BARF - Τι ταϊζουμε και τι όχι


Status
Κλειδωμένο θέμα

Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Καλησπέρα..να ρωτήσω κάτι που ίσως ξέρετε έχουν οι γονείς μου δύο κουτάβια 5 μηνών θα γίνουν μεγάλοι κ οι δύο τους ταΐζουμε barf από την voldog κ το τρίχωμα τους κ το στόμα τους μυρίζει αρκετά..σκέφτηκα ότι φταίει η τροφή προφανώς..ψάχνω να βρω μια αντίστοιχη barf καλύτερη όμως ..σαφώς κ το να το ετοίμαζα εγω θα ήταν καλύτερο αλλά δεν μένω μαζί τους μιας κ τα σκυλιά είναι των γονιών μου δεν έχουν την δυνατότητα να τα ετοιμάζουν εκείνοι..έχετε να προτείνετε καμία εταιρεία?
μπορεί να φταίνε τα μπισκότα (ή ότι λιχουδιά δίνεις).

απ' όταν σταμάτησα κάτι μπισκότα που του έδινα, σε συνδυασμό με μπαρφ το στόμα δεν μυρίζει καθόλου
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Τον λιναρόσπορο, αν δεν τον σπας, θα βγει όπως μπήκε. Πουλάνε και κοπανισμενο, όχι μόνο ολόκληρο.
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Κρατα το μενου σχετικα απλο...δηλαδη καθε μερα και κατι διαφορετικο και οχι ολα μαζεμενα.
Εγω προσωπικα τις μερες που δινω ελαιολαδο η σολωμελαιο δεν δινω λιναροσπορο(κοπανιστο) η τσια και μετα τις μερες που δινω τσια η λιναροσπορο(κοπανιστο) δεν δινω ελαιολαδο η σολωμελαιο. Η ινδικη καρυδα πωλειται τριμενη και στα σουπερ μαρκετ, αλλα καλυτερα να την παιρνει απο καποιο μαγαζι με βιολογικα προιοντα. (τωρα για την ινδικη καρυδα καποιοι δινουν μερα παρα μερα μια κουταλια του γλυκου/15κιλα βαρους σκυλου, αλλοι δινουν ανα τριτη μερα).
Τωρα οσο αφορα τηνβρωμη δινεις εσυ κατα βουληση, εχει αλλωστε προβιοτικη χρηση και φυτικη βεβαια φροντιζωντας την χλωριδα και πανιδα του γαστρεντερικου. (Εμεις δινουμε μια φορα την εβδομαδα αλλα νομιζω μπορεις να δινεις και συχνοτερα)
 




Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
Χεχεχε εγώ μέχρι τώρα στις 15 μερες (30 γεύματα έδινα)

6 γευματα λεμους κοτοπουλο
2 γεύματα αρνι κιμά
2 γεύματα ψάρι (αλλά δεν το τρώει ουτε αν μείνει νηστείκια, και θέλω να μου πείτε με τι να αλλάξω το ψάρι)
20 γεύματα κιμά κοτόπουλο που μαζί αλεσα και κόκαλα (λαιμους, πλατες, φτερουγες) αλλά και εντωσθια - μαζί με αυτά έχω και μερίδες με λαχανικά χόρτα μπολτο (καρότο - κολοκυθά - πράσινα εποχής - μήλο - αχλαδι - μπρόκολο)

Στα 20 γεύματα του κιμά στα μισά βάζω ηλιελαιο... Μια κουταλιά του γλυκού...

Μια ερώτηση πολύ άσχετη
Η μικρή τις τελευταίες 2-3 μέρες έχει έντονο κνησμο και τρώγεται έντονα στην περιοχή του πρωκτου, τι μπορεί να φταίει και τι να δώσω?
 




Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
Θα ρωτήσω, αν και μου έχει μείνει φοβία από τους άσχετους κτηνίατρους που έχουμε στην Κύπρο...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Πώς είναι τα κακά της; Λογικά θα πρέπει να είναι σκληρά με τη διατροφή της.
Θα μπορούσε πάντως να έχει άμεση σχέση η διατροφή με το κνησμό και θα πρέπει να βρεις ένα κτηνίατρο που να εμπιστεύεσαι ούτως ή άλλως. Δεν μπορεί να μην υπάρχει κανείς καλός.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Τα κακα της ειναι πάρα πολύ καλά.. Λίγα και σκληρά :)
Συνήθως πρόβλημα με τους πρωκτικούς αδένες δημιουργείται όταν τα κακά είναι μαλακά.
Για αυτό ρώτησα.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Δεν είναι απόλυτο, καθώς ο δικός μου έχει θέμα, ακόμα και με σκληρά κακά. Επιπλέον στην περίπτωση της σκυλιά-γονείς του μέλους Gkontos10, μπορεί να έχει κάτι διαφορετικό. Αυτό θα το εκτιμήσει ένας κτηνίατρος από κοντά καλύτερα απ'οτι εμείς από απόσταση.
 
  • Like
Reactions: Aslan and l.Kyveli




Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
Τελικά η ηρέμησε από μόνο του.. Δεν κατάλαβα τι μπορεί να ήταν...

Τέλος πάντων μια ερώτηση σχετικά με τα έλαια..

Μπορώ να δίνω κάθε μέρα στα γεύματα ηλιελαιο ή όχι?
 




Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Τελικά η ηρέμησε από μόνο του.. Δεν κατάλαβα τι μπορεί να ήταν...

Τέλος πάντων μια ερώτηση σχετικά με τα έλαια..

Μπορώ να δίνω κάθε μέρα στα γεύματα ηλιελαιο ή όχι?
εγώ δίνω 2 γεύματα τη μέρα. στο ένα βάζι λάδι σολωμού και στο άλλο ελαιόλαδο. ηλιέλαιο δεν έχω δοκιμάσει, υποθέτω πως δεν βλάπτει σε καθημερινή βάση
 


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
Απλά επειδή δεν βρήκα λάδι σωλομου, και θέλω να δίνω κάθε μέρα κάτι για να μην πέφτει τόσο η τρίχα της...

Βρήκα από τα βιολογικά ενα μιξ λάδι που ειναι ω3 ω6 αλλά είναι ακριβό για καθημερινή χρήση
 






Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
Τι είναι το viacutan?

Μιξ λάδι αν δεν κάνω λάθος εθναι ηλιελαιο μαζι με ενα άλλο είδος λαδιού, δεν θυμάμαι το όνομα, οταν πάω σπίτι να το δω..
Και έχει ω3 ω6
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Τι είναι το viacutan?

Μιξ λάδι αν δεν κάνω λάθος εθναι ηλιελαιο μαζι με ενα άλλο είδος λαδιού, δεν θυμάμαι το όνομα, οταν πάω σπίτι να το δω..
Και έχει ω3 ω6
μια κουταλιά της σούπας (ίσως και του γλυκού βάσει μεγέθους και κιλών) ελαιόλαδο και μία σολωμέλαιο τη μέρα είναι υπέρ αρκετό για το σκυλάκι σου.

το ελαιόλαδο (υποθέτω) υπάρχει σε κάθε σπίτι.

και το σολωμέλαιο, όσο ακριβό και αν το βρεις, θα σου κρατήσει για πολύύύύ΄καιρό με μόνο μία κουταλιά τη μέρα

επίσης μπορείς να βάζεις μία μέρα το ένα μία μέρα το άλλο.

εγώ προσωπικά κάνω 6-7 ψεκασμούς σολωμέλαιο στο πρωινό του (είναι μπουκαλάκι με βαποριζατέρ) και βάζω 2 κουταλιές της σούπας ελαιόλαδο στο βραδινό (33 κιλά σκύλος βέβαια.. οι δικές σου αναλογίες θα ήταν τελείως διαφορετικές).
 


Status
Κλειδωμένο θέμα