BARF - Τι ταϊζουμε και τι όχι


Status
Κλειδωμένο θέμα

ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Τι κόκαλα έφαγαν τα σκυλιά;
Ποιο παράσιτο;

Κοίτα, κι εγώ ξέρω σκυλιά που έπαθα υπερβιταμήνωση γιατί έτρωγαν μόνο συκώτια. Εννοείται αν θες να δώσεις ωμά πρέπει να ακολουθείς κάποιος βασικούς κανόνες.
πραγματικά δε θυμάμαι όνομα παρασίτου
κοκκαλα νομίζω βοδινά , ωλένη?.(μαντεψιά)
οι τύποι ορκίζονταν οτι πρόσεχαν τι δίνουν αλλα δεν ήμουν και πάνω από το κεφάλι τους να τους ελέγχω πράγματι.
γιαυτό δεν είναι και επιχειρήματα κατά της μπαρφ αλλα κατά της απόλυτης πίστης στη μπαρφ
στο τελος ο ένας γύρισε σε ξηρά και οι άλλοι πήραν αλλο σκύλο :(
 


Μαρθα

Well-Known Member
9 Απριλίου 2014
199
29
Ioanna και Μάρθα,

Ο σκύλος μου έτρωγε 6 χρόνια ξηρά, και τον τελευταίο χρόνο του δίνω ωμά, και ιδού:

http://www.dogforum.gr/community/threads/Σχεδόν-ένας-χρόνος-barf.28351/

Ποιες είναι οι δικές σας εμπειρίες; (εκτός από τις θεωρίες)
σε περιπτωση που δεν εγινα σαφης δεν υποστιριζω ουτε την μπαρφ ουτε τις σκυλοτροφες(ειδικα τις σκυλοτροφες γιατι οπως προειπα ξερω πολυ καλα τι σκ@τ@ βαζουν μεσα!
και για αυτο τον λογο εφτιαξα δικια μου τροφη (που στειριζεται σε προσωπικη ερευνα σχεδον 10 χρονων και αποτελειτε απο μαγειρεμενες τροφες,χωρις, να χανονται τα θρεπτικα συστατικα,κτλ) και τα αποτελεσματα? η Στέιση σταματησε να κουτσαινει(οταν ηταν κουταβι,εσπασε το πισω της ποδι,και ο γιατρος ειπε οτι θα κουτσαινει σε μικρο βαθμο για ολη της την ζωη)ακομα και οταν αλλαζει ο καιρος,επεισης ακομα και οταν ειναι η εποχη που αλλαζουν τριχα μαδανε λιγοτερο απο καθε αλλη φορα,η λιζα ειναι 8,5 χρονων και ακομα και τωρα ειναι σε αριστη κατασταση τα δοντια της χωρις να την εχω κανει ποτε καθαρισμο και επισης η λιζα εχει τετοια ενεργεια και ορεξη που δεν ειχε ποτε αλλωτε,τα αυτια τους εχω να τα καθαρισω γυρω στα 3 χρονια(γιατι κατα ενα περιεργο λογω δεν εχουν ουτε κακαδακι), επειτα αυτο που δεν λεω ποτε και σε κανεναν και το κραταω αποκλειστηκα και μονο για τον εαυτο μου(ειναι το μεγαλο μου μυστηκο)τους δινω κατι το οποιο οχι μονο ενισχυει το ανοσοποιητικο τους συστημα αλλα καθαριζει τα νεφρα(θεραπευει την νεφρικη ανεπαρκεια) και αποβαλει ολα τα σκουπιδια απο τον οργανισμο τους,επεισης λειτουργει και σαν εσωτερικη αιμοκαθαρση(γιατι ξεβουλωνει και καθαριζει τα αγγεια)!
αυτα απο εμενα!!!!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
πραγματικά δε θυμάμαι όνομα παρασίτου
κοκκαλα νομίζω βοδινά , ωλένη?.(μαντεψιά)
οι τύποι ορκίζονταν οτι πρόσεχαν τι δίνουν αλλα δεν ήμουν και πάνω από το κεφάλι τους να τους ελέγχω πράγματι.
γιαυτό δεν είναι και επιχειρήματα κατά της μπαρφ αλλα κατά της απόλυτης πίστης στη μπαρφ
στο τελος ο ένας γύρισε σε ξηρά και οι άλλοι πήραν αλλο σκύλο :(
Ποτέ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΜΕ μεγάλα κόκαλα μεγάλων ζώων που κρατάνε το βάρος.

Για το παράσιτο τι να πω αφού δεν ξέρεις καν ποιο είναι. Ετσι όπως τα λες μπορεί να τσίμπησε και τσιμπούρι το σκύλο, λέμε τώρα...

Οποιος δεν θέλει να κάτσει να το μελετήσει το θέμα καλύτερα να δώσει καλή ξηρά, αλλά ας μην έχει και απόλυτη πίστη στην ξηρά γιατί τα σκυλιά που τρώνε ξηρά έχουν περισσότερες πιθανότητες... να πάθουν συστροφή.
 
  • Like
Reactions: vek


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Ποτέ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΜΕ μεγάλα κόκαλα μεγάλων ζώων που κρατάνε το βάρος.

Για το παράσιτο τι να πω αφού δεν ξέρεις καν ποιο είναι. Ετσι όπως τα λες μπορεί να τσίμπησε και τσιμπούρι το σκύλο, λέμε τώρα...

Οποιος δεν θέλει να κάτσει να το μελετήσει το θέμα καλύτερα να δώσει καλή ξηρά, αλλά ας μην έχει και απόλυτη πίστη στην ξηρά γιατί τα σκυλιά που τρώνε ξηρά έχουν περισσότερες πιθανότητες... να πάθουν συστροφή.
agreed , (y)
τωρα πώς θα μεταφερουμε αλλού την συζήτηση , γιατί ουδεμία σχεση δεν εχει τελικά με το θεμα και ουτε το είχα χαμπαριάσει?
 
  • Like
Reactions: Anniegr


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
τσοφλια θρυματισμενα (σκονη) αερα και που δινω και εγω.
μηχανη της προκοπης γκααρα για να παρεις 2.500 οποτε λιγο χλωμο για πολους απο εμας.

σωστη η παρατηρηση της μπερνα ιωαννα α
 


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
Ποτέ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΜΕ μεγάλα κόκαλα μεγάλων ζώων που κρατάνε το βάρος.
για μασουλημα-παιχνιδι πειραζει? της δινω 1 μεγαλο κοκκαλο, το αντικαθιστω καθε μηνα με νεο (μυριζει οποτε φοβαμαι οτι παραμαζευει μικροβια...)
 


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
για μασουλημα-παιχνιδι πειραζει? της δινω 1 μεγαλο κοκκαλο, το αντικαθιστω καθε μηνα με νεο (μυριζει οποτε φοβαμαι οτι παραμαζευει μικροβια...)
εαν ειναι αρκετα μεγαλο (πχ ποδι απο μοσχαρι)κ δεν μπορει να σπασει κομματια ναι μπορεις..
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
για μασουλημα-παιχνιδι πειραζει? της δινω 1 μεγαλο κοκκαλο, το αντικαθιστω καθε μηνα με νεο (μυριζει οποτε φοβαμαι οτι παραμαζευει μικροβια...)
Τέτοια κόκαλα (recreational bones) μπορούν να γίνουν επικίνδυνα, δηλαδή ο σκύλος να "σπάσει" μεγάλο κομμάτι, να το καταπιεί και αυτό να σφινώσει στο έντερο. Γι' αυτό αν πρέπει να δίνουμε τέτοια κόκαλα (δεν υπάρχει "πρέπει" αλλά αν νιώθουμε την ανάγκη να τα δώσουμε) τότε καλό θα ήταν να επιβλέπουμε τον σκύλο, ή ακόμα καλύτερα, να γνωρίζουμε τον σκύλο μας. Υπάρχουν λαίμαργα σκυλιά τα οποία είναι σε αρκετά μεγάλο ρίσκο να φάνε μεγάλα κομμάτια, και υπάρχουν σκυλιά που απλά μασουλάνε. Καλύτερα είναι να αποφεύγονται πάντως και να δίνονται RAW MEATY BONES (πλευρά, πλατάρια, λαιμοί).
 
  • Like
Reactions: Alexia


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
εχει εμμονη να το μασουλαει. δεν το σπαει. εχω μεχρι και φωτογραφια που το εχει βαλει για προσκεφαλο το βραδυ. ευτυχως σταματησε να το θαβει γιατι τον πρωτο καιρο ειχαμε 1 νεα τρυπα καθε μερα. μετα της το επερνα και της το ξαναεδινα αμεσως οποτε μαλλον της εφυγε ο φοβος οτι θα το παρει καποιος...
τεραστιο απο μοσχαρι ειναι, 2 κιλα βαρος. μικροτερο δεν δινω, τα φοβαμαι γενικοτερα οσα μπορει να σπασει σε κομματια...
το ερωτημα ειναι αν πρεπει να το αντικαθιστω πιο γρηγορα απο μηνα.
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Εγώ τους τα δίνω μετά από 1 μέρα στην κατάψυξη, τεράστια είναι αλλά δεν κόβουνε κομμάτια, τσίκι τσίκι τα μασουλάνε μόνο. Τώρα, τα αλλάζω μόλις το πλησιάσει η μύτη μου και βρωμίσει οικτρά -αν και συνήθως τα θάβουνε και δεν τα βρίσκω.

 
  • Like
Reactions: vaggelo






Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Παιδιά, μας έδωσε ο κρεοπώλης μας σήμερα συκωταριά από αρνί. Το δίνω 2 φορές το μήνα (εντόσθιο θεωρείται; ), ε; Δεν τους έχω ξαναπάρει.
 


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
Παιδιά, μας έδωσε ο κρεοπώλης μας σήμερα συκωταριά από αρνί. Το δίνω 2 φορές το μήνα (εντόσθιο θεωρείται; ), ε; Δεν τους έχω ξαναπάρει.
κ βεβαια εντοσθιο θεωρειται..
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εντόσθιο είναι αλλά γιατί μόνο 2 φορές το μήνα;

Καλά κι εγώ ψιλοφρίκαρα όταν είδα το κόκαλο στον καναπέ... και δεν είμαι και πολύ της καθαριότητας! :p
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Μέχρι τώρα τους έδινα 2 φορές το μήνα εντόσθια, αλλά με το καινούργιο πρόγραμμα της γιατρού μας (εγώ, η ψωνάρα) δίνω κάθε μέρα λίγο (πχ με το κοτόπουλο + λίγα από κοτόπουλο, με το μοσχάρι + λίγο πνευμόνι/συκώτι/νεφρό), ενώ 2 φορές το μήνα δίνω μόνο καρδιά από μοσχάρι. Τώρα αυτό πότε να το δώσω; Κάθε μέρα από λίγο; Ή να το δώσω τη μέρα που τρώνε κεφάλι από αρνί,ε; (y)

Berna, ο καναπές είναι έξω στη βεράντα, βλέπει και θάλασσα, ολόδικός τους. Κι αν τον δεις πώς τον έχουν κάνει 6 μήνες μετά, θα κλαις.. :confused:
 




Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Γιατί, έχουν κάποιο θέμα υγείας;

80% κρέας, 10%κόκαλα και 10% εντόσθια (5% σηκώτι) είναι οι αναλογίες.

Η καρδιά θεωρείται κρέας.
Η μικρή έχει ένα θεματάκι (εδώ και 2 μήνες), και είμαστε στην φάση του dettox τώρα για τον Μάιο. Και θα κάνω και στους μεγάλους κάτι παρόμοιο να κάνουν κι αυτοί ένα γερό "καθάρισμα". Πρώτη φορά πάντως σήμερα που φάγαν και τα λαχανικά και το ψάρι, καλά πάμε. Καρδιά εσύ δλδ δίνεις κανονικά; Χωρίς περιορισμό;
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Παντος εντυποσιαζομαι καθε φορα, που γραφουν ατομα που δεν εχουν ταισει ποτε ουτε μια μερα ωμα στον σκυλο τους, οτι ξερουν τοσο και τοσα σκυλια που πεθαναν καιολας απο αυτην την διατροφη!
Εγω δουλευα 14 χρονια σε κτνηιατρειο και δουλευω αλλα τοσα με σκυλια σε καθημενρινη βαση. Μεσα σε αυτες μου της δραστιριοτητες, εχω συναντησει μολις 3 σκυλια με ιλεο, απο τα οποια το ενα πεθανε, επειδη δεν το προλαβαν! Αλλα οχι απο κοκκαλα. Τα 2 εφαγαν κουκουτσι ροδακινου ( το ενα το βρηκε χειμονα στο παρκο- το αλλο το εκλεψε απο τα σκουπιδια), το αλλο ενα διχτυ απο ρολο κοτοπουλο.
Μεχρι τωρα δεν εχω συναντησει ουτε εναν σκυλο, που του εκανε κακο η ωμη διατροφη.
Οποιος δεν εχει ταισει ωμα- ειδικα σε σκυλο που πριν απο αυτο εχει φαει για αρκετο χρονικο διαστημα ξερη τροφη- δεν νομιζω να ειναι σε θεση να βλεπει της οποιες ( και θεαματικες!!) διαφορες,
Αλλα και παλι λενε για σκυλια με προβληματα, που κοντευαν να πεθανουν κλπ.
Εγω την πρωτη μου γαλλιδα, μετα απο 3.5 χρονια με ξηρα την αλλαξα απο την μια μερα στην αλλη σε ωμη- και μεσα σε 2 μηνες ηταν σαν να ειχα αλλον σκυλο!
Τα τωρινα μου σκυλια μπαρφαρονται απο κουταβια- ειναι τωρα 5.5 και 6 ετων- και ειναι μια χαρα ( και κλινικα- και με εξετασεις). Το Κοκερ μας, που αλλαχτηκε σταδιακα μετα απο 3.5 χρονια ξηρα σε ωμη- ειναι επισης πολυ καλο στην υγεια του.
Τι ιδιο συμβαινει με απειρα σκυλια φιλων και γνωστων. Ουτε ενας σκυλος δεν αρρωστησε- η ακομα και πεθανε!
 




Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.129
Μηνύματα
896.010
Μέλη
19.940
Νεότερο μέλος
desps