help......Eπιλογή σκύλου από την ομάδα 5


leo8

Member
3 Μαρτίου 2011
8
0
Για σας ,θα ηθελα την βοηθεια σας για την επιλογη σκυλου ενδιαφερομε κυριως για χασκυ,μαλαμουτ,σαμογιεντ.Ειναι ευκολα σκυλια για εναν απυρο οπως εγω(θα ειναι ο πρωτος μου)
Επισης θα ηθελα την γνωμη για την διαδικασια αγορας,φυσικα θα το παρω απο καποιο αναγνωρισμενο εκτροφειο και οχι απο pet shop.θα ηθελα καποιες πληροφοριες για αυτες της ρατσες.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Νομίζω ότι τις πιο έγκυρες πληροφορίες, θα στις δώσουν οι αντίστοιχοι εκτροφείς.

Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)
 


leo8

Member
3 Μαρτίου 2011
8
0
ευχαριστω αλλα πριν παω σε καποιον θελω να εχω μια σφερικη αποψη....ετσι ωστε να ξερω τι θα τον ρωτησω,
αν εχει καποιος γνωσεις απο αυτες τις ρατσες ας μου πει καποια πραγματα
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Κοιτα τα θέματα της ενότητας αυτής και θα πάρεις μια ιδέα. Εγω εχω γερμανικό σπιτς, μικρόσωμο και το προτείνω για άπειρο. Δε με δυσκόλεψε ποτέ σε τίποτα, και σε αυτο δε μετράει που ήξερα απο πριν με σκύλο. :)
Εκτροφέας με διακρίσεις και πολύ εξυπηρετικός είναι το μέλος GAIA LYKAIA. Άλλον δεν ξέρω.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Καλώς ήλθες!

Αν είσαι τυχερός και μπει στο φόρουμ ο GAIA LYKAIA και έχει χρόνο να γράψει, θα σου λυθούν οι περισσότερες απορίες.
Γνωρίζει, όχι μόνο τις φυλές που σε ενδιαφέρουν, αλλά τον "σκύλο" γενικότερα...
 
Last edited:




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Πριν μπει, βέβαια, ο GAIA LYKAIA, μπορείς να κάνεις κάτι:

Κάνε αναζήτηση των posts που έχει δημοσιεύσει...
Θα σε βοηθήσουν πολύ
 




jasmine

Well-Known Member
1 Μαρτίου 2011
302
0
γεια σου! δε γνωριζω πολλα για τις 2 πρωτες ρατσες αλλα για το σαμογιεντ αρκετα αν αντεξεις τις τριχες θα ειναι καλη επιλογη! ειναι πολυ εξυπνα και υπερκινητικα, μαθαινουν ευκολα και λατρευουν τα χαδια.. ομως πρεπει να ξερεις για ποιο λογο θες να αποκτησεις σκυλο και να βρεις την καταλληλη ρατσα. ομως και οι τρεις ρατσες που αναφερεις θελουν αρκετη περιποιηση και ασκηση ειδικα τα δυο πρωτα, το χασκι και το μαλαμουτ ειναι συγγενικα, ειναι πεισματαρικα και δεν εκπαιδευοντε ευκολα ειναι σκυλια εργασιας.. ομως και τα τρια ειναι πολυ φιλικα και πιστα καλοι συντροφοι, ρωτα και καποιον ειδικο και θα ειναι πιο ευκολο να επιλεξεις.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
τα σκυλιά της ομάδας 5 δεν μοιάζουν και πολύ μεταξύ τους όσον αφορά την ευκολία για άπειρους.......
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Και, βέβαια, για να μην ξεχνιόμαστε, ένα μέλος που μπορεί, επίσης, να σου πει πάρα πολλά για τις φυλές που σε ενδιαφέρουν είναι ο Whitefang...:)
 


leo8

Member
3 Μαρτίου 2011
8
0
σας ευχαριστω και περιμενω τους χρηστες που γνωριζουν κατι παραπανω να με βοηθησουν
 


Whitefang

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2008
250
12
Κοζάνη
Εγώ θα σου πώ έξι λόγους να ΜΗΝ πάρεις σιβηρικό χάσκυ:

Δραπετεύουν - Σκάβουν - Ουρλιάζουν - Περίεργα - ΠΟΛΥ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ - Δύο φορές το χρόνο θα ζείς μέσα στην τρίχα.

Απογοητεύτηκες?

Ο GAIA LYKAIA είναι ο guru μηχανικός χάσκυ. Εμείς είμαστε απλοί χρήστες των δημιουργιών του. ;-)
 


leo8

Member
3 Μαρτίου 2011
8
0
οχι.................αυτα πανω κατω τα γνωριζω απο αυτα που εχω διαβασει συγουρα ομως......αυτες οι κακιες και φυσιολογικες για την ρατσα συνηθειες......μετριαζονται μεσα απο τον τροπο που θα μεγαλωσεις το σκυλο,αν εχω λαθος διορθωσεμαι.Τωρα για το αν ειμαι καταλληλος,λογο του οτι θα ειναι ο πρωτος σκυλος,τι πιστευεις?και αν μπορεις να μου πεις τους χωρους που πρεπει να ζουν?ξερω οτι χρειζονται πολυ ασκηση και σε αυτο δεν εχω προβλημα διοτι τρεχω και ετσι θα περνω και τον σκυλω μαζι
 


Whitefang

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2008
250
12
Κοζάνη
οχι.................αυτα πανω κατω τα γνωριζω απο αυτα που εχω διαβασει συγουρα ομως......αυτες οι κακιες και φυσιολογικες για την ρατσα συνηθειες......μετριαζονται μεσα απο τον τροπο που θα μεγαλωσεις το σκυλο,αν εχω λαθος διορθωσεμαι.Τωρα για το αν ειμαι καταλληλος,λογο του οτι θα ειναι ο πρωτος σκυλος,τι πιστευεις?και αν μπορεις να μου πεις τους χωρους που πρεπει να ζουν?ξερω οτι χρειζονται πολυ ασκηση και σε αυτο δεν εχω προβλημα διοτι τρεχω και ετσι θα περνω και τον σκυλω μαζι
Εκτός από τα δύο τελευταία που είναι αδιαπραγμάτευτα σε ΟΛΑ τα σιβηρικά, τα πρώτα τέσσερα χαρακτηριστικά που σου ανάφερα είναι ανεπτυγμένα ή λιγότερο ανεπτυγμένα ανάλογα με τον χαρακτήρα κάθε συγκεκριμένου χάσκυ.

Π.χ. η δικιά μου δεν σκάβει ιδιαίτερα, μόνο όταν θυμηθεί (π.χ. σήμερα που την έβγαλα βόλτα στα χωράφια). Και ουρλιάζει μόνο όταν παίζει κάποιος μιά παιδική φλογέρα πού έχουμε.

Το κυριότερο είναι ότι τα χάσκυ πρέπει να είναι ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΑ. Εχεις το χρόνο και την θέληση (και την φυσική κατάσταση) να το βγάζεις για βόλτα δύο φορές την ημέρα (πρωϊ-βράδυ) από 45 λεπτά τουλάχιστον έως 1 ώρα κάθε φορά?
Πέρα από το περπάτημα, έχεις περιφραγμένο και ασφαλή χώρο που να μπορεί να κάνει και κανένα σπριντ? (αν το αμολήσεις στα χωράφια μπορεί και να μην το ξαναδείς).
Πας εκδρομές στα βουνά και στα λαγκάδια?

Αν είσαι τύπος τσιγαροφραπόγαλος, μην παίρνεις χάσκυ, γιατί κι αυτό θα είναι δυστυχισμένο και θ'αρχίσει τις καταστροφές μέσα στο σπίτι και σύ θα βλαστημάς την ώρα που το πήρες.
Τα χάσκυ απαιτούν οι ιδιοκτήτες τους να έχουν συγκεκριμένο lifestyle, και αν δεν έχουν τους απαιτούμενους ασφαλείς χώρους, τότε να το αντισταθμίζουν αυτό με συνεχείς βόλτες και εξάσκηση.
 


leo8

Member
3 Μαρτίου 2011
8
0
αντιθετως.....ενας απο τους λογους που στις επιλογες μου ειναι και το χασκι ειναι ο τροπος ζωης μου ειμαι ακριβως το αντιθετω απο το "τσιγαροφραπογαλος" χαχαχαχα ειμαι 21 και ειμαι φοιτητης στην αθηνα εχω το χρονο να πηγαινω να κανω jogging με το σκυλο και οχι επειδη πρεπει αλλα απειδη μου αρεσει. Τωρα οσον αφορα το χωρο που θα ζει,ποιες εινα η minimum απαιτησεις?
 


Whitefang

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2008
250
12
Κοζάνη
αντιθετως.....ενας απο τους λογους που στις επιλογες μου ειναι και το χασκι ειναι ο τροπος ζωης μου ειμαι ακριβως το αντιθετω απο το "τσιγαροφραπογαλος" χαχαχαχα ειμαι 21 και ειμαι φοιτητης στην αθηνα εχω το χρονο να πηγαινω να κανω jogging με το σκυλο και οχι επειδη πρεπει αλλα απειδη μου αρεσει. Τωρα οσον αφορα το χωρο που θα ζει,ποιες εινα η minimum απαιτησεις?
Κατ'αρχήν το σκυλί πρέπει να ζεί ΜΕΣΑ στο σπίτι. Τα χάσκυ είναι σκυλιά αγέλης και εσύ θα είσαι η αγέλη του. Θέλουν συντροφιά. Απαγορεύεται να ζεί σε κανένα μπαλκόνι ή σε καμμία ταράτσα. Και επειδή πρέπει να ζεί μέσα στο σπίτι ετοιμάσου για όταν θα κατουρήσει ή θα χέσει, μέχρι να μάθει να τα κάνει αποκλειστικά έξω.
Καλό είναι να υπάρχει κήπος. Αν δεν υπάρχει, τότε θα πρέπει να το βγάζεις ΑΝΕΛΙΠΩΣ δύο φορές τη μέρα από μία ώρα κάθε φορά. Και δεν έχει "σήμερα βαριέμαι", ή "σήμερα θα δω τον αγώνα στην τηλεόραση". ΠΡΕΠΕΙ να βρείς το χρόνο να το βγάζεις έξω.

Κι αυτό που λες ότι θα το παίρνεις να κάνεις τζόγκινγκ, ελπίζω να μην νομίζεις ότι θα το έχεις ελεύθερο και θα σε ακολουθάει καθώς τρέχεις. Μόλις δεί μία γάτα ή έναν σκίουρο, έχει φύγει και άντε βρέστο.

Υπαρχουν ειδικές ζώνες για να το δένεις από τη μέση σου και να τρέχετε μαζί.
Υπάρχει και το σχετικό άθλημα που λέγετα canicross (cross-country running με canine). Δες εδώ το site της Βρεττανικής ομοσπονδίας, με πολλά links ακόμα και για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2012.

canicross-husky..jpg

Επίσης υπάρχει και το άθλημα bikejoring. Δες εδώ ένα παλιό μου άρθρο, και δες εδώ τη σκυλίτσα μου στα χωράφια της Κοζάνης (εγώ έχω την κάμερα και είμαι στο ποδήλατο μετά το 2:10).
 


Whitefang

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2008
250
12
Κοζάνη
Και μια και είμαστε στο θέμα, δες εδώ εναν χασκοπύραυλο, και εδώ δύο χάσκυ καί ένα λαμπραντόρ να δίνουν γκάζια.
Οταν ο αναβάτης φωνάζει τζι (gee) σημαίνει δεξιά, χό (haw) σημαίνει αριστερά.

Κι εδώ μαμά και κόρη να δείχνουν bikejoring και canicross ταυτόχρονα. Αν νομίζεις ότι θα αντέξεις να τρέξεις παραπάνω από πέντε λεπτά ενώ σε τραβάει χάσκυ, τότε καλή τύχη.

Αυτά είναι τα ωραία :)
 
Last edited:




twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Αν κρίνουμε από τον δικό μου μαθενουν κάτι και εκεί που λες ότι εντάξει το έμαθε μπορεί να του ζητάς να σου κάνει την εντολή και να μην την κάνει ....Γενικά είναι δύσκολα στην εκπεδευση θέλουν υπεραρκετό χρόνο και προπόνηση καθημερινά ...!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981