Freeze-dried τροφές


nouki00

Active Member
9 Νοεμβρίου 2009
42
20
Αθήνα
Καλημέρα,
όπως χάζευα λίγο στο Internet και επειδή γενικώς ψάχνω το θέμα ξηρά τροφή, έπεσα πάνω στις freeze-dried τροφές.

Από ότι έχω καταλάβει μέχρι στιγμής, πρόκειται για "ωμή διατροφή" η οποία έχει υποστεί μια επεξεργασία και έχει χάσει τα υγρά της. Για να την δώσουμε στο σκύλο, το μόνο που κάνουμε είναι να προσθέσουμε ζεστό νερό.

Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να την ξεκινήσω στο γαλλικό μπουλντόγκ μου, μήπως και γλιτώσουμε καμιά αλλεργία.

Σας παραθέτω και ένα link για να δείτε μία από αυτές τις τροφές.

K9 Natural | Best Raw Dog Food for Healthy Dogs-K9 Natural

Έχει κανείς άποψη για τις συγκεκριμένες τύπου τροφές?

Υ.Γ. Ξέρω επίσης ότι έχει βγάλει και η Orijen τέτοια τροφή.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
δε μου λει κατι το κονσεπτ να σου πω την αληθεια..
εμπορικο ακομα μια φορα για να νομιζει ο κοσμος οτι ειναι ωμη διατροφη κτλ κτλ...
δηλαδη τι..μεσα δεν εχει χημικα ? δεν εχει υποστει χημικη η θερμικη επεξεργασια ?
δυσκολα !

μονο το αληθινο ειναι ομορφο..
αρα κρεατακι φρεσκο με λαχανικα κ.α.. ζωντανη αληθινη τροφη..η φυση του σκυλου
ολα τα αλλα ειναι η εμποριο η δικη μας ευκολια..
 
  • Like
Reactions: matilda




nouki00

Active Member
9 Νοεμβρίου 2009
42
20
Αθήνα
δε μου λει κατι το κονσεπτ να σου πω την αληθεια..
εμπορικο ακομα μια φορα για να νομιζει ο κοσμος οτι ειναι ωμη διατροφη κτλ κτλ...
δηλαδη τι..μεσα δεν εχει χημικα ? δεν εχει υποστει χημικη η θερμικη επεξεργασια ?
δυσκολα !

μονο το αληθινο ειναι ομορφο..
αρα κρεατακι φρεσκο με λαχανικα κ.α.. ζωντανη αληθινη τροφη..η φυση του σκυλου
ολα τα αλλα ειναι η εμποριο η δικη μας ευκολια..
Σίγουρα είναι για την δική μας ευκολία, απλώς επειδή η ωμή διατροφή θέλει γνώση και χρόνο, έλεγα μήπως τουλάχιστον είναι μία πιο "υγιεινή" διατροφή από τις κροκέτες.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Σίγουρα είναι για την δική μας ευκολία, απλώς επειδή η ωμή διατροφή θέλει γνώση και χρόνο, έλεγα μήπως τουλάχιστον είναι μία πιο "υγιεινή" διατροφή από τις κροκέτες.
με μια αναζητηση στο φορουμ για barf,και ωμη διατροφη θα τα βρεις ολα.. αγορα-δοσολογια-μενου-παρασκευη κτλ....ενταξει δεν θελει και μαστερ σεφ η υποθεση :)

χρονο ναι ειναι ενα θεμα προσωπικο οκ..
 


nouki00

Active Member
9 Νοεμβρίου 2009
42
20
Αθήνα
με μια αναζητηση στο φορουμ για barf,και ωμη διατροφη θα τα βρεις ολα.. αγορα-δοσολογια-μενου-παρασκευη κτλ....ενταξει δεν θελει και μαστερ σεφ η υποθεση :)

χρονο ναι ειναι ενα θεμα προσωπικο οκ..
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Δυστυχώς από χρόνο πάσχω, οπότε μάλλον θα συνεχίσω με την τροφή που δίνω ήδη.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Το γυρισα αναποδα το σαιτ τους και μια φωτο με ανοιχτη σακουλα δεν βρηκα να δω τι πουλανε, ας ειναι καλα ο γουγλης. :)
 


nouki00

Active Member
9 Νοεμβρίου 2009
42
20
Αθήνα
Το γυρισα αναποδα το σαιτ τους και μια φωτο με ανοιχτη σακουλα δεν βρηκα να δω τι πουλανε, ας ειναι καλα ο γουγλης. :)
Κι εγώ το έψαξα να το δω αλλά δεν βρήκα τίποτα. Να είσαι καλά για την φωτογραφία.
Οπότε μετά και από αυτό και δεδομένου ότι οι κροκέτες όσο να 'ναι βοηθάνε τα δόντια να καθαρίσουν, σίγουρα θα παραμείνω στις κροκέτες ;)
 


queenitsa

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
75
29
Λάρισα
Δοκιμάσαμε μια μεγάλη συσκευασία και τα αποτελέσματα ήταν εξαιρετικά: το τρίχωμα γυάλιζε όσο με καμιά άλλη τροφή, τα κακά ήταν σφιχτά και εντελώς άοσμα (καμία απολύτως μυρωδιά χωρίς υπερβολή) και τα περιβόητα θανατηφόρα αέρια των γαλλικών μπουλντόγκ ανύπαρκτα. Δυστυχώς, με την προτεινόμενη ελάχιστη δοσολογία έχασε απότομα βάρος και αναγκαστήκαμε να δώσουμε τριπλάσια ποσότητα τροφής για να επανέλθει στο φυσιολογικό. Αυτό είχε ως αποτελέσμα η μεγάλη σακούλα των 4 κιλών (16 ανακατασκευασμένης με νερό τροφής) που κοστίζει 146 ευρώ μας πήγε ένα μήνα και αναγκαστικά γυρίσαμε ατην προηγούμενη τροφή. Λόγω κόστους και μόνο δεν την προτείνω, βέβαια σε κάποιο άλλο σκύλο μπορεί να μην υπάρξη απώλεια βάρους και να συμφέρει περισσότερο, αλλά σαν ποιότητα πραγματικά αξίζει! Φυσικά όποιος μπορεί να δίνει barf είναι ό,τι καλύτερο, απλά θέλει αρκετή μελέτη και σωστούς υπολογισμούς.
 










Vaggoulas

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2013
60
3
Volos, Greece
4 κιλά στην αφυδατωμένη μορφή x 4 φορές το βάρος της σε νερό φτιάχνει 16 κιλά έτοιμης τροφής. Όχι ότι και πάλι δεν έιναι πανάκριβη!
Και τι ποσότητα αντιστοιχεί για παράδειγμα σε 1 σκύλο 35-40 κιλών???
 




nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Δεν υπήρχε ένας παραλληλισμός της μουλιασμενης κροκέτας με αυξημένο κίνδυνο για bloating( συστροφή)?

Κάπου το είχα διαβάσει νομίζω.

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 


queenitsa

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
75
29
Λάρισα
Και τι ποσότητα αντιστοιχεί για παράδειγμα σε 1 σκύλο 35-40 κιλών???
Στον δικό μας που είναι 11.5 κιλά το minimum αντιστοιχεί στο 1% του σωματικού βάρους του σκύλου και είναι 115 γρ ανακατακευασμένης τροφής (περίπου 28 γρ στην αρχική της μορφή) και το maximum στο 3% στα 345 γρ (περ. 86 γρ). Με το ελάχιστο έχασε βάρος γι αυτό και καταλήξαμε στο μάξιμουμ. Του έδινα και ωμό κρέας για συμπλήρωμα στην αρχή γιατί η εταιρεία το συστήνει όταν δίνεις το 1%.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Δεν υπήρχε ένας παραλληλισμός της μουλιασμενης κροκέτας με αυξημένο κίνδυνο για bloating( συστροφή)?

Κάπου το είχα διαβάσει νομίζω.
Οταν η ξηρά κροκέτα, περιέχει κιτρικό οξύ.
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Εγώ πάλι δεν ήξερα ότι στην Ελλάδα υπάρχουν freeze-dried τροφές. Διάβαζα πολύ καλά σχόλια από τους Αμερικάνους όταν το έψαχνα. Σήμερα έπεσα στην K9 Natural (από spam email). Στο dogfoodadvisor έχει πολύ καλό review, αλλά έχουν ενδοιασμούς για το ποσοστό λίπους. Κι εμένα μου φάνηκε πολύ όταν το είδα. Ωστόσο τώρα μου μπήκαν ψύλλοι και θέλω να τη δοκιμάσω... Κανείς άλλος να μας πει την εμπειρία του;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf