Eκπαίδευση στον Απείθαρχο


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
όταν κάνει την ανάγκη του, πολύ σπάνια ξύνει τα πόδια.. στους 4 σχεδον μήνες που είναι μαζί μου ζήτημα να το έχει κάνει 3 φορές.
 


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Ωραίος... Λοιπόν αυτό είναι κομμάτι της δυναμικης του. Προσπαθεί να δώσει λανθανουσα αντίληψη του αληθινου του μεγέθους στο επόμενο σκυλί... Μυρίζει με τον τρόπο αυτό όχι μόνο το σημείο ανάγκης αλλά μεγαλύτερη έκταση. Οπότε ο επόμενος λέει...πωωωω... Τι ήταν αυτό που πέρασε.βεβαια αν είναι τσακαλακι και το επόμενο, θα κάνει ακριβώς το ίδιο!
 
  • Like
Reactions: theo9


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
όταν κάνει την ανάγκη του, πολύ σπάνια ξύνει τα πόδια.. στους 4 σχεδον μήνες που είναι μαζί μου ζήτημα να το έχει κάνει 3 φορές.
Να υποθέσω εν όψει ερχομενου σκύλου ή μετά από αντιπαραθεση;
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
@Kotzak ο δικός μου και αφού ουρήσει, αλλά όχι πάντα, και σχεδόν πάντα αφού αφοδεύσει. Όσες διορθώσεις και να του έχουν γίνει δεν μπορούμε να του το κόψουμε. Αλλά το έχω δει και σε υποτακτικό θηλυκό. Στην αρχή, διαβάζοντας, το είχα συνδέσει με ανέβασμα και κυριαρχία, πλέον, παρατηρώντας κι άλλα σκυλιά, μάλλον το θεωρώ κάτι πιο απλό. Κάτι σαν υπογραφή στο sms
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Ωραίος... Λοιπόν αυτό είναι κομμάτι της δυναμικης του. Προσπαθεί να δώσει λανθανουσα αντίληψη του αληθινου του μεγέθους στο επόμενο σκυλί... Μυρίζει με τον τρόπο αυτό όχι μόνο το σημείο ανάγκης αλλά μεγαλύτερη έκταση. Οπότε ο επόμενος λέει...πωωωω... Τι ήταν αυτό που πέρασε.βεβαια αν είναι τσακαλακι και το επόμενο, θα κάνει ακριβώς το ίδιο!

καπου ειχα διαβασει ότι συνηθως αυτό το κανουν σκυλια που εχουν ζησει καποιο διαστημα σαν αδεσποτα ή σε κενελ.ότι είναι ένα τσχνασμα που τους δινει μια ασφαλεια.
παντως εμενα ο ημιαιμος το κανει συνεχως , το 'καθαροαιμο' αρσενικο που ειχα πριν ουτε καν να ασχοληθεί.παντως γενικα το κατούρημα είναι κυριαρχια στο χωρο και επικοινωνια (κους-κους)
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
@Kotzak ο δικός μου και αφού ουρήσει, αλλά όχι πάντα, και σχεδόν πάντα αφού αφοδεύσει. Όσες διορθώσεις και να του έχουν γίνει δεν μπορούμε να του το κόψουμε. Αλλά το έχω δει και σε υποτακτικό θηλυκό. Στην αρχή, διαβάζοντας, το είχα συνδέσει με ανέβασμα και κυριαρχία, πλέον, παρατηρώντας κι άλλα σκυλιά, μάλλον το θεωρώ κάτι πιο απλό. Κάτι σαν υπογραφή στο sms
Πιθανότατα το υποτακτικο το έκανε πάνω από υποτακτικοτερο. Για το δικό σου δεν ξέρω από χαρακτήρα. Η οσμή είναι η υπογραφή... Όλα ξέρουν ποιος και τι... Ακόμα και αν πρόκειται για σκύλο που δεν έχουν δει ποτέ, όταν θα προκύψει συνάντηση και μυριστουν, επιστρέφει από τον σκληρό κάθε πληροφορία που είχαν συλλεξει μέχρι τότε... Πάντα προσωπική εκτίμηση.
 
  • Like
Reactions: theo9


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Να υποθέσω εν όψει ερχομενου σκύλου ή μετά από αντιπαραθεση;
Σε καμία απο τις παραπάνω περιπτώσεις. Και τις 3 φορές (το παρατήρησα γιατι μου έκανε εντυπωση) ήταν εντελώς μονος. Ούτε ήρθε κάτι στα επόμενα 10 λεπτά που ημασταν εκει, και η ορατότητα στον ευρυτερο χώρο ήταν πάνω απο 200 μέτρα ακτινα
 
  • Like
Reactions: theo9 and Orilis


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
@Kotzak ο δικός μου και αφού ουρήσει, αλλά όχι πάντα, και σχεδόν πάντα αφού αφοδεύσει. Όσες διορθώσεις και να του έχουν γίνει δεν μπορούμε να του το κόψουμε. Αλλά το έχω δει και σε υποτακτικό θηλυκό. Στην αρχή, διαβάζοντας, το είχα συνδέσει με ανέβασμα και κυριαρχία, πλέον, παρατηρώντας κι άλλα σκυλιά, μάλλον το θεωρώ κάτι πιο απλό. Κάτι σαν υπογραφή στο sms
είναι όλα μαζι.

το κουτσομπολιο και η γνωριμια είναι για ολους το ποιος θα είναι πιο κυριαρχος εξαρτάται από ταυτον που μυριζει πως νιωθει όχι αναγκαστικα από αυτόν που τα κανει.
 
  • Like
Reactions: Kotzak


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
είναι όλα μαζι.

το κουτσομπολιο και η γνωριμια είναι για ολους το ποιος θα είναι πιο κυριαρχος εξαρτάται από ταυτον που μυριζει πως νιωθει όχι αναγκαστικα από αυτόν που τα κανει.
Αν παίζει ρόλο, έχω παρατηρήσει ότι όταν μυρίζει sms πάντα σηκώνει ψηλά το κεφάλι και κοιτάζει αριστερά-δεξιά σαν να κορδώνεται με ύφος πολύ σοβαρό! :)
 
  • Like
Reactions: Kotzak


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Ίσως εκεί να είχε περάσει κάποια αρσενικη αδυναμία του. Από τη διαδικασία που ακολουθούν και τα θυλικα, επιλέγουν με ποιον θα πορευτουν στην αγελη... Έτσι σχεδόν όλες καταλήγουν στον δικό μου που έχει άλλο τρόπο ούρηση... Μπορεί να περπατάει κουτσο, ουροντας πρασια 20+ μέτρων... Ξυσιματα και μ@λ@κιες... Χαλάει και το πεντικιούρ...
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Αυτό με την αντίδραση τους σε διαφορετικά sms είναι πολύ βολικό. Ξέρεις πιο σκυλί πέρασε και κανονίζεις ανάλογα. Υπάρχει ένα θηλυκό ημίαιμο (υπερβολικά εκδηλωτικό) που ο Ιβάν δεν θέλει να βλέπει. Μόλις μυρίζει το sms της κάνει επιτόπου μεταβολή. Ενώ όταν μυρίζει έναν λύκο (που είναι αντίζηλοι για την καρδιά ενός θηλυκού ντομπ) αρχίζει και μπουμπουνίζει. Τότε κάνω εγώ επιτόπου μεταβολή ;)
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Τι είσαστε εσεις βρε;;;
Εμένα έχει πάντα την ίδια αντίδραση σε όλα.. Όταν μυρίζει απλά σηκώνει ψηλά το κεφάλι και προχωρεί αδιάφορος. Δεν τον έχω δει ποτέ να έχει διαφορετική αντίδραση!
Ή εμένα είναι αναίσθητος, ή εγώ δεν πιάνω "μηνύματα"
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Όταν θα διαβάσει ερωτικό sms, θα δεις διαφορά, σίγουρα. Πέφτει παραπάνω μελέτη, και γευστική δοκιμή για επιβεβαίωση ότι δεν τον γελά η μύτη του
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Όταν θα διαβάσει ερωτικό sms, θα δεις διαφορά, σίγουρα. Πέφτει παραπάνω μελέτη, και γευστική δοκιμή για επιβεβαίωση ότι δεν τον γελά η μύτη του
αυτό το έχω δει και δεν ξεκολάει με τίποτα απο εκει!!!
 
  • Like
Reactions: Kotzak


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Έκανα το τεστ http://www.angelfire.com/ky/bestfriendsobedience/drives.html για τα drives του Μαικ.
Μου έβγαλε τα εξης αποτελέσματα:


Total for Prey Drive Section:__55____

Total of Pack Drive Answers:___35___

Total of Defense/Fight Responses:___60___

Total of Defense/Flight Responses:___15___

The level of each Drive is what helps you to see into your dog’s personality. Any number above 50 is considered high. Obviously the closer to 100 the higher the Drive. A dog can be high in all the Drives: Prey, Pack and Defense (either Fight or Flight), or a dog can be high in only one, or in none. Lower then 30 is considered low in any Drive.
Being low in a Drive is not necessarily bad. Being high is not necessarily good. The numbers are simply teaching you about your dog. True, some Drives are more desirable for certain tasks. High Fight Drive is needed for a task requiring lots of confidence to work alone, like a guard dog or a guide dog. High Pack Drive would be desirable for a family pet or a therapy dog. High Prey Drive is needed for a good herding dog.


Any ideas πως αυτό μπορεί να με βοηθήσει;;;
 


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Τι είσαστε εσεις βρε;;;
Εμένα έχει πάντα την ίδια αντίδραση σε όλα.. Όταν μυρίζει απλά σηκώνει ψηλά το κεφάλι και προχωρεί αδιάφορος. Δεν τον έχω δει ποτέ να έχει διαφορετική αντίδραση!
Ή εμένα είναι αναίσθητος, ή εγώ δεν πιάνω "μηνύματα"
Δεν μπορεί ακόμα να μεταφράσει όλες τις πληροφορίες που συλλέγει. Αυτό χρονικά γίνεται περίπου στους 18-20 μήνες. Και καπου εκεί κάνει το Ταμείο μύτη. .μέχρι τότε το ξυσιμο γίνεται αντανακλαστικα.σιγα σιγά θα πυκνωσει το φαινόμενο.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Δεν μπορεί ακόμα να μεταφράσει όλες τις πληροφορίες που συλλέγει. Αυτό χρονικά γίνεται περίπου στους 18-20 μήνες. Και καπου εκεί κάνει το Ταμείο μύτη. .μέχρι τότε το ξυσιμο γίνεται αντανακλαστικα.σιγα σιγά θα πυκνωσει το φαινόμενο.

ειναι και λιγο στη ρατσα που πολλα φαινονται σε εμας ανεκφραστα..
οταν θα φτασεις τα 2-3 χρονια μαζι του που θα εχει μαθει το χωρο , θα εχει βγει απο εφηβεια και θα τον εχεις ζησει αρκετο καιρο τοτε θα καταλαβεις οτι τελικα σε αυτην την "αδιαφορια" που σου φαινεται τωρα υπαρχουν πολλες εκφρασεις....
 




mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
το είχα κάνει το test κι εγώ παλιά... κρατα τα αποτελέσματα και ξανά κάντο σε κάνα χρόνο και μετά τα 3 πιστεύω θα δεις διαφορες που tah σε εκπλήξουν!!!

θα μπορούσε να σε βοηθήσει από την άποψη αν θες να δουλέψεις κάτι παραπάνω και να το "ανεβάσεις" η να το "κατεβάσεις" κάτσε τώρα ξανά κάνω κι εγώ για αν δούμε τι θα μου βγάλει 2 χρονια μετά
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Total for Prey Drive Section:__20____ έχει πέσει αλλα και παλιά χαμηλό ήταν

Total of Pack Drive Answers:___51___ σταθερό

Total of Defense/Fight Responses:___73___ έχει ανεβεί

Total of Defense/Flight Responses:___15___ έχει πέσει

τα drives είναι ακριβώς αυτό που γραφει... πολύ επιγραμματικά ας πούμε prey drive έχουν πολύ έντονο τα κυνηγόσκυλα αντίστοιχα fight έχουν τα δικά μας τα μπουνταλοσκυλα... εκτος αν ρωτάς κάτι πέρα από αυτό που δεν έχω καταλάβει...