Cane Corso ή Dogo Argentino


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Συμφωνώ με east - lawrence και να συμπληρώσω........
Αν δεν είναι κουτάβι τότε έχει πολύ μικρό κεφάλι για cane corso.
Είναι ίδιο περίπου με το Γ.Π. αν υπολογίσεις ότι το ''corso'' (αν είναι corso) είναι και πιο ψηλά.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Nα προσθεσουμε βεβαιως στο σημειο αυτό ότι καμία καθαροαιμία δε μας εγγυάται τη μελλοντικη συμπεριφορά του σκυλου καθόσον εξαρτάται από μία πλειάδα σημαντικών παραγόντων που την επηρεάζουν.
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Nα προσθεσουμε βεβαιως στο σημειο αυτό ότι καμία καθαροαιμία δε μας εγγυάται τη μελλοντικη συμπεριφορά του σκυλου καθόσον εξαρτάται από μία πλειάδα σημαντικών παραγόντων που την επηρεάζουν.
Πολύ σωστά.
Η καθαροαιμία δεν εγγυάται υγεία-χαρακτήρα-μορφολογία, απλά οι πιθανότητες να πάρεις ένα καλό σκύλο, είναι πολύ περισσότερες σε αυτή την περίπτωση. (χαώδης η διαφορά θα έλεγα)
Η σειρά υγεία-χαρακτήρας-μορφολογία δεν είναι τυχαία.
Έτσι πρέπει να είναι η εκτροφή --η βαρύτητα της εκτροφής-- σε ορισμένες φυλές και όχι να τα ισοπεδώνουμε όλα για την μορφολογία.

Συγνώμη για το εκτός θέμα ποστ.
 


Σκίουρος

Active Member
4 Απριλίου 2014
31
5
Ούτε εμένα σαν εμφάνιση (έστω και κουτάβι) μου κάνει για καθαρό Corso. Εκτός του μικρού όγκου του κεφαλιού και η μουσούδα μου φενεται λίγο μακρόστενη. Ωστόσο δυο σχόλια

1) Αν και πράγματι το πρότυπο αναφέρει τον σκύλο σαν επιφυλακτικό μπορούμε να πούμε πως έστω και αν ένα σκυλί είναι Corso και μορφολογικά και γενεαλογικά, αλλά ο εκτροφέας του επέλεγε ποιο ήπια δήγματα για αναπαραγωγή και τελικά σε κάποια γέννα πάρει και ένα δήγμα με “τυπικο χαρακτήρα lamprador” ας πούμε. Τότε τι το σκυλί αυτο δεν πρέπει να το θεωρούμε corso;
2) Ενα τέτοιο σκυλί δεν θέλω. Όχι και να βουτάει για χάδια στο κάθε ξένο χερι που απλώνει να το χαδέψει. Θα επερνα lamprador. Θα προτιμούσα ας πούμε χαρακτήρα μεγάλου δανου τουλάχιστον όπως εγώ γνώρισα έναν και εξηγούμε.
Σε μέτραγε στην αρχή δεν λέω, ήταν κάπως επιφυλακτικος. Αφου ειχες παει δυο τρεις φορες στο σπίτι ερχόταν σε μύριζε σε χαιρετούσε ας πούμε με τον τροπο του δεχόταν και κανα χάδι αλλά πάντα λίγο απόμακρος. Γύριζε στο αφεντικό του και έριχνε την μουσούδα του στα πόδια του. Είχες δηλαδή την αίσθηση ότι ο σκύλος ήταν εκεί παρατηρούσε τι συμβένει αλλά όχι αγχωτικά, όχι υπερβολές. Από την στιγμή που το αφεντικό του φενοταν να περνάει καλά μαζί σου ήσουν πληρος αποδεκτός. Από την άλλη ότι τον πρωτοείδα χωρίς να κάνει καμία υπερβολή ήταν σαν να μου είπε αδερφέ κάτσε να γνωριστούμε και βλέπουμε για χάδια. Επιφυλακτικός ίσως ναι καχύποπτος όχι.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Θα προτιμούσα ας πούμε χαρακτήρα μεγάλου δανου τουλάχιστον όπως εγώ γνώρισα έναν και εξηγούμε.
Σε μέτραγε στην αρχή δεν λέω, ήταν κάπως επιφυλακτικος. Αφου ειχες παει δυο τρεις φορες στο σπίτι ερχόταν σε μύριζε σε χαιρετούσε ας πούμε με τον τροπο του δεχόταν και κανα χάδι αλλά πάντα λίγο απόμακρος. Γύριζε στο αφεντικό του και έριχνε την μουσούδα του στα πόδια του.
Τοτε θα πρεπει να αφαιρεσεις και το dogo απο τις προτιμησεις σου. Ο δικος σου φιλος ειναι και φιλος του αυτοματα- δε θα παει απλα να τον μυρισει -τσεκαρει- δεχτει ενα χαδι και μετα θα απομακρυνθει αλλα θα του "ζηταει" χαδια, αγκαλιες, φιλια.

Και μην πουμε παλι "δεν ειναι ολα ετσι" γιατι ετσι θα πρεπε να ειναι ενα τυπικο- ισορροπημενο dogo.
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
............
1) Αν και πράγματι το πρότυπο αναφέρει τον σκύλο σαν επιφυλακτικό μπορούμε να πούμε πως έστω και αν ένα σκυλί είναι Corso και μορφολογικά και γενεαλογικά, αλλά ο εκτροφέας του επέλεγε ποιο ήπια δήγματα για αναπαραγωγή και τελικά σε κάποια γέννα πάρει και ένα δήγμα με “τυπικο χαρακτήρα lamprador” ας πούμε. Τότε τι το σκυλί αυτο δεν πρέπει να το θεωρούμε corso;
2) Ενα τέτοιο σκυλί δεν θέλω. Όχι και να βουτάει για χάδια στο κάθε ξένο χερι που απλώνει να το χαδέψει. Θα επερνα lamprador. Θα προτιμούσα ας πούμε χαρακτήρα μεγάλου δανου τουλάχιστον όπως εγώ γνώρισα έναν και εξηγούμε.
Σε μέτραγε στην αρχή δεν λέω, ήταν κάπως επιφυλακτικος. Αφου ειχες παει δυο τρεις φορες στο σπίτι ερχόταν σε μύριζε σε χαιρετούσε ας πούμε με τον τροπο του δεχόταν και κανα χάδι αλλά πάντα λίγο απόμακρος. Γύριζε στο αφεντικό του και έριχνε την μουσούδα του στα πόδια του. Είχες δηλαδή την αίσθηση ότι ο σκύλος ήταν εκεί παρατηρούσε τι συμβένει αλλά όχι αγχωτικά, όχι υπερβολές. Από την στιγμή που το αφεντικό του φενοταν να περνάει καλά μαζί σου ήσουν πληρος αποδεκτός. Από την άλλη ότι τον πρωτοείδα χωρίς να κάνει καμία υπερβολή ήταν σαν να μου είπε αδερφέ κάτσε να γνωριστούμε και βλέπουμε για χάδια. Επιφυλακτικός ίσως ναι καχύποπτος όχι.
1)Θα είναι cane corso καθαρόαιμο αλλά όχι το τυπικό δήγμα..........στις μέρες μας όλο και πληθαίνουν αυτά τα corso λόγω της κάκιστης εκτροφής.
2)Ναι μπορείς να βρείς τέτοιο cane corso.
Το θέμα είναι ότι για να το πετύχεις αυτό, πρέπει να πάρεις το κατάλληλο κουτάβι από την τοκετοομάδα και να το δουλέψεις πολύ. Κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί αυτό το αποτέλεσμα χωρίς δουλειά.
Υπάρχει και η περίπτωση να πάρεις το κουτάβι αυτό και να μη γίνεται να είναι έτσι όπως θες, δηλαδή να μη θέλει καθόλου κόσμο. (να σου βγεi κροτίδα όπως είπε και ο lawrence πολύ σωστά στην αρχή)
Έχεις σκεφτεί τι θα κάνεις σε αυτή την περίπτωση;
 


Reinmeister

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2013
301
85
εγω με βαση τα δεδομενα που θετεις θα σκεφτομουν πολυ σοβαρα και για μποξερ εργασιακων γραμμων...
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
1) Αν και πράγματι το πρότυπο αναφέρει τον σκύλο σαν επιφυλακτικό μπορούμε να πούμε πως έστω και αν ένα σκυλί είναι Corso και μορφολογικά και γενεαλογικά, αλλά ο εκτροφέας του επέλεγε ποιο ήπια δήγματα για αναπαραγωγή και τελικά σε κάποια γέννα πάρει και ένα δήγμα με “τυπικο χαρακτήρα lamprador” ας πούμε. Τότε τι το σκυλί αυτο δεν πρέπει να το θεωρούμε corso;
Αν ειναι καθαροαιμο, ναι θεωρητικα corso ειναιστα χαρτια.
Ειναι ντροπη ομως να λεγεται cane corso ενα σκυλι "με χαρακτηρα labrador"

Ο λογος υπαρξης των φυλων δεν ειναι για να εχουμε ποικιλια σχεδιων..... οι φυλες δημιουργηθηκαν (η υπηρχαν) για καποιο σκοπο.

Η καθε φυλη λοιπον ΠΡΕΠΕΙ να εχει συγκεκριμενο χαρακτηρα κ σιγουρα ενα corso στο χωρο του με εναν ξενο δεν εχει την συμπεριφορα της φωτο........

Η εκτροφη που στοχευει στην "εξημερωση" της φυλης στον ηπιο χαρακτηρα ενος εξ ορισμου σκυλου φυλακα κ τεινει να κανει τα corso ...... labrador ειναι προσβολη για την φυλη.
Κακιστη εκτροφη για εμπορικους σκοπους προσπαθοντας να δημιουργησει ενα σκυλο "που να μοιαζει με" αλλα σιγουρα δεν "ειναι".

Οσο σε χαλαει φιλε μου το κεφαλι του σκυλου που δεν σου φαινεται αντιπροσωπευτικο αλλο τοσο η κ περισσοτερο θα επρεπε να σε χαλαει το οτι βουταει σε εναν ξενο για χαδια......
 


Σκίουρος

Active Member
4 Απριλίου 2014
31
5
εγω με βαση τα δεδομενα που θετεις θα σκεφτομουν πολυ σοβαρα και για μποξερ εργασιακων γραμμων...
Πράγματι ένα boxer η ενας μεγάλος δανός νομίζω και εγώ που ταιριάζουν καλύτερα στα δεδομένα μου. ειδικά ίσως δανός που έχει λιγότερη ενέργεια. Έλα μου που ο παράγοντας Χ με οδηγεί σε Dogo ή Corso. Σαν να μου λές " ρε μαλάκα η μελαχρινή είναι νοικοκυρά, έξυπνη, αγαπάει τα παιδεία και σε θέλει, την άλλη αντε κανε τη καλά" Το ξέρω σου λέω αλλά εγώ την ξανθιά την πρόστυχη θέλω και ας με ταλαιπωρήσει...
 
Last edited:


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Αυτη η εξέλιξη προς το πιο ηπιο φανταζει μαλλον αναποφευκτη για πολλές φυλές , τουλαχιστον οσο ο σκύλος μετακινείται απο τα αλώνια στα σαλόνια..
 


Σκίουρος

Active Member
4 Απριλίου 2014
31
5
Αυτη η εξέλιξη προς το πιο ηπιο φανταζει μαλλον αναποφευκτη για πολλές φυλές , τουλαχιστον οσο ο σκύλος μετακινείται απο τα αλώνια στα σαλόνια..
Μεγάλη αλήθεια
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Αυτη η εξέλιξη προς το πιο ηπιο φανταζει μαλλον αναποφευκτη για πολλές φυλές , τουλαχιστον οσο ο σκύλος μετακινείται απο τα αλώνια στα σαλόνια..
Για το dogo ισχυει ακριβως το αντιθετο... οσον αφορα τη διαθεση του απεναντι στον ανθρωπο.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Αυτη η εξέλιξη προς το πιο ηπιο φανταζει μαλλον αναποφευκτη για πολλές φυλές , τουλαχιστον οσο ο σκύλος μετακινείται απο τα αλώνια στα σαλόνια..
H εξελιξη αυτη που αναφερεις γινεται γιατι ο καθε wannabe εκτροφεας θελει να πουλησει σκυλια που να "μοιαζουνε με" ακομα κ στην κουτση Μαρια κ η τελευταια για να μπορει να τον αγορασει πρεπει το σκυλακι να εχει χαρακτηρα labrador......

Αυτο δεν ειναι εκτροφη, ειναι ντροπη για την φυλη κ απο μεριας εκτροφεα αλλα κ αγοραστη, ο οποιος υποτειθεται ερωτευτηκε μια φυλη για το συνολο της εμφανισης κ του χαρακτηρα κ οχι μονο για τα μεγαλα κρεμαστα μαγουλα......
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Για το dogo ισχυει ακριβως το αντιθετο... οσον αφορα τη διαθεση του απεναντι στον ανθρωπο.
Δεν ειμαι βεβαιος οτι καταλαβα το νόημα, εάν θέλεις εξηγησε μου τι εννοείς και γιατί συνέβη αυτό. Ευχαριστώ.

H εξελιξη αυτη που αναφερεις γινεται γιατι ο καθε wannabe εκτροφεας θελει να πουλησει σκυλια που να "μοιαζουνε με" ακομα κ στην κουτση Μαρια κ η τελευταια για να μπορει να τον αγορασει πρεπει το σκυλακι να εχει χαρακτηρα labrador......

Αυτο δεν ειναι εκτροφη, ειναι ντροπη για την φυλη κ απο μεριας εκτροφεα αλλα κ αγοραστη, ο οποιος υποτειθεται ερωτευτηκε μια φυλη για το συνολο της εμφανισης κ του χαρακτηρα κ οχι μονο για τα μεγαλα κρεμαστα μαγουλα......
Οι χαρακτηρισμοί ντροπη, προσβολη κλπ ειναι ακραιοι και προσωπικά δεν τους υιοθετώ αλλα ναι, σίγουρα υπαρχει μια λοξοδρόμηση απο το αρχικο dogo και αλλα παρομοια. Χρησιμοποιησα τη λέξη αναποφευκτη για να υπογραμμίσω οτι η εκτροφη ειναι μια δυναμική διαδικασία, απόλυτα εξαρτημένη απο πολλους παράγοντες, με κυριότερους κατα τη γνωμη μου α) τη ζήτηση-εμπορικότητα και β) το ρόλο που καλείται να παιξει μια φυλη. Οσο ο αρχικος εργασιακός ρόλος εξανεμίζεται και όσο η ζητηση αυξάνει είναι απολυτα φυσικό και αναμενόμενο να τροποποιειται το εκτροφικό πλάνο προς το ηπιότερο και το πιο "επιθυμητο" για τους πολλους. Και πως θα μπορουσε αραγε να γινει και διαφορετικα εφόσον συχνα πυκνα, φυλες οπως αυτες και αλλες αντιστοιχης δυναμης-κατασκευης καλουνται να συντροφευουν τον ανθρωπο στο αστικο περιβάλλον, αρα να πρεπει εκ των πραγματων να εξαλείψουν τις εντονα επιθετικές-κυριαρχικές τους τάσεις. Ασφαλώς παραμένουν κάποιοι "ιδεολόγοι" εκτροφείς και αυτοι στηρίζουν την ελπίδα όσων επιθυμουν επiστροφη στο original dogo,corso κλπ..
 
Last edited:


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Ο σκύλος στις φώτο είναι θηλυκός και αρκετά πιο μεγαλόσωμος από τον ερμη που είναι 34 κιλά. Στην 1η φώτο μπορεί να γίνει σύγκριση που φαίνεται και το κεφάλι του Ερμη.
Από τα λίγα που ξέρω μοιάζει με κορσο. Τώρα αν είναι 100% καθαρόαιμο η έχει και κάτι άλλο μέσα δεν γνωρίζω. Δεν ξέρω καν τον ιδιοκτήτη του. Δεν γνωρίζω την ηλικία του αλλά δεν μου μοιάζει για κουτάβι αλλά ούτε και για μεγάλο σκύλο σε ηλικία. Έχει και κομμένη ουρά. Συμπεραίνω πως ο σκύλος δεν εκτονώνεται αρκετά (βόλτες - παιχνίδι) γιατί η αυλή είναι γεμάτη από κουράδια.
Σίγουρα όταν τον βλέπεις πρώτη φορά τρομαζεις να πλησιάσεις. Βλέποντας όμως πως συμπεριφερεται τον πλησίασα και έκανα και το ''μεγάλο βήμα'' να τον χαϊδέψω. Από τότε όποτε περνάω αν δεν του δώσω σημασία κάνει σαν κουτάβι που θέλει χάδια και κλαίει με παράπονο.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Δεν ειμαι βεβαιος οτι καταλαβα το νόημα, εάν θέλεις εξηγησε μου τι εννοείς και γιατί συνέβη αυτό. Ευχαριστώ.
Γιατι οσο ειναι κυνηγοσκυλο ... πρεπει να μπορει να το πιασει ο καθενας... να μην ειναι επιφυλακτικο και να "αφηνεται" ευκολα στον ανθρωπο ... τωρα πασαρετε σαν φυλακας οποτε και η σταση του απεναντι στον ανθρωπο αλλαζει. Ευτυχως, υπαρχουν κανα δυο ανθρωποι (δυστυχως ελαχιστοι) που πιστευουν και αγαπουν την αρχικη φυση του dogo.
Απολυτη εξαρτηση απο τον ανθρωπο του, αυτοματα φιλος των φιλων του και εχθρος χωρις ορια αυτων που επιχειρησουν να τον βλαψουν.

Ο east49 μιλαει για τα corso... αλλη φυλη, αλλα ζητουμενα.. τελειως αλλος χαρακτηρας. Καπου μπερδευτηκες.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Οι χαρακτηρισμοί ντροπη, προσβολη κλπ ειναι ακραιοι και προσωπικά δεν τους υιοθετώ αλλα ναι, σίγουρα υπαρχει μια λοξοδρόμηση απο το αρχικο dogo και αλλα παρομοια. Χρησιμοποιησα τη λέξη αναποφευκτη για να υπογραμμίσω οτι η εκτροφη ειναι μια δυναμική διαδικασία, απόλυτα εξαρτημένη απο πολλους παράγοντες, με κυριότερους κατα τη γνωμη μου α) τη ζήτηση-εμπορικότητα και β) το ρόλο που καλείται να παιξει μια φυλη. Οσο ο αρχικος εργασιακός ρόλος εξανεμίζεται και όσο η ζητηση αυξάνει είναι απολυτα φυσικό και αναμενόμενο να τροποποιειται το εκτροφικό πλάνο προς το ηπιότερο και το πιο "επιθυμητο" για τους πολλους. Και πως θα μπορουσε αραγε να γινει και διαφορετικα εφόσον συχνα πυκνα, φυλες οπως αυτες και αλλες αντιστοιχης δυναμης-κατασκευης καλουνται να συντροφευουν τον ανθρωπο στο αστικο περιβάλλον, αρα να πρεπει εκ των πραγματων να εξαλείψουν τις εντονα επιθετικές-κυριαρχικές τους τάσεις. Ασφαλώς παραμένουν κάποιοι "ιδεολόγοι" εκτροφείς και αυτοι στηρίζουν την ελπίδα όσων επιθυμουν επiστροφη στο original dogo,corso κλπ..
Δεν τα καταλαβαινω ολα αυτα ειλικρινα.....
Αν ειναι η εκτροφη να γινεται βαση εμπορικοτητας η βαση του ρολου που καλειται -απο την ζητηση της κουτσης Μαριας που λεγαμε ποιο πριν? (παρα την αρχικη της θεση) να παιξει μια φυλη, τοτε δεν μιλαμε για εκτροφη βαση προτυπου φυλης, μιλαμε για προσβολη της φυλης στο βωμο του κερδους κ της εμπορικοτητας......

Τα cane corso εχουνε εκτος απο συγκεκριμενη μορφολογια κ συγκεκριμενο χαρακτηρα.
Το να εκτρεφεις στοχευμενα μακρια απο τον χαρακτηρα του προτυπου της φυλης, "καταστρεφοντας" τα σκυλια αυτα για να καλυψεις την ζητηση που λεγαμε παραπανω, ειναι ΚΑΚΙΣΤΗ εκτροφη, ντροπη για την φυλη.
Καποιες φυλες δεν υπαρχουνε για να συντροφευουνε τον ανθρωπο στο αστικο περιβαλλον, γι αυτο υπαρχουνε καταλληλοτερες φυλες.......
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
ρε east οσο οι κριτες θα θελουν να πιανουν @ρχιδι@ απο σκυλια που ισως παλια δεν θα τα πλησιαζες στα 2 μετρα τι περιμενεις;;;;
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Γιατι οσο ειναι κυνηγοσκυλο ... πρεπει να μπορει να το πιασει ο καθενας... να μην ειναι επιφυλακτικο και να "αφηνεται" ευκολα στον ανθρωπο ... τωρα πασαρετε σαν φυλακας οποτε και η σταση του απεναντι στον ανθρωπο αλλαζει. Ευτυχως, υπαρχουν κανα δυο ανθρωποι (δυστυχως ελαχιστοι) που πιστευουν και αγαπουν την αρχικη φυση του dogo.
Απολυτη εξαρτηση απο τον ανθρωπο του, αυτοματα φιλος των φιλων του και εχθρος χωρις ορια αυτων που επιχειρησουν να τον βλαψουν.

Ο east49 μιλαει για τα corso... αλλη φυλη, αλλα ζητουμενα.. τελειως αλλος χαρακτηρας. Καπου μπερδευτηκες.
Σ ευχαριστω για την επεξηγηση. Δε ταύτισα τα dogo-corso , φυσικα ειναι διαφορετικα. Αναφερθηκα στην εξελιξη της εκτροφης τους με βαση τις αναγκες που διαφοροποιουνται με το περασμα του χρονου.

East συμφωνω, περιγραφεις ομως μια ιδανικη κατασταση που ρεαλιστικά απέχει πολυ από την πραγματικη (σημερινη). Απεχει γιατι τα ζωα πλεον καλουνται να παιξουν το συντροφικο ως κυριοτερο ρόλο και γιατι συντριπτική πλειοψηφία δυστυχως επιλεγει με τα λαθος κριτηρια , εμφανιση, μόδα κλπ. Ο ανθρωπος "φτιαχνει" τις φυλες, ο ανθρωπος τις "καταστρεφει" . Και η ζωη συνεχιζεται..
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
ρε east οσο οι κριτες θα θελουν να πιανουν @ρχιδι@ απο σκυλια που ισως παλια δεν θα τα πλησιαζες στα 2 μετρα τι περιμενεις;;;;
Αυτοι φταινε η μηπως ο κοσμος που θελει να παρει σκυλι για την εμφανιση κ οχι γι αυτο που πραγματικα ειναι???
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki