Cane Corso ή Dogo Argentino


Σκίουρος

Active Member
4 Απριλίου 2014
31
5
Καλησπέρα παιδιά τους χαιρετισμούς μου σε όλο το φόρουμ.
Αποφάσισα ότι θα μπω στην διαδικασία αναζητητής κουταβιού και είμαι ανάμεσα σε Cane Corso και Dogo Argentino.
Ίσως το θέμα να ξεκινάει κοινότυπα, ίσως και φαίνεται επανάληψη πολλών προηγούμενων θεμάτων και εχω βρει ήδη πολλά από τα θέματα του φόρουμ κατατοπιστικότατα, ωστόσο θα προσπαθήσω να το προσδιορίσω στην συνέχεια όσο καλύτερα μπορώ ώστε να πάρω και τις ποιο σωστές απατήσεις.
Ας απαντήσω λοιπών εκ τον προτέρων σε κάποιες ερωτήσεις που ούτος η άλλως θα δεχθώ.

  1. Ναι είχα ξανά σκύλο και με την σειρά που τα είχα ήταν
    Gordon setter - Άνουρο Ε.Π.- Ημίαιμο γερμανικό ποιμενικό/ Ε.Π.
  2. Ναι γνωρίζω ότι αν και οι δυο φυλες είναι τις μόδας τελευταία (λογικό αφού είναι πανέμορφά ζώα και τα δυο) στην ουσία λόγο εκτροφικών στόχων πρόκειται για δυο ζώα τελείως διαφορετικού χαρακτήρα
  3. Ναι το Ανουρο Ε.Π. είχε όλα τα χαρακτηριστικά δυναμικής - ανεξάρτητης φυλής εργασίας (από τσοπάνο στην περιοχή του Λαχανά)
  4. Παρότι και οι δύο σκύλοι που με ενδιαφέρουν είναι δυναμικής φυλής τον σκύλο το θέλω πρωτίστως για συντροφιά και δευτερευόντως για “φύλαξη” – προστασία (αγχώνομαι μόνο όταν είμαι εκτός πόλης και αφεινω την γυναίκα μου μόνη σπίτι. ).
  5. Χαρακτήρας. Ας πούμε ότι κατά το Volhard Puppy Aptitude Test θα ήθελα στα κρίσιμα τεστ περιορισμού και κυριαρχικότητας το σκυλί να είναι στο 3.
  6. Τι εννοώ δευτερεύοντος για φύλαξη. Ειδικότερα επιθυμώ συμπεριφορά σωματοφυλακής και μόνο σε πραγματική ανάγκη. όχι φύλαξη χώρου. Όχι ιδιαίτερη καχυποψία π.χ.
    Α)Είναι μόνος ο σκύλος στο σπίτι και μπαίνει στο σπίτι. Ας με κλέψουν δεν με πειράζει.
    Β) Είναι η γυναίκα μου στο σπίτι με τον σκύλο και μπουκάρουν στο σπίτι. Ο σκύλος θα την προστατέψει και στην ιδανικότερη περίπτωση θα μπορεί η γυναίκα μου να διαχειριστεί την επιθετικότητα του σκύλου.
  7. Παρότι είχα σκύλους μια ζωή είναι η πρώτη φορά που σκέφτομαι να πάρω σκύλο χωρίς να έχω αυλή. Είναι η πρώτη φορά δηλαδή που σκέφτομαι να βάλω σκύλο μέσα σε διαμέρισμα. Διαθέτω 10-15 λεπτά το πρωί πριν την δουλειά ισα ισα για να ξεμουδιάσει - κάνει δουλεία του και το απόγευμα μετά την δουλειά μια μιάμιση ωρίτσα για βόλτα κοινωνικοποίηση. Βουνό το σαββατοκύριακο.
  8. Η σειρά προτίμησης για αγορά σκύλου είναι Ιδιώτης - Εκτροφείο το pet shop το αποκλείω. Εννοείται ότι σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να γνωρίσω τους γονείς…
  9. Παιδεία δεν έχω αλλά έχω βάλει στο πρόγραμμα σιγά σιγά να αποκτήσω γιατί περνάν τα χρονικά.
  10. Ναι το ιδανικό σκυλί για μενα θα ήταν Cane Corso Dogo argentine mix με επιλεκτικά χαρακτηριστικά από την κάθε φυλή.
Οι ερωτήσεις.

  1. Ο χρόνος που μπορώ να διαθέσω για βόλτες εκπαίδευση σας φαίνεται αρκετά για αυτά τα σκυλιά (αυτό με απασχολεί περισσότερο για το Dogo)
  2. Προσαρμοστικότητα στην ζωή του διαμερίσματος (πάλι με απασχολεί περισσότερο το Dogo)
  3. Γνωρίζω ότι ο τελικός χαρακτήρας του ζώου διαμορφώνεται από πολλούς παράγοντες (από τι είδους γραμμές είναι ο σκύλος, εκπαίδευση, ιδιοκτήτη. κοινωνικοποίηση κ.τ.λ. αλλά σε ποια περίπτωση από τις δυο νομίζετε ότι έχω καλύτερες πιθανότητες να βρω ένα σκύλο που με κατάλληλη επιλογή κουταβιού και κατάλληλη ανατροφή θα μπορώ να των λύνω στην βόλτα.Ο dogo με ανησυχεί περισσότερο σε σχέση με αλλα ζώα και το Cane Corso σε σχέση με τους ανθρώπους.
  4. Καθαριότητα. Δεν νομίζω ότι χιάζεται να το αναλύσω πολύ εδώ νομίζω ότι λόγο μεγέθους τριχώματος και χειλιών ποιο απαιτητικό θα είναι το cane corso ωστόσο θα ήθελα τις συμβολές σας και σε αυτό το θέμα
    Ζητάω συγνώμη που σας κούρασα περιμένω τις συμβουλές σας.
 
Last edited:


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Καλως ηρθες στο φορουμ.

Στο 8. εισαι λαθος .. θα πρεπε ο ιδιωτης οπως το πετ σοπ να αποκλειστει για παρα πολλους λογους. (δεν ξερω για cane corso αλλα ιδιωτης να σου δωσει σωστο Dogo στην Ελλαδα δεν υπαρχει).
Στο 10. επισης εισαι λαθος... τετοιες μιξεις δεν ξερεις ποτε τι αποτελεσματα θα χουν. Δεν μπορεις να εχεις επιλεκτικα χαρακτηριστικα. Ειναι ενας σκυλος φαντασμα αυτο που λες ιδανικο, δεν υπαρχει.

Στις ερωτησεις τωρα. Θα σου απαντησω μονο για το Dogo.
1.Μια χαρα ειναι ο χρονος. Ισως μεχρι την ενηλικιωση (2-2,5) να πρεπει να αυξησεις τις βολτες. 2 δεν κανουν θα πρεπει και μια τριτη μισαωρη με εκπαιδευσουλα, παιχνιδι.
2. Mια χαρα.
3. Σπανια. Εαν ειναι θηλυκο ισως πιο συχνα.
4. Το Dogo δεν εχει σαλια. Μαδαει ομως και θελει χτενισμα μια φορα τη βδομαδα.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Με όσα γράφεις θεωρούσα ότι ησουν ψαγμενος, ωσπου εφτασα στο "ιδιώτης ή εκτροφείο"... αλλά αυτό που πραγματικά με αποσυντόνισε ήταν το 10.
 


Reinmeister

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2013
301
85
σωματοφυλακη στην περιπτωση που σε ενδιαφερει θα βγαλουν και τα δυο...για την ακριβεια οποιοδηποτε μη φοβικο μεγαλοσωμο σκυλι θα προστατεψει την οικογενεια του σε περιπτωση κινδυνου,ανεξαρτητως φυλης...
ας πουμε οτι το κορσο που εχει και ενστικτο φυλαξης χωρου οτι θα το κανει λιγο καλυτερα...το εαν θα το μαζεψει στην συνεχεια η γυναικα σου ειναι μια αλλη συζητηση...

στο θεμα λυσιματος στην βολτα αυστηρα κορσο...το ντογκο,ως κηνυγοσκυλο που ειναι ουσιαστικα, μολις δει κατι που θα του τραβηξει την προσοχη το χασες...

προσωπικα ειμαι τελειως αντιθετος στο λυτο σκυλι,κατα την διαρκεια βολτας,ανεξαρτητως φυλης...γλιτωνεις απο πολλα παρατραγουδα...

επισης,οτι και να διαλεξεις απο τα δυο ,αυστηρα εκπαιδευση σε απολυτη υπακοη...αυστηροτατα...
 


Σκίουρος

Active Member
4 Απριλίου 2014
31
5
Καλως ηρθες στο φορουμ.

Στο 8. εισαι λαθος .. θα πρεπε ο ιδιωτης οπως το πετ σοπ να αποκλειστει για παρα πολλους λογους. (δεν ξερω για cane corso αλλα ιδιωτης να σου δωσει σωστο Dogo στην Ελλαδα δεν υπαρχει).
Στο 10. επισης εισαι λαθος... τετοιες μιξεις δεν ξερεις ποτε τι αποτελεσματα θα χουν. Δεν μπορεις να εχεις επιλεκτικα χαρακτηριστικα. Ειναι ενας σκυλος φαντασμα αυτο που λες ιδανικο, δεν υπαρχει.

Στις ερωτησεις τωρα. Θα σου απαντησω μονο για το Dogo.
1.Μια χαρα ειναι ο χρονος. Ισως μεχρι την ενηλικιωση (2-2,5) να πρεπει να αυξησεις τις βολτες. 2 δεν κανουν θα πρεπει και μια τριτη μισαωρη με εκπαιδευσουλα, παιχνιδι.
2. Mια χαρα.
3. Σπανια. Εαν ειναι θηλυκο ισως πιο συχνα.
4. Το Dogo δεν εχει σαλια. Μαδαει ομως και θελει χτενισμα μια φορα τη βδομαδα.
Με όσα γράφεις θεωρούσα ότι ησουν ψαγμενος, ωσπου εφτασα στο "ιδιώτης ή εκτροφείο"... αλλά αυτό που πραγματικά με αποσυντόνισε ήταν το 10.
Το δέκα το έγραψα αστειευόμενος θέλοντας να πω ότι και οι δυο φυλές έχουν χαρακτηριστικά που θέλω και κάποια που θα με δυσκολέψουν…. Ήταν μια αστεία υπόθεση ας πούμε στο ότι αν κάποιος ασχολούταν σοβαρά πολλά μα πολλά χρονια προσπαθώντας να απομονώσει κάποια επιθυμητά χαρακτηριστικά από τις δυο αυτές φυλές θα μπορουσε πιθανά στο τέλος να είχε ένα πράγματι φανταστικό αποτέλεσμα. Μια και εξω μόνο επικίνδυνο και καθόλου σταθερό πείραμα θα μπορούσε να χαρακτηριστεί
Το οκτώ είναι θέμα συζητησησης αλλά θα απαντήσω λέγοντας ότι ναι το ρίσκο της αποκτώσης σκύλου από ιδιώτη είναι σαφός μεγαλύτερο από ότι σε εκτροφέα ωστόσο νομιζω ότι υπάρχουν και καλές περιπτώσεις.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Το δέκα το έγραψα αστειευόμενος θέλοντας να πω ότι και οι δυο φυλές έχουν χαρακτηριστικά που θέλω και κάποια που θα με δυσκολέψουν…. Ήταν μια αστεία υπόθεση ας πούμε στο ότι αν κάποιος ασχολούταν σοβαρά πολλά μα πολλά χρονια προσπαθώντας να απομονώσει κάποια επιθυμητά χαρακτηριστικά από τις δυο αυτές φυλές θα μπορουσε πιθανά στο τέλος να είχε ένα πράγματι φανταστικό αποτέλεσμα. Μια και εξω μόνο επικίνδυνο και καθόλου σταθερό πείραμα θα μπορούσε να χαρακτηριστεί
Το οκτώ είναι θέμα συζητησησης αλλά θα απαντήσω λέγοντας ότι ναι το ρίσκο της αποκτώσης σκύλου από ιδιώτη είναι σαφός μεγαλύτερο από ότι σε εκτροφέα ωστόσο νομιζω ότι υπάρχουν και καλές περιπτώσεις.
Nαι ετσι ειναι κατανοητο :)

Δεν υπαρχουν, οχι στο dogo.
 


Σκίουρος

Active Member
4 Απριλίου 2014
31
5
σωματοφυλακη στην περιπτωση που σε ενδιαφερει θα βγαλουν και τα δυο...για την ακριβεια οποιοδηποτε μη φοβικο μεγαλοσωμο σκυλι θα προστατεψει την οικογενεια του σε περιπτωση κινδυνου,ανεξαρτητως φυλης...
ας πουμε οτι το κορσο που εχει και ενστικτο φυλαξης χωρου οτι θα το κανει λιγο καλυτερα...το εαν θα το μαζεψει στην συνεχεια η γυναικα σου ειναι μια αλλη συζητηση...

στο θεμα λυσιματος στην βολτα αυστηρα κορσο...το ντογκο,ως κηνυγοσκυλο που ειναι ουσιαστικα, μολις δει κατι που θα του τραβηξει την προσοχη το χασες...

προσωπικα ειμαι τελειως αντιθετος στο λυτο σκυλι,κατα την διαρκεια βολτας,ανεξαρτητως φυλης...γλιτωνεις απο πολλα παρατραγουδα...

επισης,οτι και να διαλεξεις απο τα δυο ,αυστηρα εκπαιδευση σε απολυτη υπακοη...αυστηροτατα...
γιατί όχι λυτο;
Τα δυο από τα τρία σκυλιά που είχα (setter και ημιαιμο λυκόσκυλο) ήταν αρκετά ήπια σκυλιά και σχεδόν πάντα στις βόλτες μας τα έλυνα. Όταν υπήρχε λογος ήξερα ότι το “εδώ” Ήταν πάντα εδώ, στο δεξι μου πόδι και το άστο ήταν πάντα άστο σε όποια φράση και να τα πετύχενε. Το Ε.Π. (ανουρο λευκό αρκετά μεγαλύτερο από αυτά που διαβάζω στο internet τελευταία) ήταν μια τελείως άλλη περίπτωση αυτό θέλω να αποφύγω την άλλη περιπτωση Αν σε αυτήν την περίπτωση είναι κατά ανάγκη και ο Dogo και το Cane Corso ίσως να πρέπει να αναθεωρήσω ….

 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Το Ε.Π. (ανουρο λευκό αρκετά μεγαλύτερο από αυτά που διαβάζω στο internet τελευταία) ήταν μια τελείως άλλη περίπτωση αυτό θέλω να αποφύγω την άλλη περιπτωση Αν σε αυτήν την περίπτωση είναι κατά ανάγκη και ο Dogo και το Cane Corso ίσως να πρέπει να αναθεωρήσω ….
δηλ?

Καλωσήρθες! :)
 


Σκίουρος

Active Member
4 Απριλίου 2014
31
5
δηλ?

Καλωσήρθες! :)
Ήταν ενας σκύλος που δεν έκανε για αστικό περιβάλλον. Όσες προσπάθειες και να έκανα στην ανατροφή του η σειρά ήταν Εγω και ο αδερφός μου – Αυτός - η οικογένεια (αγέλη) – και οι άλλοι.
Με την οικογένεια ήταν μεν προστατευτικός αλλά δεν αναγνώριζε καμία εξουσία παρα μόνο σε μένα και τον αδερφό μου.
Με τους άλλους όμως ήταν το πραγματικό πρόβλημα. Υπήρχαν δυο συμπεριφορές μόνο όταν μεγάλωσε. Οι αδιάφοροι και οι όχι αδιάφοροι. Πέρναγε κάποιος φοβόταν που τον έβλεπε, μύριζε ο μπαγάσας τον φόβο του και έμπαινε σε μια σφαίρα αίματος. Πέρναγε άλλο άλφα σκυλί ξανά έμπαινε στην σφαίρα του αίματος. Τον είχα λοιπών σε λουρί ΠΑΝΤΑ και έπρεπε γρήγορα να τον πάρω γραμμή ότι κάποιος δεν του άρεσε και να του το κόψω από την αρχή και να τον απομακρύνω πριν να αρχίζει να χτίζει το συναίσθημα. Δεν χρειάζεται νομίζω να σας κουράσω άλλο φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι από εσάς έχετε δημιουργήσει εικόνα απλά δεν υπήρχε περίπτωση να αφήσω το σκύλο λυτό θα γινόταν ζημιά.
Ξέρω τώρα ποια ότι τον σκύλο αυτό δεν έκανα καλά που τον πείρα ούτε εγώ τον χάρηκα όπως θα ήθελα, ούτε αυτός έκανε μαζί μου την ζωή που έπρεπε να κάνει (στα 3 του ξανά πήγε στον τσοπάνο που τον πείρα και θώρησα πολύ τυχερό και εμένα και το σκύλο που βγήκε ένα σωστό για αυτόν περιβάλλον).
Τώρα ποια θεωρώ ότι έχω ποιο καλά κριτήρια επιλογής κουταβιού από ότι είχα πριν 13-14 χρόνια ωστόσο έμαθα με τον δύσκολο τρόπο ότι υπάρχουν κάποιες εκτροφικές γραμμές που λόγο των απαιτήσεων που καλούνται να καλύψουν οι σκύλοι αυτοί έχει γίνει τόσο επιλεκτική εκτροφή και είναι τέτοια τα επιθυμητά χαρακτηριστικά των σκύλων από επιλέγονται για αναπαραγωγή που απλα είναι παρα πολύ δύσκολο να προσαρμοστούν στην ζωή ενός σκύλου συντροφιάς ακόμα και ενός σκύλου προστασίας όπως αυτός ο όρος τουλάχιστον ορίζεται από τους σύγχρονους εκτροφείς - εκπαιδευτές.

 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
Δεν εχουν κ πολυ σχεση τα δυο σκυλια...το ενα κυνηγιαρικο,το αλλο πιο πολυ στην φυλαξη..επισης το οτι θα βγαλουν σωματοφυλακη ολα τα μεγαλα ζωα που κινδυνευει η οικογενεια,ειναι μυθος.το οτι το κορσο εχει πιο πολυ την φυλαξη χωρου κ αυτο ειναι μυθος.εχει κ σωματοφυλακη κ χωρου ,γενικα σαν ρατσα...στην πραγματικοτητα ομως το τι θα δειξει πιο πολυ ,ειναι κ θεμα χαρακτηρα.ειναι στον σκυλο.το σιγουρο ειναι ομως οτι τα κανει κ τα δυο...πρεπει λιγκ να αρχισεις να καταληγεις..

capone
 


Σκίουρος

Active Member
4 Απριλίου 2014
31
5
Δεν βιάζομαι να καταλήξω και δεν θα έπρεπε δεδομένο ότι αυτή είναι μια απόφαση που θα πρέπει να υποστηρίξω 8-12 χρονια ίσως και παραπάνω.
Τώρα ναι μεν τείνω προς το Dogo και οι λόγοι είναι

  1. Λιγότερο απαιτητικό στην καθαρότητα του σπιτιού
  2. Λιγότερο επιφυλακτικό με τους ανθρώπους (λειτουργεί αρνητικά στην φύλαξη-προστασία αλλά δεν θα ήθελα ένα σκυλί στο σπίτι που φοβάται να μπει κόσμος μέσα)
  3. Σχετικά μικρότερο μέγεθος που λειτουργεί θετικά και στην υγειά του σκύλου και στην διαχείριση του στο διαμέρισμα και στις μεταφορές
Λόγοι που με απομακρύνουν από το Dogo

  1. Θα προτιμούσα ένα σκυλί μέσης ενέργειας όπως το Cane Corso και όχι υψηλής όπως το Dogo (λόγο διαμερίσματος και περιορισμένου χρόνου)
  2. To πολυ υψηλότερο Prey Drive που αν είναι να εκμεταλλευτείς εργασιακά τον σκύλο είναι καλό, για εμένα όμως που δεν θα πάω για αγριόχοιρο αν εκδηλωθεί με λάθος στόχευση σε αστικό περιβάλλον μπορεί να είναι καταστροφικό.
Τώρα για την φύλαξη
Θεωρώ πως όλα μα όλα τα ζώα αγέλης έχουν την τάση να προστατεύουν την αγέλη τους. Τα σκυλιά δεν είναι εξαίρεση. Τώρα το πώς θα την προστατέψουν εξαρτάται από το τρίπτυχο αντίληψη –σωματική ικανότητα – χαρακτήρας (προϊόντα προφανώς της στόχευσης της εκτροφής που έχει ο κάθε σκύλος).
Τώρα το κάθε άλλο σωματική ικανότητα ο σκύλος έχει, αντίληψη έχει, θεωρώ αρα ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα για να λειτουργήσει σαν φύλακας είναι ο χαρακτήρας του και ειδικότερα το πολύ υψηλο prey drive.
Θεωρώ δηλαδή πολύ ποιο δύσκολη την διαχείριση ενός ανεκπαίδευτου σε προστασία Dogo που θα αποφασίσει να επέμβει από ότι ενως Cane Corso.
Θεωρώ επίσης ότι και η εκπαίδευση σε προστασία παλι θα είναι πολύ πoio δύσκολη από ότι σε ένα Cane Corso.
Ακόμα και κουτάβια όταν παίζουν εχω παρατηρήσει τα εξής δυο σημαντικά που είναι σχετικά με το Prey Drive.

  1. Τυπικά το Cane Corso από κουτάβι θα σηκωθεί ψηλά και θα προσπαθήσει να χρησιμοποιήσει το βάρος του για να ρίξει τον αντίπαλο κάτω και να τον κρατήσει κάτω. Αντίθετα το Dogo πολύ συχνά θα μπει χαμηλά και θα προσπαθήσει να πάρει τον λαιμό ή άλλα ζωτικά όργανα από μέσα
  2. Η επιμονή του Dogo είναι ανεξάντλητη σε σχέση με ένα cane που θα χάσει το ενδιαφέρον του πολύ ποιο γρήγορα (πάντα σε σχέση με το Dogo)
Συνοπτικά θα έλεγα ότι το Cane Corso ακόμα και στα πλαίσια παιχνιδιού προσπαθεί να υποτάξει τον αντίπαλο ενώ το Dogo να εξοντώσει το οποίο είναι και το κύριο πράγμα που με αποθαρρύνει στο Dogo.
Δεν είμαι ιδικός ούτε το παίζω. Είμαι ένας άνθρωπος όμως αγαπάει τα σκυλιά, παρατηρεί τα σκυλία, έχει ζήσει με σκυλιά. Θέλω να μοιραστώ με άλλους αντίστοιχους ανθρώπους (ή ακόμα και ιδικούς) τις σκέψεις και τις παρατηρήσεις μου, σωστές ή λάθος ώστε να πάρω την ποιο σωστή απόφαση και για εμένα και για τον σκύλο.


 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Καλώς ήλθες!:)

Ξέρεις... τελικά, βλέπω ότι σε ενδιαφέρει ΠΟΛΥ η φύλαξη, παρά τα λεγόμενα περί του αντιθέτου...
Και, εάν είναι έτσι, τότε οφείλουμε να μην μιλάμε "γενικά", γιατί "ο διάβολος κρύβεται στις λεπτομέρειες"...:cool:

...το οτι το κορσο εχει πιο πολυ την φυλαξη χωρου κ αυτο ειναι μυθος. εχει κ σωματοφυλακη κ χωρου ,γενικα σαν ρατσα...
Σαφέστατα είναι μύθος!

Και (αν το πάρουμε γενικά και "αβασάνιστα")... ότι ("φέρνει" σε σκύλο και) έχει τη βραχυκέφαλη μουσούδα και τα "κρεμουτζαλιασμένα" μάγουλα (που λέει και ένα άλλο αγαπητό μέλος του φόρουμ:D) "το έχει" περισσότερο στη σωματοφυλακή (εκτός εξαιρέσεων - που επιβεβαιώνουν τον κανόνα)... οι λόγοι είναι άπειροι και θα χρειαζόταν ολόκληρο σεντόνι...

1. ...αυτή είναι μια απόφαση που θα πρέπει να υποστηρίξω 8-12 χρονια ίσως και παραπάνω.

2. Τώρα για την φύλαξη
Θεωρώ πως όλα μα όλα τα ζώα αγέλης έχουν την τάση να προστατεύουν την αγέλη τους... Τώρα το πώς θα την προστατέψουν εξαρτάται από το τρίπτυχο αντίληψη –σωματική ικανότητα – χαρακτήρας (προϊόντα προφανώς της στόχευσης της εκτροφής που έχει ο κάθε σκύλος).

3. Τώρα... σωματική ικανότητα ο σκύλος έχει, αντίληψη έχει, θεωρώ αρα ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα για να λειτουργήσει σαν φύλακας είναι ο χαρακτήρας του και ειδικότερα το πολύ υψηλο prey drive.

4. Θεωρώ δηλαδή πολύ ποιο δύσκολη την διαχείριση ενός ανεκπαίδευτου σε προστασία Dogo που θα αποφασίσει να επέμβει από ότι ενος Cane Corso.


5. Ακόμα και κουτάβια όταν παίζουν εχω παρατηρήσει τα εξής δυο σημαντικά που είναι σχετικά με το Prey Drive.

  1. Τυπικά το Cane Corso από κουτάβι θα σηκωθεί ψηλά και θα προσπαθήσει να χρησιμοποιήσει το βάρος του για να ρίξει τον αντίπαλο κάτω και να τον κρατήσει κάτω. Αντίθετα το Dogo πολύ συχνά θα μπει χαμηλά και θα προσπαθήσει να πάρει τον λαιμό ή άλλα ζωτικά όργανα από μέσα
  2. Η επιμονή του Dogo είναι ανεξάντλητη σε σχέση με ένα cane που θα χάσει το ενδιαφέρον του πολύ ποιο γρήγορα (πάντα σε σχέση με το Dogo)

6. Συνοπτικά θα έλεγα ότι το Cane Corso ακόμα και στα πλαίσια παιχνιδιού προσπαθεί να υποτάξει τον αντίπαλο ενώ το Dogo να εξοντώσει το οποίο είναι και το κύριο πράγμα που με αποθαρρύνει στο Dogo...
1. Ω, ναι! Και αυτό θα πρέπει να σε κάνει ιδιαίτερα προσεκτικό στις επιλογές σου...:)

2. "Αντίληψη, σωματική ικανότητα και χαρακτήρας"... χμμμ...
Στην αντίληψη θα συμφωνήσω... να συμφωνήσω, επίσης (αδιαμφισβήτητα) και στη σωματική ικανότητα...
Χαρακτήρας? Δηλαδή "καλός" ή "κακός"...
Ή, μήπως εννοείς ταμπεραμέντο? Δηλαδή, "φλογερό" ή "μαλακό"... το αναφέρω αυτό, μιάς και ανέφερες στο πρώτο σου post ότι θα σε ενδιέφερε ένα "Νο 3" σκυλί... και δεν θα διαφωνούσα μαζί σου... εμείς, ας πούμε, έχουμε (και) ένα "Νο 2" σκυλί και προβληματιζόμαστε σε διάφορα θέματα καθημερινότητας... φαντάσου να ήταν "Νο 1"... τότε θα μέναμε εμείς στην πιλοτή και αυτός στο σπίτι...
Ή, μήπως εννοείς (επιπλέον) και "νεύρα"? Δηλαδή, "γερά" ή "ευαίσθητα"...

3. Εδώ, φαντάζομαι ότι κάτι άλλο θέλεις να πεις... το (πολύ υψηλό, μάλιστα) prey drive είναι μάλλον "ανάρμοστο" για ένα φύλακα... και, γι' αυτό, οι legendary (όπως λέμε σε άψογα Ελληνικά - οι φημισμένες, θα λέγαμε) φυλές - φύλακες, κάθε άλλο παρά "πολύ υψηλό prey drive" έχουν...
Οι φύλακες (και, μάλιστα, έντονου ταμπεραμέντου), αυτό που διαθέτουν σε πάρα πολύ υψηλά επίπεδα είναι το λεγόμενο defense drive...

4. Κι εγώ... γιατί, όπως είπαμε και προηγουμένως, το Dogo Argentino δεν διαθέτει το κλασικό (και, σε μεγάλο βαθμό, προβλέψιμο - σε σχέση με τις αντιδράσεις) defense drive...

5.1. Αυτό εξαρτάται από τη φυλή... από τα αρχέγονα ένστικτα, τους βασικούς αντιπάλους (την εποχή που εκτράφηκε - αναπτύχθηκε)... τη "δουλειά" για την οποία εκτράφηκε... όμως, δεν έχει σχέση με το prey... δεν είναι απόλυτο!

5.2. Το καθένα από τα δύο (αντίστοιχα)... ΕΤΣΙ (περίπου) πρέπει να κάνει... γιατί εκτράφηκε και εξελίχθηκε γι' αυτό...
Αυτό που περιγράφεις για το Dogo, είναι το γνωστό (και ιδιαίτερα αμφισβητίσιμο - τουλάχιστον από εμένα) "gameness"... τα "πραγματικά" σκυλιά φύλαξης, λοιπόν, πιστεύω ότι δεν πρέπει να έχουν τόσο ανεπτυγμένο "gameness"...

Για παράδειγμα, υπάρχει και φυλή (που - πίστεψέ με - την ξέρω αρκετά καλά), η οποία συνδυάζει διάφορα από τα ανωτέρω (prey - defense - gameness κλπ)... και, όσο και να παλεύω για να την "κατατάξω" σχετικά με τις αντιδράσεις της στην "κακιά την ώρα".. τόσο μου έρχεται (και όχι μόνο σε μένα) συνέχεια στη σκέψη ότι η φυλή έχει εμποτιστεί από τις "συνήθειες" του βασικού της και "μαγευτικά" μεγάλου αντιπάλου:
"Αφού εξαντλήσεις κάθε πιθανό εφέ και απειλή... και δεν φοβηθεί ο αντίπαλος... και δεν χεστεί επάνω του, θα λέγαμε σωστότερα...
Χτύπα πρώτος... και κάν'το γρήγορα... και μετά...
Χτύπα συνεχώς, με φοβερή δύναμη... και απομακρύνσου..."
Είναι "prey drive" αυτό? Είναι "defense drive"? Τι είναι???:)
 
Last edited:


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
Ειναι το επιτευγμα να διαχειριστει σωστα ο ιδιοκτητης το οπλο που εχει στα χερια του ...απλα δεν υπαρχει μια σταθερα με καποια ζωα..το πως θα επιτεθει κ που ,αν θα ειναι απο χαμηλα η ψηλα,αν θα δαγκωσει κατω η πανω,ειναι κ αυτα καπως...ρευστα.εχει ντογκο που θα παλεψουν,εχει ντογκο που θα κυνηγησουν δαγκωμα στον λαιμο.ολα παιζουν.αν σε ενδιαφετει σκυλι μεσης ενεργειας αλλα σου αρεσει το ντογκο,μπορεις να δεις γραμμες, ισως οχι τοσο εργασιακες κ να επιλεξεις ενα πιο "κουλ" κουταβι.για ολα υπαρχει λυση.επισης αν η επιλογη γινει λαθος με ενα κορσο,μπορει να σου κατσει σκυλι"κροτιδα" κ δε θα ησυχασεις ποτε,ασε που αν δεν ασχοληθεις κ οπως πρεπει θα ειναι κ κριμα για τον σκυλο...

