BARFERS: Το σκυλί μου δεν τρώει φρούτα/λαχανικά!


STARMILLLY

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2011
294
11
Πατρα
Καλησπερα, εχω ενα γαλλικο 4 μηνων την Ευα και κανω barf απο 60 ημερων.

Αυτο που με ανησυχει ειναι πως αρνειται πεισματικα να φαει φρουτα ή λαχανικα.

Ουτε με τους υδατανθρακες τα παει καλα..ρυζι δηλαδη με το ζορι 1-2 κουταλιες και γιαουρτι μια κουταλια με το ζορι.
Τρωει Κοκαλα, ωμο κρεας, τονο και εντοσθια με περισση ευχαριστηση.:p

Αρχικα της εδινα 2 γευματα BARF και ενα Ακανα σκεπτομενη πως ετσι θα συμπληρωσω αυτο το 30% φρουτολαχανικων που της λειπει.
Αλλα αυτο δεν ισχυει γιατι ειδικα η Ακανα ειναι πλουσια σε πρωτεινες και εχει μονο 26% σε φρουτολαχανικα και βρωμη.

Αρα στην ουσια την φορτωνω κι αλλη πρωτεινη και λιγακι απο φρουτολαχανικα που ειναι το ζητουμενο.
Οποτε παλι ελλειπης ειναι η διατροφη της.

Σκεφτηκα να αντικαταστησω την Ακανα με καποια vegeterian ξηρα και μου φαινεται πιο λογικο.Αλλα δεν εχω βρει ακομα καποια εδω
Ελλαδα. Αν γνωριζετε σημεια πωλησης help!:confused:

ΤΙ ΣΟ'I' BARF ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΞΗΡΗ VEGETERIAN?
BARFERS εχετε καμια αλλη ιδεα?


Υ.Γ1 Πριν βιαστειτε να μου δωσετε διαφορες συμβουλες για το πως να κανω τα λαχανικα να σας πω πως τα εχω δωσει ωμα, ελαφρως βρασμενα, σε σουπα, πολτο,με ελαιολαδο, με σαλμονελαιο, ανακατεμενα με κρεας, ακομα και ρυζοτο με λαχανικα της εκανα!Ιδια καταληξη!
Και τα φρουτα ομοιως εχω δοκιμασει με γιαουρτι, με μελι , με κανελα, σκετα, φρουτοκρεμα..μονο σταφυλια τρωει που δεν κανει! (το σκασμενο!):(


Υ.Γ2 Ας μη συζητησουμε και σε αυτο το τοπικ γιατι δινουμε ωμα στα σκυλια μας και δε σκεφτομαστε τη σαλμονελα και το οτι θα λυσαξουν κ θα μας δαγκωσουν...εχουν απαντηθει αλλου.Παρακαλουντε να απαντησουν οσοι τιθενται υπερ της barf ειτε στη θεωρια απλα ειτε και στην πραξη.





 


betelgeusse

Well-Known Member
14 Μαϊου 2011
301
2
37
germany
Αν και δεν κανω Barf αλλα μαγειρευτα ωμα και ξηρα, και δεν εχω αντιμετωπισει τετοιο προβλημα,θα εκανα το εξης.
Θα προσπαθουσα να καμουφλάρω τα λαχανικα με κιμα.Δηλαδη σε 1 κιλο κιμα να βαλεις μισο κιλο τριμμενα λαχάνικα και φρουτα και να φτιαξεις κεφτεδάκια.
Ετσι θα ειναι ενσωματωμένα τα λαχανικα στο κρέας και οχι απλά ανακατεμένα,και ισως με τον καιρο συνηθισει την γευση και αρχισει να τα τρωει και σκέτα.
Αν δεν τα φάει και ετσι δεν ξέρω τι να σου πω.
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Και εμενα η πρωτη μου γαλλιδα ετρωγε τα λαχανο/φρουτα της μονο, οταν της τα ανακατευα με κιμα.

30% οστοσο δεν εφτανα ΠΟΤΕ. Παντα 10-15% του συνολου του γευματος της αποτελουταν απο λαχανικα και φρουτα.
Εαν δεν θελει γιαουρτι, δοκιμασε ανθοτυρο, Cottage Cheese, Mozarella.
Εμενα η μια μου δεν θελει γιαουρτι με ΤΙΠΟΤA- τα αλλα τα τρωει.

Δημητριακα ( ριζι, Corn Flakes, Musli χορις σταφιδες) ετσι και αλλιος δεν χρειαζονται πανω απο 1-2 κουταλιες την ημερα.
Οστοσο εμενα τρελαινονται για γευμα μαυρου ψωμιου αλλειμενο με κατι. ( τυρακι La Vache, πατε 1/2 φετα η καθεμια) και πολλες φορες καλυπτω ετσι τα δημητριακα τους.
 


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
286
254
KORYDALLOS
Γεια κι απο μενα...εγω δεν εχω μπει σε τετοιες λεπτομερειες αναλογιων ακομα...ειναι λιγες εβδομαδες ,που της δινω ανα τρεις μερες μιση φτερουγιστσα κοτοπουλου ωμη ,για να μην "σφιγγει"...συμπληρωνει μονη για την πεινα της με κροκετα,που της ειναι πολυ αρεστη και συμβατη...που και που καμια μεριδουλα μαγειρευτο,τυρακια,κλπ...ουτως η αλλως ειναι μινιον συγκριτικα με αλλους σκυλακους.Δεν εχω αγχωθει να της ενταξω ναι και καλα φρουτα...κανενα κομματακι αχλαδι της αρεσει ,μηλο και τετοια δεν...δλδ ,ειναι απαραιτητα στην ζωη της,η απλα θα ειναι ακομα καλυτερα στην υγεια της με αυτα?
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Δεν εχω αγχωθει να της ενταξω ναι και καλα φρουτα...κανενα κομματακι αχλαδι της αρεσει ,μηλο και τετοια δεν...δλδ ,ειναι απαραιτητα στην ζωη της,η απλα θα ειναι ακομα καλυτερα στην υγεια της με αυτα?
Αν ο σκύλος τρώει ωμά καλό είναι να τσιμπά που και πού λίγα λαχανικά/φρούτα.

Εμείς για παράδειγμα έχουμε περίπου 10% έξτρα εκτός του κρέατος. Περίπου 2-3 κουταλιές της σούπας πουρέ λαχανικών την ημέρα. Η δοσολογίες που αναφέρονται είναι ένα μπούσουλας, αν κρίνουμε ή θέλουμε να της αλλάξουμε μπορούμε αλλά πάντα βλέποντας την εικόνα του σκύλου.
 




tanale

Well-Known Member
12 Απριλίου 2011
66
0
Αθήνα
Kαλησπέρα. Δίνεις και ακκαθαρίστο πάτζα? Διαβάσα ότι έαν είναι ακκαθαριστό κάνει και αύτο αντί λαχανικά αρκει να είναι ακκαθάριστος. Για φρούτα μπανάνα έχεις δοκιμάσει υποθέτω? Καμία φορά είναι και ο συνδιασμός, έμενα δεν ετρώγε λαχανικά τώρα βάζω ανθότυρο και το τρώει.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Εγώ βλέπω ότι παραχαιδεύετε τα σκυλιά.
"Α, δεν έφαγε το φαγητό του το καιμένο. Κάτσε να του μαγιρεύψω ενα κοτόπουλο που του αρέσει με ριζότο".
Δεν φάει... ας μη φάει.
Ή μήπως νομίζετε ότι θα πεθάνει απο την πείνα... :D

STARMILLY, την επόμενη που θα βάλεις λαχανικά χτύπα ένα ωμό αυγό και με το χέρι σου κάνε το μείγμα.
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
πατσας πρασινος=θεικος για τον σκυλο.
Πατσας πρασινος= μουρμουρα στο σπιτι απο την βρωμα!
 


betelgeusse

Well-Known Member
14 Μαϊου 2011
301
2
37
germany
Ακριβως οπως τα λέει ο greedy και συν τοις αλλοις δεν μπορεις να δινεις καθημερινα.Μια φορα στον τριμηνο περιπου.
Και περα απο την βρωμα πρεπει να αποφυγεις και τα σκυλοφιλακια.
 




Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
εγώ να κρυφτώ κάτω από κανά ντουλάπι που δεν έχω κρύψει ποτέ κρεατικά και κρύβω τα μήλα και τα ξερά δαμάσκηνα γιατί μου τα κλέβουν με το που τα ακουμπάω πάνω στο τραπέζι :rolleyes:
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Οι δικες μου τρωνε 2 -3 φορες την εβδωμαδα πρασινο πατσα!
Συνηθειο ειναι!
Μονο μην κανεις το λαθος να το ζεστανεις στο μικροκυματον η να το βρασεις!
 




STARMILLLY

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2011
294
11
Πατρα
Ακριβως οπως τα λέει ο greedy και συν τοις αλλοις δεν μπορεις να δινεις καθημερινα.Μια φορα στον τριμηνο περιπου.
Και περα απο την βρωμα πρεπει να αποφυγεις και τα σκυλοφιλακια.
Ενας λογος που δεν εχω δωσει πατσα ειναι αυτος...η μικρη μου οχι απλα με γλυφει πολλες φορες μεσα στη μερα, κοιμομαστε και μαζι οποτε δε το γλιτωνω (κ ουτε θελω)...οποτε σας παρακαλω μη μου το κανετε αυτο δν αντεχω τον πατσα ουτε τον τρωω προσωπικα! Καμια άλλη ιδεα?
Περι χορτοφαγικης τροφης εχει κανεις αποψη?
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Σε κάποιο από τα μπαρφοθέματα υπάρχει εκτενής συζήτηση γι'αυτό το ζήτημα.... και πολλές "συνταγές" για το πως να κρύψεις τα λαχανικά μέσα σε άλλα πράγματα..... (πχ γιαούρτι, κεφίρ, αυγά , κιμά, τυρί κτλ). Το μυστικό είναι να ξεκινήσεις με μικρή ποσότητα λαχανικων/φρούτων ωστε να μην το καταλάβουν και σιγά σιγά ν'αυξήσεις. Επίσης κάτι νόστιμο από πάνω βοηθάει να ξεκινήσουν να δοκιμάζουν (πχ φέτα). Τέλος, ξεκίνα με ένα λαχανικό και σιγά σιγά προσθέτεις....
 




STARMILLLY

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2011
294
11
Πατρα
Σε κάποιο από τα μπαρφοθέματα υπάρχει εκτενής συζήτηση γι'αυτό το ζήτημα.... και πολλές "συνταγές" για το πως να κρύψεις τα λαχανικά μέσα σε άλλα πράγματα..... (πχ γιαούρτι, κεφίρ, αυγά , κιμά, τυρί κτλ).
Λες δεν τα δοκιμασα? δεν τρωει ουτε γιαουρτι, κεφιρ, αυγο, τυρι, οποτε δεν της ειναι δελεαστικο για να κρυψω κ λαχανικα εκει μεσα...Δηλαδη να καταλαβεις τυρακι τις δινω ενα μικρο κομματακι με το χερι κ αφου το γλυφει καμια ωρα στο τελος μπορει κ να το αφησει. και εχω δοκιμασει κ διαφορα τυρια. Τεσπα, σαν απελπιδα προσπαθεια εχω κανει ενα μειγμα με κιμα κ πολλα λαχανικα της το δωσα ωμο δεν ξετρελαθηκε μια κουταλια εφαγε κ το επλασα το εκανα μπιφτεκακια, θα τα βαλω καταψυξη να τρωει ενα τη μερα. Στην ουσια ουτε κ αυτο καλυπτει την αναγη της σε λαχανικα θα πρεπε να τρωει τρια τετοια τη μερα (για να περνει 120γρμ οχι κρεατος). Αλλα ειμαστε σε καλο δρομο!

DSC_1144..jpgDSC_1157..jpgDSC_1158..jpg +κιμας σε μικρη ποσοτητα + ελαιολαδο --->μπιφτεκακια λαχανικων
φρεσκα ωμα ψιλοκομμενα τριμμενα στο μπλεντερ
και οσα χρειαζεται
ελαφρως βρασμενα
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Από λαχανικά/φρούτα έχω εντοπίσει το εξής:

Σέλινο δεν τους αρέσει, αρέσει το καρότο και εκεί που ξετρελλαίνονται είναι αν βάλω λίγη βραστή γλυκοπατάτα μέσα. Επίσης αρέσει το μήλο, το μανταρίνι (η μικρή τρελλαίνεται για μανταρίνι), η φράουλα το καλοκαίρι...Δοκίμασε ίσως ένα ένα τα λαχανικά - στην αρχή μόνο καρότο που είναι πιο γλυκό? Μετά βάλε και λίγο μήλο.

Κατά τα άλλα, ότι είπαν και οι προηγούμενοι... cottage, φέτα τριμένη, λίγα ψήγματα από πράσινο πατσά ή λίγο μέλι και ότι άλλο σου λέει η φαντασία σου...

Όσον αφορά τον πράσινο πατσά και τα ...φιλάκια στη μούρη μετά...εγώ δεν έχω πάθει τίποτα τόσα χρόνια! :D