Caniche ή Poodle


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Eεεε το αποκλείεις πως ένα κανις το μεγάλο θα μπορούσε να ανταπεξέλθει?και να είχε ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα?
βασίζομαι και στην δήλωση του denis..

Το standart poodle να προσθέσω ότι έχει απεριόριστες δυνατότητες λόγω της δύναμης, ευελιξίας και εκπαιδευσιμότητάς του, και έχω δεί ο ίδιος προσωπικά ένα ζευγάρι poodles να ασκούν καταπληκτικά καθήκοντα σωματοφυλακής.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Eεεε το αποκλείεις πως ένα κανις το μεγάλο θα μπορούσε να ανταπεξέλθει?και να είχε ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα?
βασίζομαι και στην δήλωση του denis..
ΝΑΙ το αποκλείω

και ΞΑΝΑΜΑΤΑΛΕΩ

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ BORDER ΝΑ ΚΑΝΕΙ SchH

ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΥΤΟ
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Oχι Mάκη φυσικά και δεν λέει..
Δεν γενικεύουμε με τις περιπτώσεις που έχουμε δει..

Απλά τις επισημαίνουμε..;):)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
ΝΑΙ το αποκλείω

και ΞΑΝΑΜΑΤΑΛΕΩ

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ BORDER ΝΑ ΚΑΝΕΙ SchH

ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΥΤΟ
Το border που είδες ήταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ στο Sch? Γιατί, αν δεν κάνω λάθος, αυτή η λέξη χρησιμοποιήθηκε.
Τέλος πάντων. Κατά τα άλλα γράφεις με κεφαλαία προκειμένου να δηλώσεις ότι φωνάζεις, γιατί προφανώς έχασες την υπομονή σου?
Αν είναι έτσι, δε χρειάζεται να συνεχίσεις, σέβομαι την άποψή σου και τη μεγάλη εμπειρία σου.
Ούτως ή άλλως προτιμώ το dogdancing :D
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Eιρηνη αδερφια!!!!!!!!!!!!!!!:):):)

Ελα βρε Μακη και συ ...βαλε λιγο ανατρεπτικες αποψεις στην οπτικη σου..

Δεν εχει ενδιαφερον να βγει το κανις για σωματοφυλακι!!:p:D
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
εχω ηδη απαντηση αλλα προφανως στραβά αρμενίζουμε

Ελα βρε Μακη και συ ...βαλε λιγο ανατρεπτικες αποψεις στην οπτικη σου..
ΑΛΙΜΟΝΟ και αν χρειάζετε να γραφουμε σε ενεργο(τατο) μελος 2 χρόνων για drives.....................
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ελα ρε μάκη..
Σε θεωρητικό επίπεδο μιλάμε..
Οχι σε πρακτικό..
Αμάν..:(
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Νόμιζα ότι κάναμε ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ κουβέντα σχετικά με το πού μπορεί να φτάσει ένας ευφυέστατος κσι άκρως εκπαιδεύσιμος σκύλος.

Εγώ ΔΕΝ ΞΕΡΩ, υποθέτω διάφορα (τρελά κατά τη γνώμη σου).

Εσύ που ξέρεις λες "μην τα ισοπεδώνουμε όλα".

ΚΑΠΟΙΟΙ, όπως ο εκπαιδευτής με τον οποίο μίλησε η kopritis θεωρούν ότι γίνεται. ΑΣΧΕΤΟΙ? ΜΠΟΡΕΙ!

Κάποιοι άλλοι το επιχειρούν (όπως ο ιδιοκτήτης που αναφέρει η Λουκία).

Κάποια κανίς το έχουν κάνει και μάλιστα με επιτυχία (μια και μίλησες για αποτέλεσμα) κατά τον Denis.

Υπερβολή δική μου: Είπα ότι τα κανίς κάνουν για όλα. ΦΥΣΙΚΑ και δεν κάνουν για όλα, κανένας σκύλος δεν κάνει για όλα - μια που το σοβαρέψαμε. Θα ήθελα να δω, όμως, ΠΟΣΑ μπορούν να κάνουν. Από άλλους, έμπειρους. Για standard μιλάμε πάντα.

κανε dogdancing να ηρεμήσουμε
Μπορείς να ηρεμήσεις (εσύ και όσοι άλλοι έχετε ανάγκη από ηρεμία, λόγω των παρανοϊκών προθέσεών μου, να βάλω κανίς να κάνουν σωματοφυλακή). Δεν θα το επιχειρούσα καν, ίσως δεν θα το έκανα με κανένα σκύλο. ΔΕΝ με ενδιαφέρει.
Ελπίζω τώρα ηρέμησες.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
και για να σοβαρευτουμε ( όσο αυτο ειναι δυνατό)

καλός ή κακός σε καποια πραγματα δεν υπάρχουν θεωρητικες συζητησεις

ή ναι ή όχι

επίσης δεν θα συζητάμε θεωρητικα αλλου και πραγματικα αλλου

γιατι θεωρητικα μιλώντας Κατια, δεν υπάρχει πρόβλημα αν ξυρισεις το Γουεστι ή το Μαλτεζ

επισης παλι θεωρητικα μιλώντας ΚΑΝΕΝΑ σκυλι δεν εχει προβλημα να ζει δεμένο σε 2 μετρα αλυσιδα εφ ' όρου ζωής

το παραδειγμα δε του εκπαιδευτη ο οποίος λέει οτι μπορει να εκπαιδευση κανίς σε φύλαξη ειναι τουλάχιστον αστειο

και ειναι αστείο ΟΧΙ λογω της φυλής αλλα επειδη θεωρει ΔΕΔΟΜΕΝΟ οτι μπορει να εκπαιδευση εναν σκυλο ( οποιαδηποτε φυλής) ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΕΙ

ΕΤΣΙ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΝΤΕ ΟΙ ΣΚΥΛΟΙ

οταν ζηταμε να κανουνε πραγματα τα οποία δεν εχουν φτιαχτει να κάνουν ( ή πολυ απλα δεν το εχουν μεσα τους)

και για να καταληξω με ενα παράδειγμα που ειναι και της μοδας

εχει μαλιασει η γλώσσα ΟΛΩΝ μα πανω απο ολα του PROMITHEA να λέμε (λεει) οτι τα DOGO ειναι ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ

ο ιδιος που τα λεει αυτα (PROMITHEAS) εχει ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ dogo σε κυναθλήματα.....

ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ??

οτι ειναι ψεύτης ???

οτι αλλα λέει και αλλα κανει???

οτι δεν θελει να του φαν αλλοι την ΄δόξα΄?????

ΟΧΙ


σημαινει οτι ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ανθρωπος με τις γνωσεις που εχει ΚΑΤΑΦΕΡΕ καποιο σκυλι το οποίο ΕΧΕΙ καποιον συγκεκριμένο σωματοτυπο και αναπτυγμένα καποια συγκεκριμένα ένστικτα να τα κατευθυνει προς ενα σημειο

αλλα ΜΕΧΡΙ εκει

τπ dogo εξακολουθει να ειναι κυνηγόσκυλο και ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ για φύλαξη - σωματοφυλακη

οπως ακαταλληλο για σωματοφυλακη ειναι και ενα καυκάσου

για αλλους λόγους το ένα για αλλους το αλλο και για αλλους το τρίτο
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Oχι Mάκη φυσικά και δεν λέει..
Δεν γενικεύουμε με τις περιπτώσεις που έχουμε δει..

Απλά τις επισημαίνουμε.
Eχεις δίκιο Μακη όπως το θέτεις..
και ίσως οι θεωρητικολογίες να μπερδέψουν επικίνδυνα κάποιον οδηγώντας τον να κάνει πειραματα..
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Μάκη σ' ευχαριστώ για την σοβαρότατη απάντηση. Με έπεισες, φυσικά, συνήθως με πείθεις.

Σε αυτόν τι θα απαντούσες? Αν υπάρχει πρόβλημα με το αγγλικό κείμενο κάνω μετάφραση:

I talked to a professional Schuzthund trainer about the breed and although he recommended other breeds for protection above the Poodle, he said the Poodle would do fine depending on the individuals size and nature. The dog is doing well with his obedience training so my trainer decided to get out his puppy bite sleeve last night to see how the dog would do. My trainer was pleased when my 12 week old pup took full bite on the sleeve with just a little encouragement. After working with the sleeve for a few minutes, Nero didn't want to stop. My trainer assured me that since this dog will be at least 80 pounds and likes to bite, he will have no problem training him for protection.
Μιλάμε προφανώς για έναν γελοίο εκπαιδευτή που επιχειρεί να του φάει τα λεφτά?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
he said the Poodle would do fine depending on the individuals size and nature.

μεχρι εδω καλα αφου ο συγκεκριμενος εκπαιδευτης ξεκαθαρισε το ανάλογα το μεγεθος και τον χαρακτηρα του ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ σκυλου

The dog is doing well with his obedience training

λογικοτατο να τα παει καλα στην υπακοη. δεν εχω αμφισβητησει ΠΟΤΕ την εκπαιδευσιμοτητα του κανίς

so my trainer decided to get out his puppy bite sleeve last night to see how the dog would do.

και δοκιμάζει το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ σκυλι

My trainer was pleased when my 12 week old pup took full bite on the sleeve with just a little encouragement.

γιατι όχι?? αν εχει αναπτυγμενο το prey drive ??? το 99 % των κουταβιων θα κυνηγησει και θα δαγκώσει κατι το οποίο του κουναμε μπροστα. αλλα με πολυ αλλα με λίγη ενθαρυνση. το ιδιο θα κανει επίσης και το 100% των μικρών γατών (kitten???????) prey drive ονομάζετε αυτο

After working with the sleeve for a few minutes, Nero didn't want to stop.

λογικότατο. κανενα κουταβι δεν σταματαει το παιχνιδι που του αρέσει

My trainer assured me that since this dog will be at least 80 pounds and likes to bite, he will have no problem training him for protection.

και εδω αρχίζουν τα βιολια

καλο το prey drive αλλα μεχρι ενα σημειο

καπου μπαίνουν αλλα drive με το fighting πρωτο

μετα μπαινει aggresion κλπ κλπ κλπ

μετα μπαίνει πίεση (αντοχη σε αυτη), χτυπήματα με το stick

και ολα αυτα ειναι κατι το οποιο το κανις ΔΕΝ εχει

και κανεις εκπαιδευτης ΔΕΝ μπορει να τα βάλει αυτα μεσα σε ενα σκυλο

ενας καλος μπορει να τα βγάλει απο εναν σκυλο που τα εχει και να τα χτισει σιγα - σιγα

τι θα του ελεγα ????

οτι αν συνεχισει ΙΣΩΣ καποια στιγμη στον συγκεκριμενο χωρο, με τον συγκεκριμενο εκπαιδευτη , χωρίς πίεση μπορεσει να περάσει καποια εξεταση εργασίας

οπως απλα θα κανει και το border του οποίου βιντεο εχω υποσχεθει εδω και καιρο αλλα δεν εχω αξιοθει να βάλω

αν ομως μιλάμε για σωματοφυλακη ( για σοβαρη , όχι της πλακας) θα του ελεγα να την κάνει οσο εχει καιρο

η σωματοφυλακη προυποθετει ενα αλλο drive το οποιο κανένα κανις δεν θα εχει ποτε
 
Last edited:






ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
παρακαλω:)

και για να τελειωνω με το θεμα

το εχω ξαναπει στο παρελθον αλλα δυστηχως οσο και αν εψαξα δεν το βρηκα

Πολλες φορές στενοχωριεμε που με λένε Μακη και ειμαι απο την Ελλάδα

Αν με λέγανε Frank και ημουν απο την Γερμανία ή Anri και ημουν απο την Γαλλία ΑΜΑΣΗΤΑ θα κατεβάζατε οτι και αν εγραφα στο site μου, blog μου κλπ κλπ κλπ

σημερινα παραδειγματα ?????

εσυ με το αγγλικο κείμενο που εβαλες

η Loukia???? που διαβασε ενα κειμενο σε καποιο forum του εξωτερικο

ο harryf3

Μετα, επειδη εχω εκπαιδευτικο λουρι διμετρο, διαβασα αυτό το αρθρο:
http://www.neilsnet.com/archives/6ft...6ftleash.shtml
που λεει να εχεις το αριστερο ελευθερο για σηματα, χαδια κλπ.
Ειπα, για να το λεει αυτος κατι θα ξερει.
ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ??? ΤΟΝ ΞΕΡΕΙΣ ????? (δεν τιθετε θεμα προσωπικης αντιπαράθεσης)

απλα και μόνο επειδη δεν θα ημουν Ελλήνας
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Καλά τώρα απλώς παραπονιέσαι. Δεν υπάρχει λόγος. Προσωπικά διαβάζω με μεγάλη προσοχή όσα γράφεις στα θέματα που με ενδιαφέρουν.Νομίζω και πολλοί άλλοι. Αλλά μην θεωρείς και δεδομένο ότι επειδή λες ένα "μην τα ισοπεδώνουμε όλα" θα εισακουστείς! Όταν δεν ξεχνάς να επιχειρηματολογήσεις πουλάς φύκια για μεταξωτές κορδέλες, αν γουστάρεις.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ο Μάκης περιγραφει την ελληνική πραγματικότητα και όντως οι έλληνες έχουμε ξενομανία..
Από εκεί και πέρα προσωπικά εμπιστεύομαι πιο πολύ τα παλιά μελη με σειρά από αναρτησεις και εμπεριστατωμένες απόψεις..που αναμφισβήτητα έχουν βοηθήσει
το φορουμ
Αν τα επιχειρήματα είναι λογικά τα ακούω.
Αν έμπαινε ο Ben από την Aγγλία και έλεγε αρλούμπες δεν θα μου έκανε κάτι..

O Mάκης που μιλάει με σοβαρά επιχειρήματα μου κάνει..
Aν όμως πάλι ο Mάκης έλεγε αρλουμπες έχοντας την κρίση μου σώας.., αλλα δεν είχα γνώσεις στο να έχω την δικη μου άποψη, θα μου έκανε αυτό που μου φαίνεται πιο λογικό..

Μάκη το ξέρεις ότι σε εκτιμαμαι και είσαι από τα άτομα που όταν λείπεις φαίνεται στο forum..
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Αν με λέγανε Frank και ημουν απο την Γερμανία ή Anri και ημουν απο την Γαλλία ΑΜΑΣΗΤΑ θα κατεβάζατε οτι και αν εγραφα στο site μου, blog μου κλπ κλπ κλπ

σημερινα παραδειγματα ?????


η Loukia???? που διαβασε ενα κειμενο σε καποιο forum του εξωτερικο
Για να το πάμε άλλη μια.
Σε ένα φόρουμ του εξωτερικού είχα συναντήσει κάποιον που έκανε εκπαίδευση για σωματοφυλακή στο standard poodle του.
Τώρα τί απέγινε και ποιά τα αποτελέσματα, άγνωστο.
Απλή αναφορά γεγονότος: του εγχειρήματος να εκπαιδεύσει κάποιος το poodle του σε σωματοφυλακή.
Τίποτε λιγότερο, τίποτε περισσότερο. :)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Απλή αναφορά γεγονότος: του εγχειρήματος να εκπαιδεύσει κάποιος το poodle του σε σωματοφυλακή.
Τίποτε λιγότερο, τίποτε περισσότερο. :)
Πωπω... παιδιά, ενα αστείο έκανα και δημιουργήθηκε ολόκληρο θέμα.... λοιπον επειδή με πήρε κι εμένα η μπαλα, να διευκρινήσω ότι ο άνθρωπος με το οποίο μιλούσα είπε απλώς ΚΑΠΟΙΑ poodle κανουν και για φύλαξη... τα εξής που είπε ο ΜΑΚΗΣ:
το παραδειγμα δε του εκπαιδευτη ο οποίος λέει οτι μπορει να εκπαιδευση κανίς σε φύλαξη ειναι τουλάχιστον αστειο

και ειναι αστείο ΟΧΙ λογω της φυλής αλλα επειδη θεωρει ΔΕΔΟΜΕΝΟ οτι μπορει να εκπαιδευση εναν σκυλο ( οποιαδηποτε φυλής) ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΕΙ

ΕΤΣΙ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΝΤΕ ΟΙ ΣΚΥΛΟΙ
πραγματικά δεν ξέρω που κολλάνε..... ποτέ δε μίλησα για εκπαιδευτή που είπε οτι μπορει να εκπαιδεύσει ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ poodle σε φύλαξη χωρίς να το δει.....

:):)