BARF - Τι ταϊζουμε και τι όχι


Status
Κλειδωμένο θέμα

ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
βρε μαρθα απο την μια ξερεις οτι δεν ειναι καλη η ωμοφαγια γιατι τα εχεις διαβασει σε βιβλια και σιντι.
απο την αλλη ξερεις σκυλια που ψοφησαν απο αυτο.
απο την αλλη μπορει να εδινες και εσυ παρολο που μας εκανες εντριβη στις γνωσεις σου με το μαγειρευτο που εχεις φτιαξει μονη σου και κανει θαυματα.
βαλε σε παρακαλω τις σκεψεις σου σε μια σειρα και σου ξαναλεω οπως σου ειχα ξαναπει......
εχουμε και εμεις σκυλια εδω μεσα,λιγο πολυ καταλαβενουμε.
μην την κατηγορείς για όλα δικά μου ήταν τα περιστατικά αυτών που πεθαναν απο την μπαρφ
 




Μαρθα

Well-Known Member
9 Απριλίου 2014
199
29
βρε μαρθα απο την μια ξερεις οτι δεν ειναι καλη η ωμοφαγια γιατι τα εχεις διαβασει σε βιβλια και σιντι.
απο την αλλη ξερεις σκυλια που ψοφησαν απο αυτο.
απο την αλλη μπορει να εδινες και εσυ παρολο που μας εκανες εντριβη στις γνωσεις σου με το μαγειρευτο που εχεις φτιαξει μονη σου και κανει θαυματα.
βαλε σε παρακαλω τις σκεψεις σου σε μια σειρα και σου ξαναλεω οπως σου ειχα ξαναπει......
εχουμε και εμεις σκυλια εδω μεσα,λιγο πολυ καταλαβενουμε.
τασο συγνωμη,αλλα αν βαλεις τα κειμενα που εχω γραψει σε μια σειρα θα διαπιστωσεις οτι ποτε δεν κατηγορησα την μπαρφ και ποτε δεν ειπα οτι ξερω σκυλια που ψοφισαν απο αυτο(αυτο η ionna a το ειπε και επεμενε),οπως και αν διαβασεις καλυτερα θα δεις και τι εχω γραψει για τα σκυλια του θειου μου!

(παντα φιλικα)
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
για πιο πραμα κανω λαθος;;;;
Σε πολλά πράγματα σχετικά με τη διατροφή του σκύλου, οπότε σου συνηστώ διάβασμα.
Εδώ συγκεκριμένα κάνεις λάθος που θεωρείς όλες τις ξηρές τροφές ίδιες. Δεν είναι ίδιες, και διαφέρουν στα συστατικά, συμπεριλαμβανομένων και το πρόσθετων βιταμηνών και συντηρητικών.
 


Μαρθα

Well-Known Member
9 Απριλίου 2014
199
29
Σε πολλά πράγματα σχετικά με τη διατροφή του σκύλου, οπότε σου συνηστώ διάβασμα.
Εδώ συγκεκριμένα κάνεις λάθος που θεωρείς όλες τις ξηρές τροφές ίδιες. Δεν είναι ίδιες, και διαφέρουν στα συστατικά, συμπεριλαμβανομένων και το πρόσθετων βιταμηνών και συντηρητικών.
εχω συγγενεις που δουλευαν εξωτερικο και στην ελλαδα και μου ειπαν τα χειροτερα! Ακου να δεις εγω οταν ειχα την οικονομικη δυντοτητα επαιρνα μια σκυλοτροφη πολυ γνωστης μαρκας( θεωροντας την οτι ειναι η καλυτερη) δινοντας 60 ευρω τον μηνα! Μια μερα που λες συναντηθηκα με ενα θειο μου και με ρωταει τι τροφη τα δινεις?? Την royal cannin του απανταω!Γιατι με ρωταει? Γιατι ειναι η καλυτερη του απανταω! Μου λεει που το ξερεις εχεις παει ποτε σε κανενα εργοστασιο να δεις τι βαζουν μεσα? Οχι του λεω? Επειτα με ρωταει,το ξερεις οτι ολα τα παρασιτα του στομαχου δημιουργουνται απο τις σκυλοτροφες?? το ξερεις οτι ολα τα κρεατα που πηγαινουν στα εργοστασια αυτα αποτελουνται απο 100% σαπιο κρεας και κρεατα που προερχονται απο αρρωστα ζωα η ζωα που εχουν πεθανει?? Και οτι ολοι φοραμε μασκες οξυγονου για να μην κανουμε εμετο και για να μην λυποθυναμε απο την μποχα????? Μουγκα εγω δεν ηξερα τι να απντησω!!!

Ακου και το αλλο τωρα ο θειος μου εχει ενα καθαροαιμο καναδεζικο,και εχει(δυο εχει απλως αυτον ρωτησε) ενα φιλο κτηνιατρο, και τον ρωταει,πες μου ειλικρινα ποια σκυλοτροφη ειναι η καλυτερη για να δινω στον σκυλο μου? ποια μου συστηνεις??? Και κατα λεξη του απανταει το εξης, οτι σκυλοτροφη και να παρεις η ιδια σαβουρα ειναι το μονο που αλλαζει στις ακριβες σκυλοτροφες ειναι τα βελτιοτικα γευσης και οσφρησης που βαζουν μεσα!

οποτε αφησε με να ξερω λιγα περισσοτερα...!
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
οποτε αφησε με να ξερω λιγα περισσοτερα...!
στην αγρια δυση λενε οτι οποιος ξερει πολλα πρεπει να πεθανει.
σε οσα θεματα εχεις μπει εχεις γνωσεις.απο βιβλια σου ξαναλεω,σιντι,θειους,γνωστους.
μην μαμας και αυτο το θεμα πλιζ.

και εμεις ξερουμε αλλα δεν επιμενουμε στο ωρες ωρες να επικαλουμαστε τις γνωσεις μας.
εχω δει τα ποστ σου,οντως δεν το ειπες εσυ απλα μου ξεφυγε.

και εγω φιλικα θα σου ξαναπω
και εμεις εχουμε σκυλια εδω μεσα
και εμεις εχουμε γνωστους που ξερουν και δουλευουν σε επαγγελματα που αφορουν τον σκυλο.

πως αλλιως να στο κανω πιο λιανα;
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δεν θεωρώ τη RC καλή τροφή. Ακριβή δεν σημαινει απαραίτητα ποιοτική. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, έχει πολύ καλή διαφήμιση.

Για να σε "αφήσουμε να ξέρεις λίγα περισσότερα" μάθε να διαβάζεις τα συστατικά στο σακί. Και ο κτηνίατρος είπε μεγάλη βλακέια, με το συμπάθιο, αλλά προσωπικά δεν έχω συναντήσει ακόμα κτηνίατρο με σοβαρές γνώσεις περί διατροφής, παρά μόνο στο ίντερνετ.
 


Μαρθα

Well-Known Member
9 Απριλίου 2014
199
29
στην αγρια δυση λενε οτι οποιος ξερει πολλα πρεπει να πεθανει.
σε οσα θεματα εχεις μπει εχεις γνωσεις.απο βιβλια σου ξαναλεω,σιντι,θειους,γνωστους.
μην μαμας και αυτο το θεμα πλιζ.

και εμεις ξερουμε αλλα δεν επιμενουμε στο ωρες ωρες να επικαλουμαστε τις γνωσεις μας.
εχω δει τα ποστ σου,οντως δεν το ειπες εσυ απλα μου ξεφυγε.

και εγω φιλικα θα σου ξαναπω
και εμεις εχουμε σκυλια εδω μεσα
και εμεις εχουμε γνωστους που ξερουν και δουλευουν σε επαγγελματα που αφορουν τον σκυλο.

πως αλλιως να στο κανω πιο λιανα;
παιδια δεν σας βγαζω ακυρους ουτε λεω οτι δεν γνωριζετε πραματα για τους σκυλους! και αφου ξερετε γιατι διαφωνειτε;;
η μηπως δεν σας συμφερει για καποιο λογονα συμφωνησετε;;;
εκτος και αν σας πειραζει που τα γραφω εγω και οχι εσεις(αλλο θεμα αυτο)! επειτα σκεψου πως για να επιμενω κατι ξερω δεν επιμενω ουτε για να σας παω κοντρα ουτε επειδη ετσι μου αρεσει! οπως επισης αν εχει διαβασει σε αλλα ποστ θεματα που δεν ηξερα δεν επεμενα(οπως για τα υβριδια)και αντιθετα ρωτουσα για να μαθω περισσοτερα...!
 


Μαρθα

Well-Known Member
9 Απριλίου 2014
199
29
Δεν θεωρώ τη RC καλή τροφή. Ακριβή δεν σημαινει απαραίτητα ποιοτική. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, έχει πολύ καλή διαφήμιση.

Για να σε "αφήσουμε να ξέρεις λίγα περισσότερα" μάθε να διαβάζεις τα συστατικά στο σακί. Και ο κτηνίατρος είπε μεγάλη βλακέια, με το συμπάθιο, αλλά προσωπικά δεν έχω συναντήσει ακόμα κτηνίατρο με σοβαρές γνώσεις περί διατροφής, παρά μόνο στο ίντερνετ.
καλα στο σακι μπορει να γραφει οτι θελει,το θεμα ομως δεν τι λενε αλλα τι πραγματικα περιεχει! (δεν θυμασαι στο εξωτερικο πριν λιγο καιρο που σερβιραν κοσερβεςμε μοσχαρισιο ταχα κρεας και ειχε αλογου μεσα;; ) και οσο για τον συγκεκριμενο κτηνιατρο ασε εμενα να ξερω αν εχει διατροφικες γνωσεις η οχι!
 




Μαρθα

Well-Known Member
9 Απριλίου 2014
199
29
Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι έχεις "φοβερά" επιχειρήματα... (y) Μου είπε ο ένας και μου είπε ο άλλος και εγω ξέρω καλύτερα...
θες να σου δωσω να κανεις ενα πειραμα;;;
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
παιδια δεν σας βγαζω ακυρους ουτε λεω οτι δεν γνωριζετε πραματα για τους σκυλους! και αφου ξερετε γιατι διαφωνειτε;;
η μηπως δεν σας συμφερει για καποιο λογονα συμφωνησετε;;;
εκτος και αν σας πειραζει που τα γραφω εγω και οχι εσεις(αλλο θεμα αυτο)! επειτα σκεψου πως για να επιμενω κατι ξερω δεν επιμενω ουτε για να σας παω κοντρα ουτε επειδη ετσι μου αρεσει! οπως επισης αν εχει διαβασει σε αλλα ποστ θεματα που δεν ηξερα δεν επεμενα(οπως για τα υβριδια)και αντιθετα ρωτουσα για να μαθω περισσοτερα...!
μαρθα ελεος δηλαδη.
εμενα ναι με πειραζει γιατι ηθελα να τα βγαλω εγω στην φορα αλλα με προλαβες και ολα αυτα γιατι αργησε να ερθει ο θειος απο το αμερικα που δουλευει σε εργοστασιο με σκυλοτροφες.
η ξαδερφη μου η χαζη δεν μου εστειλε τα σιντι να μαθω τα παντα απο σκυλια.
και τα βιβλια χαθηκαν στην μετακομιση και δεν μπορω να τα βρω τωρα πια.
ειδικα εγω πιστευω οτι λεω παντα αυτο που σκεφτομαι χωρις να με νοιαζει το μετα.
απλα να ξερεις σε διαβαζουν ατομα που δουλευουν σε πωλησεις σκυλοτροφων,εκπαιδευτες και ατομα που δουλευουν σε υπηρεσιες που εχουν να κανουν με τον σκυλο και δεν μπενουν καν στην διαδικασια να σου πουν γιατι το λες αυτο;οταν θιγεις η τσουβαλιαζεις τα παντα.
τυχαιο;;;;;
κοψε λιγο την κωλοπιλαλα λοιπον..ακομα και σε εμενα τον ενοχλητικο ειναι ασχημο.
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
θα συμφωνήσω με Berna, και επαυξάνω λέγοντας πως οτιδήποτε ακριβό και καλά διαφημισμένο δεν σημαίνει πως είναι και ποιοτικό απαραίτητα. Το marketing μπορεί να κάνει θαύματα σε επίπεδο πλύσης εγκεφάλου.

Και δεν αναφέρομαι μόνο στις τροφές, αυτό ισχύει παντού. Πρέπει πάντα να φιλτράρεται απο πολλές πλευρές το οποιοδήποτε προιόν πριν καταλήξει στο καλάθι μας.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εγω απλά θα θυμήσω στη Μαρθα ότι ακόμα και ο Πάπας, αποκηρυξε το αλάθητο του!
δεν χρειάζεται επιδειξη γνώσεων....
Όποιος θέλει παραθέτει μελέτες, οι οποιες θα κριθούν και θα αξιολογηθούν.... Μην επικαλούμαστε λοιπόν "ευαγγελια" τύπου μου ειπε ο θείος/ξάδερφος κλπ
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Η ξηρα τροφή, ακόμη και οι ακριβότερες και ιδίως οι κονσέρβες, είναι ότι χειρότερο, είτε αρέσει είτε όχι. Αμα μείνετε τι γράφει απέξω στα συστατικά, θα θέλετε να δώσετε και στο "μωρό σας", τρόπος του λέγειν. Απλά βολευόμαστε λόγω ευχρηστίας και νομίζουμε ότι ο σκύλος μας παίρνει καί όλα τα συστατικά που γράφει το κουτί. Αστειότητες, αν διαβάσετε επίσημα άρθρα, σε έγκυρα ξένα έντυπα.
Τυχαίο παράδειγμα. Κάποιο σκυλί παρουσίασε δερματοπάθεια. Αφου το έψαξαν από εδώ και από εκεί, τίποτα, είπαν να κάνουν αναλύσεις στον ιστό του δέρματος και στην ξηρά τροφή που έτρωγε. Το αποτέλεσμα ήταν ότι βρήκαν και στα δύο, (δέρμα και τροφή), συστατικά από SCALIBOR. Πως?? Από πτώματα που προμηθεύονται οι διάφορες εταιρείες για παραγωγή και δεν βγάζουν ούτε τα τοξικά περιλαίμια. Εχετε σκεφτεί τι γίνονται τα χιλιάδες νεκρά ζώα, καθημερινά, στα κτηνιατρεία,καταφύγια,εργαστήρια κλπ? Νομίζετε ότι ζούμε σε έναν κόσμο όμορφο, ηθικό, αγγελικά πλασμένο!! Buiseness for profit!
** Δεν θα αναφέρω link. Κάντε ένα ψάξιμο στο Google, με θέμα συστατικά σκυλοτροφών, ζωοτροφών κλπ και θα βρείτε σοβαρές αποδείξεις!
 
Last edited:


Μαρθα

Well-Known Member
9 Απριλίου 2014
199
29
μαρθα ελεος δηλαδη.
εμενα ναι με πειραζει γιατι ηθελα να τα βγαλω εγω στην φορα αλλα με προλαβες και ολα αυτα γιατι αργησε να ερθει ο θειος απο το αμερικα που δουλευει σε εργοστασιο με σκυλοτροφες.
η ξαδερφη μου η χαζη δεν μου εστειλε τα σιντι να μαθω τα παντα απο σκυλια.
και τα βιβλια χαθηκαν στην μετακομιση και δεν μπορω να τα βρω τωρα πια.
ειδικα εγω πιστευω οτι λεω παντα αυτο που σκεφτομαι χωρις να με νοιαζει το μετα.
απλα να ξερεις σε διαβαζουν ατομα που δουλευουν σε πωλησεις σκυλοτροφων,εκπαιδευτες και ατομα που δουλευουν σε υπηρεσιες που εχουν να κανουν με τον σκυλο και δεν μπενουν καν στην διαδικασια να σου πουν γιατι το λες αυτο;οταν θιγεις η τσουβαλιαζεις τα παντα.
τυχαιο;;;;;
κοψε λιγο την κωλοπιλαλα λοιπον..ακομα και σε εμενα τον ενοχλητικο ειναι ασχημο.
επειδη μου αρεσουν τα ισια πραματα θελω να μου πειτε ειλικρινα και στα ισια τι ειναι αυτο που σας ενοχλει...!
(οτι και να ναι αυτο)
 




Μαρθα

Well-Known Member
9 Απριλίου 2014
199
29
Εγω απλά θα θυμήσω στη Μαρθα ότι ακόμα και ο Πάπας, αποκηρυξε το αλάθητο του!
δεν χρειάζεται επιδειξη γνώσεων....
Όποιος θέλει παραθέτει μελέτες, οι οποιες θα κριθούν και θα αξιολογηθούν.... Μην επικαλούμαστε λοιπόν "ευαγγελια" τύπου μου ειπε ο θείος/ξάδερφος κλπ
ζητω συγνωμη αν φανηκε οτι κανω επιδειξη γνωσεων δεν ηθελα φανει ετσι,και σαφως παραδεχομαι τα λαθη μου και τα αναγνωριζω οταν τα κανω! εγω απλως ηθελα να σας μεταφερω εμπειριες και γνωσεις καποιων ανθρωπων που πραματικα εχουν ασχοληθει και το εχουν ψαξει σε βαθος,αλλα μαλλον εκανα λαθος και εφοσον το αναγνωριζω, θελω να ζητησω ενα μεγαλο συγνωμη οσους σας πειραξαν αυτα που ειπα η ακομα χειροτερα σας προσεβαλα! πραγματικα σας ζητω ΣΥΓΝΩΜΗ!
 
  • Like
Reactions: Katiariko




Status
Κλειδωμένο θέμα