American Bully


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
βασικα η χρησιμοτητα δεν ειναι - κατα την γνωμη μου τουλαχιστον - απαραιτητη σημερα περα απο την συντροφια που προσφερει ο σκυλος

τουλαχιστον το αγγλικο μπουλντογκ εχει εναν αξιολατρευτο χαρακτηρα

ρικο πες μας και εσυ την δικη σου γνωμη και γιατι ανοιξες το θεμα ; ενδιαφερεσαι για τη φυλη ; ( κουβεντα να κανουμε)
Επειδη δεν υπαρχει αναλογο θεμα για αυτη την ρατσα το ανοιξα εγω. Οπως εχω πει και σε προηγουμενα ποστ μου ειμαι θαυμαστης ολων των φυλων bull. Τωρα για τα συγκεκριμενα δεν εχω ολοκληρωμενη αποψη μιας και δεν εχω δει ποτε τετοιο σκυλο απο κοντα. Σιγουρα ειναι υπερβολικα σκυλια αλλα ωστοσο δεν θελω να βιαστω και να τα κρινω αρνητικα.Θα ηταν πολυ καλο αν υπαρχει καποιος ιδιοκτητης τετοιου σκυλου να μας μεταφερει τις εμπειριες του.

ΥΓ. Για τα επομενα χρονια εχω καλυφτει απο σκυλο!:)
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
αναγνωρισμενα δεν ειναι ακομα απο καμια οργανωση. δεν εχω ζησει μαζι τους αλλα ενα που εχω δει μου δινει την εντυπωση ενος υπερκινητικου μπουλντογκ γι αυτο και η παρομοιωση
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
αναβολικά στεροειδή και 200 κιλά πάγκο

επίσης η λεπτομέρεια που ,πιστεύω τα λέει όλα, είναι στην πρώτη φωτογραφία "bombs over bagdad"
Σιγά ρε πί-τζει θα σκίσεις κανα πόντο απ το καλσόν

Αμερικλάνοι-Πολύ καλό,μου επιτρέπεις να το χρησιμοποιώ ε?

Λοιπόν , σκατά ταυρου η φυλή,γνώμη μου-bull shit που λένε και οι αμερικλάνοι
 






kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Σωστή άποψη αναμφίβολα
Μα στο συγκεκριμένο τόπικ δεν χωράει
Όσα ξέρουμε είναι αρκετά...\
Ένας ακόμα τύπος σκύλου που "κάποιοι" προσπαθούν να κάνουν φυλή.
Και με τι κίνητρα? την υγεία-μακροημέρευση? δεν θα διάλεγα τέτοιους τύπους να αναμίξω...
άσε που ήδη οι φυλές είναι πολλές-ήδη οι πιό πολλές έχουν σοβαρά προβλήματα σε μεγάλο ποσοστό

άλλη μία φυλή με κριτήριο την εμπορικότητα της εμφάνισης....................
γνώμη μου-
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
τα κριτηρια τα δικα μας κ αυτα που ξερουμε,οπως λεει κ ο φιλος, αρκουν για να τα χαρακτηρισουμε.σιγουρα βεβαια μπορει να εξελιχθει σε κατι καλο ,αλλα μεχρι τοτε....που κ παλι ,δεν καταλαβαινω για πιο λογο το καναν αυτο...
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
Σωστή άποψη αναμφίβολα

Όσα ξέρουμε είναι αρκετά...\
Ένας ακόμα τύπος σκύλου που "κάποιοι" προσπαθούν να κάνουν φυλή.
Και με τι κίνητρα? την υγεία-μακροημέρευση? δεν θα διάλεγα τέτοιους τύπους να αναμίξω...
άσε που ήδη οι φυλές είναι πολλές-ήδη οι πιό πολλές έχουν σοβαρά προβλήματα σε μεγάλο ποσοστό

άλλη μία φυλή με κριτήριο την εμπορικότητα της εμφάνισης....................
γνώμη μου-
"οι διασταυρωσεις των φυλων μειωνουν τις πιθανοτητες γενετικων ασθενειων"
γι αυτο τον λογο κατα την γνωμη μου πρεπει να δημιουργουνται νεες φυλες {δεν μιλαω για την συγκεκριμενη μην παρεξηγηθω}
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Δεν ειναι κακο το κριτηριο για την γεννηση αυτης φυλης να ειναι η εμφανιση. Το μεγαλυτερο ποσοστο ιδιοκτητων σκυλων διαλεγουν ρατσα απο την εμφανιση και κατοπιν γενικων χαρακτηριστικων. Ουτως η αλλως τα σκυλια σπανια κανουν την εργασια για την οποια προοριζετε η φυλη τους. Το κακο σε αυτην την περιπτωση θα ειναι το κριτηριο να ειναι μονο η εμφανιση. Και μην ξεχναμε πως πολλες απο τις ρατσες που βλεπουμε σημερα (μια απο αυτες και του κουταβου μου) εχουν προελθει απο μιξεις διαφορων προγενεστερων φυλων. Τωρα γιατι δημιουργηθηκε καινουργια ρατσα αφου ηδη υπαρχουν πολλες, θα πω οτι μαλλον μερικες απο τις πολλες θα εξαφανιστουν με την παροδο του χρονου και στις θεσεις του θα μπουν καινουργιες. Φυσιολογικη ακολουθια. Προσωπικα τα προτιμω απο καποιες αλλες ρατσες οπως π.χ. μπομπτεηλ.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
"οι διασταυρωσεις των φυλων μειωνουν τις πιθανοτητες γενετικων ασθενειων"
γι αυτο τον λογο κατα την γνωμη μου πρεπει να δημιουργουνται νεες φυλες {δεν μιλαω για την συγκεκριμενη μην παρεξηγηθω}
αυτο το πετυχαινουν μονο σοβαροι εκτροφεις.με τοσους καλαμπορτζηδες που κυκλοφορουν εκει εξω,καπου θα σπασει η αλυσιδα κ τοτε τα προβληματα ειναι πολυ μεγαλα για την υγεια του σκυλου.παρολα αυτα,αν κ καταλαβαινω την φυσικη συνεχεια των πραγματων,νομιζω οτι ειναι υπερβολη η διασταυρωση κ μιξη κ αλλων χαρακτηριστικων ωστε να δημιουργηθει ακομα ενα ζωο...νομιζω οτι ειμαστε υπερπληρης!κατα τα αλλα,ολοι γνωριζουμε ,οτι κανενος το σκυλι δεν ειναι προιον της ιδιας της φυσης αλλα δημιουργημα ανθρωπου.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Δηλαδή διασταυρώνουμε ασθενή σκυλιά διαφορετικών φυλών και βγαίνουν υγιή κουτάβια???????????

όταν ζευγαρώνουμε υγιή σκυλιά της ίδιας φυλής βγαίνουν υγιή κουτάβια?

προφανώς το επιχείρημα "ανακατευουμε τις φυλές" είναι ρητορικό
 




Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Σωστή άποψη αναμφίβολα
Μα στο συγκεκριμένο τόπικ δεν χωράει
Όσα ξέρουμε είναι αρκετά
Ποια ειναι αυτα που γνωριζουμε για αυτη την ρατσα που ειναι αρκετα;
Γιατι μετα απο τοσα ποστ δεν εχει πει κανενας για τα χαρακτηριστικα της αλλα για το ποσο υπερβολικα ειναι αυτα τα σκυλια και για ποιο λογο να υπαρχουν. Στην ουσια ομως δεν ξερουμε τιποτα και αυτος ηταν ο σκοπος μου, να τα γνωρισουμε και οχι να τα θαψουμε. Και επειδη ολα ειναι θεμα προσωπικου γουστου δεν ειναι αναγκαιο να αρεσει σε ολους, οπως και το αντιθετο.
 


Allegro

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
878
10
Maroussi
Κάποιος ρώτησε, ποιά είναι η χρησιμότητα αυτής της ράτσας και για ποιό λόγο να δημιουργηθεί.
Κατά την άποψη μου οι αγαπητοί Αμεριχάνοι "εκτροφείς" αυτής της "wanna be" ράτσας, προσπαθούν να βρούν τρόπους ώστε να παρακάμψουν την αμερικανική νομοθεσία (σε κάποιες πολιτίες) που απαγορεύει την κατοχή, εκτροφή, αναπαραγωγή κλπ των Pit Bulls (American, Staffy κλπ).
Κάποιες πολιτείες έχουν νομοθετήσει απαγορεύοντας όχι μόνο τις σχετικές ράτσες αλλά και κάθε μίξη αυτών.
Κάποιες άλλες έχουν απαγορέψει μόνο κάποιες συγκεκριμένες ράτσες της οικογένειας Pit Bull.
(http://en.wikipedia.org/wiki/Breed-specific_legislation)

Αυτοί που προκάλεσαν λοιπόν την εισαγωγή όλων των σχετικών απαγορεύσεων, προσπαθουν τώρα να τις παρακάμψουν, γιατί κάθε γκάνγκστερ που σέβεται τον εαυτό του πρέπει να έχει ένα δολοφόνο στην αυλή του.
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
Δηλαδή διασταυρώνουμε ασθενή σκυλιά διαφορετικών φυλών και βγαίνουν υγιή κουτάβια???????????
οταν λεμε διασταυρωση φυλων για δημιουργια μιας καινουργιας εννουμε γεννητορες υγιεις οχι τυχαιους
(αυτο ηταν σημειωση για ατομα με χαμηλο iq)
στο επομενο ποστ θα μαθουμε τι ειναι οι γεννητορες
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
http://www.dogbreedinfo.com/a/americanbully.htm εδω υπαρχουν πληροφοριες για τo american bully. Eγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι να δημιουργηθει ενα τετοιο σκυλι ποιο σκοπο εξυπηρετει και γιατι ειναι χρησιμη μια τετοια φυλη την παρουσα στιγμη ο μονος λογος που βλεπω ειναι η προεκταση του ανδρικου μοριου καποιων. Για μενα ακομα και τα πιτμπουλ δεν εχουν λογο υπαρξης γι αυτο και φυσικα δε θα αναγνωριστουν ποτε, δε λεω εχω δει πιτμπουλ καταπληκτικα με οικογενεια και παιδια αλλα ο λογος που φτιαχτηκαν ηταν ενας και μοναδικος και ειναι πολυ δυσκολο να αποβληθει αυτο το στοιχειο αφου ειναι πληθωρα οι ανεγκεφαλοι που τα χρησιμοποιουν αλλιως, οπως και αλλες φυλες βεβαια αναγνωρισμενες και μη που προσωπικα τις θεωρω..... τελος παντων επειδη θα πρεπει να μαλωσω τωρα με 100 ατομα το αφηνω εδω.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
γιατί κάθε γκάνγκστερ που σέβεται τον εαυτό του πρέπει να έχει ένα δολοφόνο στην αυλή του.
kos said:
ο μονος λογος που βλεπω ειναι η προεκταση του ανδρικου μοριου καποιων
Τετοιες εκφρασεις αρχιζουν και γινονται γραφικες ρε παιδια, ελεος. Εχω βαρεθει να τα ακουω πια. Στο τελος δεν θα τολμαμε να μας αρεσουν δυναμικα σκυλια γιατι θα μας περνανε για μικροτσουτσουνους και εγκληματιες!!!!
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
θοδωρη το ξερω οτι ειχες πιτ μπουλ και ξερω οτι ειχες φοβερα αρμονικη σχεση, δυστυχως ομως εισαι στη συντριπτικη μειοψηφια αυτων που χειριζονται εναν τετοιο σκυλο οπως θα επρεπε, και μενα μου αρεσουν τα δυναμικα σκυλια και καθισα και διαβασα για τα σκυλια που παρεθεσες ομως εξακολουθω να μη βρισκω λογο της δημιουργιας μιας τετοιας φυλης και να βλεπω ως μοναδικο λογο αυτον που παρεθεσα πιο πανω και αναφερομαι στο 98% και οχι στο 2% γιατι αν απο τα 100 κλαρακια τα 98 ειναι ξερα και τα βαλουμε φωτια θα καουν και τα αλλα 2 που ειναι χλωρα.
 


Allegro

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
878
10
Maroussi
Τετοιες εκφρασεις αρχιζουν και γινονται γραφικες ρε παιδια, ελεος. Εχω βαρεθει να τα ακουω πια. Στο τελος δεν θα τολμαμε να μας αρεσουν δυναμικα σκυλια γιατι θα μας περνανε για μικροτσουτσουνους και εγκληματιες!!!!
Rico μου γραφικοί είναι οι τύποι που πέρνουν τέτοια σκυλιά με συγκεκριμένο, γνωστό σκοπό.
Είμαι κάτοχος σκύλου της ίδιας κατηγορίας οπότε δικαιούμαι να έχω άποψη, ακόμα κι αν αυτή δεν αρέσει ούτε σε μένα. :)

Και για να γελάσουμε λίγο, ένας μικροτσούτσουνος ή εγκληματίας δύσκολα θα διάλεγε ένα μαλτεζάκι ή ένα γιόρκι :D Μάλλον κάποιο πιτ θα έπαιρνε. Λογικό!
Και δυστυχώς η φήμη των αυτών των σκύλων είναι απόρροια της συμπεριφοράς κάποιας κατηγορίας ανθρώπων που τα επιλέγουν για συγκεκριμένους λόγους.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
θοδωρη το ξερω οτι ειχες πιτ μπουλ και ξερω οτι ειχες φοβερα αρμονικη σχεση, δυστυχως ομως εισαι στη συντριπτικη μειοψηφια αυτων που χειριζονται εναν τετοιο σκυλο οπως θα επρεπε, και μενα μου αρεσουν τα δυναμικα σκυλια και καθισα και διαβασα για τα σκυλια που παρεθεσες ομως εξακολουθω να μη βρισκω λογο της δημιουργιας μιας τετοιας φυλης και να βλεπω ως μοναδικο λογο αυτον που παρεθεσα πιο πανω και αναφερομαι στο 98% και οχι στο 2% γιατι αν απο τα 100 κλαρακια τα 98 ειναι ξερα και τα βαλουμε φωτια θα καουν και τα αλλα 2 που ειναι χλωρα.
Συμφωνω Κωστα αλλα αυτο δεν ειναι αποκλειστικα προνομιο των πιτμπουλ. Πολλες και διαφορες οι ρατσες σκυλων που δεν εχουν τους καταλληλους ιδιοκτητες και κατα συνεπεια και την αρμονικη σχεση. Ωστοσο αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να τις αφανισουμε ή να σταματησουμε να ενθαρρυνουμε νεες ρατσες. Δυστυχως το προβλημα ειμαστε εμεις οι ανθρωποι και οχι τα σκυλια!