capone
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Καλησπέρα παιδιά τους χαιρετισμούς μου σε όλο το φόρουμ.
Αποφάσισα ότι θα μπω στην διαδικασία αναζητητής κουταβιού και είμαι ανάμεσα σε Cane Corso και Dogo Argentino.
Ίσως το θέμα να ξεκινάει κοινότυπα, ίσως και φαίνεται επανάληψη πολλών προηγούμενων θεμάτων και εχω βρει ήδη πολλά από τα θέματα του φόρουμ κατατοπιστικότατα, ωστόσο θα προσπαθήσω να το προσδιορίσω στην συνέχεια όσο καλύτερα μπορώ ώστε να πάρω και τις ποιο σωστές απατήσεις.
Ας απαντήσω λοιπών εκ τον προτέρων σε κάποιες ερωτήσεις που ούτος η άλλως θα δεχθώ.

  1. Ναι είχα ξανά σκύλο και με την σειρά που τα είχα ήταν
    Gordon setter - Άνουρο Ε.Π.- Ημίαιμο γερμανικό ποιμενικό/ Ε.Π.
  2. Ναι γνωρίζω ότι αν και οι δυο φυλες είναι τις μόδας τελευταία (λογικό αφού είναι πανέμορφά ζώα και τα δυο) στην ουσία λόγο εκτροφικών στόχων πρόκειται για δυο ζώα τελείως διαφορετικού χαρακτήρα
  3. Ναι το Ανουρο Ε.Π. είχε όλα τα χαρακτηριστικά δυναμικής - ανεξάρτητης φυλής εργασίας (από τσοπάνο στην περιοχή του Λαχανά)
  4. Παρότι και οι δύο σκύλοι που με ενδιαφέρουν είναι δυναμικής φυλής τον σκύλο το θέλω πρωτίστως για συντροφιά και δευτερευόντως για “φύλαξη” – προστασία (αγχώνομαι μόνο όταν είμαι εκτός πόλης και αφεινω την γυναίκα μου μόνη σπίτι. ).
  5. Χαρακτήρας. Ας πούμε ότι κατά το Volhard Puppy Aptitude Test θα ήθελα στα κρίσιμα τεστ περιορισμού και κυριαρχικότητας το σκυλί να είναι στο 3.
  6. Τι εννοώ δευτερεύοντος για φύλαξη. Ειδικότερα επιθυμώ συμπεριφορά σωματοφυλακής και μόνο σε πραγματική ανάγκη. όχι φύλαξη χώρου. Όχι ιδιαίτερη καχυποψία π.χ.
    Α)Είναι μόνος ο σκύλος στο σπίτι και μπαίνει στο σπίτι. Ας με κλέψουν δεν με πειράζει.
    Β) Είναι η γυναίκα μου στο σπίτι με τον σκύλο και μπουκάρουν στο σπίτι. Ο σκύλος θα την προστατέψει και στην ιδανικότερη περίπτωση θα μπορεί η γυναίκα μου να διαχειριστεί την επιθετικότητα του σκύλου.
  7. Παρότι είχα σκύλους μια ζωή είναι η πρώτη φορά που σκέφτομαι να πάρω σκύλο χωρίς να έχω αυλή. Είναι η πρώτη φορά δηλαδή που σκέφτομαι να βάλω σκύλο μέσα σε διαμέρισμα. Διαθέτω 10-15 λεπτά το πρωί πριν την δουλειά ισα ισα για να ξεμουδιάσει - κάνει δουλεία του και το απόγευμα μετά την δουλειά μια μιάμιση ωρίτσα για βόλτα κοινωνικοποίηση. Βουνό το σαββατοκύριακο.
  8. Η σειρά προτίμησης για αγορά σκύλου είναι Ιδιώτης - Εκτροφείο το pet shop το αποκλείω. Εννοείται ότι σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να γνωρίσω τους γονείς…
  9. Παιδεία δεν έχω αλλά έχω βάλει στο πρόγραμμα σιγά σιγά να αποκτήσω γιατί περνάν τα χρονικά.
  10. Ναι το ιδανικό σκυλί για μενα θα ήταν Cane Corso Dogo argentine mix με επιλεκτικά χαρακτηριστικά από την κάθε φυλή.
Οι ερωτήσεις.

  1. Ο χρόνος που μπορώ να διαθέσω για βόλτες εκπαίδευση σας φαίνεται αρκετά για αυτά τα σκυλιά (αυτό με απασχολεί περισσότερο για το Dogo)
  2. Προσαρμοστικότητα στην ζωή του διαμερίσματος (πάλι με απασχολεί περισσότερο το Dogo)
  3. Γνωρίζω ότι ο τελικός χαρακτήρας του ζώου διαμορφώνεται από πολλούς παράγοντες (από τι είδους γραμμές είναι ο σκύλος, εκπαίδευση, ιδιοκτήτη. κοινωνικοποίηση κ.τ.λ. αλλά σε ποια περίπτωση από τις δυο νομίζετε ότι έχω καλύτερες πιθανότητες να βρω ένα σκύλο που με κατάλληλη επιλογή κουταβιού και κατάλληλη ανατροφή θα μπορώ να των λύνω στην βόλτα.Ο dogo με ανησυχεί περισσότερο σε σχέση με αλλα ζώα και το Cane Corso σε σχέση με τους ανθρώπους.
  4. Καθαριότητα. Δεν νομίζω ότι χιάζεται να το αναλύσω πολύ εδώ νομίζω ότι λόγο μεγέθους τριχώματος και χειλιών ποιο απαιτητικό θα είναι το cane corso ωστόσο θα ήθελα τις συμβολές σας και σε αυτό το θέμα
    Ζητάω συγνώμη που σας κούρασα περιμένω τις συμβουλές σας.
φιλε καλησπερα...
αν κι εχεις παρει αρκετες και σωστες απαντησεις στις ερωτησεις θα προσθεσω και τις αποψεις μου ..
1.σωστα σε απασχολει για το ντογκο οσο θαπρεπε ομως και για το κανε... τρεις βολτες μινιμουμ.. με την μια μεγαλης διαρκειας... εκτος τις βολτες στο βουνο...
2.αν του δωσεις χρονο... κι εκτονωση μην σε απασχολει
3.κανενας σκυλος λυτος σε καμμια βολτα εκτος ελεγχομενου περιβαλλοντος που γνωριζεις αν και ποια σκυλια βρισκονταιο μεσα... κι απαντωντας και σε καποιο αλλο ποστ σου.. δεν εχει θεμα τι σκυλο εχεις εσυ και μονο... αλλα και τι σκυλο θα συνατησεις... και θα πρεπει να αποκλεισεις 100% την πιθανοτητα να κανεις εσυ λαθος σε τετοιο θεμα στο μεγαλωμα κι ποχι μονο ενος τετοιου σκυλου... τουλαχιστον οσο εχεις τον σκυλο στο λουρι οτι και να συμβει μπορεις να διαχειριστεις πολυ ευκολοτερα την κατασταση απο το να συμβει 5-10 μετρα μακρυα σου... .. μην επενδυεεις στην εκπαιδευση ποτ εδεν ξερεις τι κινητρο μπορει να βρει ο σκυλος σου ανωτερο του κινητρου να σε υπακουσει...
4. σχεδον αμελητεα η διαφορα...


Δεν βιάζομαι να καταλήξω και δεν θα έπρεπε δεδομένο ότι αυτή είναι μια απόφαση που θα πρέπει να υποστηρίξω 8-12 χρονια ίσως και παραπάνω.
Τώρα ναι μεν τείνω προς το Dogo και οι λόγοι είναι

  1. Λιγότερο απαιτητικό στην καθαρότητα του σπιτιού
  2. Λιγότερο επιφυλακτικό με τους ανθρώπους (λειτουργεί αρνητικά στην φύλαξη-προστασία αλλά δεν θα ήθελα ένα σκυλί στο σπίτι που φοβάται να μπει κόσμος μέσα)
  3. Σχετικά μικρότερο μέγεθος που λειτουργεί θετικά και στην υγειά του σκύλου και στην διαχείριση του στο διαμέρισμα και στις μεταφορές
Λόγοι που με απομακρύνουν από το Dogo

  1. Θα προτιμούσα ένα σκυλί μέσης ενέργειας όπως το Cane Corso και όχι υψηλής όπως το Dogo (λόγο διαμερίσματος και περιορισμένου χρόνου)
  2. To πολυ υψηλότερο Prey Drive που αν είναι να εκμεταλλευτείς εργασιακά τον σκύλο είναι καλό, για εμένα όμως που δεν θα πάω για αγριόχοιρο αν εκδηλωθεί με λάθος στόχευση σε αστικό περιβάλλον μπορεί να είναι καταστροφικό.
Τώρα για την φύλαξη
Θεωρώ πως όλα μα όλα τα ζώα αγέλης έχουν την τάση να προστατεύουν την αγέλη τους. Τα σκυλιά δεν είναι εξαίρεση. Τώρα το πώς θα την προστατέψουν εξαρτάται από το τρίπτυχο αντίληψη –σωματική ικανότητα – χαρακτήρας (προϊόντα προφανώς της στόχευσης της εκτροφής που έχει ο κάθε σκύλος).
Τώρα το κάθε άλλο σωματική ικανότητα ο σκύλος έχει, αντίληψη έχει, θεωρώ αρα ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα για να λειτουργήσει σαν φύλακας είναι ο χαρακτήρας του και ειδικότερα το πολύ υψηλο prey drive.
Θεωρώ δηλαδή πολύ ποιο δύσκολη την διαχείριση ενός ανεκπαίδευτου σε προστασία Dogo που θα αποφασίσει να επέμβει από ότι ενως Cane Corso.
Θεωρώ επίσης ότι και η εκπαίδευση σε προστασία παλι θα είναι πολύ πoio δύσκολη από ότι σε ένα Cane Corso.
Ακόμα και κουτάβια όταν παίζουν εχω παρατηρήσει τα εξής δυο σημαντικά που είναι σχετικά με το Prey Drive.

  1. Τυπικά το Cane Corso από κουτάβι θα σηκωθεί ψηλά και θα προσπαθήσει να χρησιμοποιήσει το βάρος του για να ρίξει τον αντίπαλο κάτω και να τον κρατήσει κάτω. Αντίθετα το Dogo πολύ συχνά θα μπει χαμηλά και θα προσπαθήσει να πάρει τον λαιμό ή άλλα ζωτικά όργανα από μέσα
  2. Η επιμονή του Dogo είναι ανεξάντλητη σε σχέση με ένα cane που θα χάσει το ενδιαφέρον του πολύ ποιο γρήγορα (πάντα σε σχέση με το Dogo)
Συνοπτικά θα έλεγα ότι το Cane Corso ακόμα και στα πλαίσια παιχνιδιού προσπαθεί να υποτάξει τον αντίπαλο ενώ το Dogo να εξοντώσει το οποίο είναι και το κύριο πράγμα που με αποθαρρύνει στο Dogo.
Δεν είμαι ιδικός ούτε το παίζω. Είμαι ένας άνθρωπος όμως αγαπάει τα σκυλιά, παρατηρεί τα σκυλία, έχει ζήσει με σκυλιά. Θέλω να μοιραστώ με άλλους αντίστοιχους ανθρώπους (ή ακόμα και ιδικούς) τις σκέψεις και τις παρατηρήσεις μου, σωστές ή λάθος ώστε να πάρω την ποιο σωστή απόφαση και για εμένα και για τον σκύλο.
αυτα ειναι τα λογια σου απο το παραπανω ποστ..
Θεωρώ επίσης ότι και η εκπαίδευση σε προστασία παλι θα είναι πολύ πoio δύσκολη από ότι σε ένα Cane Corso.

αν λοιπον σκεφτεσαι να ασχοληθεις με την εκπαιδευση σε προστασια να ξεχασεις το ντογκο ετσι κι αλλοιως...

στα υπολοιπα τεινω να συμφωνησω 100% με τον γιαννηκ
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
διαφωνω λιγακι αν κ περιπου αυτες ειναι οι κατευθθνσεις,αλλα..1 βολτιτσα για τις αναγκες κ μια για αναγκες κ λιγο ποιοτικο παιχνιδι κ ειναι οκ.δεν χρειαζεται υπερβολες.εξαλλου βλεπεις κ τον σκυλο.αν σε χαρακτηρα παρει κατι στα μετρα του,οσο γινεται,δεν θα χρειαζεται να ειναι στην τσιτα σαν ιδιοκτητης...

capone
 


Σκίουρος

Active Member
4 Απριλίου 2014
31
5
Απαντώ γενικά μια και συμφωνώ σχεδον με όλα οσα μου λετε. ίσως με άλλες λέξεις ο καθένας αλλά μέσες ακρες τα ιδια νομιζω λεμε. Εκτός από ένα δυο πράγματα που αναφερει ο JohnK.


1) Πρώτα συντροφιά και μετά αν γίνετε να τα εχω και τα δυο η φύλαξη αλλά ακόμα και έτσι χωρίς έντονο Prey Drive και χωρίς έντονο gameness. (επιτελές απέφυγα την λέξη gameness με συγχύζει λίγο αλλά για να συνεννοούμαστε την επαναφέρω και εγώ) Δεν σκεφτομαι καν να το βάλω σε διαδικασία εκπαίδευσης φύλαξης.

2) Χαρακτήρα εννοώ χαρακτήρα δηλαδή ενα σύνολο πραμάτων κάποια από τα οποία ερευνά το Volhard Puppy Aptitude Test. Κατά την γνώμη μου το τεστ αυτο είναι ένα πολύ καλο εργαλείο στην αξιολόγηση ενως κουταβιού αλλά κακός συναθροίζει τα επιμέρους αποτελέσματα σε μια τελικά σούμα. Κακός επίσης αυτήν την τελική σούμα τείνουμε να ορίσουμε σαν ταπεραμέντο ή τουλάχιστον εγω δεν καταλαβαίνω τι οριζεται σαν είναι ταπεραμέντο κάθε φορα που το ακουω.

Εξηγουμε. Είναι ταπεραμέντο η κυριαρχικοτητα, το θαρος, η μαχητικότητα χωρίς αύριο (gameness), το parey drive (μετάφραζα η ώση του θηρευτή !)η σταθερότητα, η υπομονή, η ικανότητα ενός σκύλου να παίρνει μονος του αποφάσεις, η περιέργεια, η αδιαλλαξία (ξεροκεφαλιά), η οξυθυμία (από οπου προέρχεται και η λέξη ταπεραμέντο), η ανάγκη για κοινωνικοποίηση, η συναισθηματικότητα και πολλά αλλα που δεν μπορώ να σκεφτώ αυτή την στιγμή που τα αντιλαμβάνομαι σαν στοιχεία χαρακτήρα
Εδώ έρχομαι να συμφωνήσω με ολους σας ότι ναι ο τυπικός χαρακτήρας του Dogo σε αντίθεση με του corso δεν έχει τα κατάλληλα συστατικά την κατάλληλη πρώτη ύλη ας πούμε για να γίνει ενας ισορροπημένος φύλακας.
Αλλάζω θέμα και σας λέω ότι μετα τις συμβουλές σας ο ποιο σοβαρούς προβληματισμός μου είναι ο εξής. Φεύγω για δουλειά 8:00 : 8:30 και γυρίζω 6:00 με 7:00 η γυναίκα μου γυρίζει 5. Οσο είναι πολύ μικρος 2-5 μηνων ας πούμε σκέφτομαι να τον παίρνω μαζί μου αλλά και παλι όμως νιώθω ότι ο χρόνος μου είναι λίγος.

Ελπίζω να μην με βρήκατε πολύ αντιδραστικό και θα ήθελα και την γνώμη σας σε σχέση με τον χρόνο που μπορώ να διαθέσω.
Έρχομαι επίσης να συμφωνήσω και σε κάτι που μου ειχατε πει από την αρχή το ότι δηλαδή οσο το ψάχνω τόσο αντιλαμβάνομαι ότι σκυλί σωστο από ιδιώτη δεν βρισκω. Τουλάχιστον από αγγελίες είναι απίθανο αυτό που συμβεί. Με το internet ειδικά και επειδή ισως δεν υπάρχει πια και η προσωπική επαφή (τουλάχιστον αρχικά) έχει γεμίσει ο τόπος επικίνδυνους απατεώνες….

 
Last edited:


Σκίουρος

Active Member
4 Απριλίου 2014
31
5
Προσθέτω και κάτι που δεν το εχω αναφέρει και θα σας βοηθήσει νομίζω να με βοηθήσετε. Τι εκτιμάω σε κάθε σκυλί

Cane Corso
Η εμφάνιση
Η μαστιφοξεροκεφαλία τους
Ο ανθρωποκεντρισμός τους
Η συναισθηματικότητα χωρίς εξαρτήσεις που έχουν και οι περισσότεροι μεγάλοι σκύλοι με αυτοπεποίθηση

Dogo
H εμφάνιση
Το θαρος τους
Η μαστιφομπουλτεριεψυχεδέλια τους αν δεν βγαίνει σε επιθετικότητα μεριά.
Η συναισθηματικότητα χωρίς εξαρτήσεις που έχουν και οι περισσότεροι μεγάλοι σκύλοι με αυτοπεποίθηση
 
Last edited:


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
Αν θα το παιρνεις κ μαζι σου το ζωο ,θα εισαι σουπερ.τι καλυτερο!!!απο εκει μετα ,δινεις κ ενα μισαωρακι στον σκυλο,καθαρο,ποιοτικο δικο του χρονο κ εισαι κομπλε!θα εισαι κ πιο χαλαρος στη δουλεια!ενα κουταβι σου αλλαζει ολη την διαθεση!νομιζω πως στη θεση σου θα επελεγα κορσακι...

capone
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
αν μπορεις να το παιρνεις στη δουλια 2-5 μηνων απο τις χειροτερες ηλικιες που χρειαζεται περισσοτερο προσοχη... γιατι δεν μπορεις να συνεχισεις κι αργοτερα?
επειδη το εκανα αυτο με ντογκο να σου πω οτι ειναι πολυ μεγαλη δεσμευση και χρειαζεται πολυ υπομονη απο τους υπολοιπους στο χωρο εργασιας σου.. προσωπικο συνεργατες πελατες δεν ξερω...
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
Εξαρταται βεβαια απο το τι δουλεια κανει ο ανθρωπος,αλλα εχεις δικαιο.ειναι λιγο δυσκολα,αλλα ομως ξεπεραστουν καποιες δυσκολιες,μετα ειναι ομορφα κ για σενα κ για το ζωο!

capone
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki