Cane Corso [κουτάβι με δυσπλασία]

Συζήτηση στο φόρουμ 'Εμείς και τα σκυλιά μας!...' που ξεκίνησε από το μέλος k.xaris, στις 1 Απριλίου 2013.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. k.xaris

k.xaris New Member

Kαλησπερα σε ολη την παρεα .
    Μολις μπηκα στο Forum σας παιδια και ελπιζω να τα λεμε συχνα απο εδω και περα.
    Μετα απο 3 εβδομαδες επιτελους ηρθε η σκυλιτσα που ειχα παραγγειλει.
    Αυριο συγκεκριμμενα θα την παραλαβω.
    Ελπιζω μεσα στην κοινοτητας σας να μαθω πραγματα που θα με βοηθησουν στην συμβιωση μου με το καινουργιο μελος.
  2. giannis21r

giannis21r New Member

Περιοχή:
    Χαϊδαρι
    απο το ebay την πηρες?καλως ορισες...
  3. k.xaris

k.xaris New Member

Σε ευχαριστω Γιαννη.Οχι το πηρα απο εκτροφειο στο Εξωτερικο.
  4. vas

vas Well-Known Member

αχαχααχαχ
    πες το όνομα του εκτροφείου, επιτρέπεται :)
    να σου ζήσει το κουταβάκι
  5. giannis21r

giannis21r New Member

Περιοχή:
    Χαϊδαρι
    Σορρυ κιολας αδελφε αλλα ετσι οπως το παρουσιασες το μυαλο μου πηγε οτι εκανες αγορα ebay.
  6. k.xaris

k.xaris New Member

Δεν τρεχει τιποτα Γιαννη.Αλλοιμονο.
    Φιλε Vas δεν γνωριζω το ονομα του μιας και ο εκπευδευτης που θα αναλαβει την εκπεδευση της ειναι αυτος που διαλεξε το εκτροφειο και τον σκυλο.
    Εγω του ειπα τι θελω και εκεινος μου την εφερε.
  7. k.xaris

k.xaris New Member

Μεσω Ebay δεν νομιζω πως θα εκανα ποτε μια τοσο σοβαρη αγορα Γιαννη.
    Νομιζω πως θα ηταν ρισκο.Μπορει να κανω και λαθος,αλλα η λογικη μου αυτο λεει...
  8. Hlianna

Hlianna Well-Known Member

Καλως ηρθες k.xaris!

το ebay δεν πουλαει ζωα( αποσο ξερω) αλλα ο τροπος που απεκτησες το σκυλι σου πανω κατω τετοια αγορα θυμιζει!

Δεν ξερεις το εκτροφειο, δεν εχεις δει τους γονεις, πως εισαι λοιπον σιγουρος σε τι συνθηκες εχει γεννηθει το κουταβι σου κι αν ειναι υγιες?
  9. giannis21r

giannis21r New Member

Περιοχή:
    Χαϊδαρι
    Ο εκπαιδευτης σου ανεφερε καθολου την λεξη pedigree;Δηλαδη πηρες ετοιμοπαραδοτο με λιγα λογια...
  10. k.xaris

k.xaris New Member

Παιδια σιγουρα μπορω να καταλαβω τις ανησυχιες σας σε οτι με ρωτατε.
    Κι εγω τις ειχα μεχρι να βεβαιωθω πως ο συγκεκριμμενος ανθρωπος που ανελαβε να μου βρει το κουταβι ηταν καταλληλος να το κανει και οτι ο σκυλος δεν θα ειχε καποιο προβλημα.
    Αλλωστε και συστημενος πηγα απο εναν αδελφικο μου φιλο αλλα και ο ανθρωπος μονο τυχαιος στον χωρο δεν νομιζω πως ειναι.
    Pedigree ναι φιλε Γιαννη το γνωριζω αλλα δεν με ενδιεφερε να εχει.
    Σας ευχαριστω παντως παιδια για το ενδιαφερον που δειχνετε.και για τις ανησυχιες σας.
    Εμενα η ανησυχια μου ειναι μηπως θα εχω θεμα με εναν περσικο γατο που εχω και οχι τοσο με τον σκυλο...:D
  11. giannis21r

giannis21r New Member

Περιοχή:
    Χαϊδαρι
    Κοιτα εαν δεν τον πληρωσες καλα κανεις και δε σε ενδιαφερει που δεν εχει χαρτια.Εαν ομως εδωσες εστω και ενα ευρω τοτε πρεπει να σε απασχολει.Το οτι αφησες σε εναν ανθρωπο να διαλεξει για εσενα σκυλο θα το αφησω ασχολιαστο.Αυτα απο εμενα....
  12. k.xaris

k.xaris New Member

Τον πληρωσα φιλε μου κανονικα.Αλλα αν θελεις πες μου τον προβληματισμο σου πανω στο θεμα αυτο.
    Ακομη και να εβλεπα 5-6 κουταβακια δεν ειμαι ειδικος για να καταλαβω ποιο να διαλεξω.
    Ετσι δεν ειναι ?
    Αλλωστε οπως προανεφερα ο συγκεκριμμενος ανθρωπος γνωριζει τα μυστικα των σκυλων 1000 φορες καλυτερα απο εμενα.
  13. superman

superman Well-Known Member

Περιοχή:
    αθηνα-χαλκιδα πηγαινε ελα
  14. giannis21r

giannis21r New Member

Περιοχή:
    Χαϊδαρι
    Και εγω μηχανικος δεν ειμαι αλλα οταν πηγα να παρω αυτοκινητο πηρα μαζι μου τον φιλο μου που ειναι να μου δωσει συμβουλες.Η τελικη κριση ηταν δικια μου.Γιατι το αυτοκινητο θα ειναι δικο μου.Δε του ειπα μαρεσει το Polo τραβα και βρες μου ενα.Παρε και τα λεφτα να τα εχεις επανω σου.Εδω μιλαμε για σκυλο επρεπε τουλαχιστον να εχεις το τελευταιο λογο.Ειναι κατι δικο σου για τα επομενα 15 χρονια.Επρεπε να κανεις εσυ ερευνα,να μαθεις για την φυλη και οχι να αγορασεις γουρουνι στο σακι.Αφου ηθελες cane corso.Το να παρεις σκυλο με πληρωμη και χωρις pedigree,αγοραζεις κατι αμφιβολου προελευσεως.
  15. Sirkos

Sirkos Well-Known Member

Περιοχή:
    Νεα σμυρνη
    αμα πηρες σκυλο καποιας ρατσας θα επρεπε να σε ενδιαφερει το πεντιγκρι και γενικα τι αιματα κουβαλαει ο σκυλος σου βρε χαρις , τα παιδια σε ρωτησανε για ενα λογο συγκεκριμενο αν εχει πεντιγκρι και πιστεψε με ειναι το α-ω για την υγεια του σκυλιου σου

υ.γ το Cane Corco ειναι κανε κορσο?
    Last edited: 1 Απριλίου 2013
  16. k.xaris

k.xaris New Member

Tι να πω..Ελπιζω να ειναι οπως τα εχω υπολογισει και ο σκυλος να ειναι μια χαρα.
    Αλλωστε εγω δεν θα ειχα κανενα αλλο κρητηριο περαν την εξωτερικης εμφανισης του σκυλου...
  17. Hlianna

Hlianna Well-Known Member

Θα μπορουσες ομως να περιμενεις, να μαθεις και μετα να τον αγορασεις!

και ενα κινητο ή ενα αμαξι σου αρεσει δεν πας ομως να το αγορασεις χωρις να ξερεις τα χαρακτηριστικα του!
  18. Sirkos

Sirkos Well-Known Member

Περιοχή:
    Νεα σμυρνη
    δεν μετραει μονο η εμφανιση χαρις , μετραει ο χαρακτηρας του σκυλου , ποσο θελει για να εκτονωθει , αν τα παει καλα με τα ζωα και ανθρωπους , αν θα πρεπει να κανει μια εργασια ο σκυλος , η υγεια του και τα προβληματα που αντιμετωπιζει καθε ρατσα, ο καλλωπισμος του , το κοστος τροφης συντηρησης , φαρμακων και γενικα αμα η ρατσα του σκυλου ταιριαζει στην δικη σου καθημερηνοτητα. Δεν ταιριαζουν στον καθενα ολες οι ρατσες , και για αυτο υπαρχουν 350 περιπου για να διαλεξεις ( αμα θες καθαροαιμο)
    Last edited: 1 Απριλίου 2013
  19. Blacksatin

Blacksatin New Member

Περιοχή:
    Neo Irakleio, Athens, Greece
    Δε μπορώ καθόλου τους τσακωμούς! Τώρα έγινε βρε παιδιά, χαζομάρα αλλά έγινε, μη τον στενοχωρειτε τωρα που πηρε το σκυλο του... Ευχομαι να σας πανε ολα καλα με το σκυλακι σας αν και ηταν μεγαλο λαθος να παρετε " γουρουνι στο σακι"...
  20. Sirkos

Sirkos Well-Known Member

Περιοχή:
    Νεα σμυρνη
    δεν νομιζω οτι τσακωνομαστε βρε μπλακσατιν , απλα κανουμε διαλογο
Thread Status:
Not open for further replies.

Μοιραστειτε τη σελιδα