Belcando (dog food)




Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Με μία γρήγορη ματιά που έριξα στο ίντερνετ δεν έμεινα και πολύ ευχαριστημένος να σου πώ και την αλήθεια!Η συγκεκριμένη τροφή ως πρώτο συστατικό δεν έχει το κρέας αλλά το ρύζι σε ποσοστο μάλιστα 20%!Κατά την γνώμη μου συνηθίζω να προτιμώ τροφές με πρώτο συστατικό το κρέας όχι κάποιο άλλο υλικό!Αυτή η μάρκα τροφής νομίζω βγάζει και με πρώτο συστατικό κρέας κάποια της προιόντα αν δεν κάνω λάθος!
Επίσης παρατήρησα πως έχει μέσα και σταφύλι,νόμιζα πως το σταφύλι δεν κάνει για σκύλους :?
Βέβαια τώρα αυτο που πρέπει να κοιτάξεις είναι για τί σκύλο προορίζεται η συγκεκριμένη τροφή,αν δηλαδή πάρεις μία τροφή όλο πρωτείνες για ένα σκυλί που κινείται ελάχιστα και δεν αθλείται τότε θα το πάρει σε λίπος και θα έχεις αντίθετα αποτελέσματα απο τα επιθυμητά!
Αλήθεια για τι σκύλο μιλάμε;
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Και εγώ ξέρω πως το σταφύλι είναι τοξικό για τους σκύλους.
Εγώ προσωπικά δεν θα έπαιρνα με τίποτα τροφή με πρώτο συστατικό το ρύζι.

Ρίξε μια ματιά και εδώ
και εδώ

Στην δεύτερη λέει
ρύζι το λιγότερο 40%
 
Last edited:


snowkite

Member
7 Νοεμβρίου 2010
11
0
Καλησπέρα ευχαριστώ για την άμμεση απάντηση, για golden retriever, απλά μου έκανε εντύπωση αύτο περι ολιστικής θεωρίας κτλ
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
περι ολιστικής θεωρίας κτλ
Τι είναι πάλι αυτό:?:?:? πρωτη φορά το ακούω!
Κοίταξε και αυτές εδώ τις τροφές είναι καλές και κάποιες μάλιστα και σε καλή τιμή Eucunaba,Pro plan,Cibau,advance
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Η Μπελκαντο ειναι μια απο τις καλυτερες ξηρες η κονσερβες (πολυ καλυτερα ειναι μαγειρευτο η ωμο)τροφες στον κοσμο,αλλο το σταφυλι και η σταφιδα και αλλο τα σταφυλοzαχαρα(γιατι ρε γαμωτο μερικοι γραφουν μπουρδες?)πολλοι δινουν για ενεργεια εξτρα σταφυλοζαχαρη,και πολλες τροφες την εχουν μεσα,η μπελκαντο εχει μεσα κουκουτσια απο σταφυλια σταφυλοζαχαρη δηλαδη.
τα συστατικα των τροφων ειναι στην ιδια εταιρια διαφορετικα Αγγελε,ποια τροφη της Μπελκαντο ειδες?μονο η Multi croc εχει σαν πρωτο συστατικο το ρυζι μαλλον για τιποτα αλεργιες,κατα τα αλλα ερχεται η Μπελκαντο πολυ δυνατα.
εγω την ταιζα 4 χρονια,και ημουν πολυ ευχαριστημενως και γνωριζω και καμμια 20ρια εκτροφεις που την ταιζουν και την συστηνουν.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Η Μπελκαντο ειναι μια απο τις καλυτερες ξηρες η κονσερβες (πολυ καλυτερα ειναι μαγειρευτο η ωμο)τροφες στον κοσμο,αλλο το σταφυλι και η σταφιδα και αλλο τα σταφυλοzαχαρα(γιατι ρε γαμωτο μερικοι γραφουν μπουρδες?)πολλοι δινουν για ενεργεια εξτρα σταφυλοζαχαρη,και πολλες τροφες την εχουν μεσα,η μπελκαντο εχει μεσα κουκουτσια απο σταφυλια σταφυλοζαχαρη δηλαδη.
τα συστατικα των τροφων ειναι στην ιδια εταιρια διαφορετικα Αγγελε,ποια τροφη της Μπελκαντο ειδες?μονο η Multi croc εχει σαν πρωτο συστατικο το ρυζι μαλλον για τιποτα αλεργιες,κατα τα αλλα ερχεται η Μπελκαντο πολυ δυνατα.
εγω την ταιζα 4 χρονια,και ημουν πολυ ευχαριστημενως και γνωριζω και καμμια 20ρια εκτροφεις που την ταιζουν και την συστηνουν.
Τι θεωρείς τόσο καλό σε αυτήν την τροφή δηλαδή;
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Πολυ λιγα και καλα κοπρανα,πολυ καλο τριχωμα,γενικα καμμια αλλεργια στα σκυλια που γνωριζω,την τρωνε καλα,εχει καλη τιμη,οσο για τα συστατικα λενε και αυτοι οτι ειναι ολα πολυ καλα και φρεσκα οπως ολοι,πιστευω ομως οτι αυτα που λεω εγω που την δοκιμασα και οι φιλοι και γνωστοι τους δικαιωνουν κατα καποιον τροπο(και εχω επισκεφτει και το εργοστασιο και ειδα νοικοκυριο)
Κατα τα αλλα την γνωμη μου για της ξηρες γενικα την γνωριζετε,αν καποιος δεν μπορει η θελει εγω προτεινω στα κουταβια μου αυτην που εχω καλες εντυπωσεις(εχω ταισει ομως ολες μαλλον της μεγαλες σε ονομα τροφες στην ζωη μου).
 


sofoklis

Member
3 Δεκεμβρίου 2010
7
0
Αθήνα
Συμφωνώ απολυτος για την Belcando! Ειμαι πραγματικα παρα πολύ ευχαριστημενος με τη τροφη και από οσο εχω διαβασει είναι η μονη με πιστοποιηση από τη GREEN PEACE… Πολύ σημαντικο για εμενα προσωπικα καθος ολες οι άλλες τροφές απλά έχουν παρει Κόκκινη καρτα για την ποιοτητα τους!!
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Απο μια προχειρη ματια που εριξα στο σαιτ τους, δεν φαινετε καθολου ασχημη και εχει μεγαλη γκαμα και πιανει ολες τις αναγκες σχεδον των σκυλων.
Σε τι τιμες παιζουν, ξερει κανεις? Θα με ενδιεφερε το 25 κιλο της Maxi Junior!
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
25 κιλο δεν πρεπει να εχει η Μπελκαντο μαλλον την 2η μαρκα που εχει πρεπει να εννοεις,εδω η Παπι που παιρνω για τα κουταβια κοστιζει 44 ευρω το 15 κιλο,και ολες ειναι εκει γυρω μεχρι 50-52 ευρω.
Παρε ενα κινητο,6948402907 αυτος με ειχε παρει πρν 2 χρονια ειναι νομιζω κατι σαν αντιπροσωπος,δεν καταλαβα καλα,με βρηκε απο το σαιτ της εταιριας σαν εκτροφεα και πηρε αλλα του εξηγησα οτι αν και πιο ακριβα την παιρνω απο τον φιλο μου και κτηνιατρο μου εδω και οτι ταιζω μονο τα κουταβια τωρα πια,αλλα ακουγοταν καλο παιδι.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
25 κιλο δεν πρεπει να εχει η Μπελκαντο μαλλον την 2η μαρκα που εχει πρεπει να εννοεις,εδω η Παπι που παιρνω για τα κουταβια κοστιζει 44 ευρω το 15 κιλο,και ολες ειναι εκει γυρω μεχρι 50-52 ευρω.
Παρε ενα κινητο,6948402907 αυτος με ειχε παρει πρν 2 χρονια ειναι νομιζω κατι σαν αντιπροσωπος,δεν καταλαβα καλα,με βρηκε απο το σαιτ της εταιριας σαν εκτροφεα και πηρε αλλα του εξηγησα οτι αν και πιο ακριβα την παιρνω απο τον φιλο μου και κτηνιατρο μου εδω και οτι ταιζω μονο τα κουταβια τωρα πια,αλλα ακουγοταν καλο παιδι.
Ηλια ευχαριστω για το τηλεφωνο. Ειναι προσιτη η τιμη σε αυτην την ξηρα που παιρνεις. Θα το κοιταξω.
Στο σαιτ τους παντως εχουν 25 κιλο Maxi Junior , και βρηκα και τα στοιχεια του αντιπροσωπου εδω στην Ελλαδα.
 


sofoklis

Member
3 Δεκεμβρίου 2010
7
0
Αθήνα
Δεν ξέρω για αυτό που ζητάς, αλλά για να σου δώσω μια ιδέα εγώ παίρνω το Αdult Active και το αγοράζω 53 ευρώ!! …Σιγουρα πάρα πολύ καλη τιμη και κυριως για Ολιστική τροφη
 








Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Έκανα μια γρήγορη αναζήτηση περί ολιστικών τροφών γιατί είχα την ίδια απορία.
Διάβασα ότι οι ολιστικές τροφές βασίζονται στο ότι πρέπει να θεραπεύεται ο σκύλος γενικα σε όλο το σωμά, και όχι απλά τα συμπτώματα.(η κάτι τέτοιο)
Δεν ξέρω την αξιοπιστία της πηγής αλλά όποιος ενδιαφέρεται ας ρίξει μια ματιά εδώ
 


Γιαννης 1

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2010
128
0
Από τα συστατικά που αναγράφει δεν είναι ότι καλύτερο.Υποπροιόντα έχει και μάλιστα φθηνής διατροφικής αξίας.Τα περισότερα συστατικά είναι φυτικά.Το κρέας είναι αγνώστου είδος.Για χρωστική χρησιμοποιεί υποπροιόντα παντζαριού.Ως γνωστό σκουραίνει και σφίγγει τα κόπρανα του σκύλου,και έτσι ο ιδιοκτήτης νομίζει ότι δίνει καλή τροφή.Οι κωδικοί που έχουν ψάρι,μην ξεχνάτε ότι τα ψάρια τα ραντίζουν με Ethoxyquin,βάση νόμου εκτός αν έχει ειδική άδεια,κάτι που η belcando δεν το αναγράφει.Όταν μια εταιρεία λέει δεν χρησιμοποιεί συντηρητικά,δεν σημαίνει ότι δεν έχει.βλέπε ψάρι.
Στα χρήματα που αναφέρεται υπάρχουν πολλή καλύτερες.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Διαβαζε καλα,το πιο βασικο ειναι η πρωτεινη να ειναι απο ζωικες πηγες και στην Μπελκαντο η πρωτεινη κατα 85% νομιζω ειναι απο ζωικες πηγες,αν συμβαινει αυτο και το 26 η 29% πρωτεινη ειναι κατα 85% απο ζωα και τα υπολοιπα φυτικα δεν τον χαλαει τον σκυλο.
Υπαρχουν τροφες με περισσοτερο αναγραφομενο κρεας και λιγοτερη ζωικη πρωτεινη(παγιδα?).
 


Γιαννης 1

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2010
128
0
Διαβαζε καλα,το πιο βασικο ειναι η πρωτεινη να ειναι απο ζωικες πηγες και στην Μπελκαντο η πρωτεινη κατα 85% νομιζω ειναι απο ζωικες πηγες,αν συμβαινει αυτο και το 26 η 29% πρωτεινη ειναι κατα 85% απο ζωα και τα υπολοιπα φυτικα δεν τον χαλαει τον σκυλο.
Υπαρχουν τροφες με περισσοτερο αναγραφομενο κρεας και λιγοτερη ζωικη πρωτεινη(παγιδα?).
Τα υπόλοιπα φυτικά είναι το καλαμπόκι το οποίο δεν έχει καμμία διατροφική αξία για το σκύλο,είναι δυσκολοχώνευτο προκαλεί αλλεργίες.Το στάρι το οποίο και αυτό κατηγορείται για αλλεργίες στα σκυλιά,De-oiled grape seeds υποπροιόντα σταφυλιού τα οποία χρησιμοποιούνται για όγκο στην τροφή (τα σταφύλια είναι τοξικά) beet fibre υποπροιόντα παντζαριού τα οποία χρησιμοποιούνται για να δίνει σκούρο χρώμα και να σφίγγει τα κόπρανα του σκύλου,προκαλεί επίσης αλλεργίες και ερεθισμούς στα αυτιά.Το κρέας δεν γράφει από τι είδος είναι,ούτε το λίπος,το ψάρι που έχει είναι εμποτισμένο με Ethoxyquin,για όσους δεν γνωρίζουν απαγορεύεται για ανθρώπινη χρήση λόγω καρκινογέννεσης,κατά τα άλλα είναι μια ολιστική τροφή για το σκύλο,και αυτό που μας ενδιαφέρει είναι το 85% ζωική πρωτείνη.Ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf