Chinese Crested ενα πραγματικά υπέροχο σκυλι .. :D


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
φυσικη ομορφιά?? σαν αποτριχωμένο μαυρο χερι μοιάζουν. :p
Είδα δίπλα τους τα πομεράνιαν, που κατά γενική ομολογία είναι όμορφα σκυλιά, με το μαλλί τόσο "κρεπαρισμένο" και αυτά μου φάνηκαν ιδιαίτερα και... φυσικά...
Όση φαντασία και αν έχω, δεν πήγαινε μέχρι την αποτρίχωση το μυαλό μου! :p
 
Last edited:


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
:cool:
παντως απορώ πραγματικά. για ποιο λόγο πρέπει να γινεται αυτη η διαδικασια. Για ποιο λόγο το fci δεν αποδέχεται το πρότυπο του σκυλου όπως ειναι απο τη φυση του?:confused:
Αν το πάμε έτσι τότε τα κανίς δεν πρέπει να είναι κουρεμένα, τα μποντέϊλ να μην έχουν τόσο φουντομένο τρίχωμα, τα σκλιρότριχα χωρίς στριππάρισμα, ας βγαίνουν τότε όλα τα σκυλιά a la naturel όπως είναι από τη φύση τους.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Είδα δίπλα τους τα πομεράνιαν, που κατά γενική ομολογία είναι όμορφα σκυλιά, με το μαλλί τόσο "κρεπαρισμένο" και αυτά μου φάνηκαν ιδιαίτερα και... φυσικά...
Όση φαντασία και αν έχω, δεν πήγαινε μέχρι την αποτρίχωση το μυαλό μου! :p
ναι δεν ειναι σαν στουμπηγμένα αρκουδάκια????
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Είδα δίπλα τους τα πομεράνιαν, που κατά γενική ομολογία είναι όμορφα σκυλιά, με το μαλλί τόσο "κρεπαρισμένο" και αυτά μου φάνηκαν ιδιαίτερα και... φυσικά...
Όση φαντασία και αν έχω, δεν πήγαινε μέχρι την αποτρίχωση το μυαλό μου! :p
Στα πομεράνιαν έτσι είναι το τρίχωμα, δεν υπάρχει κρεπάρισμα εκεί.
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Φωτεινή δεν το αμφισβητώ. Το έβαλα σε εισαγωγικά γιατί δεν έχω ιδέα πως λέγετε η διαδικασία περιποίησης τους. Μπορεί να είναι και μόνο ένα απλό βούρτσισμα και όπως λες λόγω της ποιότητας ή του όγκου της τρίχας να φαίνεται έτσι.

ναι δεν ειναι σαν στουμπηγμένα αρκουδάκια????
Ghelly αυτό ακριβώς!
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Φωτεινή δεν το αμφισβητώ. Το έβαλα σε εισαγωγικά γιατί δεν έχω ιδέα πως λέγετε η διαδικασία περιποίησης τους. Μπορεί να είναι και μόνο ένα απλό βούρτσισμα και όπως λες λόγω της ποιότητας ή του όγκου της τρίχας να φαίνεται έτσι.
Τίποτα δεν είναι, απλό χτένισμα+blaster.
 






Marilen

Active Member
25 Φεβρουαρίου 2014
35
0
Ε χμμμ πάντως εγώ τα λυπήθηκα!
Εδώ στον εαυτό μου κάνω αποτρίχωση και παίρνω βαθιές ανάσες πριν από κάθε τράβηγμα. Τα σκυλιά είναι πιο ανθεκτικά;;; Μου θύμισε ένα βιντεάκι που είχα δει για την παραγωγή Angora υφάσματος. Βέβαια, φαντάζομαι δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο.
Για την ιστορία πάντως:
https://www.youtube.com/watch?v=PtAFHyXS31M
Εγώ άντεξα 10 δευτερόλεπτα, δεν το έχω δει ολόκληρο!
 


Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
Φωτεινή αν είσαι τόσο ελαφροχερα να ερχόμαστε σε σένα για τα καλοκαιρινά χρατσ χρουτσ πριν την παραλία

Έλεος βρε παιδιά!!!
 


Ojeriza

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2013
217
2
Rion
Πως είναι έτσι το άτιμο ρε μάγκες? Χαχαχα προσωπικά το googlara δεν γνώριζα καν για την ύπαρξη τους.
Πλάκα έχει ο καράφλας!
Θέλουμε φωτογραφίες και επίσης συμφωνώ με aliki_s από χαρακτήρα πως πάνε?
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αν το πάμε έτσι τότε τα κανίς δεν πρέπει να είναι κουρεμένα, τα μποντέϊλ να μην έχουν τόσο φουντομένο τρίχωμα, τα σκλιρότριχα χωρίς στριππάρισμα, ας βγαίνουν τότε όλα τα σκυλιά a la naturel όπως είναι από τη φύση τους.
Πείτε με άσχετη με τις εκθέσεις, δεν έχω πρόβλημα. Είμαι άλλωστε. Αλλά αν η έκθεση μορφολογίας έχει ως σκοπό την επιλογή σκύλων που μορφολογικώς είναι κατάλληλα για αναπαραγωγή, ναι, κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να βγαίνουν au naturel, al naturale, με φυσική εμφάνιση βρε παιδάκι μου!
 


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
Πείτε με άσχετη με τις εκθέσεις, δεν έχω πρόβλημα. Είμαι άλλωστε. Αλλά αν η έκθεση μορφολογίας έχει ως σκοπό την επιλογή σκύλων που μορφολογικώς είναι κατάλληλα για αναπαραγωγή, ναι, κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να βγαίνουν au naturel, al naturale, με φυσική εμφάνιση βρε παιδάκι μου!
+1

τι τραβανε τα κακομοιρα τα ζωακια ωρες-ωρες...
βασανιστηρια για λογους εμφανισης...
στα δικα μου ματια καποια απο αυτα ειναι στην ιδια κατηγορια με το να ζουνε με ενα ξεροκομματο ή δεμενα στην ακρη απο ενα βαρελοσπιτο.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
το ονομα φυλης ειναι σαν κινεζικη οδοντοκρεμα :)

εκει διπλα στα πομ-πομ σαν να ειδα ενα τετοιο,αλλα δεν ειμαι σιγουρος..
δεν μ'αρεσε καθολου..σα ξερακιανο ηταν..εξω απο τα νερα του
επιβεβαιωνω οτι το ειδες και συμμερίζομαι την αποψη σου ! πλακα πλακα μια λευκανση μπορει να του κανε καλο ;)

Και πόσα άλλα γίνονται για τις εκθέσεις. Μόνο στη φυλή μου ξέρω ότι γίνονται πολλές διορθώσεις ειδικά στις ΗΠΑ: βάφουν τις μύτες αν δεν είναι τελείως μαύρες, διορθώνουν χειρουργικά το δάγκωμα, σηδερόνουν το τρίχωμα.
Και μετά αναρωτιέσαι γιατί αυτός, τόσο "τέλειος" σκύλος, βγάζει συνέχεια σκαρτα κουταβια...
επιτρεπεται το βαψιμο στις ΗΠΑ ? i didn't know that

Χαχαχα!
Τελικά για όλα υπάρχει μία εξήγηση! :rolleyes:

Όντως είχε στην έκθεση, εμένα μου φάνηκαν όμορφα γιατί σε σχέση με τα πομεράνιαν δίπλα μου έδωσαν την αίσθηση της πιο φυσικής ομορφιάς..
Όμορφα? τωρα θα μου πεις, γουστα ειναι αυτα, αλλα βρε παιδι, το προσεξες καλα???
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
επιβεβαιωνω οτι το ειδες και συμμερίζομαι την αποψη σου ! πλακα πλακα μια λευκανση μπορει να του κανε καλο ;)
μα και εκει που το εβαλαν ! :) διπλα στα κουκλακια τα ζωγραφιστα τα ΦΟΥΝΤΩΤΑ πομ-πομ.. :pinokio:
((μου περασε απο το μυαλο να επαιρνα ενα,αλλα δεν ειχα τσαντα ! )) *demonio*
u know e..next time.. + τσαντα μαζι :wink: >>κουλης τσιλιαδορος<< :)

σχετικο ειναι παντως..για αλλους ειναι χαριτωμενα για αλλους λιγο ασχημουλικα..ειδα σε βιντεακι.. περπαταει καμαρωτα-καμαρωτα ! τρεχει σαν τρελο ! δεν ειναι ολο γαβ-γουβ.. εχει αρκετα θετικα, α σε ενα βιντεακι που κανει κολπα.. εχει τρομερα αντανακλαστικα ! σφαιρα αντιδρασεις ! :)
 


ChineseCrested

Well-Known Member
7 Απριλίου 2014
89
39
Παιδια συγνώμη που αργησα να απαντήσω ειμαι καινούργιος και το φορουμ ειναι λίγο παραξενο στον χειρισμό του ..!! :) η αλήθεια ειναι οτι ειναι μια πολυ ιδιαίτερη φυλή στην περιποιηση της γιατι θελει ξυρισμα(εγω προσωπικα το ξυριζω γιατι και μου φαινεται πιο ωραιο αλλα δεν ποναει και το σκυλι κατα την γνωμη μου ) σαν να ακουμπας ροδακινο ειναι εχει πολυ πλακα απο θεμα χαρακτηρα δενεται μονο με ενα ατομο της οικογενειας με τα αλλα μελη απλος τα παει καλα ...!! αλλα με το ατομο που θα δεθει δεν θα φευγει απο πανω του ολα στην αγκαλια μου θελει να ειναι το δικο μου ειπα οτι θα τον παω σε εκθεση σε κανενα χρονο γιατι θελει μια δωση κοινωνικοποίησης και εκπαιδευσης ως προς το να κανει το σωστο "καλπασμό" την σταση την οποια θα πρεπει να εχει ..!! επειδή εγω εχω ενα θεματακι μου αρεσουν τα παραξενα σκυλια ..!! :) συγνώμη και παλι που αργησα να απαντήσω ..!! :)
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
ChineseCrested μάλλον έχεις τον πιο ιδιαίτερο σκύλο του φόρουμ!
Η συγκεκριμένη φυλή θα πρέπει να είναι από τα ελάχιστα θέματα που δεν έχουν συζητηθεί.
Αν θέλεις γράψε κάτι παραπάνω -πχ πώς είναι οι σχέσεις του με τους άλλους σκύλους, τι ανάγκες εκτόνωσης έχουν;
Περιμένουμε την παρουσίαση του Πόκεμον.
Να τον χαίρεσαι! :)
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
τι τραβανε τα κακομοιρα τα ζωακια ωρες-ωρες...
βασανιστηρια για λογους εμφανισης...
στα δικα μου ματια καποια απο αυτα ειναι στην ιδια κατηγορια με το να ζουνε με ενα ξεροκομματο ή δεμενα στην ακρη απο ενα βαρελοσπιτο.
Ω ναι...
Συμφωνώ απόλυτα.
Και ας έχω φυλή που έχει απαιτητικό εκθεσιακό grooming. Είναι πολύ λεπτές οι γραμμές και είναι καθαρά στο χέρι μας πόσο σκύλο θα έχεις τον σκύλο σου.

επιτρεπεται το βαψιμο στις ΗΠΑ ? i didn't know that
Και βέβαια ΔΕΝ επιτρέπεται.
Αλλο τι κάνουν και όχι μόνο στην Αμερική.
Πουθενά δεν επιτρέπεται.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22