barfing.gr


pegasos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
96
0
καλησπερα παιδια.εχει παρει καποιος απο εδω τροφη απο το συγκεκριμενο καταστημα?οι τιμες πως σας φενονται?
 


tanale

Well-Known Member
12 Απριλίου 2011
66
0
Αθήνα
Ωραία λύση! Φτήνο δεν είναι, άλλα είναι ἐτοιμα,πλήρωνεις και τον χρόνο προετοιμασίας. θα ήταν καλό να είχανε και ᾽πακέτα᾽, π.χ. παίρνεις 20 πακέτα και παίρνεις εκπτώση. Για τα δικά μου που τρώνε σύνολο 4 κιλά την ήμερα, δεν είναι λύση για κάθε μέρα... Πάντος ενδιαφέρον, θα τους δοκιμάζω καποία στίγμή!Εσύ πώς τους βρήκες, μεσ᾽internet?
καλησπερα παιδια.εχει παρει καποιος απο εδω τροφη απο το συγκεκριμενο καταστημα?οι τιμες πως σας φενονται?
 




zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
ακριβος μου φαινεται,αλλα απο την ξηρα τροφη χιλιες φορες αυτος.
 


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
Θα δοκιμασω σιγουρα μεσα στην εβδομαδα .....

Ακριβό είναι σε σχέση με την barf να την κανεις μονος σου το κοστος για 30 κιλά σκυλο από ξαποιον που ξερει ειναι 35-40 ευρω τα παιδια λενε 60 . Το θεμα χρονου δεν το βαζω γιατί εμενα δεν μου περνει πανω από ενα 2ωρο ... Μεγαλο πλεονεκτημα για διακοπες ( θελω να δω την συσκευασία για να ειμαι σιγουρος) και φυσικά ειναι ενα καλό σχολείο για καποιον να μαθει
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Εγώ που θέλω να δοκιμάσω την barf και να δω πως θα πάει ο μικρός μου φαίνεται καλή ιδέα να ξεκινήσω με αυτή την εταιρία δοκιμαστικά.

Την έχει χρησιμοποιήσει κανείς? ποιοτικά είναι καλή? ξέρουμε εάν είναι σωστή η δοσολογία υλικών που αναφέρει?

Επίσης βλέπω ότι το πρόγραμμα τους βασίζεται κυρίως σε κοτόπουλο και όσοι κάνουν barf κατά βάση δίνουν κοτόπουλο. Εμένα το βραστό κοτόπουλο δεν του κάθεται καθόλου καλά, έχουμε πάντα διάρροιες, να υποθέσω ότι και το ωμό κοτόπουλο θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα?
Μπορώ να ταίζω barf χωρίς καθόλου κοτόπουλο?
 


Manogr

Well-Known Member
25 Ιανουαρίου 2012
149
31
50
Glyfada, Greece
www.dogpark.gr
Φαίνεται καλή λύση για ορισμένους (όπως εγώ πχ) που δεν θα μπαίναμε στην διαδικασία αυτή χωρίς γνώσεις... ίσως λειτουργήσει και σαν μάθημα...

Ερώτηση για τους γνώστες... αν το συνδυάζω και με ξηρά υπάρχει πρόβλημα; πχ το πρωί ξηρά το βράδυ barf;
 


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
πιστευω πως ναι γιατι δουλευει διαφορετικα το γαστρεντερολογικο συστημα του σκυλου με την ξηρα σε συγκριση με την barf και δεν θα μπορεσεις να δεις τα πλεονεκτηματα ή τα μειωνεκτηματα στον σκυλος σου γιατι δεν θα ξερεις ποια διατροφή φταιει για αυτο
 


pegasos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
96
0
εμεις θα παρουμε την παρασκευη να δοκιμασουμε.θα σας ενημερωσω μεσα στην αλλη εβδομαδα.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Ποιό είναι το νόημα να δίνεις στο σκύλο ωμά ή μαγιρευτό αν στο τέλος πάλι προκατασκευασμένη τροφή (με ότι συνυπάγεται με αυτό) θα του πέρνεις?

Φεύγουμε απο τα McDonald που είναι σκουπίδια και πάμε σε ειστιατόριο. Ναι είναι βελτίωση αλλά το σπιτικό φαγητό δεν συγκρίνεται με τίποτα.
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Ποιό είναι το νόημα να δίνεις στο σκύλο ωμά ή μαγιρευτό αν στο τέλος πάλι προκατασκευασμένη τροφή (με ότι συνυπάγεται με αυτό) θα του πέρνεις?

Φεύγουμε απο τα McDonald που είναι σκουπίδια και πάμε σε ειστιατόριο. Ναι είναι βελτίωση αλλά το σπιτικό φαγητό δεν συγκρίνεται με τίποτα.
Μα το ίδιο με την barf που δίνεις εσύ δεν είναι και αυτό? ή κατάλαβα λάθος?
Απλά εγώ λέω ότι με αυτό μπορώ να δοκιμάσω την επιλογή barf πιο εύκολα μέχρι να μπορέσω να ξεκινήσω μόνος μου εάν του κάτσει καλά!
Επειδή το βραστό κοτόπουλο και το ωμό λουκάνικο γαλοπούλας που του έδινα στην εκπαίδευση σαν λιχουδιά του προκάλεσε πρόβλημα με διάροιες και βλέννη φοβαμαι να ξεκινήσω απότομα και μόνος μου την barf.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Το πλεονέκτημα του ωμού/μαγιρευτού είναι ότι ο σκύλος είναι σε αληθινή διατροφή. Όπως τρως εσύ, τρώει και ο σκύλος. Σήμερα θα φάει αυτό, αυριο εκείνο, μεθαύριο μπορεί κάτι άλλο, αυτό τον πειράζει δεν του το δίνεις, αυτό το τρώει αλλά του κάνει διάρροια, αυτό καλό είναι αλλά όταν του δίνω πολύ τον πειράζει, αυτό θα το αυξήσω, αυτό θα το μειώσω, εκείνο του προκαλεί αέρια...

Το μεγάλο ατού του ωμού/μαγιρευτού σε σχέση με της έτοιμες τροφές είναι ότι ξεκόβεις το σκύλο απο την εμπορευματοποίηση της διατροφής του. Παύει ο σκύλος να είναι ένα κατοικίδιο που πρέπει να του δώσεις κάτι να φάει αλλά γίνεται ένα πραγματικό ισότιμο μέλος της οικογένειας οπότε και η διατροφή του χρειάζεται κάποιο χρόνο, προετοιμασία, κόπο και χρήματα για να του το προσφέρεις.

Με ρωτούν συνέχεια άτομα πως αντέχω και κάθε τόσο και λίγο να φτιάχνω φαγητά για το σκύλο. Δεν κουράζεσαι, δεν περιορίζεται ο χρόνος σου (τα ρεπό μου είναι σχεδόν αφιερωμένα στο φαγητό τους)? Τους απαντώ πολύ απλά και ξεκάθαρα... "Πως αντέχεις εσύ να φτιάχνεις κάθε μέρα φαγητό για την οικογένεια σου?"
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Με ρωτούν συνέχεια άτομα πως αντέχω και κάθε τόσο και λίγο να φτιάχνω φαγητά για το σκύλο. Δεν κουράζεσαι, δεν περιορίζεται ο χρόνος σου (τα ρεπό μου είναι σχεδόν αφιερωμένα στο φαγητό τους)? Τους απαντώ πολύ απλά και ξεκάθαρα... "Πως αντέχεις εσύ να φτιάχνεις κάθε μέρα φαγητό για την οικογένεια σου?"
Μα δεν διαφωνώ μαζί σου! Απλά λέω ότι για να δοκιμάσω την barf δεν είναι μια καλή λύση να αγοράσω κάποια γεύματα από αυτό το site? και εάν του κάτσει καλά εννοείται ότι μετά θα δοαβάσω, θα ψαχτώ και θα τα φτιάχνω μόνος μου.
 


akita aiko

Member
5 Απριλίου 2012
21
0
εγω έχω ένα κουταβι ακιτα 2,5 μηνών και το ταιζω ολιστικη ξηρά τροφη. Με ενδιαφέρει το Barfing.gr αλλά δεν ξέρω αν ενδείκνυται για κουτάβια και ποιες είναι οι ποσότητες που χρειάζεται. Γνωρίζει κάποιος? θα την φάει το κουτάβι?
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Χρήστο δεν ξέρω πως λειτουργεί η εταιρία αυτή αλλά για ξεκίνημα να δώσεις το σκύλο ένα μείγμα απο τα πάντα κατα 60-70% κάτι θα τον πειράξει. Βλέπω ότι δίνουν εντόσθια (τι εντόσθια?), κόκκαλα, λαχανικά (τι λαχανικά?), φρούτα (τι φρούτα?)... είναι πολύ πράγμα για σκύλο που ξεκινά ωμά. Αν θες δοκιμάζεις όπως λες και αν γουστάρεις και γουστάρει το σκυλί το πας παραπέρα.
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Ξυπνάς το πρωί και πας στο χασάπη της γειτονιάς σου.
Του λες να σου κόψει ένα κοτόπουλο με τρόπο που να μην περισσεύουν κόκκαλα.
Γυρίζεις στο σπίτι σου.
Ταΐζεις το σκύλο.

Το απόγευμα όπως είσαι στην κουζίνα και χτυπάς το φραπεδάκι σου ρίχνεις 2 φρούτα στο μούλτι.
Σερβίρεις.

Το βράδυ που τρως το γιαουρτάκι σου δίνεις μια γενναία κουταλιά στο ζητιανάκι.

.
.
.
.
.
Ούτε λίγο ούτε πολύ, είναι ΤΟΣΟ απλό κάπως έτσι να ξεκινήσει κάποιος.
Κακώς νομίζετε ότι το τυποποιημένο που θα πάρετε θα είναι πιο ισορροπημένο ή πιο καλή ιδέα για χ λόγους.

Όταν ξεκίνησα να διαβάζω για την barf είχα πελαγώσει.
Όταν ξεκίνησα τελικά να ταΐζω, σύντομα κατάλαβα πόσο δεν υπήρχε ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος που αγχωνόμουνα.

Πάτε στη Βαρβάκειο,
στη λαϊκή,
και λίγο σούπερ μάρκετ..

Με λίγο διάβασμα,
λίγες συμβουλές,
και λίγη κοινή λογική
θα είστε ok! ;)
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Χρήστο δεν ξέρω πως λειτουργεί η εταιρία αυτή αλλά για ξεκίνημα να δώσεις το σκύλο ένα μείγμα απο τα πάντα κατα 60-70% κάτι θα τον πειράξει. Βλέπω ότι δίνουν εντόσθια (τι εντόσθια?), κόκκαλα, λαχανικά (τι λαχανικά?), φρούτα (τι φρούτα?)... είναι πολύ πράγμα για σκύλο που ξεκινά ωμά. Αν θες δοκιμάζεις όπως λες και αν γουστάρεις και γουστάρει το σκυλί το πας παραπέρα.
Τώρα κατάλαβα τι εννοείς! Σε ευχαριστώ!
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Ξυπνάς το πρωί και πας στο χασάπη της γειτονιάς σου.
Του λες να σου κόψει ένα κοτόπουλο με τρόπο που να μην περισσεύουν κόκκαλα.
Γυρίζεις στο σπίτι σου.
Ταΐζεις το σκύλο.

Το απόγευμα όπως είσαι στην κουζίνα και χτυπάς το φραπεδάκι σου ρίχνεις 2 φρούτα στο μούλτι.
Σερβίρεις.

Το βράδυ που τρως το γιαουρτάκι σου δίνεις μια γενναία κουταλιά στο ζητιανάκι.

.
.
.
.
.
Ούτε λίγο ούτε πολύ, είναι ΤΟΣΟ απλό κάπως έτσι να ξεκινήσει κάποιος.
Κακώς νομίζετε ότι το τυποποιημένο που θα πάρετε θα είναι πιο ισορροπημένο ή πιο καλή ιδέα για χ λόγους.

Όταν ξεκίνησα να διαβάζω για την barf είχα πελαγώσει.
Όταν ξεκίνησα τελικά να ταΐζω, σύντομα κατάλαβα πόσο δεν υπήρχε ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος που αγχωνόμουνα.

Πάτε στη Βαρβάκειο,
στη λαϊκή,
και λίγο σούπερ μάρκετ..

Με λίγο διάβασμα,
λίγες συμβουλές,
και λίγη κοινή λογική
θα είστε ok! ;)
Τα φρούτα και το γιαούρτι τα δίνω ήδη.
Απλά επειδή είναι 7 μηνών φοβάμαι εάν αρχίσω μόνος μου μήπως δεν του δίνω όλα όσα χρειάζεται.
Αλλά o bigbilly έχει δίκιο καλύτερα να ξέρω τι δίνω. Συνεχίζω την μελέτη !!
 


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
μια χαρη θελω ... επειδη δεν με αφηνει απο την δουλεια να μπω στο λινκ αυτο μπορει καποιος να μου γραψει εδω ή με πμ την διευθυνση και το τηλεφωνο
ευχαριστώ
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Παρασκευοπουλου 26β Περιστερι
213 0053595 6945703966 6932915500
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22