dogue de bordeaux


Andag

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2009
80
0
Αθήνα
Σιγουρα θελει μεγαλη προσοχη και ψυχραιμια.Επιλεγης δυο τρια εκ\φεια ,βλεπεις γονεις ,συγκρινεις κουταβια και αποφασιζεις.Εγω ειχαι μεγαλωση δυο mastiff και τα προβληματα που σου ανεφεραν δεν τα ειχα αντιμετοπισει.Ισος ειναι θεμα τυχης αλλα και σωστης επιλογης οχι δικιας μου αλλα του αδελφου μου που ειναι λιγο αρρωστος με αυτα τα θεματα και με βοηθησε.ΚΑΛΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΓΟΡΑ
να΄σαι καλα..
 


Andag

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2009
80
0
Αθήνα
λοιπόν θα πάω μια απο αυτές τις μέρες να δώ το αδέσποτο ddb και ελπίζω να τα βρούμε.. η επίσκεψη θα γινόταν σήμερα αλλά λόγο βροχής αναβλήθηκε. υπάρχει κανείς κάτοχος μολοσσού και γνώστης που να μπορεί να πεί μια πιο έμπειρη γνώμη όταν τελικά πάω? βέβαια πρέπει και να μένει και κοντά στα καλύβια ή να έχει χρόνο να έρθει μαζί μου απο αθήνα ή να μιλήσουμε να μου πεί 2-3 συμβουλές αν αυτο ειναι δ΄ύσκολο
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Συγγνώμη αλλά τι είδους έμπειρη γνώμη και συμβουλή θα ήθελες να σου δώσει κάποιος, κάτοχος μολοσσού; Για αδέσποτο δεν μιλάμε; Θέλω να πω, τι σε ενδιαφέρει; Αν και πόσο καθαρόαιμο είναι και αν και πόσο κοντά στο πρότυπο κλπ;
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
μόλις έψαξα καλά το θέμα του προσδόκιμου ζώης και όντως είδα κατα μέσο ορο είναι 8-10 χρόνια δηλαδή απο τα χαμηλότερα. είναι ένα ζήτημα αυτο
Χαμηλο για σκυλο ή χαμηλο για μεγαλοσωμο σκυλο ?

Μην κρινεις τον οποιο σκυλο θα παρεις με βαση το προσδοκιμο ζωης ή τα χρηματα που απαιτουνται ...μπορω να σου πω μαλιστα πως το ενα μπορει να επηρεασει και το αλλο .

Αν θες ενα σκυλο που να ζησει 13-15 χρονια καλα , κοιτα εντελως αλλες φυλες απο DDB και λοιπα μολοσοειδη .

Οσο αφορα τα χρηματα , εφοσον φυσικα τα εχεις , ''αποσβενονται'' απο το πρωτο μηνα που θα ζησεις με το σκυλο που αγαπας και δεν θα τα σκεφτεσαι πλεον ...αν τα σκεφτεσαι , σημαινει πως κακως τον πηρες και αυτο θα συμβει ειτε δωσεις 300 ευρω ή δωσεις 3.000 ευρω.
 


macgats

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2010
56
0
Απο την αναζητη εκτροφειου σε αναζητηση αδεσποτου ddb ειναι μεγαλη η ψαλιδα.Δεν σε προβληματιζει το γεγονος γιατι ειναι αδεσποτο.
Ποσο ddb ειναι ?
Μηπως ειναι αρωστο και για αυτο εγκαταληφθηκε.
Θα μπορεσεις να δεθεις μαζι του ?
Κτηνιατρο δεν Θα το πας ?
Μηπως ολα αυτα δεν εχουν καποιο κοστος.Και αν τελικα το παρεις νομιζεις οτι θα σου ζηση περισσοτερο γιατι ειναι αδεσποτο.Αν θελεις στειλε μου ενα e-mail στο [email protected]
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Απο την αναζητη εκτροφειου σε αναζητηση αδεσποτου ddb ειναι μεγαλη η ψαλιδα.Δεν σε προβληματιζει το γεγονος γιατι ειναι αδεσποτο.

Αδέσποτο βεβαίως μπορεί να είναι για χίλιους δυο λόγους, όπως έχουμε διαπιστώσει κατά καιρούς για πολλά αυθεντικά καθαρόαιμα.

Ποσο ddb ειναι ?

Από 100% έως πολύ λιγότερο.

Μηπως ειναι αρωστο και για αυτο εγκαταληφθηκε.

Αυτό θα το μάθει αν δεν το ξέρει ήδη.


Θα μπορεσεις να δεθεις μαζι του ?

Γιατί να μην μπορέσει;

Κτηνιατρο δεν Θα το πας ?

Εννοείται ότι θα το πάει όπως και σίγουρα το έχει ήδη δει γιατρός το σκυλί.

Μηπως ολα αυτα δεν εχουν καποιο κοστος.Και αν τελικα το παρεις νομιζεις οτι θα σου ζηση περισσοτερο γιατι ειναι αδεσποτο.Αν θελεις στειλε μου ενα e-mail στο [email protected]
Τι σημασία έχει αν θα ζήσει περισσότερο ή λιγότερο; Είναι μια παράμετρος που την γνώρισε από την έρευνα που έκανε για την συγκεκριμένη ράτσα. Θα επηρρέασει το πόσο θα το αγαπήσει; Εσύ γιατί ακριβώς προσπαθείς να τον επηρρεάσεις;
 


alexkouts

Well-Known Member
1 Σεπτεμβρίου 2009
416
0
Βόλος
Απο την αναζητη εκτροφειου σε αναζητηση αδεσποτου ddb ειναι μεγαλη η ψαλιδα.Δεν σε προβληματιζει το γεγονος γιατι ειναι αδεσποτο.
Ποσο ddb ειναι ?
Μηπως ειναι αρωστο και για αυτο εγκαταληφθηκε.
Θα μπορεσεις να δεθεις μαζι του ?
Κτηνιατρο δεν Θα το πας ?
Μηπως ολα αυτα δεν εχουν καποιο κοστος.Και αν τελικα το παρεις νομιζεις οτι θα σου ζηση περισσοτερο γιατι ειναι αδεσποτο.Αν θελεις στειλε μου ενα e-mail στο [email protected]
:mad::mad::mad:
τι πειραζει που ειναι αδεσποτο?
δεν ειναι σκυλι το αδεσποτο?
πρεπει δηλαδη να δωσεις 1000+ ευρω για να θεωρειται σκυλι?
και μην νομιζεις πολλα απο τα σκυλια που αγοραστηκαν απο εκτροφεια με πεντιγκρι και δεν συμαζευεται τελικα βρεθηκαν στον δρομο απο ιδιοκτητες αχρηστους!
ασε να σωθει μια ψυχη!
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Συγνώμη, macgats, εσυ τι είσαι? Εκτροφέας ddb?
Ο κόσμος εγκαταλείπει συνέχεια καθαρόαιμα σκυλιά και δεν είναι μόνο από pet shops. Αλλά και από καλό εκτροφέα αν δεν είναι ο σκύλος....σημασία έχει 'οτι θα σώσει ένα σκυλί από μία ζωή σε ένα κλουβί.
Δεν καταλαβαίνω τι προσπαθεις να κάνεις φίλε μου...ειλικρινά.
 


STAMOSCHIOS

Well-Known Member
10 Σεπτεμβρίου 2009
58
1
CHIOS
Φίλε μου καλύτερη πράξη από το να το πάρεις σπίτι σου δεν υπάρχει. Αλλά οπωσδήποτε κτηνίατρο επειγόντως. Πάντως είναι απίστευτα σκυλιά με φοβερό χαρακτήρα. Έχω χάσει ένα από επάρατο νόσο πριν πολλά χρόνια. Σου ανταποδίδει την αγάπη όσο λίγα σκυλιά.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Κτηνιατρο δεν Θα το πας ?
Δηλαδή αν πάρεις μεγαλύτερο σε ηλικία καθαρόαιμο από εκτροφέα δεν θα το πας κτηνίατρο? Εγώ πήρα την δικιά μου 7 μηνών από το εκτροφείο και την πήγα πρώτα στον κτηνίατρι για πλήρεις αιματολογικές και μετά στο σπίτι. Και έτσι πρέπει.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Λατρεύω την συγκεκριμένη φυλή και έχω εξοικειωθεί αρκετά με τη μορφολογία του. Επειδή δεν υπάρχουν πολλά DDB που να βρέθηκαν αδέσποτα την τελευταία 2ετία, έχω αντιληφθεί σε φιλοζωϊκά sites, ένα στη Θεσσαλονίκη, πιό πρόσφατα και ένα στην Αττική πριν από 1 περίπου χρόνο. Αν μιλάμε γι' αυτό της Αττικής, είναι ένα καθαρόαιμο DDB, αρσενικό, μεγαλόσωμο και πολύ όμορφο! Θα ήταν ευχής έργο αν είναι αυτό και το συναντήσεις, γιατί είχα διαβάσει από την κοπέλα που το βρήκε και το είχε κρατήσει για κάποιες εβδομάδες ότι ήταν πολύ καλός χαρακτήρας. Απλά, η κοπέλα ήταν 45 κιλά και ο σκύλος 65 και, επίσης, η οικονομική κατάστασή της δεν της επέτρεπε να τον κρατήσει. Καλή τύχη για σένα και για το σκύλο.:)
 


macgats

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2010
56
0
ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.
Για αλλη μια φορα παρεξηγηται σκοπιμα η η αθελα σας τα γραφομενα μου.Το τι θα κανει ο ανθρωπος ειναι δικο του θεμα και δεν αφορα κανεναν μας.ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΕΤ ΣΟΠΑΣ αλλα ΙΔΙΟΤΙΚΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΣΕ ΕΤΑΙΡΙΑ LOTZISTIK
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Εχουν ξαναπαρεξηγηθεί λοιπόν τα γραφόμενά σου... Μμμμ, ναι κάποιος δόλος θα υπάρχει. Ολοι εναντίον σου... Βασικά όλοι οι παραπάνω, ποσός ενδιαφέρονται για το επάγγελμά σου. Μόνο για τα γραφόμενά σου. Κι αυτά δεν τα αιτιολογείς με επιχειρήματα. Ο "άνθρωπος", μπήκε όχι γιατί είδε φως, αλλά γιατί ήθελε να ρωτήσει κάποια πράγματα. Οι υπόλοιποι δικαιολογηθήκαμε κάπως. Θα ήθελες κι εσύ;;; Εννοώ για να μην παρεξηγούμαι, να μας δικαιολογήσεις τις θέσεις σου για το συγκεκριμένο σκυλί.

ΥΓ: Προσωπικά θα χαιρόμουν αν ήσουν πετσοπάς και συμμετείχες στο συγκεκριμένο φόρουμ
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
επειδή έβαλες το μέιλ σου παρεξηγήθηκες...

γενικά όμως
το τι θα κάνει ΕΙΝΑΙ δικό του θέμα
το τι θα γράφουμε ΕΙΝΑΙ δικό μας

δεν υποχρεώνουμε κανέναν να κάνει ότι λέμε
όπως επισης δεν υποχρεώνουμε κανέναν να διαβάσει ότι γράφουμε

Εγώ το βλέπω απλά...
εδώ μπαίνουν διάφοροι
εγώ γράφω ότι νομίζω ότι θα προάγει την διασφάλιση των διακαιωμάτων του σκύλου σε μια καλύτερη ζωή
κι ελπίζω να συμβάλλω στην βελτίωση της κυνοφιλίας

δεν είμαι χαζό-ξέρω τι γίνεται

Θα γράφουμε λοιπόν ότι θέλουμε-αν διαφωνείς τεκμηρίωσέ το

το να λες
"δεν αφορα κανεναν μας"
δεν λέει τίποτα-
μας αφορά και παρααφορα(στο σημείο του να πούμε την γνώμη μας)

δηλαδή λέει ένας άλλος π.χ.
εμένα το σκυλί μου με ακούει πολύ-όταν ήταν μικρό ,όποτε δεν "άκουγε" του έκοβα με τον νυχοκόπτη ένα κομματάκι αυτί-και τώρα όλα οκ-ακούει τέλεια
εσύ λες δεν με αφορα-δικό του είναι-ότι θέλει το κάνει
δεν διαφωνώ-αλλά αν δεν γράψω "είσαι ένα τέρας που το κάνεις αυτό-εμένα το σκυλί μου δεν το πόνεσα ποτέ ,αλλά μόνο με επιβράβευση το έχω κάνει να "συμβιώνει" μαζί μας χωρίς να έχει ή να δημιουργεί πρόβλημα φοβάμαι πως ένα άλλος κι ένας παράλος θα τρέξουν να κάνουν το ίδιο

Ας διαχωριστεί επιτέλους -ότι θέλει κάνει ο καθένας -εμείς λέμε το σωστό για το δικό μας επιπεδο γνώσης και θα το λέμε -κι ο καθένας ας κάνει ότι καταλαβαίνει
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Αν μιλάμε γι' αυτό της Αττικής, είναι ένα καθαρόαιμο DDB, αρσενικό, μεγαλόσωμο και πολύ όμορφο! Θα ήταν ευχής έργο αν είναι αυτό και το συναντήσεις, γιατί είχα διαβάσει από την κοπέλα που το βρήκε και το είχε κρατήσει για κάποιες εβδομάδες ότι ήταν πολύ καλός χαρακτήρας. Απλά, η κοπέλα ήταν 45 κιλά και ο σκύλος 65 και, επίσης, η οικονομική κατάστασή της δεν της επέτρεπε να τον κρατήσει. Καλή τύχη για σένα και για το σκύλο.:)
Δεν είναι αυτό - το "αδέσποτο" είναι θηλυκό.
 


Andag

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2009
80
0
Αθήνα
Συγγνώμη αλλά τι είδους έμπειρη γνώμη και συμβουλή θα ήθελες να σου δώσει κάποιος, κάτοχος μολοσσού; Για αδέσποτο δεν μιλάμε; Θέλω να πω, τι σε ενδιαφέρει; Αν και πόσο καθαρόαιμο είναι και αν και πόσο κοντά στο πρότυπο κλπ;
εφόσον έχω καταλήξει αυτή τη φυλή ναι. φυσικό δεν είναι? μέ ενδιαφέρει ο σκύλος μου να είναι DDB για να έχει και το χαρακτήρα που τα συνοδεύει καθώς και την εμφάνηση που μαρέσει. η άψογη μορφολογία δεν με ενδιαφέρει καθόλου με ενδιαφέρει όμως η υγεία και μια γνώμη για το ζώο. άν διαβάσεις όλο το πόστ αρχικά δεν έψαχνα αδέσποτο αλλά όταν τέθηκε σαν θέμα μου άρεσε περισσότερο σαν ιδέα

Χαμηλο για σκυλο ή χαμηλο για μεγαλοσωμο σκυλο ?

Μην κρινεις τον οποιο σκυλο θα παρεις με βαση το προσδοκιμο ζωης ή τα χρηματα που απαιτουνται ...μπορω να σου πω μαλιστα πως το ενα μπορει να επηρεασει και το αλλο .

Αν θες ενα σκυλο που να ζησει 13-15 χρονια καλα , κοιτα εντελως αλλες φυλες απο DDB και λοιπα μολοσοειδη .

Οσο αφορα τα χρηματα , εφοσον φυσικα τα εχεις , ''αποσβενονται'' απο το πρωτο μηνα που θα ζησεις με το σκυλο που αγαπας και δεν θα τα σκεφτεσαι πλεον ...αν τα σκεφτεσαι , σημαινει πως κακως τον πηρες και αυτο θα συμβει ειτε δωσεις 300 ευρω ή δωσεις 3.000 ευρω.
δεν ξέρω την οικονομική σου επιφάνεια αλλα 300 και 3000 ευρώ σίγουρα δεν είναι το ίδιο. δεν το σκέφτομαι, απλώς θέλω να κάνω μια σωστή επιλογή με ένα υγειές ζώο και δευτερευόντος χωρίς να δώσω παραπανίσια λεφτά. οτιδήποτε πληρώσεις υπεραξία δεν νομίζω πως είναι έξυπνο ακόμα και αν είναι ζώο. δεν θα πληρώσεις το ζώο άλλωστε ;)

Απο την αναζητη εκτροφειου σε αναζητηση αδεσποτου ddb ειναι μεγαλη η ψαλιδα.Δεν σε προβληματιζει το γεγονος γιατι ειναι αδεσποτο.
Ποσο ddb ειναι ?
Μηπως ειναι αρωστο και για αυτο εγκαταληφθηκε.
Θα μπορεσεις να δεθεις μαζι του ?
Κτηνιατρο δεν Θα το πας ?
Μηπως ολα αυτα δεν εχουν καποιο κοστος.Και αν τελικα το παρεις νομιζεις οτι θα σου ζηση περισσοτερο γιατι ειναι αδεσποτο.Αν θελεις στειλε μου ενα e-mail στο [email protected]
το να βρώ αδέσποτο το σκυλί που θέλω είναι το ιδανικό. τώρα στον κτηνίατρο θα πάει σίγουρα όπως επίσης για αυτό και ψάχνω κάποιον που ξέρει καλ΄υτερα απο εμένα για να μου πεί "τι παίζεται". τώρα το αν θα μπορέσω να δεθώ μαζι του δεν τοκαταλαβαίνω φίλε μου.. εννοείται πως θα δεθώ με ο,τι ζεί μαζί μου...
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Η άποψη μας (σχεδόν όλων εδω μεσα), είναι να πας να δεις το σκυλί, και αν όλα πάνε καλά, να το υιοθετήσεις.
Εννοείται ότι θα το πας στον κτηνίατρο, εννοείται ότι θα δεθεις μαζί του , όπως θα δενόσουν με οποιδήποτε άλλο κουτάβι που θα έπαιρνες.
Και συμφωνώ μαζί σου ότι είσαι τυχερός αν βρεις παρατημένο ένα σκυλί κάποιας συγκεκριμένης ράτσας που εσύ γουστάρεις να έχεις.
Και δέχομαι ότι δεν έχουμε όλοι να διαθεσουμε 1500 και 2000 ευρώ για ένα σκύλο, όσο και να το θέλουμε.
Και θα έχεις κάνει και ένα καλό, πάνω από όλα...
Και "δεν παίζεται" τίποτα. Μη το σκέφτεσαι έτσι. Πάρα πολλοί ηλίθιοι, αγοράζουν ένα καθαρόαιμο σκύλο για να κάνουν το κομμάτι τους..δεν ασχολούνται μαζί του...ο σκύλος βγαίνει πολπύ μεγάλος..η πολύ άτακτος..η μετακομίζουν και δεν "χωράει " στο καινούργιο σπίτι....η γεννάει η σύζυγος και δεν τον θέλουν πιά....η αποφασίζουν ότι ο σκύλος περισσεύει στη ζωή τους...(και άλλοι 10000000 λόγοι)...
 
Last edited:


Andag

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2009
80
0
Αθήνα
Η άποψη μας (σχεδόν όλων εδω μεσα), είναι να πας να δεις το σκυλί, και αν όλα πάνε καλά, να το υιοθετήσεις.
Εννοείται ότι θα το πας στον κτηνίατρο, εννοείται ότι θα δεθεις μαζί του , όπως θα δενόσουν με οποιδήποτε άλλο κουτάβι που θα έπαιρνες.
Και συμφωνώ μαζί σου ότι είσαι τυχερός αν βρεις παρατημένο ένα σκυλί κάποιας συγκεκριμένης ράτσας που εσύ γουστάρεις να έχεις.
Και δέχομαι ότι δεν έχουμε όλοι να διαθεσουμε 1500 και 2000 ευρώ για ένα σκύλο, όσο και να το θέλουμε.
Και θα έχεις κάνει και ένα καλό, πάνω από όλα...
Και "δεν παίζεται" τίποτα. Μη το σκέφτεσαι έτσι. Πάρα πολλοί ηλίθιοι, αγοράζουν ένα καθαρόαιμο σκύλο για να κάνουν το κομμάτι τους..δεν ασχολούνται μαζί του...ο σκύλος βγαίνει πολπύ μεγάλος..η πολύ άτακτος..η μετακομίζουν και δεν "χωράει " στο καινούργιο σπίτι....η γεννάει η σύζυγος και δεν τον θέλουν πιά....η αποφασίζουν ότι ο σκύλος περισσεύει στη ζωή τους...(και άλλοι 10000000 λόγοι)...
και εγώ αυτό λέω να κάνω :) το "τι παίζεται" σήμαινε να μάθω καποια παραπάνω πράγματα για το σκύλο και τι να κοιτάξω στην συγκεκριμένη (αφου είναι και θυληκιά ;) ) δεν εννοούσα πως είμαι καχύποπτος ή δεν πιστέυω τους ανθρώπους αντιθέτως!

Λατρεύω την συγκεκριμένη φυλή και έχω εξοικειωθεί αρκετά με τη μορφολογία του. Επειδή δεν υπάρχουν πολλά DDB που να βρέθηκαν αδέσποτα την τελευταία 2ετία, έχω αντιληφθεί σε φιλοζωϊκά sites, ένα στη Θεσσαλονίκη, πιό πρόσφατα και ένα στην Αττική πριν από 1 περίπου χρόνο. Αν μιλάμε γι' αυτό της Αττικής, είναι ένα καθαρόαιμο DDB, αρσενικό, μεγαλόσωμο και πολύ όμορφο! Θα ήταν ευχής έργο αν είναι αυτό και το συναντήσεις, γιατί είχα διαβάσει από την κοπέλα που το βρήκε και το είχε κρατήσει για κάποιες εβδομάδες ότι ήταν πολύ καλός χαρακτήρας. Απλά, η κοπέλα ήταν 45 κιλά και ο σκύλος 65 και, επίσης, η οικονομική κατάστασή της δεν της επέτρεπε να τον κρατήσει. Καλή τύχη για σένα και για το σκύλο.:)
θα σου στείλω πμ με 2-3 ερωτήσεις..
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Κι εγώ συμφωνώ με τον Solco!
Σε μια δημόσια συζήτηση θα πάρεις περισσότερες απαντήσεις που μπορεί τελικά να σε βοηθήσουν επιπλεόν!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU