Bianca


Status
Κλειδωμένο θέμα


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εκτός από φάρμακα υπάρχουν και άλλα πράγματα που μπορείς να δοκιμάσεις, εδώ είχα γράψει αναλυτικά τι έκανα με τον σκύλο μου (είναι στα αγγλικά):

 
  • Like
Reactions: mareco and medusa




kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
To previcox μου το είπε σήμερα ο 3ος γιατρος που μιλησα στον οποίο εχω τυφλη εμπιστοσυνη μιας και της εκανε εκτακτη επεμβαση πυομητρας στην Τηνο Αυγουστιατικα το 2020! (Ωραιες διακοπες!!!αξεχαστες!)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
@kostillos δίνε χρόνο σε κάθε σκεύασμα να δράσει, αν δεν το έχεις ήδη κάνει.
Δεν είναι ταχείας δράσης.
Εγώ δεν έχει τύχει ακόμη να το αντιμετωπίσω.
Σε προηγούμενο σκύλο, είπε ο γιατρός μας και του έδινα ανθρώπινα φακελάκια donarot.
Ομολογώ δεν ήμουν και πολύ συνεπής.
Στον μεγάλο τώρα, συζητήσαμε κάποια στιγμή για το ενέσιμο, αλλά δεν επείγει τόσο ακομη.
Του δίνω anima strath γενικώς αλλα κι αυτό τώρα το ξεκίνησα.
Τον κρατάω αδύνατο και πρέπει και να περπατάει είναι οι οδηγίες μας, και βλέποντας και κάνοντας.
Με την ηλικία δεν μπορείς να τα βάλεις και πολύ.
 
  • Like
Reactions: kostillos


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καλημέρα.

Ενημέρωσες τον γιατρό σου πως με κορτιζόνη δεν βλέπεις διαφορά και αν ναι ποια ήταν η απάντησή του;
Είναι σίγουρο πως μιλάμε για οστεοαρθρίτιδα;
Γιατί η φυλή, η ηλικία και η συμπτωματολογία χτυπάνε ένα καμπανάκι για εκφυλιστική μυελοπάθεια.
Το έχετε ψάξει καθόλου;
 
  • Like
Reactions: mareco


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Καλημέρα.

Ενημέρωσες τον γιατρό σου πως με κορτιζόνη δεν βλέπεις διαφορά και αν ναι ποια ήταν η απάντησή του;
Είναι σίγουρο πως μιλάμε για οστεοαρθρίτιδα;
Γιατί η φυλή, η ηλικία και η συμπτωματολογία χτυπάνε ένα καμπανάκι για εκφυλιστική μυελοπάθεια.
Το έχετε ψάξει καθόλου;
Καλησπέρα.
Όχι δεν το εχω ψαξει....
Οσο για την κορτιζονη, οπως εγγραψα πηγα σε 2ο γιατρο, που μου εδωσε κορτιζονη και απο τη στιγμη που δεν εκανε κατι, απλα δεν ξαναπηγα. (1 εβδομαδα πηρε κορτιζονη)
Σε ευχαριστω παντως για την απαντηση σου, αλλα μου εκανες την καρδια περιβολι!
Σημερα θα την παω και θα τον ρωτησω!
 












kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Απλά δεν ξέρουν αν αυτό που φενεται γυρω γυρω γύρω (αχνα) είναι απο αθριτιδα ή...καρκινος!
Δεν μπορούν να πάρουν δείγμα με βελόνα γιατι μπορει το σημειο που θα παρουν να είναι οκ αλλα διπλα να υπάρχει προβλημα.
Μου πρότειναν να γίνει μια επεμβαση για να δουμε τι ειναι αυτο και αφου βγουν τα αποτελέσματα της βιοψιας, να γίνει δεύτερη επέμβαση (αν δεν είναι καρκινος) για να δορθωθεί το πρόβλημα.
Αν βγει καρκινος...τα πράγματα....δυσκολευουν.....
Δυσκολα τα πραγματα....
 








kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Έχεις πάρει δεύτερη γνώμη;
Σημερα θα τη δειξει ο κτηνιατρος μου σε δικο του ορθοπαιδικο (δευτερη γνωμη) και ψαχνω τον Γιατρο που της ειχε κανει την εγχειρηση πυομύτρας να του στειλω τις ακτινογραφιες (τριτη γνωμη)
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εχω πολλές απορίες

Δεν μπορούν να πάρουν δείγμα με βελόνα γιατι μπορει το σημειο που θα παρουν να είναι οκ αλλα διπλα να υπάρχει προβλημα.
Δεν υπάρχουν μηχανήματα με τέτοια απεικόνιση ώστε να πάρουν δείγμα στοχευμένα από το σημείο που θέλουν;
Και αν όχι, γιατί δεν παίρνουν από πολλαπλά σημεία στην περιοχή.
Κάπου θα το πετύχουν. :unsure:
Μου ακούγεται too much να κάνεις επέμβαση σε έναν μεγαλόσωμο σκύλο 10 ετών για να κάνεις διάγνωση και στο καπάκι (αν όλα είναι κομπλε) να κάνεις και δεύτερη για να κάνεις αποκατάσταση-θεραπεία.
Δεν υπάρχει άλλος τρόπος δλδ, πέραν της επέμβασης;
 
  • Like
Reactions: Estranged


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Εχω πολλές απορίες


Δεν υπάρχουν μηχανήματα με τέτοια απεικόνιση ώστε να πάρουν δείγμα στοχευμένα από το σημείο που θέλουν;
Και αν όχι, γιατί δεν παίρνουν από πολλαπλά σημεία στην περιοχή.
Κάπου θα το πετύχουν. :unsure:
Μου ακούγεται too much να κάνεις επέμβαση σε έναν μεγαλόσωμο σκύλο 10 ετών για να κάνεις διάγνωση και στο καπάκι (αν όλα είναι κομπλε) να κάνεις και δεύτερη για να κάνεις αποκατάσταση-θεραπεία.
Δεν υπάρχει άλλος τρόπος δλδ, πέραν της επέμβασης;
ότι μου ειπε σου γραφω.
Θα περιμένω και τις άλλες γνωμες...
Μεταξυ μας, κι εγω το ακουω too much αλλά το ...ακουω.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Η μικρή πως είναι γενικότερα;
Κουτσαίνει;
Βλέπεις άλλες διαφορές στην εικόνα της;
Τρώει, είναι ευδιάθετη;
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981