Eπιλογή συγκεκριμένης ράτσας


Chris14

Member
29 Ιουνίου 2016
15
4
27
Καλησπέρα σας ,είμαι νέος στην παρέα σας . Έχω διαβάσει αρκετά πράγματα και σκοπεύω να διαβάσω ακόμα περισσότερα σχετικά με τους τετράποδους φίλους μας. Σκέφτομαι, χωρίς να έχω ακόμα αποφασίσει την αγορά ενός σκύλου στο μέλλον λαμβάνοντας υπόψιν όλες τις παραμέτρους. Σκέφτομαι για έναν μικρό ή μεσαίου μεγέθους σκύλου . Μένω σε διαμέρισμα με ένα μπαλκόνι , λείπω γύρω στις 8 ώρες την ημέρα (ανάλογα και την ημέρα μπορεί και λιγότερο) και μπορώ να διαθέσω αρκετό χρόνο καθημερινά. Η αγαπημένη μου ράτσα είναι το γαλλικό μπουλντόγκ αλλά με προβληματίζει πολύ το θέμα με την υγεία τους . Επίσης, μ αρέσουν τα τζακ ρασελ ωστόσο δεν ξέρω αν οι ώρες που λείπω από το σπίτι το επιτρέπουν . Σκέφτομαι και το γουεστ χαιλαντ τεριε . Θέλω τη γνώμη σας, και αν έχετε να μου προτείνετε κάποια ράτσα σκύλου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 






Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Αν και μοιαζει στο γαλλικο,προτιμω το γαλλικο. Επισης και αυτο δεν εχει παρομοια θεματα αναπνευστικου;
Αφου ειπες οτι για γαλλικο δεν θες λογο θεματων υγειας,νομιζω πως οχι
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Και τα boston terrier έχουν το σύνδρομο βραχυκεφάλου, ίσως λίγο λιγότερο από τα γαλλικά. Για τα άλλα θέματα δεν ξέρω.
Πιο υγιή επιλογή σε μικρόσωμο συμφωνώ ότι είναι το κοκόνι. Επίσης κοκόνια/κοκονοειδή μπορείς να βρεις και σε αδέσποτα που ψάχνουν υιοθεσία.
Μακριά από τζακ ράσελ ...εκτός κι αν πάρεις κούτες με λεξοτανίλ :LOL:
 
  • Like
Reactions: GRDANE and johnk


Chris14

Member
29 Ιουνίου 2016
15
4
27
Και τα boston terrier έχουν το σύνδρομο βραχυκεφάλου, ίσως λίγο λιγότερο από τα γαλλικά. Για τα άλλα θέματα δεν ξέρω.
Πιο υγιή επιλογή σε μικρόσωμο συμφωνώ ότι είναι το κοκόνι. Επίσης κοκόνια/κοκονοειδή μπορείς να βρεις και σε αδέσποτα που ψάχνουν υιοθεσία.
Μακριά από τζακ ράσελ ...εκτός κι αν πάρεις κούτες με λεξοτανίλ :LOL:
Καλησπερα. Το αρθρο σου ηταν ενας απο τους λογους που με αποτρεπει για το γαλλικο και το βρηκα πολυ χρησιμο...Τζακ απιστευτα σκυλια γεματα ενεργεια απλα με προβληματιζουν οι ωρες που θα μενει μονο του. Με ολο το σεβασμο θα προτιμουσα ενα σκυλο ρατσας χωρις να υποννοω κατι για τα αδεσποτα(ειχα αμεση επαφη στο παρελθον με δυο που τα αγαπησα πολυ) ,απλα γενικα μου αρεσουν αρκετες ρατσες. Για γουεστ χαηλαντ, μπιγκλ και σιμπα ινου;
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Αυτές τις φυλές που αναφέρεις επιλέγεις μόνο βάσει εμφάνισης ή και χαρακτήρα?
Πάντως και στην εμφάνιση και στο χαρακτήρα υπάρχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ τους.
Αν θες οπωσδήποτε ράτσα, υπάρχουν στην Ελλάδα κανονικοί εκτροφείς κοκονιου
 
  • Like
Reactions: Orilis


Chris14

Member
29 Ιουνίου 2016
15
4
27
Αυτές τις φυλές που αναφέρεις επιλέγεις μόνο βάσει εμφάνισης ή και χαρακτήρα?
Πάντως και στην εμφάνιση και στο χαρακτήρα υπάρχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ τους.
Αν θες οπωσδήποτε ράτσα, υπάρχουν στην Ελλάδα κανονικοί εκτροφείς κοκονιου
Κοιταξε επιλεγω βασει εμφανισης αρχικα και υστερα κοιταζω αν μπορω να ανταποκριθω στη συγκεκριμενη ρατσα. Αλλωστε σιγουρα το καθε σκυλι εχει το δικο του συγκεκριμενο χαρακτηρα και σιγουρα κινειται σε καποια πλαισια βασει ρατσας
 
  • Like
Reactions: Dimi_21


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Κοιταξε επιλεγω βασει εμφανισης αρχικα και υστερα κοιταζω αν μπορω να ανταποκριθω στη συγκεκριμενη ρατσα. Αλλωστε σιγουρα το καθε σκυλι εχει το δικο του συγκεκριμενο χαρακτηρα και σιγουρα κινειται σε καποια πλαισια βασει ρατσας
Ωραία, και το κοκόνι δεν σου αρέσει? Επειδή έχει φοβερά ταιριαστό χαρακτήρα με την περίπτωσή σου
 
  • Like
Reactions: Chris14






stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Κάποιες από αυτές τις φυλές που έχεις αναφέρει να ξέρεις ότι είναι απαγορευτικές στα αεροπλάνα....το βάζω και αυτό σαν παράμετρο προβληματισμού.
Τώρα για τα τζακ....και εφόσον θα λείπεις 8 ώρες..περισσότερο με προβληματίζουν οι ώρες που θα είστε μαζί :D.....θα ξεχάσεις τον μαλακό σου καναπέ, το ωραίο κρεβατάκι, το αραλίκι στο ζεστό σπιτάκι σου γιατί είναι από τα σκυλιά που αν μπορούσε να σου πετάξει κάτι να σηκωθείς για βόλτα θα το έκανε χωρίς τύψεις :D
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Έπειδή καταλαβαίνω ότι πας για μικρόσωμο και όχι "κλασικό μακρυμούρικο" μήπως να δεις το west highland από αυτά που είπες? Δεν θυμάμαι ποιος από το φόρουμ θα μπορούσε να σε κατατοπίσει στη φυλή. Το μπιγκλ παραέχει ενέργεια νομίζω...
 




Chris14

Member
29 Ιουνίου 2016
15
4
27
Έπειδή καταλαβαίνω ότι πας για μικρόσωμο και όχι "κλασικό μακρυμούρικο" μήπως να δεις το west highland από αυτά που είπες? Δεν θυμάμαι ποιος από το φόρουμ θα μπορούσε να σε κατατοπίσει στη φυλή. Το μπιγκλ παραέχει ενέργεια νομίζω...
Μικρο εως μεσαιο κοιταω . Η ενεργεια -που μου ειπε και η σταματια για το τζακ ρασελ- οσον αφορα την ενασχοληση μαζι του δε με πειραζει το οτι θα μενει μονο του σπιτι για καποιες ωρες ειναι το θεμα .
 




reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Μικρο εως μεσαιο κοιταω . Η ενεργεια -που μου ειπε και η σταματια για το τζακ ρασελ- οσον αφορα την ενασχοληση μαζι του δε με πειραζει το οτι θα μενει μονο του σπιτι για καποιες ωρες ειναι το θεμα .

δεν σε πειραζει διοτι δεν εχεις ζησει με σκυλο που ξυπναει με κοκα και κοιμαται με διεγερτικα...trust me...
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
δεν σε πειραζει διοτι δεν εχεις ζησει με σκυλο που ξυπναει με κοκα και κοιμαται με διεγερτικα...trust me...
Και όταν κοιμάται παίζει να ξυπνήσει για να γρυλίσει και να ξανακοιμηθεί
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Και όταν κοιμάται παίζει να ξυπνήσει για να γρυλίσει και να ξανακοιμηθεί
χαλαροτατα...ο δικος μου οταν ονειρευεται σηκωνει χειλια και γρυλιζει οπως οταν ειναι ξυπνιος...τις πρωτες φορες σηκωνομουν 4 το πρωι να δω ποιος μπηκε στο σπιτι...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU