Cavalier King Charles


Status
Κλειδωμένο θέμα

Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Εγώ πάλι δεν θα έπαιρνα ποτέ την απόφαση χωρίς να έχω γνωριστεί με το σκυλί.



Όσο για το θέμα αγάπης η δική μου εμπειρία είναι ότι δεν δένομαι με όλα τα σκυλιά με τον ίδιο τρόπο. Κάποιοι χαρακτήρες μου ταιριάζουν καλύτερα από άλλους.

Έχω υιοθετήσει westie που ήταν σχεδόν 4 χρονών και δεν ξέρω αν θα το ξαναέκανα, αλλά αν το αποφάσιζα θα ήμουν πιο προσεκτική στην επιλογή. Παρόλο που η Sue έχει καταπληκτικό χαρακτήρα και από μορφολογία είναι καλύτερη από την Toya είμαι πιο δεμένη με την μικρή.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Εγώ πάλι δεν θα έπαιρνα ποτέ την απόφαση χωρίς να έχω γνωριστεί με το σκυλί.
Nαι μεν αλλά:

Έτσι κι αλλιώς θα πάει να την παραλάβει - αν κάτι δεν της κάθεται καλά της Hopsi προφανώς θα το αφήσει. Επιπλέον είναι και η Dr. Zivagho στη μέση, που αν έβλεπε κανά "κουσούρι στην υπόθεση" θα το έλεγε - όπως την έχω κόψει "δε μασάει" από τέτοια...

Και κάτι άλλο. Ναι πρέπει καλό είναι να βλέπουμε το σκύλο πριν. Όμως νομίζω ότι κάποια στιγμιότυπα στη ζωή μας δεν είναι τυχαία...

Θα πω όμως και την δική μου εμπειρία.

Όταν πήγαμε να δούμε την Κάρλα, "δεν μας γέμισε το μάτι". Ίσως γιατί διέφερε πολύ οπτικά από τον προηγούμενό μας που ήταν περισσότερο εντυπωσιακός εμφανισιακά, ίσως επειδή ήταν χοντρούλα, ίσως επειδή μας είδε και την κοπάνησε και δεν μας καθόταν, ίσως επειδή ήταν ο τελευταίος τροχός της αμάξης στην αγέλη όπου βρισκόταν. Την πήραμε όμως - τότε είμαστε πολύ απελπισμένοι, ή θα παίρναμε την Κάρλα ή θα μας τα έτρωγαν οι ψυχίατροι.
Το τι νιώθουμε σήμερα για αυτό το σκυλί δεν περιγράφεται...
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
ο λογος της Στελλας ειναι συμβολαιο για μενα. Ειπε αρτια ισορροπημενο, αρα για μενα τελος. ειπε υγειεστατο αρα τελος.
Αυτααααααα...αχ ποτε θα ερθειειειειειει;;;;;;;;;;;;;;;;;

Υγ: αυτα τα δυο που ανεφερε η Στελλα μου αρκουν, υγεια κ ισορροπια. δεν με νοιαζει ΤΙΠΟΤΕ αλλο.Αλλωστε, λαχνος ειναι ολα.Και για μενα το να εχω ενα καβαλιερακι μπλεναμ θηλυκο απο εκτροφειο, ειναι ΤΖΑΚ ΠΟΤ.(ας μη το παραλεω γιατι σιγουρα εχω στερησει την τυχη απο καποιον αλλον ανθρωπο και νιωθω ασχημα γι αυτο)
 
Last edited:


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Μα δεν αμφιβάλλω την εκτίμηση της Στέλλας, ούτε ότι δεν θα είναι σε καλά χέρια. Απλά λέω ότι ορισμένες φορές γίνεται κάποιο κλικ, γουστάρει ο ένας τον άλλο, πράγμα που δεν μπορείς να νοιώσεις μέσω φωτογραφίας.

Και στην δική μου περίπτωση με την Sue δεν της λείπει τίποτα, η εκτροφέας της συχνά μου γράφει ότι δεν θα μπορούσε να έχει πέσει σε καλυτέρα χέρια, σαν χαρακτήρας όμως μου ταιριάζει λιγότερο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Ισως, λέω ίσως, και μια μικρή πισινή στον τόσο άκρατο ενθουσιασμό, να μην έκανε κακό.
Αν, σκοτωθούνε τα γκομενάκια μεταξύ τους; Αν δεν μπορεί να κάνει η μία με την άλλη;
Αν πέσει μέγα μαλλιοτράβηγμα και μέγα ξεπουπούλιασμα;
Δεν υπάρχει τέτοια πιθανότητα;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Ισως, λέω ίσως, και μια μικρή πισινή στον τόσο άκρατο ενθουσιασμό, να μην έκανε κακό.
Αν, σκοτωθούνε τα γκομενάκια μεταξύ τους; Αν δεν μπορεί να κάνει η μία με την άλλη;
Αν πέσει μέγα μαλλιοτράβηγμα και μέγα ξεπουπούλιασμα;
Δεν υπάρχει τέτοια πιθανότητα;

Ναι αλλά αυτό πως θα το τσεκάρεις από πριν?
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
μπα...η χοουπ ειναι 8 μηνων σχεδον ενω η Λαιλα 3 ετων. και απο οσο εχω δει την χοουπ κανει σαν τρελη και με θηλυκα(κ δη καβαλιε) Για καβαλιερακια ι μιλαμε...αλλα οπως και να εχει, θα κανω οτι χρειαστει κ θα τα πανε καλα. ειμαι σιγουρη. η πισινη που κραταω γιατι κραταω, ειναι αλλη.Γι αυτο ας ευχηθουμε ολα να πανε καλα,ναι; θετικη σκεψη ολοι, ελατε,αουουουουμμμμμμμμμμμμμ......αουουουουουουμμμμμμμμμ.........=)
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Εγώ κατάλαβα ακριβώς τι εννοούσε η Alexia...
και συμφωνώ. Δεν υπάρχει η ίδια χημεία με όλους τους σκύλους (άσχετα με το πόσο καλός είναι ο σκύλος), και ναι θεωρώ απαραίτητο να γνωρίζεις από κοντά το ζώο, και τους ανθρώπους που το μεγάλωσαν μέχρι να φτάσει στα χέρια σου.

Γι' αυτό και κανόνισα να πάνε τα παιδιά στο σπίτι της Λάιλας να την παραλάβουν.

Όμως η συγκεκριμένη περίπτωση, είναι ιδιαίτερα καλός χαρακτήρας. Δεν μου αρέσουν όλα τα "καλά σκυλάκια" (ούτε κατά διάνοια). Η Λάιλα όμως είναι ιδιαίτερα επικοινωνιακή, έξυπνη και τρυφερή. Της μιλάς και σε προσέχει, θέλει να σε καταλάβει.

Είναι πολύ χαρούμενη και παιχνιδιάρα/ναζιάρα (και λίγο ψωνάρα... τρελαίνεται τελείως αν της πεις πως είναι όμορφη) αλλά αν θέλεις να της πεις κάτι, ΑΜΕΣΩΣ έχεις την προσοχή της, ακόμη κι όταν παίζει με το μπαλάκι της -θα το παρατήσει για να "μιλήσετε".

Κλέβει καρδιές η Λάιλα -δεν είναι απλά "καλό σκυλάκι"....
Θα μου λείψει, αλλά χαίρομαι που επιτέλους θα έχει την αγάπη που της αξίζει!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
μπα...η χοουπ ειναι 8 μηνων σχεδον ενω η Λαιλα 3 ετων. και απο οσο εχω δει την χοουπ κανει σαν τρελη και με θηλυκα(κ δη καβαλιε) Για καβαλιερακια ι μιλαμε...αλλα οπως και να εχει, θα κανω οτι χρειαστει κ θα τα πανε καλα. ειμαι σιγουρη. η πισινη που κραταω γιατι κραταω, ειναι αλλη.Γι αυτο ας ευχηθουμε ολα να πανε καλα,ναι; θετικη σκεψη ολοι, ελατε,αουουουουμμμμμμμμμμμμμ......αουουουουουουμμμμμμμμμ.........=)
δεν είναι αούμ μπρε
ομ είναι απλά στα σανσκριτικά έχει και "ο" βαθύ το οποίο προφέρεται αο
οπότε αοοοοοοοοοοοοοομμμμμμμμμμμμμμμμμ-βοήθειά σου
κάνε και κανα σταυροκόπημα-μπορεί ο κρίσνα να είναι απασχολημένος

και κάνε καμια έρευνα περι προηγούμενων ζωών.
μήπως είσουν σκόλουθος του βασιλιά κάρολου ή και ο ίδιος
κόλλημα με τα καβαλιερ....
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
ειμαι βλαχα κοκονι εγω,χαχα!

Στελλα, κανενα τιπακι τι να κανω για προσαρμογη; πχ σα να την ειχα ανεκαθεν; η την αφηνω στη γωνιτσα της αν ειναι; ξερεις τι τρωει εκει; αν εχει αμπουλα η ποτε πρεπει να βαλω; σε ρωταω γιατι την ωρα της κρισης μαλλον θα τα ξεχασω,χοχο! ενα μυαλο (ενα τι;;; ) χειμωνα καλοκαιρι, καταλαβαινεις..
επισης, το μπεμπε του εχω παρκο, το εχω κανει βεβαια λιγο μεγαλυτερο, αυξησα πλευρες και ειναι ο χωρος της. Με τη λαηλα τι λες να κανω; να εχει κ εκεινη παρκο;;; να ειναι εκτος παρκου το κρεβατι κ το μπολ της;;; να τα βαλω μαζι με το μπεμπε;;;(καπως ρισκο μου φαινεται αυτο το τελευταιο αλλα δεν ειμαι ειδικη οποτε...ρωτναω)
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Το πιο βασικό είναι να βγαίνετε πολλές βόλτες και να περνάτε ωραία.

Συμαντικό είναι να βγαίνουν και ΧΩΡΙΣΤΑ βόλτες (όχι πάντα μαζί), ώστε η Χόουπ να νιώσει πως δεν σε μοιράζεται (όχι πάντα τουλάχιστον) και η Λάιλα επίσης να έχει κάποιες βόλτες με ΟΛΗ σου την προσοχή πάνω της.

Έτσι θα αποφύγεις και θέματα ζήλιας στο μέλλον, θα μάθουν και οι δύο πως πρέπει να περιμένουν την σειρά τους.

Στο σπίτι η Λάιλα είναι κυρία και δεν χρειάζεται περιορισμό. Όμως θα πρέπει να τρώει κάπου χωριστά, να μην αναρωτιέσαι ποιός έφαγε τι, και να μην έχουν άγχος για το θέμα της τροφής. Καλό είναι να έχουν την ησυχία τους όταν τρώνε (όλοι οι σκύλοι).

Για τον πρώτο μήνα, δεν θα άφηνα την Λάιλα ελεύθερη σε όλο το σπίτι όταν έλειπα. Ένας πιο περιορισμένος χώρος της παρέχει αίσθημα ασφάλειας. Έχει μάθει μόνη της, δεν θα έχει πρόβλημα να την κλείνεις σε ένα δωμάτιο. Μετά βλέποντας και κάνοντας.

Για το θέμα της αποπαρασίτωσης, θα συζητήσεις με τους ιδιοκτήτες, όπως για τα εμβόλια, την διατροφή κλπ. Μην ξεχάσεις το βιβλιάριο υγείας και το πεντιγκρί.

Η Λάιλα δεν μπορεί να πάει σε έκθεση, γιατί είναι στειρωμένη, όμως το πεντιγκρί έχει κι άλλες χρήσεις (όπως ιατρικές). Θα ζήσει πολλά χρόνια ακόμη και δεν αποκλείεται αν σου χρειαστεί, έστω για να ξέρεις ποιοί είναι οι συγγενείς της.

Φτιάξε μία λίστα με ερωτήσεις που θα τους κάνεις (πχ. Ποιές λέξεις έχει μάθει, τι λιχουδιές της αρέσουν, πόσο συχνά έχει συνηθίσει να βγαίνει βόλτα και με τι διάρκεια...).

Και κάτι άλλο, μην φρικάρεις, αλλά δεν έχει παράνυχους. Στην Αμερική τα αφαιρούν πολλοί εκτροφείς, όταν τα κουτάβια είναι λίγων ημερών.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
δεν είναι αούμ μπρε
ομ είναι απλά στα σανσκριτικά έχει και "ο" βαθύ το οποίο προφέρεται αο
οπότε αοοοοοοοοοοοοοομμμμμμμμμμμμμμμμμ-βοήθειά σου
κάνε και κανα σταυροκόπημα-μπορεί ο κρίσνα να είναι απασχολημένος

και κάνε καμια έρευνα περι προηγούμενων ζωών.
μήπως είσουν σκόλουθος του βασιλιά κάρολου ή και ο ίδιος
κόλλημα με τα καβαλιερ....
Αν είναι έτσι θα πρέπει να της βρούμε ΠΟΛΛΑ ακόμη... ;-)

Τέλειο ποστ ....πέθανα στο γέλιο!
 


mariakapa

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2009
167
0
Aθηνα
Ολα καλα βρε παιδια αλλα αυτο που δυσκολευομαι λιγο να χωνεψω ειναι τον λογο που την δινουν οι ιδιοκτητες της. Ποσο πολυ μαδαει που πρεπει να την δωσουν? Ενα τοσο αξιολατρευτο σκυλακι με τι καρδια το δινουν? Εγω δεν μπορω να με φανταστω να εχω ενα σκυλακι για 3 χρονια και επειδη μαδαει να την δινω σε αλλον.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Διότι εσύ κι εγώ, αγαπητή μου, είμαστε αχαΐρευτες και δεν κυκλοφορούμε συνέχεια με ένα φλίτσι-φλίτσι με αντισηπτικό!! Τα χαλιά μας δεν πρέπει να είναι πεντακάθαρα και αν κανείς μας σπάσει μια πορσελάνη ή κανά γυαλικό δεν πιστεύουμε ότι θα πρέπει να του/της επιβληθεί θανατική ποινή!!:p:D

Τελοσπάντων, τέλος καλό, όλα καλά με το καβαλλιεράκι που βρήκε καλή οικογένεια να ζήσει. Οι ιδιοκτήτες του έκαναν την αμέσως επόμενη καλύτερη επιλογή.
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Τέλος καλό HOPSI καλύτερα!!! Απλά για την ιστορία ήθελα να πω πως το καλύτερο αξεσουαρ πάνω μου και στο σπίτι μου είναι η τρίχες της Μάιρας!
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
εννοειται αυτο Elli μου! εγω λατρευω να εχω χοποτριχιτσες πανω μου! και αν καμια φορα δεν εχω, παιρνω το μπεμπε αγκαλια και γεμιζω, χαχα!
Λοιποοοοοοοοοοον...

ΣΗΜΕΡΑ ειναι η μεγαλη μερα....παω,ναι ναι, εγω η φοβικη και που σε πλοιο ξερναω κι ας ειναι στασιμο, Κρητη να παρω την ομορφια μου. ΜΟΥ ΜΟΥ ΜΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥ(αγελαδα σκετη...). θα γυρισω λοιπον με πλοιο, σε καμπινα για σκυλακια και θα ειμαι μαζι με την πριγκιπισσουλα μου...εχω ηδη σαμαρακι ροζ,τσαντακι μεταφορας, πηρα και κονσερβουλα να φαει, χοπολιχουδιτσες, χτενα για ψυλλους να την ξεψυρισω πριν ερθει σπιτι και θα εχω και αμπουλα μαζι μου, και σκονη που αφυδατωνει τους παλιοψυλλους, δοκιμασμενο στο μπεμπε μου κ κανει θαυματα.
εχω κ μπολακι νερου-φαγητου αν δεν μου δωσουν και βεβαια, πανα τζαστ ιν κεησ. και μια πετσετουλα, χιχι!ναι,ναι,φουξια.

Εχω ΤΡΕΛΛΗ αγωνια παντως...κυριως μηπως ξερναω στο πλοιο ,μην βουλιαξει το πλοιο, μην πεσει το αεροπλανο, κλασσικα.

δραμαμινες πρεπει να παρω μονο και ειμαι κομπλε.

θα δω και τη Στελλα πρωτα ο Θεος, αφου παρω το κοριτσακι μου το ταλαιπωρημενο...αχ το καβαλιερακι μου το καψερουλι...η ψυχουλα μου...

παιδια, σας φιλω και ευχηθειτε μου καλη τυχη. Δε με νοιαζει η χημεια, δε με νοιαζει τιποτε αρκει να την παρω απο εκει...η Στελλα καταλαβαινει.

εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεελα οοοοοοοοοοολοι μαζιιιιιιιιιιιιιι....αοοοοοοοοοοοοοοοοοομμμμμμμμμμμμμ,αααααααοοοοοοοοοοοομμμμμμμμμμμ...


Υγ: αυριο θα εχετε φωτο του μπεμπε ναμπερ του =) !!!
 
Last edited:






TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
κράτα αέρα τα πανιά....!!!Hopsi.....έτσι ροζ είσαι κάθε μέρα...;;;;:confused::-|
καλώς να δεχτείς την καινούργια σου σκυλίτσα.:)
 




Status
Κλειδωμένο θέμα