BARF - Τι ταϊζουμε και τι όχι


Status
Κλειδωμένο θέμα

Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Μπορεις να δινεις σολωμελαιο, λαδι καρυδας, ηλιελαιο και μουρουνελαιο. Στο σολωμελαιο ειναι σημαντικο να εισαι σιγουρος για την χωρα παρασκευης και προελευσης διοτι τα περισσοτερα της αγορας που ειναι στο εμποριο παραγονται στην κινα εκει λογο της φουκουσιμα ο πλυθησμος των ψαριων εχει αλλοιωθει απο την ραδιενεργεια.
Απο λοιπα συμπληρωματα μπορεις να δινεις σπορους τσια, λιναροσπορο(κοπανιστο), γκοντζιμπερι, ινδικη καρυδα, κουρκουμα, κεφιρ, βρωμη, σπιρουλινα, και ενιοτε ταχινι.
 


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
Είναι εύκολο να μου πεις το κάθε ένα από αυτά τι προσφέρει, και σε τι συχνότητα θα ήταν καλά να τα δίνω?
 




geraw

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2013
49
3
Οι κατεψυγμενες barf αξιζουν για μικρο σκυλο? Βρηκα 1kg 6€ Θα την προτιμουσα απο το να την φτιαχνω μονος
 










Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Είναι εύκολο να μου πεις το κάθε ένα από αυτά τι προσφέρει, και σε τι συχνότητα θα ήταν καλά να τα δίνω?
Ολα τα ελαια ειναι πλουσια σε ω3 και ω6 λιπαρα αρα βοηθουν το τριχωμα του σκυλου. Η αναλογια για τα ελαια ειναι 1 κουταλια της σουπας ανα 20κιλα σωματικου βαρους σκυλου.

Οι σποροι τσια και ο λιναροσπορος εχουν ω6 λιπαρα και ειναι τοσο για ενδυναμωσει τριχας , οσο κι προσδιδουν στην τριχα γυαλαδα, να μην ειναι θαμπο το χρωμα, αλλα πιο γυαλιστερο. Η αναλογια ειναι 1 κουταλια της σουπας ανα 20κιλα σωματικου βαρους σκυλου.

Η ινδικη καρυδα κανει οτι και το χαπι στομαχου δηλαδη καταπολεμα τα σκουληκια του στομαχου. Η αναλογια της ειναι 1 κουταλακι του γλυκου ανα 15κιλα σωματικου βαρους σκυλου και μπορεις να δινεις ανα τριτη μερα προσθετωντας την στην τροφη.

ο κουρκουμας, η βρωμη, το κεφιρ επεχουν ρολο προβιοτικων και ενδυναμωνουν και το ανοσοποιητικο συστημα του σκυλου. Η αναλογια ειναι 1κουταλακι του γλυκου ανα 20 κιλα σωματικου βαρους σκυλου.

Η σπιρουλινα βοηθαει στην αποτοξινωση και βοηθαει και το γαστρεντερικο συστημα του σκυλου. Η αναλογια ειναι 1/2 κουταλια του γλυκου ανα 20κιλα σωματικου βαρους σκυλου.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Αυτά όλα είναι η ωμή διατροφή;

