Eκπαίδευση στον Απείθαρχο


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Ξεροκέφαλα σκυλιά (οχι τα μονα βέβαια ) αλλά εγώ πιστεύω ότι ζητάς από πολύ νωρίς πολλά,
μεσα σε 3 μηνες εχει μαθει παρα παρα πολλα και μην ξεχνας οτι ειναι κουταβι ακόμα .
Μια χαρά βρίσκω τον τρόπο που τον πας , με εξαίρεση οτι για να μην κάψεις μια εντολή την ζητάς μόνο όταν ξέρεις οτι θα την πραγματοποιησει ;)
Συμφωνώ 100% με τον @sea-mol, όταν χτίζεις κάτι το μεταφέρεις από το Σαλόνι σου στον κήπο σου (όπου κήπος κλειστός χώρος )και από τον κήπο σου στον δρόμο και από τον δρόμο στο βουνό ξεκινώντας την μεταφορά από βήματα πίσω, αν κάπου στραβώσει τότε το ξαναπιανεις απο την αρχή γιατι καπου βιάστηκες.
Εξαιρετική και η συμβουλή της @mareco για τα ομαδικά βοηθάνε πάρα πολύ
Εγώ πνίχτη δεν θα του έβαζα (δεν έχω θέμα με τους πνίχτες ) αφού μέσα σε 3 μήνες έχετε αυτήν την πρόοδο θα συνέχιζα έτσι μαζί του , κάνοντας πιο δυνατό το ότι κοντά μου είναι ο παράδεισος παρά να πέσω στην κόντρα της ξεροκεφαλιάς του.
Έχετε δίκιο. Ίσως βιάστηκα και του φόρτωσα πάρα πολλά. το πρόγραμμα πάντως έτσι πάει. πρώτα σπιτι, μετά "κήπο" και μετά στη φύση ( αν και λόγω συνθηκών είναι λιγο δύσκολο)... Και πάλι συμφωνω και πάω πίσω σε ότι "χάνουμε"
 
  • Like
Reactions: vek


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Πάντως με τέτοιο πρόγραμμα εγώ τα έχω φτύσει ήδη!!! sorry το διαβάζω και το ξαναδιαβάζω και κουράζομαι χωρίς παρεξήγηση!!!
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Και κάτι άλλο που θα ήθελα να μάθω αν το κάνει μόνο ο δικός μου και με τρελαίνει ή το έχετε κι εσεις!
Όταν είμαστε στην φύση, φεύγει (όχι μακρυά) και κρύβεται πίσω απο θάμνο, περιμένοντας να τον δώ..
Βέβαια βλέπω το κεφάλι του να προεξέχει και να με κοιτάζει λες και γελάει και κάποιες φορές πιάνω τον εαυτό μου σαν χαζομπαμπάς..

Φυσικά δεν πάω ποτέ να τον βρω, απλά του φωνάζω "φέυγω" του γυρίζω την πλάτη και μετά απο 5 βήματα τρέχει πίσω μου κουνώντας τρελά την ουρά του!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
...τον περιέλαβε όμως μία ηλικιωμένη κυρία και τον έλουσε πατόκορφα που τρομάζει το παιδί με τους σκύλους.
Ελα ρεεε...Θεά η κυρία!!!
Εμένα μου 'τυχε προψές, να μαζεύουν πόδια και χέρια κοντά τους, κάτι νεαροί σε ένα παγκάκι. Σουρεάλ!
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Φυσικά δεν πάω ποτέ να τον βρω, απλά του φωνάζω "φέυγω" του γυρίζω την πλάτη και μετά απο 5 βήματα τρέχει πίσω μου κουνώντας τρελά την ουρά του!
όχι δεν το κάνει... αλλα μια χαρά το αντιμετωπίζεις!!!
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Πάντως με τέτοιο πρόγραμμα εγώ τα έχω φτύσει ήδη!!! sorry το διαβάζω και το ξαναδιαβάζω και κουράζομαι χωρίς παρεξήγηση!!!
Δεν υπάρχει καμία παρεξήγηση. Ρώτησα για να μάθω και η κάθε γνώμη σεβαστή!
Γι' αυτό άλλωστε έγραψα και το πρόγραμμά του, για να με συμβουλέψετε κατά πόσο είναι σωστό ή όχι.
 
  • Like
Reactions: mariakala


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Χαπ και κάτω ε; (y)
Εκτός και αν μιλάμε για τη δικιά μου που είναι ερωτευμένη με το γάτο μας και νομίζει ότι όλες οι γάτες είναι ωραίες και cool και θέλει να τις κυνηγήσει για να παίξει μαζί τους :p
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Και κάτι άλλο που θα ήθελα να μάθω αν το κάνει μόνο ο δικός μου και με τρελαίνει ή το έχετε κι εσεις!
Όταν είμαστε στην φύση, φεύγει (όχι μακρυά) και κρύβεται πίσω απο θάμνο, περιμένοντας να τον δώ..
Βέβαια βλέπω το κεφάλι του να προεξέχει και να με κοιτάζει λες και γελάει και κάποιες φορές πιάνω τον εαυτό μου σαν χαζομπαμπάς..

Φυσικά δεν πάω ποτέ να τον βρω, απλά του φωνάζω "φέυγω" του γυρίζω την πλάτη και μετά απο 5 βήματα τρέχει πίσω μου κουνώντας τρελά την ουρά του!
Και ενα αλλο μεγαλοκουταβο το εκανε καποτε αυτο... μαλλον δεν υπαρχει εξηγηση συγκεκριμενη.. απλα παιχνιδι :) 31314_426066158477_3677841_n.jpg

Eίναι κουκλος ο απειθαρχος! Να τον χαιρεσαι!
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
... και τι πρέπει να κάνω να διορθώσω, ώστε να εκτελεί το ίδιο καλά και έξω (ιδίως όταν έχει πειρασμό ένα σκύλο απέναντί του)..
Επειδη γενικα καλα το πας, θα σου προτεινα μονο να κανεις υπομονη αφενος (αφου ο σκυλος ειναι μικρος και τον εχεις ακομα μικρο διαστημα) και αφετερου να δειξεις κατανοηση ως προς τα χουγια της φυλης του αναγνωριζοντας πως καποια πραγματα μπορει μεν να βελτιωθουν αλλα ποτε να μη γινουν οπως θα τα ηθελες ...
Κοινωνικες συναναστροφες εχετε ? πχ εχετε παει τωρα που καλοκαιριασε για ενα καφε ? Πως αντιδρα στατικος με περαστικους ανθρωπους ή ζωα ? στο σπιτι με επισκεπτες πως ειναι ?
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Εμενα μονο μια απορια μου δημιουργηθηκε...
οταν λεμε μιση ωρα εντολες,τι εννοουμε?συνεχομενα?
Εαν ναι,θα προτεινα αυτο το μισαωρο να το σπασετε το πολυ σε πενταλεπτα...

Οσον αφορα τις γατες,ειναι σκυλια που οτι κ να κανεις απλα δεν τις συμπαθουν,
νομιζω το μονο που μπορει να γινει ειναι να τους περασεις το μνμ (με οποιο τροπο επιδεχεται το καθενα) οτι απλα δεν προκειται να ανεχτεις αποκλινουσες συμπεριφορες,τουτεστιν τα κεφαλια μεσα...

Για το "κρυφτο",το κανει κ μενα...
δεν ξερω για τον Mike
αλλα η δικη μου η μοσχαρα το κανει γιατι θελει να την κυνηγησω
νασαι απο μια μερια κ να μας βλεπεις να κυνηγιομαστε γυρω γυρω απτα δεντρα,να την περιμενω κ να πεταγομαι φωναζοντας "ΜΠΟΥ" κλπ χαριτωμενιες... θα πεις παει αυτη λωλαθηκε...μη πω τιποτα χειροτερο...
 
  • Like
Reactions: Kotzak


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Επειδη γενικα καλα το πας, θα σου προτεινα μονο να κανεις υπομονη αφενος (αφου ο σκυλος ειναι μικρος και τον εχεις ακομα μικρο διαστημα) και αφετερου να δειξεις κατανοηση ως προς τα χουγια της φυλης του αναγνωριζοντας πως καποια πραγματα μπορει μεν να βελτιωθουν αλλα ποτε να μη γινουν οπως θα τα ηθελες ...
Κοινωνικες συναναστροφες εχετε ? πχ εχετε παει τωρα που καλοκαιριασε για ενα καφε ? Πως αντιδρα στατικος με περαστικους ανθρωπους ή ζωα ? στο σπιτι με επισκεπτες πως ειναι ?
Με τους ανθρώπους τα πάει πάρα πολύ καλά.
Το Πάσχα πήγαμε στο χωριό, βρέθηκε ξαφνικά να μένει παρέα με 6 ενήλικες και 3 παιδιά, σε άγνωστο περιβάλλον. Ήταν καθόλα ήρεμος, δεν ενοχλούσε κανέναν, ούτε καν έτρεχε απο πίσω τους, αλλά απολάμβανε ευχάριστα τα χάδια και τα παιχνίδια των παιδιών.. και παρόλη την εν γένει φασαρία καθόταν ήσυχος πλάι μου.

Με τα άλλα σκυλιά είναι ανάλογα τα ..άλλα σκυλιά. Αν του γαβγίσουν θα αρπαχτεί. Χθες πχ τον είχα στο βουνό και παίζαμε και ηρθαν 2 θηλυκά (πρώτη φορά) και συνέχισε το παιχνίδι μαζί τους για τουλάχιστον 1/2 ώρα χωρίς καν γρύλισμα.
Μετά απο λίγο ήρθε και ένα μεγάλο αρσενικό, ο δικός μου πήγε να το μυρίσει και στα πρώτα δεύτερα πρσπαθούσαμε να τα χωρίσουμε.

Στους περαστικούς θα κουνήσει την ουρά. Αν δεν του δώσουν θάρρος δεν θα πολυπλησιάσει, αν του χαμογελάσουν και κάνουν χειρονομία ευχαριστησης σηκωνεται (λιγότερο όσο περνά ο καιρός και τρώει τα ΜΗ) και τους αγκαλιάζει.

Παιδιά μου αναπτερώνετε το ηθικό, γιατί νόμιζα ότι 3 μήνες θα έπρεπε να είναι ρομποτάκι τώρα!
 
Last edited:


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Εμενα μονο μια απορια μου δημιουργηθηκε...
οταν λεμε μιση ωρα εντολες,τι εννοουμε?συνεχομενα?
Εαν ναι,θα προτεινα αυτο το μισαωρο να το σπασετε το πολυ σε πενταλεπτα...

Οσον αφορα τις γατες,ειναι σκυλια που οτι κ να κανεις απλα δεν τις συμπαθουν,
νομιζω το μονο που μπορει να γινει ειναι να τους περασεις το μνμ (με οποιο τροπο επιδεχεται το καθενα) οτι απλα δεν προκειται να ανεχτεις αποκλινουσες συμπεριφορες,τουτεστιν τα κεφαλια μεσα...

Για το "κρυφτο",το κανει κ μενα...
δεν ξερω για τον Mike
αλλα η δικη μου η μοσχαρα το κανει γιατι θελει να την κυνηγησω
νασαι απο μια μερια κ να μας βλεπεις να κυνηγιομαστε γυρω γυρω απτα δεντρα,να την περιμενω κ να πεταγομαι φωναζοντας "ΜΠΟΥ" κλπ χαριτωμενιες... θα πεις παει αυτη λωλαθηκε...μη πω τιποτα χειροτερο...
Περί μισής ώρας, φυσικά με διαλλείματα, μέσα σε παιχνίδι κλπ.. οχι σηκω κάτσε, κάτσε σήκω..

Περί κρυψώνας, μία απο τα ίδια.... :)
 
  • Like
Reactions: Kotzak






Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Παιδιά μου αναπτερώνετε το ηθικό, γιατί νόμιζα ότι 3 μήνες θα έπρεπε να είναι ρομποτάκι τώρα!
Aν σε 3 μηνες ηταν ετοιμος (ενας σκυλος που δεν τον εχεις καν απο κουταβι) , μετα τι θα εκανες ? :) θα βαριοσουν .... :) Ασε που εγω δεν ειμαι και ιδιατερα ελιτιστης με τα σκυλια (μου) ... και τα προβληματα τους εχουν το ενδιαφερον τους και μολις ξεπερνας αυτα τα προβληματα, δενεσαι ακομα περισσοτερο.
Ασε που πανω-κατω ολα τα σκυλια εχουν τα μκροτερα ή μεγαλυτερα μονιμα κουσουρια τους (αλλα τα βλεπεις απο την αρχη, με αλλα μαθαινεις να ζεις μαζι τους και δε σου φαινονται απο καποιο σημειο και μετα)
 


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Βασίλη Χρόνια Πολλά,

Άκου και από μένα τα βασικά, γιατί μέχρι εκεί ξέρω. Οι τρείς μήνες είναι πολύ μικρό χρονικό διάστημα για αυτά που περιγράφεις. Η φυλή είναι έντονα ανθρωποκεντρική, θα δεθεί σταδιακά πολύ μαζί σου, κυριολεκτικά επάνω σου και οι μόνες εντολές που πρέπει να εστιάσεις για αρχή, κατά τη γνώμη μου, είναι το ΑΣΤΟ και το ΜΕΙΝΕ. Και οι δύο μπορεί να του σώσουν τη ζωή. Αλλά αυτές οι δύο απόλυτα. Αν έχεις κάποια εικόνα από σκυλιά του στρατού ή της αστυνομίας, ξέχνα το. Αυτά είναι άλλα κόλπα. Ρώτα και τον Τάσο. Δεν είναι ούτε malinois ούτε retriever. Άρα λοιπόν μια χαρά τα πάτε. Μόνο λίγο πιο χαλαρά. Είναι μικρός ακόμη.

Και μια συμβουλή. Όταν εμφανίζεται αρσενικός και υπάρχει θηλυκό στη μέση, τον βουτάς και εξαφανίζεστε.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Βασίλη Χρόνια Πολλά,

Άκου και από μένα τα βασικά, γιατί μέχρι εκεί ξέρω. Οι τρείς μήνες είναι πολύ μικρό χρονικό διάστημα για αυτά που περιγράφεις. Η φυλή είναι έντονα ανθρωποκεντρική, θα δεθεί σταδιακά πολύ μαζί σου, κυριολεκτικά επάνω σου και οι μόνες εντολές που πρέπει να εστιάσεις για αρχή, κατά τη γνώμη μου, είναι το ΑΣΤΟ και το ΜΕΙΝΕ. Και οι δύο μπορεί να του σώσουν τη ζωή. Αλλά αυτές οι δύο απόλυτα. Αν έχεις κάποια εικόνα από σκυλιά του στρατού ή της αστυνομίας, ξέχνα το. Αυτά είναι άλλα κόλπα. Ρώτα και τον Τάσο. Δεν είναι ούτε malinois ούτε retriever. Άρα λοιπόν μια χαρά τα πάτε. Μόνο λίγο πιο χαλαρά. Είναι μικρός ακόμη.

Και μια συμβουλή. Όταν εμφανίζεται αρσενικός και υπάρχει θηλυκό στη μέση, τον βουτάς και εξαφανίζεστε.
Με το Μαικ έχω σβήσει κάθε εικόνα απο σκυλιά εργασίας και άλλα παραδείγματα και ίσως με κατηγορήσετε για αυτό αλλά δουλεύω ενστικτωδώς. Όπως δήλωσα και άλλες φορές ούτε για φύλαξη ούτε για προστασία τον θέλω. Η μόνη μου ικανοποίηση είναι να είναι δίπλα μου χαρούμενος και να κάνουμε τις βόλτες μας.

Πιστεύεις ή και άλλος αν ξέρει, ότι μία με μιάμιση ώρα το πρωί βόλτα και άλλο τόσο το βράδυ με παιχνίδι είναι πολύ; Φυσικά κάνουμε και τα διαλλείματά μας, καθόμαστε μέχρι να ξελαχανιάσει, πίνουμε το νερό μας να δροσιστούμε και να πάρουμε δυνάμεις και μετά συνεχίζουμε χαλαρά..
 


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Θεωρητικά για την ηλικία του είναι πολύ. Στις φωτογραφίες άλλωστε φαίνεται οτι είναι "φέτες".
Θέλει προσοχή στα τραβήγματα και στα άλματα γιατί το μυοσκελετικό του που είναι σε ανάπτυξη. Αυτός πηδάει 2.5 μέτρα, αλλά καταπονείται πολύ. Μετά τα δύο φορτώνεις...
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Θεωρητικά για την ηλικία του είναι πολύ. Στις φωτογραφίες άλλωστε φαίνεται οτι είναι "φέτες".
Θέλει προσοχή στα τραβήγματα και στα άλματα γιατί το μυοσκελετικό του που είναι σε ανάπτυξη. Αυτός πηδάει 2.5 μέτρα, αλλά καταπονείται πολύ. Μετά τα δύο φορτώνεις...
Οκ. Σε ευχαριστώ. Θα το προσέξω και θα ελαττώσω τα έντονα.
 
  • Like
Reactions: Kotzak


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Βασίλη καλησπέρα! Δε νομίζω ότι θα είμαι και μεγάλη βοήθεια, σε γενικές (και ειδικές) γραμμές με κάλυψαν οι προηγούμενοι και με το παραπάνω... Απλά κάποια σχόλια:
1) για 3 μήνες που τον έχεις, έχεις καταφέρει παπάδες! Έχω τον Έντζο μου ένα χρόνο και κάτι, έχω βοήθεια και υποστήριξη από εκπαιδευτή αλλά υπάρχουν πράγματα που ακόμα τα δουλεύουμε. Ο καθένας (και δε μιλάω μόνο για τα σκυλιά :D) καταφέρνει πράγματα με τον δικό του ρυθμό...
2) Αχχχχχ, οι γάτες!!!!!!! Επιτρέπει σε συγκεκριμένες γάτες του χωριού να μένουν στο σπίτι τους, όλες οι άλλες είναι α) πιθανός συμπαίκτης ή β) ο οχτρός! Oh, well, that's fuckin' life, που λεν και στο χωριό μου... Το δουλεύουμε μεν, το έχω απενοχοποιήσει δε (κάποια στιγμή θεωρούσα ότι έχω "αποτύχει").
3) Στην πρωινή βόλτα; Θεούλης! Στην βραδυνή; Όχι και τόσο θεούλης... Κατ' εμέ, το βράδυ οι περισπασμοί είναι περισσότεροι και κυρίως ο Λούι (ένα γ@μώσκυλο, ο ένας είναι το κόκκινο πανί του αλλουνου) είναι αραχτός στην πλατεία του χωριού. Και να μην ξεχάσω τα τρακτέρ, άλλος μεγάλος οχτρός... Του πέφτουν πολλά του καημένου, τα δουλεύουμε αλλά παραμένουν πολλά. Και οι δύο μας θέλουμε τον χρόνο μας and that's ok!!
4) Θεωρώ ότι δεν έχεις λόγο να απολογείσαι εξαιτίας του επαγγέλματός σου... Αν άρχιζα εγώ να το κάνω αυτό για το δικό μου επάγγελμα θα μου έπαιρνε χρόοοοονια για να τελειώσω... Για κάθε επάγγελμα υπάρχουν στερεότυπα και επίσης υπάρχουν κι αυτοί που τα σπάνε ;)
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike