Dog lovers Gold Ξηρά τροφή -την ξέρει κανείς;


ruby

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
95
1
Δυο μήνες γεμάτους την δίνω . Ολα καλά φοβερότριχωμα και σωστα κακά. ενέργειάκαλη αλά πολύ τσιμπλα, βαρέθηκα να βγάζω τσιμπολες. Η Αμαλίαζ γιατι σταμάτησες? Γενικά υπάρχεί θέμα με. Τσιμπλες? Πάντως και εγώ δίνω λιγότερη τροφή σε σχέση με άλλε
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Για τον μυικό τόνο δεν μπορώ να εκφέρω άποψη καθώς τα μικρά τρώνε dog lover's λιγότερο από μια βδομάδα τώρα... Αλλά έχω μια απορία.. Εσάς έκαναν διάρροιες? Πάει καιρός που έχω διαβάσει το θέμα και δε θυμάμαι, είναι και πολλές οι σελίδες... Δε νομίζω ότι δίνω πολύ ποσότητα καθώς δίνω ήδη λιγότερη από τη συνιστώμενη... Καμιά συμβουλή?
Ναι εμεις ειχαμε μαλακα κακα για αρκετοοοοο καιρο. Ταιζω τωρα δυο μηνες κοντα και τωρα
εχουν καπως στρωσει τα κακα τους και ακομα επιμενω. Κοψε τις περισσιες λιχουδιες (αν
δινεις) ταιζε μονο dog lovers και κανε υπομονη κανα δυο μηνες για να δεις αν θα στρωσει
η κατασταση!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Περίσσιες λιχουδιές έχει σπανιότατα... Eirini-Fontas τώρα ανοίξαμε το σακί και δίνω διορία να στρώσει η κατάσταση μέχρι να τελειώσει. Αν πάει καλά ξαναπαραγγελνω, αν όχι... αλλάζω πάλι, αλλά ελπίζω να στρώσει.. Σ'ευχαριστώ πολυ για την απάντηση :)
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Νομιζω οτι ειναι πολυ συντομα μεσα σε ενα μηνα να του την ξαναλλαξεις.
Εγω θα σου προτεινα να δωσεις τουλαχιστον δυο μηνες και μετα να βγαλεις
συμπερασματα.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Το θέμα είναι ότι ο μικρός είχε (και πιθανόν έχει ακόμα) πολυ ευαίσθητο πεπτικό συστημα κι έχει περάσει στο παρελθόν από γαστρεντερίτιδες μέχρι κολίτιδες (και κάτι διάρροιες) και δεν θέλω να τον ταλαιπωρήσω για τόσο μεγάλο διάστημα. Από την άλλη, η Μάσκα, που ότι και να είχε φάει μεχρι τώρα, από άχυρο μέχρι belcando, πάντα είχε σταθερή «ποιότητα» κοπράνων, με τις διαφορές να υπήρχαν μόνο στο χρώμα. Αλλά τώρα κι αυτή δείχνει να μην τη δέχεται πολύ καλά... Φφφφ, και τα συστατικά της μου αρέσουν (καλά και η τιμή της, δεν το συζητώ!)...
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Και τα δικα μου εχουν ταλαιπωρηθει με γαστρεντεριτιδες και με κολιτιδες
και μετα απο αρκετο καιρο που ταιζα την Acana ομολογω οτι αργησαν να στρωσουν
με την καινουργια τροφη και ακομα το παλευω!

Τωρα βεβαια αν και στους δυο δεν καθεται σιγουρα το σκεφτεσαι να την αλλαξεις.
Αλλα αν το μονο προβλημα ειναι τα κακα εγω στην θεση σου θα ταιζα ακομα ενα τσουβαλι.
εξαλλου για δυο σκυλια σε φτουραει 1 μηνα?
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Μου φτουράει κάτι λιγότερο από μήνα συνήθως. Η Μάσκα έτσι κι αλλιώς τρώει σαν πουλάκι (ή ετσι μου φαίνεται σε σχεση με το τέΡας).

Να το πουμε να το βρούμε, θέλω να τους κάτσει καλά γιατί κατά τ'άλλα την τρώνε και με όρεξη και δεν έχουν κι αέρια... Μακάρι!
 
Last edited:


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Δεν ντρεπεσαι να λες τον γλυκο σου τεΡας. . . :)

Ε τοτε αν σου κραταει λιγοτερο απο μηνα δεν μπορεις να καταλαβεις πολλα.
Ταισε ακομα ενα τσουβαλι και θεωρω οτι θα στρωσει το θεμα με τα κακα.

εμεις σημερα ανοιγουμε το τριτο τσουβαλι και τωρα εχουν αρχισει να σφιγγουν τα
κακακια τους! Διοτι κατα τ'αλλα και την τρωνε με ορεξη και αερια δεν εχουν και
τριχωμα σουπερ, οποτε νομιζω οτι απλα θελει λιγο υπομονη και επιμονη!
 


roulita

Member
24 Ιανουαρίου 2012
23
0
Περιστερι Αττικης
Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα τη συμβουλή σας γιατί σκέφτομαι να πάρω και εγώ αυτη την τροφή.Εχω ένα ημίαιμο θηλυκό 24 κιλών τη Βένια που φέρνει λίγο σε κουρτχααρ.Μέχρι πριν μια εβδομάδα και επί 4 μήνες που την έχω έτρωγε μαγειρευτο ειδικά για εκείνη αλλα την τελαυταία εβδομάδα τρώει royal adult 310 γραμ την ημέρα.Μέχρι λοιπόν μια εβδομάδα πριν τα κακά της ήταν ανα 3 ημέρες (έτσι ήταν από την πρώτη στιγμή που την βρήκα) σχηματισμένα και ουτε μαλακα ουτε σκληρά.Εδώ και μία εβδομάδα που τρωει αποκλειστικά ξηρά είναι η ίδια ποσότητα αλλά κάθε μέρα και ελαφρώς πιο μαλακά.Τι να κάνω;Να τολμήσω σταδιακή αλλαγη σε doglovers ή όχι;Έχω 4 κιλά μόνο royal γιατί είχα το φόβο μηπως δεν τη θέλει.Λιχουδιές μες την ημέρα δεν έχει εκτός 1 dentasix που όμως το είχε και πριν την αλλαγή.Ευχαριστώ πολύ
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Mε το μαγειρευτο εχουμε διαφορετικη πεπτικοτητα της τροφης.Ηταν λογικο να μην κανει καθημερινα τα κακα της.Οταν ταιζα μαγειρευτο τυχαινε καθε 2 μερες να τα κανει αλλα επειδη δεν μου αρεσε την βοηθουσα προσθετωντας λαχανικα στην διατροφη.
Με την ξηρα ειναι λογικο να ενεργειται καθε μερα. Οσον αφορα το πως ειναι τα κοπρανα πρεπει να ταισεις τουλαχιστον ενα 2μηνο μια κροκετα για να προσαρμοστει ο οργανισμος κ να φανει αν κανει η οχι.Επισγης τσεκαρε κ την ημερισια ποσοτητα,μηπως τρωει παραπανω απο οσο πρεπει.
:D
 


roulita

Member
24 Ιανουαρίου 2012
23
0
Περιστερι Αττικης
να τολμησω να παρω doglovers αφου τωρα αποδεχεται την ξηρα (γιατι καναμε 4 μηνες να φαμε κροκετες) ωστε να γινει η τροφη της η να μεινω στην ακριβη και λιγοτερο ποιοτικη royal;το ρωταω τωρα για να μην την ταιζω 2 μηνες royal και μετα κανει αλλουςς 2 μηνες προσαρμογηdoglovers
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
H royal canin ειναι πολυ καλη τροφη αλλα ακριβη οπως λες.
Αν θεωρεις πως με την doglovers θα ειστε καλυτερα(απο ολες τις αποψεις) παρε αυτην ναι.
;)
 




nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Εχω κ γατα ναι.
Δεν πηρα ουτε doglovers ουτε catlovers τελικα.Οδηγηθηκα σε αλλα μονοπατια :p
 


STARMILLLY

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2011
294
11
Πατρα
Την εχω δοκιμασει την catlovers και περιμενω τωρα το δευτερο τσουβαλι.Ειμαι ικανοποιημενη...δεν ειδα βελτιωση βεβαια σε κατι μιας κ ηδη εδινα μια πολυ καλη τροφη (Blue Bufalo). Απλα ηταν πολυ πιο οικονομικη με σωστα συστατικα.

(Ειμαι εντελως off ε?) οοουψ!
 


roulita

Member
24 Ιανουαρίου 2012
23
0
Περιστερι Αττικης
Την εχω δοκιμασει την catlovers και περιμενω τωρα το δευτερο τσουβαλι.Ειμαι ικανοποιημενη...δεν ειδα βελτιωση βεβαια σε κατι μιας κ ηδη εδινα μια πολυ καλη τροφη (Blue Bufalo). Απλα ηταν πολυ πιο οικονομικη με σωστα συστατικα.

(Ειμαι εντελως off ε?) οοουψ!
ευχαριστω πολυ
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Λέω να το γυρίσω και γω στην Doglovers γιατι απ οτι διαβάζω είναι πολύ καλή τροφή! Κοίταξα στο site και είδα οτι απλά έχει συσκευασία 5 και 15 κιλά! Δηλαδή αυτή η τροφή είναι για σκυλια όλων των ηλικιών και όλων των μεγεθων? Δεν χωρίζεται σε άλλες κατηγορίες πχ για κουταβια, ενηλικα, μικρα, μεγαλα κλπ?
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
lenaki124 η συγκεκριμένη τροφή πάει ανάλογα με το τρέχον βάρος του σκύλου, κι έχει πρόσθετες οδηγίες για τη δοσολογία στα κουτάβια. Κι εμείς ξεκινήσαμε εδώ και λίγες μέρες και περιμένουμε να σταθεροποιηθούν τα κόπρανά τους...
 




roulita

Member
24 Ιανουαρίου 2012
23
0
Περιστερι Αττικης
Λοιπόν χτές παρέλαβα για τη σκυλίτσα μου ένα 15κιλο τσουβαλάκι.Μόλις την άνοιξα ήρθε και στρατοπέδευσε δίπλα ώσπου να τακτοποιήσω και να δω πως είναι κ.λ.π. που δεν το είχε ξανακάνει ποτέ με την ξηρά παρά μονο όταν έψηνα λουκάνικα ...μια μέρα.Καλό σημάδι αυτό.επίσης σήμερα το πρωί έβαλα 75%παλιά τροφή και 25%καινούρια και άδειασε το μπολ!!!Με την παλιά ποτέ δεν γινόταν αυτό.Θα δούμε και τα κακά της και την όρεξή της ,το τρίχωμα της κ.λ.π. και θα ενημερώνω.