αν ναι, κάποιο λάθος έχω κάνει και νομίζω ότι ταΐζω ωμά τη μουλάρα

Πάω για Friskies αύριο
 
  • Like
Reactions: johnk




Stergianna

Active Member
23 Οκτωβρίου 2015
41
43
39
Καλησπέρα..να ρωτήσω κάτι που ίσως ξέρετε έχουν οι γονείς μου δύο κουτάβια 5 μηνών θα γίνουν μεγάλοι κ οι δύο τους ταΐζουμε barf από την voldog κ το τρίχωμα τους κ το στόμα τους μυρίζει αρκετά..σκέφτηκα ότι φταίει η τροφή προφανώς..ψάχνω να βρω μια αντίστοιχη barf καλύτερη όμως ..σαφώς κ το να το ετοίμαζα εγω θα ήταν καλύτερο αλλά δεν μένω μαζί τους μιας κ τα σκυλιά είναι των γονιών μου δεν έχουν την δυνατότητα να τα ετοιμάζουν εκείνοι..έχετε να προτείνετε καμία εταιρεία?
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
@Stergianna υπαρχουν πολλες εταιρειες που ασχολουνται με αυτο, με μια απλη αναζητηση στο γκουγκλ θα βρεις καμποσες. θα σου προτινα να αποφυγεις την εταιρεια barfing.gr μιας και οσοι την δοκιμασαν δεν εχουν την καλυτερη εικονα. [και δεν κανω δυσφημιση, απλα μεταφερω το feedback απο οτι εχει συζητηθει με αλλους]. Επισης για τον voldog εχουν ακουστει παραπονα επισης , κυριως οσο αφορα το λιπος ακι τα κοκαλα στον κιμα του. Ευχαριστημενοι εχω ακουσει οτι ειναι οσοι ψωνιζουν απο τον barffood.gr καθς και απο τον barfcode.gr αν και ειναι λιγο ακριβοι σε αντιθεση με τους προηγουμενους δυο που ανεφερα. Τελος υπαρχει και η naturalpetfood.gr της A&D η οποια ειναι πιο ακριβη απο ολους με τιμη 3euro/kg αλλα οσοι εχουν δοκιμασει, μιλανε με καλα λογια. τωρα ψαξε λιγο και εσυ και θα βρεις πιστευω ακρη. Η καλυτερη λυση ειναι να την κανεις μονη σου φυσικα, η εστω αν καποιος αλλος φιλος η γνωστος φτιαχνει μονος του για το σκυλο του,να του ζητησεις να σου φτιαχνει κι εσενα.(εννοειται οτι του πληρωνεις τα υλικα και του δινεις να πιει κι ενα ποτακι/καφεδακι για τον κοπο του)
 


Stergianna

Active Member
23 Οκτωβρίου 2015
41
43
39
Η αληθεια ειναι οτι οτι ημουν αναμεσα στην barffood και την A&D ..Καλα θα ηταν να την καναμε μονοι μας αλλα ειναι δυσκολο τουλαχιστον για τωρα..Δυστηχως δεν εχω καποιον που να εχει σκυλια κ εγω κοιταω να διευκολυνω λιγο τους δικους μου που αποκτησαν πρωτη φορα σκυλια..Δεν θα ειχα θεμα με τις κροκετες δυστηχως ομως οσες δοκιμασαμε μετα την voldog τους δημιουργησαν δοιαρια κ κατ'επεκταση κολιτιδα..περναμε τρελες στιγμες σπιτι χαχαχα αλλα τι να κανεις αν νοιαζεσαι τρεχεις..ευχαριστω παντως :)
 


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
Ολα τα ελαια ειναι πλουσια σε ω3 και ω6 λιπαρα αρα βοηθουν το τριχωμα του σκυλου. Η αναλογια για τα ελαια ειναι 1 κουταλια της σουπας ανα 20κιλα σωματικου βαρους σκυλου.

Οι σποροι τσια και ο λιναροσπορος εχουν ω6 λιπαρα και ειναι τοσο για ενδυναμωσει τριχας , οσο κι προσδιδουν στην τριχα γυαλαδα, να μην ειναι θαμπο το χρωμα, αλλα πιο γυαλιστερο. Η αναλογια ειναι 1 κουταλια της σουπας ανα 20κιλα σωματικου βαρους σκυλου.

Η ινδικη καρυδα κανει οτι και το χαπι στομαχου δηλαδη καταπολεμα τα σκουληκια του στομαχου. Η αναλογια της ειναι 1 κουταλακι του γλυκου ανα 15κιλα σωματικου βαρους σκυλου και μπορεις να δινεις ανα τριτη μερα προσθετωντας την στην τροφη.

ο κουρκουμας, η βρωμη, το κεφιρ επεχουν ρολο προβιοτικων και ενδυναμωνουν και το ανοσοποιητικο συστημα του σκυλου. Η αναλογια ειναι 1κουταλακι του γλυκου ανα 20 κιλα σωματικου βαρους σκυλου.

Η σπιρουλινα βοηθαει στην αποτοξινωση και βοηθαει και το γαστρεντερικο συστημα του σκυλου. Η αναλογια ειναι 1/2 κουταλια του γλυκου ανα 20κιλα σωματικου βαρους σκυλου.
Βασικά μέχρι τώρα έβαζα μόνο λίγο ηλιελαιο σε ολα τα γεύματα...
Να το σταματήσω?
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Εγώ που είχαν δοκιμάσει για πολύ λίγο καιρό A&D παιδιά σε όλες τις συσκευασιες περιείχε από 2-3 κοφτερά κομμάτια κόκκαλο...γιαυτό προσοχή!
 




Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
Παιδιά 2 προβληματάκια

1. Της έβαλα σήμερα μια μερίδα μαριδουλα (σκέτη) αλλά δεν την έφαγε, την μυρίζοταν και έφευγε.. (μπορώ να κάνω κατι για να τρώει το ψάρι?)

2. Στο γεύμα της την νύχτα έβαλα και μισή σκελιδα σκόρδο, αλλά το έκανε όλο εμετό.. Τι να κάνω?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Παιδιά 2 προβληματάκια

1. Της έβαλα σήμερα μια μερίδα μαριδουλα (σκέτη) αλλά δεν την έφαγε, την μυρίζοταν και έφευγε.. (μπορώ να κάνω κατι για να τρώει το ψάρι?)

2. Στο γεύμα της την νύχτα έβαλα και μισή σκελιδα σκόρδο, αλλά το έκανε όλο εμετό.. Τι να κάνω?
Tα ψάρια δεν τους πολυαρέσουν - τουλάχιστο στην αρχή. Αρκετά τα κάνουν εμετό. Δοκίμασε αργότερα ή δώσε λίγο ζεματισμένο ψάρι χωρίς κόκκαλλα όμως (π.χ. κατεψυγμένα φιλέτα μπακαλιάρου)

Το σκόρδο που έδωσες είναι πάαααρα πολύ - το σκόρδο είναι τοξικό και το βάζουμε σε πολύ μικρή ποσότητα π.χ. λίγο αλεσμένο μέσα στον πολτό λαχανικών ή αρωματίζεις λάδι με σκόρδο.
 
  • Like
Reactions: spyv


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
Ολα τα ελαια ειναι πλουσια σε ω3 και ω6 λιπαρα αρα βοηθουν το τριχωμα του σκυλου. Η αναλογια για τα ελαια ειναι 1 κουταλια της σουπας ανα 20κιλα σωματικου βαρους σκυλου.

Οι σποροι τσια και ο λιναροσπορος εχουν ω6 λιπαρα και ειναι τοσο για ενδυναμωσει τριχας , οσο κι προσδιδουν στην τριχα γυαλαδα, να μην ειναι θαμπο το χρωμα, αλλα πιο γυαλιστερο. Η αναλογια ειναι 1 κουταλια της σουπας ανα 20κιλα σωματικου βαρους σκυλου.

Η ινδικη καρυδα κανει οτι και το χαπι στομαχου δηλαδη καταπολεμα τα σκουληκια του στομαχου. Η αναλογια της ειναι 1 κουταλακι του γλυκου ανα 15κιλα σωματικου βαρους σκυλου και μπορεις να δινεις ανα τριτη μερα προσθετωντας την στην τροφη.

ο κουρκουμας, η βρωμη, το κεφιρ επεχουν ρολο προβιοτικων και ενδυναμωνουν και το ανοσοποιητικο συστημα του σκυλου. Η αναλογια ειναι 1κουταλακι του γλυκου ανα 20 κιλα σωματικου βαρους σκυλου.

Η σπιρουλινα βοηθαει στην αποτοξινωση και βοηθαει και το γαστρεντερικο συστημα του σκυλου. Η αναλογια ειναι 1/2 κουταλια του γλυκου ανα 20κιλα σωματικου βαρους σκυλου.

Λοιπών αγόρασα σήμερα ηλιελαιο και σωλομελαιο...
Με τι συχνότητα τα δίνω σε σκύλο 7κιλα μικρό??

Τον λιναροσπορο καθε ποσο? (να τον τσακιζω στο γουδι πριν τον δώσω ή όπως είναι?)

η ινδική καρύδα ειναι η συνηθισμένη καρύδα?? (καλά θα πάρω ολόκληρη καρύδα για μια κουταλιά??)

Τέλος βρωμη καθε πόσο να δίνω?
 


Status
Κλειδωμένο θέμα