BARF συνοπτικά για αρχάριους.


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Δεν μας λέει και κατι το καινούργειο.

Να πω όμως ότι δεν ξέρω πως βγήκε το συμπέρασμα ότι γάτες οι οποίες τρώγανε ωμά είχαν έλλειψει ταυρίνης. Απο ότι γνωρίζω ταυρίνη λαμβάνει ο οργανισμός κυρίως απο κρέατα. Στο παρελθόν είχε γίνει πείραμα απο κτηνιάτρους και όσες γάτες τρώγανε ξηρά (χωρίς προσθήκη ταυρίνης) δεν επιζούσαν. Ενώ γάτες που τρώγανε ωμά φτάνανε στην 6γενιά με λιγότερες αλλεργίες και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής απο την πρώτη γενιά.

Θα ήθελα να δω μια αντικειμενική προσέγγιση της ίδιας κτηνιάτρου για τα μπισκοτάκια σε σακούλα.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Θα ήθελα να δω μια αντικειμενική προσέγγιση της ίδιας κτηνιάτρου για τα μπισκοτάκια σε σακούλα.
Κι εγώ.
Αλλά η μπισκοτοσακούλα να είναι Hills σαν τη διαφήμιση που τρέχει επάνω στο site με το άρθρο. :)
 






greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Εγω διαβασα ενα αρθρο κατηγορητηριο για την μπαρφ χωρις να δινει σημασια στα θετικα που εχει.

Δεν διαβασα και τα αντιστοιχα αρνητικα για τις ξηρες τροφες .

Αυτο απο μονο του μου δινει την εντυπωση ενος μονοπλευρου αρθρου....και οχι μιας αντικειμενικης ερευνας.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
veteriarian, κακά τα ψέμματα οι κροκέτες είναι ευκολία. Αυτό είναι το μόνο θετικό που έχουν. Δε χρειάζεται να ψάξεις και να σκεφτείς και τόσο, διαλέγεις μια μάρκα, ανοίγεις το τσουβάλι και δίνεις την σωστή ποσότητα. end of story.
Μπορεί όντως η barf να μην είναι σωστή διατροφή. Θα δείξει. Αλλά οι κροκέτες σίγουρα δεν είναι. Λογικά να το δει κανείς, είναι δυνατόν αν είναι υγιεινό να τρώει κάποιος το ίδιο πράγμα, κάθε μέρα, μια ζωή?
Δε νομίζω.
Και εννοείται πώς οι κτηνίατροι λυσσάνε με τις κροκέτες, ακριβώς επειδή τις πουλάνε!!! Δεν έχω συναντήσει κανέναν κτηνίατρο να μου συστήσει μάρκα κροκέτας που δεν την πουλάει!!!

Υγ: Ταίζω τα σκυλιά μου κυρίως κροκέτα, ακριβώς επειδή είναι ευκολία, γνωρίζοντας όμως ότι δεν κάνω ότι καλύτερο γι`αυτά όσον αφορά τη διατροφή τους.
 


veteriarian

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2011
140
0
veteriarian, κακά τα ψέμματα οι κροκέτες είναι ευκολία. Αυτό είναι το μόνο θετικό που έχουν. Δε χρειάζεται να ψάξεις και να σκεφτείς και τόσο, διαλέγεις μια μάρκα, ανοίγεις το τσουβάλι και δίνεις την σωστή ποσότητα. end of story.
Μπορεί όντως η barf να μην είναι σωστή διατροφή. Θα δείξει. Αλλά οι κροκέτες σίγουρα δεν είναι. Λογικά να το δει κανείς, είναι δυνατόν αν είναι υγιεινό να τρώει κάποιος το ίδιο πράγμα, κάθε μέρα, μια ζωή?
Δε νομίζω.
Και εννοείται πώς οι κτηνίατροι λυσσάνε με τις κροκέτες, ακριβώς επειδή τις πουλάνε!!! Δεν έχω συναντήσει κανέναν κτηνίατρο να μου συστήσει μάρκα κροκέτας που δεν την πουλάει!!!

Υγ: Ταίζω τα σκυλιά μου κυρίως κροκέτα, ακριβώς επειδή είναι ευκολία, γνωρίζοντας όμως ότι δεν κάνω ότι καλύτερο γι`αυτά όσον αφορά τη διατροφή τους.
δεν αντιλεγω. δεν συμφωνω 100% αλλα σε γενικες γραμμες δικιο εχεις.
μακαρι ολοι μασ να μπορουσαμε να μαγειρευουμε το φαγητο του σκυλου μας.
εγω ωμο δεν θα εδινα. ποτε. για λογους που λεει και το αρθρο.
αλλα προφανος το κοτοπουλακι το φιλετο και το μοσχαρι ειναι καλυτερο απο μια κροκετα ή κονσερβα.
η διαφορα ειναι οτι η κονσερβα εχει και αλλα συστατικα που χρειαζεται το ζωο μας. και εμεις επειδη σκεφτομαστε για τον ανθρωπινο οργανισμο μπορει να μην τα δινουμαι.
αυτη την ευκολιοα δι ουν οι κροκετες.
(οι μη φαρμακευτικες-θεραπευτικες)
απο κει και περα ο καθενας κανει οτι θελει.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Εγώ δίνω ωμό. Αλλά δεν έχω τη δυνατοτητα να προμηθευομαι τις ποσότητες κρέατος που χρειάζομαι σε λογική τιμή, εδώ στην επαρχία, ούτε τον απαιτούμενο καταψύκτη.
Οπότε βολεύομαι με τα κόκαλα μοσχαριού που μου δίνει ο χασάπης που κάνουν θαύματα στα δόντια των σκυλιών μου, η λαρα μου είναι 6+ χρονών και τα δόντια της είναι ΤΕΛΕΙΑ. Καμιά φτερούγα μιμίκος, αν και τις αποφευγω, εγώ δεν τρώω κοτόπουλα μιμίκος. Κανένα φρούτο, κανένα λαχανικό και κυρίως κροκέτα.
Αυτά.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Εγώ που είμαι αντικειμενικός... :D

Διάβασα ένα άρθρο το οποίο χαρακτηρίζεται αντικειμενικό. Παρόλο αυτά δεν αναφέρει κάτι θετικό, μόνο για ασθένειες, μικρόβια, κόκκαλα και τα γνωστά. Είναι άσχημο να ακούγεται απο κτηνίατρο μόνο η μια πλευρά. Για ποιό λόγο να μη αναφέρονται τα καλά? Εκει είναι που οι περισσότεροι κολλάνε. Ναι να με ενημερώσεις για αυτά που μπορεί να συμβουν αλλά πες μου και τα καλά. Μετά θα κρίνω απο μόνος μου τι θα ταίσω το σκυλί μου.

Το άρθρο δεν ηταν αντικειμενικό γιατί απλά δεν αναφέρει τίποτα θετικό της ωμής διατροφής.

Εγώ βλέπω πολλά περισσότερα θετικά απο τα αρνητικά. Σε σύγκριση με ξηρά ακόμα περισσότερα. Ένα θα πετάξω στην κουβέντα και θα ήθελα να ακούσω την άποψη ενος κτηνιάτρου.
- Πόσο σημαντική είναι η πλούσια χλωρίδα του εντέρου ενός ζώου?
- Ένα σκυλί που τρώει συνέχεια ξηρά έχει χλωρίδα?
- Ένα σκυλί που ακολουθει μια διατροφή με ωμά, θα έχει τα ίδια εντερικά προβλήματα που έχουν σκυλιά που τρώνε αποκλειστικά ξηρά?
- Πόσο επιρεάζει το ανοσοποιοτικό η αδύναμη χλωρίδα εντέρου?

Εύκολα γράφω και άλλες απορίες αλλά θα γίνουμε κουραστικοί.
Αν πάρω απαντήσεις σε αυτό το ένα μπορώ να αναφέρω κι άλλα.
Στο τέλος όταν τα βάλουμε όλα κάτω τα αρνητικά της barf θα τα βλέπετε ως κρυολογήματα.
 


veteriarian

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2011
140
0
Εγώ που είμαι αντικειμενικός... :D

Διάβασα ένα άρθρο το οποίο χαρακτηρίζεται αντικειμενικό. Παρόλο αυτά δεν αναφέρει κάτι θετικό, μόνο για ασθένειες, μικρόβια, κόκκαλα και τα γνωστά. Είναι άσχημο να ακούγεται απο κτηνίατρο μόνο η μια πλευρά. Για ποιό λόγο να μη αναφέρονται τα καλά? Εκει είναι που οι περισσότεροι κολλάνε. Ναι να με ενημερώσεις για αυτά που μπορεί να συμβουν αλλά πες μου και τα καλά. Μετά θα κρίνω απο μόνος μου τι θα ταίσω το σκυλί μου.

Το άρθρο δεν ηταν αντικειμενικό γιατί απλά δεν αναφέρει τίποτα θετικό της ωμής διατροφής.

Εγώ βλέπω πολλά περισσότερα θετικά απο τα αρνητικά. Σε σύγκριση με ξηρά ακόμα περισσότερα. Ένα θα πετάξω στην κουβέντα και θα ήθελα να ακούσω την άποψη ενος κτηνιάτρου.
- Πόσο σημαντική είναι η πλούσια χλωρίδα του εντέρου ενός ζώου?
- Ένα σκυλί που τρώει συνέχεια ξηρά έχει χλωρίδα?
- Ένα σκυλί που ακολουθει μια διατροφή με ωμά, θα έχει τα ίδια εντερικά προβλήματα που έχουν σκυλιά που τρώνε αποκλειστικά ξηρά?
- Πόσο επιρεάζει το ανοσοποιοτικό η αδύναμη χλωρίδα εντέρου?

Εύκολα γράφω και άλλες απορίες αλλά θα γίνουμε κουραστικοί.
Αν πάρω απαντήσεις σε αυτό το ένα μπορώ να αναφέρω κι άλλα.
Στο τέλος όταν τα βάλουμε όλα κάτω τα αρνητικά της barf θα τα βλέπετε ως κρυολογήματα.
μπορεις να συνταξεις-ξετε ενα κειμενο αποριες για τα + της barf και να τα στειλετε στο diagnovet να τα στειλει στην σναδελφο για να σας απαντησει. ή να απαντησουν και αλλοι κτηνιατροι απο κατω με reply.
TOSO EYKOLA KAI ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΑ
και χωρις συνομοσιολογιες
 




elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Οταν ξεκινάμε μπαρφ δίνουμε μόνο μπαρφ η μπορούμε και μπαρφ/ξηρά τροφή στην αρχή για να συνηθίσει;
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Παλια εδινα αποκλειστηκα ωμα- επειδη η σκυλα μου δεν ετρωγε τιποτα αλλο.

Τωρα με 4 σκυλια ειναι λιγο δυσκολο να δινω μονο ωμα ( δεν προλαβαινω να παω καθε εβδωμαδα βαρβακειο) και δινω "απ ολα", χωρις απολυτος κανενα προβλημα.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Δεν εχω εχω διαβασει ολο το ποστ και δεν ξερω αν εχει αναφερθει πιο πριν.
Εδινα την ανοιξη που μας περασε BARF στον σκυλο μου και την διεκοψα το καλοκαιρι γιατι μου ηταν δυσκολο εκεινη την εποχη. Τωρα ακομα τον ταιζω ξηρα τροφη.
Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν τα δικα σας σκυλια αντιμετωπιζουν προβλημα δυσκοιλιοτητας με την ωμη. Το ειχα παρατηρησει αυτο και μου ειχε κανει εντυπωση,γιατι αν και εκανε πολυ πιο λιγα κοπρανα απο οτι με την ξηρη, δυσκολευοταν γιατι ηταν πολυ σκληρα.
Ειναι φυσιολογικο, ή μονο ο δικος μου το παθαινει?
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Δεν εχω εχω διαβασει ολο το ποστ και δεν ξερω αν εχει αναφερθει πιο πριν.
Εδινα την ανοιξη που μας περασε BARF στον σκυλο μου και την διεκοψα το καλοκαιρι γιατι μου ηταν δυσκολο εκεινη την εποχη. Τωρα ακομα τον ταιζω ξηρα τροφη.
Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν τα δικα σας σκυλια αντιμετωπιζουν προβλημα δυσκοιλιοτητας με την ωμη. Το ειχα παρατηρησει αυτο και μου ειχε κανει εντυπωση,γιατι αν και εκανε πολυ πιο λιγα κοπρανα απο οτι με την ξηρη, δυσκολευοταν γιατι ηταν πολυ σκληρα.
Ειναι φυσιολογικο, ή μονο ο δικος μου το παθαινει?
Με το πλατάρι σφίγγει πολύ. Μήπως τάιζες μόνο πλατάρι?
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Φανταζομαι λογω αρκετης ποσοτητας κοκκαλου ετσι?

Το ιδιο εκανε και ο δικος μου οταν αρχισαμε την μπαρφ, αλλα προσεθεσα λιγα εντοσθια παραπανω και λιγο ηλιελαιοκαι ηρθε μια χαρα.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Βοηθάει το να σπας τα "δυνατα" κρέατα (πχ, σικώτι, νεφρά, καρδιά κτλ) σε ποσότητες ωστε να τρώει καθε μέρα απο λίγο. Έτσι και να φάει ο σκύλος λίγο παραπάνω κόκκαλο τα παραπάνω δεν θα δημιουργήσουν πολύ σκληρά κόκκαλα.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Επειδή δεν έφτιαχνα εγώ την ωμή διατροφή του αλλά την έπαιρνα έτοιμη στην ανάλογη δοσολογια για τον σκύλο μου, δεν γνωρίζω αν είχε περισσότερο πλατάρι ή κόκκαλο.
Τώρα που σκέφτομαι να την ξαναρχισω είμαι σε δίλημμα.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Αν δεν μπορείς να βάλεις χέρι στην "συνταγή" και τα κόπρανα είναι πολύ σκληρά σε σημείο να ζορίζεται δεν θα συνέχιζα.

Γνωρίζεις απο φυτικές ύνες τι υπάρχει στο φαγητό?
Αν ένα σκυλί είχε πρόβλημα δυσκοιλιότητας θα μείωνα το κόκκαλο, θα πρόσθετα περισσότερο κρέας-εντόσθια και θα τάιζα φρούτα,λαχανικά και δημητριακά που βοηθούν στην κίνηση του εντέρου (πχ. μηλο και μπρόκολο).