help......Eπιλογή σκύλου από την ομάδα 5


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Δεν ειναι οτι δε μαθαινουν ή δεν εκπαιδευονται ευκολα. Νομίζω ότι θελουν να κάνουν κάτι όταν εκεινα θέλουν να το κανουν. Ειναι ανεξαρτητα. Ειναι σκυλοι με προσωπικότητα... κι αυτο ειναι ερωτεύσιμο!!
 


Landser

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
74
0
Μαραθωνας
Και εγω πριν λιγο γυρισα απο την μισαωρη σημερα, εξαιτιας του καιρου, βραδυνη βολτα.Πιστεψε με και καμια ορεξη να μην ειχα να βγω εξω στους -2 να βολταρω με τον Shadow, θα αναγκαζομουν να το κανω απο το ουρλιαχτο του και τα χτυπηματα των ποδιων του στην πορτα.Ασε που δε θα ηρεμουσε ολο το βραδυ, και κατα συνεπεια ουτε εγω.

Αυτο που θελω να πω ειναι να βαλεις κατω τα πραγματα, να δεις αν ταιριαζει ενας σκυλος στην φοιτητικη ζωη σου και υστερα αφου τα ξαναβαλεις κατω, να δεις αν ταιριαζει ειδικα ενα Χασκι.Δεν μιλαμε απλα για την αποκτηση ενος σκυλου, αλλα για την υιοθετηση της ιδεας για μια γενικοτερη αλλαγη στον τροπο ζωης σου.

Θα πρεπει να λαβεις υποψιν, πως την συγκεκριμενη ρατσα την οδηγησαν εως σημερα, με γνωση και σεβασμο εκτροφεις που κατανοησαν πληρως την ιδιαιτεροτητα της.Κατι που θα πρεπει να δειξεις και εσυ κατανοωντας την πρωτογονη φυση της και την διαφορετικοτητα της σε σχεση με αλλες ρατσες.

Αναφερομαστε σε ενα σκυλι, που για αιωνες ηταν ο πολυτιμος συντροφος των νομαδικων φυλων της βορειας Σιβηριας.Ανθρωπος και σκυλος εξαρτημενοι ο ενας απο τον αλλον επιβιωναν σε θερμοκρασιες -40 και περισσοτερο, μεσα σε μια σκληρη ζωη.Κυνηγος,ελκυθροσκυλο,συντροφος.Το τριπτυχο που το ακολουθει μεχρι και σημερα, και που σε αυτο ωφειλει την επιβιωση του, κανοντας τις αληθειες γι αυτην την ρατσα να φαινονται μυθολογικες.

Μην περιμενεις καμια τυφλη υπακοη,μην σε ξεγελαει η ομορφια και το σχετικα μικρο του μεγεθος,μην ονειρευεσαι οτι θα δαμασεις τα πρωτογονα ενστικτα του.Εαν σου αρεσει ομως η περιπετεια,η εξερευνηση στη φυση και εχεις την διαθεση να ανακαλυψεις ολες τις μοναδικες πτυχες, ενος ανεξαρτητου και ταυτοχρονα ευφυεστατου μυαλου, τελειοποιωντας ετσι τις γνωσεις σου στην γλωσσα του σωματος ,τοτε μια μεγαλη προκληση βρισκεται εκει εξω στο κρυο και σε περιμενει.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981