amstaff ή labrador?????


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
χεεχ βρε ενταξει για εσενα.
Και εγω καταλαβαινω ποιο ειναι το σωστο και το λαθος. Απλα δεν μπορεις να κανεις κατι για το απο που θα παρεις ο αλλος το δικο του σκυλι. Απο οπου θελει θα το παρει και δεν θα μας ρωτησει.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
χεεχ βρε ενταξει για εσενα.
Και εγω καταλαβαινω ποιο ειναι το σωστο και το λαθος. Απλα δεν μπορεις να κανεις κατι για το απο που θα παρεις ο αλλος το δικο του σκυλι. Απο οπου θελει θα το παρει και δεν θα μας ρωτησει.

όταν λέμε όμως "δεν με νοιάζει" κλπ, χάνει τη σημασια της η σωστη επιλογη. Οποτε καλό ειναι να ειμαστε σαφείς.
 




afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Δεν χρειαζεται να ειμαι δικηγορος του για να υπενθυμισω οτι το δικαιωμα της επιλογης ειναι αναφαιρετο και αυτονοητο. Ειναι κατι που ισχυει για ολους. Οχι μονο για τον βασιλακη.
Εξαλλου δεν υποστηριξε κατι συγκεκριμενο ωστε να το υπερασπιστω εγω. Αρα προς τι ο χαρακτηρισμος του δικηγορου?
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Όχι κ αναφαίρετο. Μια χαρά μπορεί να αφαιρεθεί.

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 


vasilakis13

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2014
106
18
Δεν υπάρχει τι να κάνουμε τώρα....

Αν θέλει ενα απο τα δύο καθαροαιμο, θα "σπαταλήσει"..... απαράδεκτη λέξη κατ' εμε μιας και τα χρήματα ειναι παρακαταθηκη υγείας, σωστού χαρακτηρα κλπ
Αν δεν θέλει καθαροαιμο θα ψάξει να βρει να του αρεσει από φιλοζωική
So simple....
τι πας να πεις? να βρει από καμια "καλη" (?) αγγελια??????
Απο εκτροφείο θα πάρω σίγουρα!!!και μαλλον κλεινω προς amstaff...
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Της επιλογης ? Ποτε. Παντα εχεις μια. Μπορει να μην σου αρεσει ή να μη σε συμφερει η επιλογη που θα σε αναγκασει καποιος να παρεις αλλα θα επιλεξεις.
 


vasilakis13

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2014
106
18
Βρε θα ειναι εκτροφεας , φιλοζωικη , πετ σοπ , αγγελια ? Εμενα δε με νοιαζει.
Αλλα για να ειναι μια απο τις 2 φυλες ή εστω να μοιαζει οπως θελουν μερικοι , εσυ απο που λες οτι θα το παρει ??
Εγω λεω οτι ο Νο1 προορισμος ειναι το πετ σοπ.
εχασες!!!απο εκτροφειο και εχω μιλησει με τον εκτροφεα.. ;)
 
  • Like
Reactions: Orilis


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Εγω καλα εχασα αλλα τωρα το βλεπω το εργο.
Θα αρχισουν οι εξης ερωτησεις.
Ποιος ειναι ο εκτροφεας ?
Ειναι δηλωμενη η γεννα ?
Ειναι σωστος ή ειναι BYB ?
Αφμ , Ε9 , Τ9 , ποσα σφραγισματα εχει ?
Μπορει και να ειμαι λιγο υπερβολικος.
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Εγω καλα εχασα αλλα τωρα το βλεπω το εργο.
Θα αρχισουν οι εξης ερωτησεις.
Ποιος ειναι ο εκτροφεας ?
Ειναι δηλωμενη η γεννα ?
Ειναι σωστος ή ειναι BYB ?
Αφμ , Ε9 , Τ9 , ποσα σφραγισματα εχει ?
Μπορει και να ειμαι λιγο υπερβολικος.

Εγω λέω οτι πάλι έχασες δεν θα υπάρξουν τέτοιες ερωτήσεις.
 
  • Like
Reactions: Orilis


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Απο εκτροφείο θα πάρω σίγουρα!!!και μαλλον κλεινω προς amstaff...

θα σε περιμένουμε προς Πάτρα???
Πάντως τι καλύτερο να συζητησεις μ εκτροφεα, να δεις από κοντά σκυλια της κάθε φυλης για να δεις κατά πόσο σου ταιριάζει. Όσα και να λένε τα βιβλια και το νετ, θα αποκομίσεις πληρεστερη εικόνα βλέποντας από κοντα τα σκυλια και συνομιλώντας με κάποιον πραγματικά γνώστη.
 


vasilakis13

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2014
106
18
θα σε περιμένουμε προς Πάτρα???
Πάντως τι καλύτερο να συζητησεις μ εκτροφεα, να δεις από κοντά σκυλια της κάθε φυλης για να δεις κατά πόσο σου ταιριάζει. Όσα και να λένε τα βιβλια και το νετ, θα αποκομίσεις πληρεστερη εικόνα βλέποντας από κοντα τα σκυλια και συνομιλώντας με κάποιον πραγματικά γνώστη.
Ε ναι..!!!
 


vasilakis13

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2014
106
18
Το labrador,ισχυει πως βγαζει παρα πολυ τριχα ´ολο το χρονο?καμια σχεση με το amstaff?
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Το labrador,ισχυει πως βγαζει παρα πολυ τριχα ´ολο το χρονο?καμια σχεση με το amstaff?
Ελάχιστες ράτσες δεν μαδάνε. Μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού. Το ότι δεν θα έχεις τρίχες, καθ'όλη την διάρκεια του χρόνου και κάποιες εποχές, σε μεγαλύτερη ποσότητα, να το ξεχάσεις, σε όποια φυλή κι αν καταλήξεις. Για την ακρίβεια, όσο πιο μακρύτριχος ο σκύλος, τόσο περισσότερο φαίνονται, αλλά και τόσο πιο εύκολα αφαιρούνται.

Και φυσικά, εννοείται...η μόνη συμβουλή σε ένα σκυλοφόρουμ, είναι σωστός εκτροφέας ή αδέσποτο. Τελεία.
 
  • Like
Reactions: Orilis


Θανος

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
605
42
Καλημέρα, συγγνώμη αλλά οι δύο φυλές έχουν τεράστιες διαφορές. Τ-ε-ρ-α-σ-τ-ι-ε-ς. Δες για ποιο λόγο δημιουργήθηκε η μία φυλή και για ποιο λόγο δηλιουργήθηκε η άλλη. Το ένα είναι ένα μεγαλόσωμο καλοκάκαθο σκυλί μέσα στην ενέργεια ιδανικό για οικογένειες με παιδάκια, ήπιο σε χαρακτήρα και εξαιρετικό με σκυλάκια. Αναφέρομαι στο λαμπραντόρ. Το αμσταφ είναι και αυτό μεσαίου μεγέθους, μέσα στην ενέργεια αλλά απαιτεί έμπειρο χειριστή. Είναι ένα σκυλί που αν προκληθεί δεν θα υποχωρήσει και σίγουρα είναι ένα σκυλί που μετά τα 3 του χρόνια δεν το εμπιστεύεσαι επουδενί να παίζει σε σκυλοπάρκο με άλλα 8-10 σκυλάκια. Είναι πανέξυπνα αμφότερα, αλλά δεν θα σύστηνα σε κανέναν να αποκτήσει άμσταφ όταν με ρωτάει άμσταφ ή λαμπραντόρ. Το αμσταφ είναι κυριαρχικό σκυλί το οποίο μετά την ενηλικίωση του δεν θα ανεχτεί για κανένα λόγο τσαμπουκάδες από άλλο σκυλί ίδιου φύλου, πολλές φορές ούτε από σκύλο διαφορετικού φύλου. Και αν εμπλακεί σε καυγά δεν το χωρίζεις εύκολα. Αυτά τα ολίγα από εμένα:)
 


vasilakis13

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2014
106
18
Εξαρτάται τί τρώει και πόσο τον περιποιείσαι.
Δηλαδη ´οταν ακουμπαει στον καναπε σου δεν αφηνει τριχες?οταν μπαινει μεσα στο αμαξι ,δεν το γεμιζει?εδω στο φορουμ που εψαξα,καποιοι ανεφεραν πως μεχρι και χαλακι φτιαχνεις απο τις τριχες τους,τοσο πολυ που μαδανε...δεν ισχυει?οταν λες τροφη?
 


vasilakis13

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2014
106
18
Καλημέρα, συγγνώμη αλλά οι δύο φυλές έχουν τεράστιες διαφορές. Τ-ε-ρ-α-σ-τ-ι-ε-ς. Δες για ποιο λόγο δημιουργήθηκε η μία φυλή και για ποιο λόγο δηλιουργήθηκε η άλλη. Το ένα είναι ένα μεγαλόσωμο καλοκάκαθο σκυλί μέσα στην ενέργεια ιδανικό για οικογένειες με παιδάκια, ήπιο σε χαρακτήρα και εξαιρετικό με σκυλάκια. Αναφέρομαι στο λαμπραντόρ. Το αμσταφ είναι και αυτό μεσαίου μεγέθους, μέσα στην ενέργεια αλλά απαιτεί έμπειρο χειριστή. Είναι ένα σκυλί που αν προκληθεί δεν θα υποχωρήσει και σίγουρα είναι ένα σκυλί που μετά τα 3 του χρόνια δεν το εμπιστεύεσαι επουδενί να παίζει σε σκυλοπάρκο με άλλα 8-10 σκυλάκια. Είναι πανέξυπνα αμφότερα, αλλά δεν θα σύστηνα σε κανέναν να αποκτήσει άμσταφ όταν με ρωτάει άμσταφ ή λαμπραντόρ. Το αμσταφ είναι κυριαρχικό σκυλί το οποίο μετά την ενηλικίωση του δεν θα ανεχτεί για κανένα λόγο τσαμπουκάδες από άλλο σκυλί ίδιου φύλου, πολλές φορές ούτε από σκύλο διαφορετικού φύλου. Και αν εμπλακεί σε καυγά δεν το χωρίζεις εύκολα. Αυτά τα ολίγα από εμένα:)
Επειδη με προβληματισες αρκετα,εαν το κοινωνικοποιησω αρκετα απο μικρο και στους 9 μηνες το εκπαιδευσω με επαγγελματια εκπαιδευτη ετσι ωστε να ειναι φιλικο και ως προς ανθρωπους και ως προς αλλους σκυλους,δεν υπαρχει σωτηρια?γιατι αυτο θα κανω σιγουρα..
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.875
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δηλαδη ´οταν ακουμπαει στον καναπε σου δεν αφηνει τριχες?οταν μπαινει μεσα στο αμαξι ,δεν το γεμιζει?εδω στο φορουμ που εψαξα,καποιοι ανεφεραν πως μεχρι και χαλακι φτιαχνεις απο τις τριχες τους,τοσο πολυ που μαδανε...δεν ισχυει?οταν λες τροφη?
2x το χρόνο (άνοιξη και φθινόπωρο) μαδάει αρκετά. Οπότε ναι, ό,τι και να τον ταΐζω αφήνει τρίχες στον καναπέ, σε μπλούζες, θέλει ηλεκτρική σκούπα κάθε μέρα. Το μάδιμα κρατάει περίπου 2-3 μήνες.

Τους υπόλοιπους 6 μήνες είμαι ήσυχη, δηλαδή, δεν αφήνει ΤΟΣΕΣ τρίχες. Πχ αυτή τη στιγμή δεν έχω ούτε τρίχες πάνω στην μπλούζα μου, ούτε στο παλτό μου, ούτε πάνω στον καναπέ. Ηλεκτρική σκούπα όμως θέλει το σπίτι περίπου μια φορά την εβδομάδα, αλλά και χωρίς τον σκύλο, πάλι θα ήθελε. Οταν τον βουρτσίζω βγάζω μερικές τρίχες, αλλά τίποτα το ιδιαίτερο.

Από τροφή εγώ δίνω ωμά, και βουρτσίζω μια φορά τη μέρα. Οταν πάει για μπάνιο στο ποτάμι βγάζω λίγες περισσότερες τρίχες.

Συχνά συναντάω ιδιοκτήτες λάμπ που κάνουν παράπονα πως ο σκύλος μαδάει όλο το χρόνο. Βλέπω την τρίχα τους και είναι χάλια. Σαν να μην το βούτσισαν το σκυλί στη ζωή του και συνήθως τρώνε κάποια χάλια ξηρά τροφή.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Επειδη με προβληματισες αρκετα,εαν το κοινωνικοποιησω αρκετα απο μικρο και στους 9 μηνες το εκπαιδευσω με επαγγελματια εκπαιδευτη ετσι ωστε να ειναι φιλικο και ως προς ανθρωπους και ως προς αλλους σκυλους,δεν υπαρχει σωτηρια?γιατι αυτο θα κανω σιγουρα..
Νομίζω ότι το ποστ του Θάνου ήταν ήδη κατατοπιστικότατο. Κι επειδή ο ίδιος έχει άμσταφ άριστα κοινωνικοποιημένο για να σου λέει ότι μετάτα τρία του έτη επουδενί λόγω δεν θα τον άφηνε σε σκυλόπαρκο να παίξει με άλλα σκυλάκια σου δίνει ήδη απάντηση στο ερώτημα που έθεσες μετά.