Chinese Crested ενα πραγματικά υπέροχο σκυλι .. :D




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ναι σωστά το λές, μία διόρθωση μόνο, δεν τα ξυρίζουν αυτά άλλα τους κάνουν αποτρίχωση η με κρύο κερί η με αποτριχωτική μηχανή.
Δλδ, εμ θέλουν να τα περάσουν για αλλη κατηγορία φυλής από ό,τι είναι, εμ τα βασανιζουν με αποτρίχωση????????????????????????
Ενα σοκ το επαθα και δεν εχω πιει καφε ακόμα...
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Ουτε το ειχα φανταστει ποτε οτι μπορει γινεται αποτριχωση με κερι στα σκυλια! Καραφλιασα σαν τσαϊνιζ κρεστιντ λεμε...:confused:
 




συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
χαλάουα ή ταινίες χρησιμοποιούνται??:p

(επειδη δεν εχω δει ποτε τέτοιο σκυλο απο κοντα...σαν χνουδι ειναι η τριχα που καλυπτει το σώμα του ή ειναι τελειώς άτριχο?)
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ουτε το ειχα φανταστει ποτε οτι μπορει γινεται αποτριχωση με κερι στα σκυλια! Καραφλιασα σαν τσαϊνιζ κρεστιντ λεμε...:confused:
και εσύ δεν χρειαστηκες αποτριχωση να καραφλιάσεις....


οκ μηπως είναι λιγο υπερβολικό ή λιγο ματαιόδοξο να υπομένουν αυτο το πράγμα τα σκυλια ωστε να κατεβουν στην εκθεση?
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
χαλάουα ή ταινίες χρησιμοποιούνται??:p

(επειδη δεν εχω δει ποτε τέτοιο σκυλο απο κοντα...σαν χνουδι ειναι η τριχα που καλυπτει το σώμα του ή ειναι τελειώς άτριχο?)
Ναι και χαλάουα και ταινίες όπως θέλει ο καθένας, υπάρχει middle με λιγότερη η περισσότερι τρίχα στο σώμα, ακόμα και τα hairless βγάζουν τρίχες σαν χνούδι στη ράχη.
Όχι μόνο αποτρίχωση τους κάνουν άλλα και απολέπιση/ενυδάτωση με διάφορες κρέμες, το καλοκαίρι τους βάζουν αντηλιακό.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
το ονομα φυλης ειναι σαν κινεζικη οδοντοκρεμα :)

εκει διπλα στα πομ-πομ σαν να ειδα ενα τετοιο,αλλα δεν ειμαι σιγουρος..
δεν μ'αρεσε καθολου..σα ξερακιανο ηταν..εξω απο τα νερα του
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
οκ μηπως είναι λιγο υπερβολικό ή λιγο ματαιόδοξο να υπομένουν αυτο το πράγμα τα σκυλια ωστε να κατεβουν στην εκθεση?
Δεν είναι υπερβολικό, κάθε φυλή έχει τα δικά του, ας πούμε σε σκλυρίτριχες φυλές γίνεται στριππάρισμα, το ίδιο πράγμα είναι σχεδόν και η αποτρίχωση.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
και εσύ δεν χρειαστηκες αποτριχωση να καραφλιάσεις....


οκ μηπως είναι λιγο υπερβολικό ή λιγο ματαιόδοξο να υπομένουν αυτο το πράγμα τα σκυλια ωστε να κατεβουν στην εκθεση?
Και πόσα άλλα γίνονται για τις εκθέσεις. Μόνο στη φυλή μου ξέρω ότι γίνονται πολλές διορθώσεις ειδικά στις ΗΠΑ: βάφουν τις μύτες αν δεν είναι τελείως μαύρες, διορθώνουν χειρουργικά το δάγκωμα, σηδερόνουν το τρίχωμα.
Και μετά αναρωτιέσαι γιατί αυτός, τόσο "τέλειος" σκύλος, βγάζει συνέχεια σκαρτα κουταβια...
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Δλδ, εμ θέλουν να τα περάσουν για αλλη κατηγορία φυλής από ό,τι είναι, εμ τα βασανιζουν με αποτρίχωση????????????????????????
Ενα σοκ το επαθα και δεν εχω πιει καφε ακόμα...
Δεν είναι βάσανο, ο σκύλος της φίλης μου για παράδειγμα κοιμόταν οταν του έκανα αποτρίχωση με κρύο κερι ούτε που τον ένοιαζε. Τώρα τελέιωσε την καριέρα του, δεν πάει στις εκθέσεις, καλοπερνάει στο σπίτι τριχωτός-τριχωτός :)
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Δεν είναι βάσανο, ο σκύλος της φίλης μου για παράδειγμα κοιμόταν οταν του έκανα αποτρίχωση με κρύο κερι ούτε που τον ένοιαζε. Τώρα τελέιωσε την καριέρα του, δεν πάει στις εκθέσεις, καλοπερνάει στο σπίτι τριχωτός-τριχωτός :)

ειλικρινά μου ειναι αδυνατον να "καταλαβω" τη λογική της αποτριχωσης. Δεν μιλάμε για ξυρισμα. Ακόμα και να κοιμοταν...
Εγω και μόνο στην ιδεα αναζητάω επισκληριδιο...
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Και τι προσφερει η αποτριχωση ειπαμε στην διαιωνιση των καλυτερων χαρακτηριστικων της φυλης? Αποδεδειγμενη ανοχη στον πονο?
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Και τι προσφερει η αποτριχωση ειπαμε στην διαιωνιση των καλυτερων χαρακτηριστικων της φυλης? Αποδεδειγμενη ανοχη στον πονο?
:cool:
παντως απορώ πραγματικά. για ποιο λόγο πρέπει να γινεται αυτη η διαδικασια. Για ποιο λόγο το fci δεν αποδέχεται το πρότυπο του σκυλου όπως ειναι απο τη φυση του?:confused:
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
ειλικρινά μου ειναι αδυνατον να "καταλαβω" τη λογική της αποτριχωσης. Δεν μιλάμε για ξυρισμα. Ακόμα και να κοιμοταν...
Εγω και μόνο στην ιδεα αναζητάω επισκληριδιο...
Έλα τώρα, δεν έιναι τίποτα, χράτς-χρούτς και έγινε γκουλί :)
 




LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Και τι προσφερει η αποτριχωση ειπαμε στην διαιωνιση των καλυτερων χαρακτηριστικων της φυλης? Αποδεδειγμενη ανοχη στον πονο?
Χαχαχα!
Τελικά για όλα υπάρχει μία εξήγηση! :rolleyes:

Όντως είχε στην έκθεση, εμένα μου φάνηκαν όμορφα γιατί σε σχέση με τα πομεράνιαν δίπλα μου έδωσαν την αίσθηση της πιο φυσικής ομορφιάς..
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Χαχαχα!
Τελικά για όλα υπάρχει μία εξήγηση! :rolleyes:

Όντως είχε στην έκθεση, εμένα μου φάνηκαν όμορφα γιατί σε σχέση με τα πομεράνιαν δίπλα μου έδωσαν την αίσθηση της πιο φυσικής ομορφιάς..
φυσικη ομορφιά?? σαν αποτριχωμένο μαυρο χερι μοιάζουν. :p
 




matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
ελεος... τι αλλο θα ζησουν τα ερημα σκυλια για να καλυψουν τη ματαιοδοξια μας?
Ασε μας ρε κοπελια με τις ευαισθησιες σου!!!! Και εδω που τα λεμε μηπως να τραβηξουμε ανα χρατς - χρουτς στην Λευκη και να την κατεβασουμε σαν giant crested στην επομενη εκθεση?