφιλικό Όμιλο Ιωαννίνων, και τις 3 φορές δε συμμετείχε απλά παρευρισκόταν στο χώρο της έκθεσης με 2 σκυλιά του (στα όρια των στίβων), πράγμα που φυσικά ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ από τον Κανονισμό των εκθέσεων.. Πέραν αυτού, δεν τον έχω δει σε καμία από τις υπόλοιπες εκθέσεις στον Ελλαδικό χώρο τα τελευταία 10 χρόνια...
Τα σκυλια που ειχε ηταν μεγαλοσωμα?
Και τελος παντων για το Wakon ξερεις εχεις ακουσει οτι βγαζει μεγαλοσωμα σκυλια?Ακομα και 100 κιλα..
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Όχι, ήταν κανονικού μεγέθους (δεν θα αναφερθώ στη μορφολογία τους, γιατί από ότι κατάλαβα, το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι το μέγεθος)

Εκτρέφω Σιβηρικά, οπότε δεν με ενδιαφέρουν τα Μάλαμιουτ.

Παρόλα αυτά, υπάρχουν συγκεκριμένα εκτροφεία τα οποία παράγουν εξαίσια σκυλιά και τα οποία τα παρακολουθώ ανεξαρτήτως φυλής, γιατί όταν η εκτροφή είναι σωστή τα σκυλιά είναι χάρμα οφθαλμών, ότι φυλή και να είναι (εκτός των άτριχων).

Εκτροφεία που κρύβονται πίσω από το μέγεθος των σκυλών τους, στη συντριπτική τους πλειοψηφία έχουν προβλήματα που προσπαθούν να τα "σκεπάσουν", καθώς γνωρίζουν ότι οι ενδιαφερόμενοι πολλές φορές δεν κάνουν αρκετή προετοιμασία πριν να αγοράσουν κουτάβι, οπότε θα ενθουσιαστούν με τα εύκολα (αυτά που όλοι μπορούν να αντιληφθούν - μεγάλο όγκο, σπάνιο χρώμα (συνήθως εκτός προτύπου φυλής - πχ άσπρα μπουλντόγκ) τα οποία όμως δεν είναι τα ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ. Τα ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ μένουν κρυμμένα στο γονιδίωμα και περιμένουν το χρόνο τους για να εμφανιστούν.... και για να κάνουν συνήθως την ΕΚΠΛΗΞΗ (δυσάρεστη)....

Οι γνώσεις μου μου λένε ότι ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ζώο (ακόμα και ο λύκος ο οποίος αποδεδειγμένα έχει πολύ ευπροσάρμοστο σωματότυπο) καταλήξει να είναι ΔΙΠΛΑΣΙΟ του κανονικού σε σύντομο χρονικό διάστημα και με μικρό μέγεθος πληθυσμού, θα έχει εν γένη προβλήματα (πόδια, αρθρώσεις, σπονδυλική στήλη, βλέφαρα, μάγουλα - για να μην αναφερθούμε στα οργανικά προβληματα)...

ΥΓ. Ο Ενικός με ενοχλεί όταν κάποιος δε με γνωρίζει...
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
εχεις ακουσει οτι βγαζει μεγαλοσωμα σκυλια?Ακομα και 100 κιλα..
Καταλαβαίνεις πως μια τέτοια δήλωση στέλνει στο πυρ το εξώτερο επιστήμες όπως η μυοφυσιολογία καθώς κι η φυσιολογία της άσκησης, με αποτέλεσμα αυτή την παράγραφο να αποτελεί πολύ σημαντικότερη νύξη από μια απλή απάντηση σχετικά με αυτό που ρωτάς για τα εκατοντάκιλα μάλαμιουτ:

Οι γνώσεις μου μου λένε ότι ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ζώο (ακόμα και ο λύκος ο οποίος αποδεδειγμένα έχει πολύ ευπροσάρμοστο σωματότυπο) καταλήξει να είναι ΔΙΠΛΑΣΙΟ του κανονικού σε σύντομο χρονικό διάστημα και με μικρό μέγεθος πληθυσμού, θα έχει εν γένη προβλήματα (πόδια, αρθρώσεις, σπονδυλική στήλη, βλέφαρα, μάγουλα - για να μην αναφερθούμε στα οργανικά προβληματα)...

Και προσωπικά δεν εκτρέφω κανένα σκύλο δεν είναι αυτή η δουλειά μου, αν και δεν ασχολούμαι πλέον επαγγελματικά, είμαι βιολόγος και κάποιες δηλώσεις που μπορούν να πάρουν στο λαιμό τους πρώτα τα ίδια τα ζώα που γεννιούνται με βαρύνουσα παθολογία υπέρ της αυξημένης εμπορικότητας που θέλει το μεγαλύτερο ως καλύτερο είναι κάτι που με ενοχλεί ιδιαίτερα.
Από εκεί και πέρα σαν ιδιώτης έχω ασχοληθεί όπως ανέφερα και με τις δυο χιονισμένες φυλές, αλλά επειδή είμαι ιδιώτης κι όχι εκτροφέας και για λόγους που κατά καιρούς έχω εξηγήσει, μου δίνεται το δικαίωμα να πω απλά ότι προτιμώ τους Σιβηριανούς για τη δική μου ζωή, αλλά καλό είναι να μη γράφουμε ό,τι ακούμε γιατί έτσι κυνηγάμε χίμαιρες όπως τα βασιλικά ροτβάιλερ, τα γιγαντόσωμα μάλαμιουτ, τα αλεπουδόχρωμα ρητρίβερ, τα λευκά μπόξερ και πάει λέγοντας, καταλήγουμε να θεωρούμε αξιοσημείωτη την παθογένεια ως κάτι σπάνιο που θα μάς δώσει μερικούς πόντους παραπάνω κι όχι ως κάτι ''μη φυσιολογικό'' που θα έπρεπε να προσπαθούμε να αποφεύγουμε και να ενημερώνουμε και άλλους.
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Όχι, ήταν κανονικού μεγέθους (δεν θα αναφερθώ στη μορφολογία τους, γιατί από ότι κατάλαβα, το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι το μέγεθος)


ΥΓ. Ο Ενικός με ενοχλεί όταν κάποιος δε με γνωρίζει...
Δεκαρα δεν δινω για το μεγεθος...Απλα απο το συγκεκριμενο εκτροφειο οπως ειπα ειχε φερει φιλος το 99 και ρωτησα καποια πραγματα....
Δεν ασχοληθηκα ποτε με Μαλαμουτ και Χασκυ και ουτε θα ασχοληθω..Ομορφα σκυλια παντως και τα μεν και τα δε..


Υ.Γ.
Δεν ειδα να μιλας στον Πληθυντικο...Επειδη η τυπικοτητα δεν μου αρεσει σταματω εδω την κουβεντα....
 
Last edited:


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Από εκεί και πέρα σαν ιδιώτης έχω ασχοληθεί όπως ανέφερα και με τις δυο χιονισμένες φυλές, αλλά επειδή είμαι ιδιώτης κι όχι εκτροφέας και για λόγους που κατά καιρούς έχω εξηγήσει, μου δίνεται το δικαίωμα να πω απλά ότι προτιμώ τους Σιβηριανούς για τη δική μου ζωή, αλλά καλό είναι να μη γράφουμε ό,τι ακούμε γιατί έτσι κυνηγάμε χίμαιρες όπως τα βασιλικά ροτβάιλερ, τα γιγαντόσωμα μάλαμιουτ, τα αλεπουδόχρωμα ρητρίβερ, τα λευκά μπόξερ και πάει λέγοντας, καταλήγουμε να θεωρούμε αξιοσημείωτη την παθογένεια ως κάτι σπάνιο που θα μάς δώσει μερικούς πόντους παραπάνω κι όχι ως κάτι ''μη φυσιολογικό'' που θα έπρεπε να προσπαθούμε να αποφεύγουμε και να ενημερώνουμε και άλλους.
Τα "βασιλικα" Ροτβαιλερ δεν εχουν καμια σχεση με τα Μαλαμουτ του Wakon...Τα οποια ειναι τεραστια και δεν εχει να κανει με κοντους ανθρωπους...
Δεν ειναι ολοι ανθρωποι κοντοι..
[video=youtube;XQErawVDFjc]http://www.youtube.com/watch?v=XQErawVDFjc[/video]
Επισης ποτε δεν αποθεωσα τα Μαλαμουτ του Wakon..Ειπα απλως το σκυλι του φιλου ηταν μεγαλο και πολυ ομορφο....
Αν θελω να βρω ρατσες μεγαλοσωμες ξερω ποιες ειναι.Ειχα αλλωστε CAO.
 
Last edited:


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Alaskan Malamute Breed Standard

Gait/Movement
Single tracking at trot is normal but movement not too wide or too close at any gait. Easy, tireless, rhythmic movement, produced by powerful drive from hindquarters.

Size
Height: dogs: 64-71 cms (25-28 ins); bitches: 58-66 cms (23-26 ins). Weight between 38-56 kgs (85-125 lbs), size consideration not to outweigh type.

Body
Strong and powerfully built, chest strong and deep; back straight but not level, sloping slightly downwards from shoulder to croup. Loins well muscled, never so short as to interfere with movement. No excess weight.

Faults
Any departure from the foregoing points should be considered a fault and the seriousness with which the fault should be regarded should be in exact proportion to its degree and its effect upon the health and welfare of the dog.
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU