Eνα βημα πριν το θανατο...


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Ε μαλλον δεν ειμαστε ικανοι να τον βοηθησουμε σε αυτον τον τομεα.
Το σκυλι απο τις 5 το πρωι το εχω μαζι μου,βγαινουμε βολτα στο βουνο,κανουμε λιγο βασικη,κανουμε χαλαρωτικο μασαζ,χαδακια κλπ.
Μετα ειναι στον κηπο,παιζουμε με τα μπαλακια,τραβολογαμε κομπους,παιζουμε λιγο κυνηγητο,ξανα χαδια,χαδια χαδια..
Στις 9 τον βαζω στο δωματιο του για ταισμα.

Το μονο που δειχνει να τον στρεσαρει ειναι το φαγητο,μην τυχον και δεν βρει φαι δηλαδη.

Η αληθεια ειναι οτι οι κυκλοι εχουν μειωθει,τις πρωτες μερες ζαλιζοσουν να τον βλεπεις.

Ισως θα πρεπει να τον δει ενας ειδικος,καποιος που δεν ειναι δεμενος συναισθηματικα με το σκυλο και μπορει να αξιολογησει την κατασταση καλυτερα.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Εγώ λέω, απλώς, να κάνεις λίγη παραπάνω υπομονή.
Ασφαλώς και μπορείς ΕΣΥ και ο Διονύσης, να το χειριστείτε.
Τι σε έχει πιάσει; Θα μας τρελλάνεις; Αν δεν μπορείτε εσείς, δεν μπορεί κανείς άλλος.
 




stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Ασφαλώς και μπορείς ΕΣΥ και ο Διονύσης, να το χειριστείτε.
Τι σε έχει πιάσει; Θα μας τρελλάνεις; Αν δεν μπορείτε εσείς, δεν μπορεί κανείς άλλος.
Καλέ εδώ για ότι και αν έχουμε απορία θα σε πάρουμε τηλέφωνο γιατί εσύ μπορείς να μας πεις και αναρωτιέσαι τώρα αν μπορείτε να χειριστείτε την περίπτωση αυτή ; Νομίζω ότι λόγω της περίπτωσης έχεις αγχωθεί αρκετά. Έχει δίκιο το @mareco ....
 




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Θα το ξανακάνω το pep talk, αν και δε σ'αρέσει να το ακούς, όπως καταλαβαίνω από προηγούμενες συνομιλίες:

Η απογοήτευσή σου για το τι έγινε σου δημιούργησε άγχος που δεν θα έπρεπε να έχεις. Μακάρι να είχαν όλα τα σκυλιά που αντιμετώπισαν ποτέ πρόβλημα κάποιον σαν εσένα και την οικογένεια/περιβάλλον σου (και τα δίποδα και τα τετράποδα από ότι καταλαβαίνω) για να τους βοηθήσει - κάποιος άνθρωπος που ΚΑΙ ξέρει ΚΑΙ νιώθει.

Φυσικά και είστε ικανοί και σίγουρα θα τα καταφέρετε να τον βοηθήσετε (και) σε αυτό τον τομέα. Δες πόσοι είμαστε εδώ μέσα που, είτε σε ξέρουμε προσωπικά είτε όχι, είμαστε σίγουροι για αυτό. Καλά τα λέει το μαρέκο. Υπομονή και θα ανακάμψει και από το ψυχολογικό.

Μην ξεχνάς να μας λες νέα συχνά, είναι πολύ θλιβερή ιστορία και μας χαροποιεί η όποια πρόοδος, ναι;
 




vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Μια χαρά μπορειτε να το χειριστείτε και μια χαρά το χειριζόσαστε, αν το είχες μαζέψει από το δρόμο και δεν ήξερες πως ήταν πριν δεν θα είχες αγχος και δεν θα ένιωθες κάτι δεν κάνεις καλά.
Δώσε χρόνο όπως σου λένε.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
δωσε χρόνο...
οταν προσπαθουσα να μαθω περι κεννελ κλουβιων κλπ...
μια συμβουλή που είχα πάρει ήταν τα κλουβιά να είναι στενόμακρα κι όχι τετράγωνα κι ας έχουν τα ιδια τετραγωνικά
ακριβως για να αποφευχθεί συνήθεια στο σκύλο να κινειται σε κύκλους...
εφόσον έχεις παρατηρήσει ότι μειώνεται όλα καλα...
μην ξεχνάς ότι του δημιουργήθηκε σε δυο μηνες μεσα...
υπομονή και θα το ξεπερασει...
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Το δωματιο που τον εχουμε ειναι στενομακρο,16 επι 3 μετρα.
Χτες διαλεξε αυτο που ειναι διπλα στον Αχιλλεα,Κερεμ και Στελλιτσα οποτε τον αφησαμε να κοιμηθει εκει και το πρωι πηγαινει στο αλλο.

Το απογευμα ειδε για πρωτη φορα απο την κουπαστη της σκαλας τα σκυλια,μεχρι τωρα τα ακουγε μονο.
Πηρε θεση μαχης,εδωσε και ενα σαλτο γαυγιζοντας δυνατα σε στυλ....πισω και σας εφαγα:LOL:
Και ξαφνικα βλεπει το κεφαλι του Σερχαν,κανει 2 βηματα πισω και καθεται....σαν αγαλμα ηταν.

Κανει να αρχισει τους κυκλους και ο Σερχαν ξεκιναει να του "μιλαει".
Ξαναμαρμαρωνει και καθεται,δυο-τρεις φορες εγινε μεχρι που ξαπλωσε,σταυρωσε και τα ποδαρακια του και παρακολουθουσε.

Περασε η ωρα,μπηκαν οι αλλοι για φαγητο,καναμε λιγο υπακοη,χαιδευτηκαμε και μπηκε και αυτος για φαγητο.

Σημερα το πρωι το ιδιο σκηνικο με τη διαφορα οτι επιχειρησε μια μονο φορα να κανει κυκλο:)
 




kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Τα σκυλιά σου τα εχω στο μυαλό μου σαν τον σκυλο-νταντα στον πητερ παν! Λύνει κάθε πρόβλημα και βάζει όλα τα νεαρά άτακτα πιτσιρίκια στη θέση τους!!!:love:
(Off/on topic: προτείνω να κόψεις ταρίφα και να τα πλασάρεις ως...εκπαιδευτές... Εγώ θα ήμουν ο πρώτος τους πελάτης)
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Και ξαφνικα βλεπει το κεφαλι του Σερχαν,κανει 2 βηματα πισω και καθεται....σαν αγαλμα ηταν.

Κανει να αρχισει τους κυκλους και ο Σερχαν ξεκιναει να του "μιλαει".
Ξαναμαρμαρωνει και καθεται,δυο-τρεις φορες εγινε μεχρι που ξαπλωσε,σταυρωσε και τα ποδαρακια του και παρακολουθουσε.
Και εγώ το ίδιο θα έκανα αν έβλεπα το κεφάλι του Σερχάν ξαφνικά :D:p
Όλα καλά θα πάνε .....
 














yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Οταν του "μιλαει"ο Σερχαν δεν στριφογυριζει:D
Μακαρι να μπορουσα να μιμηθω το κλαψογουργουρητολυγμο του Σερχαν:p

Οταν ειναι μονος του οι κυκλοι πια ειναι πολυυυυ μεγαλοι!
Σε φαση περπατηματος αν παει να γυρισει κανουμε αλλαγη κατευθυνσης!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981