Jack Russell!!


Maraki24

New Member
27 Αυγούστου 2012
2
0
Καλησπέρα!! Έφτιαξα αυτό το θέμα για να μπορέσω να πάρω κάποιες γνώμες-βοήθειες από όσους γνωρίζουν για Jack Russell.. Καταρχήν αυτή τη ράτσα τη λατρεύω(είναι τόσο γλυκούλια) και θα με ενδιέφερε πολύ να πάρω ένα κουταβάκι αρσενικό, κοντότριχο, άσπρο με καφέ βούλες(πολλά ζητάω ε;):p έχω πλέον τον ελεύθερο χρόνο(λόγω της πρόσφατης απόλυσης μου) για να ασχοληθώ με ένα σκυλί γιατί και πριν ήθελα αλλά δε μπορούσα:/ θα μου προτείνατε να αγοράσω ένα τέτοιας είδους ράτσας σκυλί εσείς; τι πλεονεκτήματα και τι μειονεκτήματα έχει; και επιπλέον επειδή μένω σε διαμέρισμα πολυκατοικίας θα ήταν εύκολο να το έχω εκεί; γενικά θα ήταν έτσι όπως το φαντάζομαι να αποκτήσω ένα τέτοιο σκυλί ή θα έχω προβλήματα που θα με κάνουν να το μετανιώσω αργότερα; επιπλέον δεν είναι άγρια σκυλιά τα Jack Russell έτσι; θα αποφύγω δηλαδή δαγκώματα κλπ. επειδή είμαι κορίτσι θα τα βγάλω πέρα(θα το έχω μαζί και με τον αδερφό μου βέβαια) και κάτι τελευταίο.. είναι πιστά στο αφεντικό τους; θα νιώσω αγάπη δηλαδή; γιατί μετράει πολύ για εμένα να νιώσω ότι απόκτησα έναν επιπλέον φίλο ακόμα:)
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Ειδικές γνώσεις επί της ράτσας δεν έχω για να σου δώσω! :) Γενικά να σου πω πως για να γίνει πιστός φίλος ο σκυλάκος, πρέπει να του αφιερώνεις χρόνο για παιχνίδι και να ασχολείσαι μαζί του όσο πρέπει.

Να ξέρεις πως τα σκυλάκια έχουν τα έξοδά τους (το λέω επειδή έθιξες το θέμα της απόλυσης).

Το πώς μπορεί να καταλήξει η εμπειρία είναι πολύ υποθετικό και δεν νομίζω να μπορεί να στο απαντήσει κανείς. Αυτό που μπορείς να κάνεις, γιατί απ' τα γραφόμενά σου καταλαβαίνω πως μάλλον δεν είχες ποτέ σκυλάκι, είναι να ζητήσεις να φιλοξενήσεις κάποιο από φιλοζωικές. Πάρε μερικά τηλέφωνα σε φιλοζωικές που είναι κοντά σου γεωγραφικά και ρώτα τους τα πάντα περί φιλοξενίας. Έτσι θα έχεις τη δυνατότητα και να δεις πώς είναι η ζωή με έναν σκύλο και την ασφαλιστική δικλείδα πως κάποια στιγμή μπορεί να τον γυρίσεις πίσω. Εκτός κι αν τον αγαπήσεις και αποφασίσεις να τον κρατήσεις :)
 


Maraki24

New Member
27 Αυγούστου 2012
2
0
Καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση σου!! :) Η αλήθεια είναι ότι όντος δεν είχα ποτέ σκυλί γι'αυτό και όλες αυτές οι ανασφάλειες και οι απορείες.. χρόνο για παιχνίδι και να ασχοληθώ μαζί του θα έχω.. το οικονομικό γνωρίζω οτί είναι και αυτό ένα θεματάκι και ειδικά στην αρχή με τα εμβόλια κλπ. αλλά πιστεύω ότι κάποια λεφτά που έχω κρατήσει στην άκρη θα μου φτάσουν! Από 'κει και πέρα δε θα με ενδιέφερε να φιλοξενήσω από φιλοζωική.. άλλωστε δε νομίζω ότι θα είμαι και η πρώτη που αποκτάει σκυλί χωρίς να έχει και τις ιδιαίτερες γνώσεις πάνω σε αυτό! Θα ήθελα να ζήσω την εμπειρία του να αποκτήσω ένα σκυλάκι και να το μεγαλώσω εγώ:) εξάλλου μόνο και μόνο στη σκέψη ότι θα έχω ένα κουταβάκι Jack Russell δικό μου τρελαίνομαι:)
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Τη φιλοξενία στην πρότεινα ως εμπειρία. Επειδή αναρωτιέσαι πώς μπορεί να είναι η συμβίωση με ένα σκυλάκι. Μέσω της φιλοξενίας μπορείς να πάρεις μία γερή δόση του τι εστί βερύκοκο :) !

Σίγουρα κανείς δεν είναι τέλειος! Και χρόνια σκύλο να έχεις, θα κάνεις τα λάθη σου, απλά ειδικά όταν είσαι αρχάριος είναι πιο δύσκολο, αν θες, να παλέψεις κάποιες συμπεριφορές! Αλλά φαντάζομαι γνωρίζεις για τους σωστούς τρόπους απόκτησης σκύλου, οπότε είτε το πάρεις από εκτροφείο, είτε το πάρεις από φιλοζωική, θα δεσμευτείς ούτως ή άλλως, οπότε δεν θα είναι εύκολο να το αφήσεις με την πρώτη δυσκολία.

Διάβασε το φόρουμ, θα σε βοηθήσει πάρα πολύ! Και με το καλό να αποκτήσεις το πρώτο σου τετραποδάκι!
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Μαρία καλώς μας ήρθες.

Επικοινώνησε με τον ΚΟΕ να σου δώσει τηλέφωνα ανθρώπων που κάνου εκτροφή και ξεκίνα την έρευνα. Μια ξέρω με Jack Russells και αυτή είναι η κ.Γκόρισεν. Δεν χρειάζεται να της μιλήσεις πάνω απο μισή ώρα για να καταλάβεις ότι το κατέχει το θέμα.
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Καλημέρα και καλώς ήρθες!
εξάλλου μόνο και μόνο στη σκέψη ότι θα έχω ένα κουταβάκι Jack Russell δικό μου τρελαίνομαι:)
Για να μην σε τρελάνει το Τζακ, πρέπει να προσέξεις από που θα το αποκτήσεις, οπότε ξεκίνα να ενημερώνεσαι για την φυλή αφ ενός και να ψάξεις για εκτροφείς αφ εταίρου
Το ότι οι συγκεκριμένοι σκύλοι είναι η προσωποποίηση της γλύκας και της τσαχπινιάς είναι δεδομένο

Επειδή όμως όσο γλυκούλια φαίνονται άλλο τόσο διαόλια είναι το μόνο που δεν θέλεις είναι ένα ανισόρροπο Ράσελ!

Έχουν αστείρευτη ενέργεια (όταν λέμε duracell το εννοούμε.....) πράγμα που σημαίνει ότι έχουν ανάγκη για πάρα πολύ εκτόνωση, μπορεί να είσαι με 40 πυρετό και να πετάς μπαλάκια με τις ώρες,,,

Επειδή δεν έχεις γενικά εμπειρία κατά τη γνώμη μου μπαίνεις στα βαθιά δεν είναι η ευκολότερη φυλή,,, αλλά τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο! πάντως κάτι από Δαίμονα της Ταζμανίας το έχουν μέσα τους να το θυμάσαι!
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Καλημέρα! Η Έλλη με κάλυψε!
Από την δική μου εμπειρία...θα πω..ότι η συγκεκριμένη φυλή δεν είναι και η καταλληλότερη για πρώτο σκύλο και ειδικά αν είσαι και του καναπέ και ψιλοβαριέσαι πολύ τα έξω!
Το να είναι κοντότριχο, άσπρο με καφετιές βούλες είναι το εύκολο!
Θα σου πω (και πάλι από την δική μου εμπειρία) ότι τα θεωρώ σκυλιά αρκετά ανεξάρτητα ως προς το τι θα κάνουν. Επίσης όσο εκπαιδεύσιμα είναι ..τόσο και ξεροκέφαλα μερικές φορές. Αν στην κοπανίσει και δεν έχει μάθει να ακούει ..θα εξαφανιστεί σε μηδενικό χρόνο από το τρέξιμο.
Είναι απίστευτα ενεργητικά και γαυγίζουν αρκετά. Θέλουν εκτόνωση διαφορετικά μπορεί να είναι καταστροφικά για τα νεύρα σου! Το μπαλάκι αποτελεί φετίχ για αυτά.
Και πάνω από όλα είναι τεριέ....λατρεμένα!!!!!!!*agapoylas*
 


sfouggas

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2012
207
0
28
Λάρισα
Καλώς ήρθες! Έχω και γω jack russell(ημίαιμο βέβαια) και είναι το πρώτο μου εντός σπιτιού. Είναι πολύ δεμένος με την οικογένεια και τους φίλους μας, αλλά πολύ καχύποπτος έως φύλακας με τους ξένους. Θέλει πολύ εκτόνωση όπως σου είπαν και οι υπόλοιποι. Είναι γενικά πιστός ελεύθερος (όταν τον αφήνω στο χωριό ελεύθερο), λατρεύει να παίζει με άλλα σκυλιά, αλλά το μεγάλο μειονέκτιμα είναι το πείσμα του... Αν τον πιάσει για κάποιον λόγο και μουλαρώσει... άστα... Όπως επίσης είναι υπερβολικά έξυπνα σκυλιά, καθώς τους περισσεύει για τις διαολιές που κάνουν και την σκαπουλάρουν! Αλλά και όταν μεγαλώσω και αποκτήσω πείρα, δικά μου λεφτά για σωστή γέννα (εκτροφείου) και εκπαιδευτές κ.ά, θα πάρω σίγουρα Jack Russell!
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Εγώ πάλι θα έλεγα να δοκιμάσεις τη φιλοξενία πρώτα. Πολλοί είπαν "Αχ θέλω ένα σκυλάκι είναι τόσο γλυκούλι.." και στο τέλος κατέληξαν να παίρνουν ψυχοφάρμακα στην καλύτερη ή να πετάνε το σκυλί στο δρόμο στη χειρότερη.
Νομίζεις ότι αυτή η γλυκιά φατσούλα θα είναι όλο νάζι και παιχνίδια και ζουζουνιές, αλλά μην ξεχνάς πως για τους πρώτους μήνες είναι επίσης και μια σκατομηχανή, ένας κινούμενος καταστροφέας σε περίπτωση που δε μπορείς να το πειθαρχήσεις και πολλά ακόμα όμορφα πράγματα που ούτε φαντάζεσαι..

ΥΓ. Έχω πάντως την εντύπωση ότι από το παράνομο εκτροφείο στο Μαραθώνα υπάρχουν (ενήλικα) jack russel προς υιοθεσία..Θα το ψάξω αν θες και θα σου πω.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Καταρχήν αυτή τη ράτσα τη λατρεύω(είναι τόσο γλυκούλια)
Και μόνο από αυτή σου την πρόταση θα σου έλεγα να πας στην Μονίκ (εκτροφέας ) να δεις τα κουτάβια της, τα ενήλικα, να μιλήσεις μαζί της, και αν συνεχίσεις να λατρεύεις την ράτσα τότε θα σταματήσεις να τα θεωρείς τόσο γλυκούλια, γιατί δεν είναι εκτός από την εμφάνιση, και θα σεβαστείς την φυλή για αυτό ακριβώς που είναι.
 


panoulis

Member
1 Ιανουαρίου 2012
20
0
a eixa kai egw ena jack russell alla to poulisa gia na plirwsw tin eforia..krima pou den se prolaba,exw kai ena pinser pou mou emeine alla ton dekembrh mallon tha to poulisw gia na plirwsw tin asfaleia toy aytokinhtoy..
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
a eixa kai egw ena jack russell alla to poulisa gia na plirwsw tin eforia..krima pou den se prolaba,exw kai ena pinser pou mou emeine alla ton dekembrh mallon tha to poulisw gia na plirwsw tin asfaleia toy aytokinhtoy..
Εάν πουλιόταν πάντως το χιούμορ να μην σε στεναχωρήσω αλλά πλούσιος δεν θα γινόσουν :p
 




russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Ισως για την καλυτερη λειτουργια και χρησιμοτητα του φορουμ θα επρεπε καποια account να διαγραφονται...
 






russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Καλησπέρα!! Έφτιαξα αυτό το θέμα για να μπορέσω να πάρω κάποιες γνώμες-βοήθειες από όσους γνωρίζουν για Jack Russell.. Καταρχήν αυτή τη ράτσα τη λατρεύω(είναι τόσο γλυκούλια) και θα με ενδιέφερε πολύ να πάρω ένα κουταβάκι αρσενικό, κοντότριχο, άσπρο με καφέ βούλες(πολλά ζητάω ε;):p έχω πλέον τον ελεύθερο χρόνο(λόγω της πρόσφατης απόλυσης μου) για να ασχοληθώ με ένα σκυλί γιατί και πριν ήθελα αλλά δε μπορούσα:/ θα μου προτείνατε να αγοράσω ένα τέτοιας είδους ράτσας σκυλί εσείς; τι πλεονεκτήματα και τι μειονεκτήματα έχει; και επιπλέον επειδή μένω σε διαμέρισμα πολυκατοικίας θα ήταν εύκολο να το έχω εκεί; γενικά θα ήταν έτσι όπως το φαντάζομαι να αποκτήσω ένα τέτοιο σκυλί ή θα έχω προβλήματα που θα με κάνουν να το μετανιώσω αργότερα; επιπλέον δεν είναι άγρια σκυλιά τα Jack Russell έτσι; θα αποφύγω δηλαδή δαγκώματα κλπ. επειδή είμαι κορίτσι θα τα βγάλω πέρα(θα το έχω μαζί και με τον αδερφό μου βέβαια) και κάτι τελευταίο.. είναι πιστά στο αφεντικό τους; θα νιώσω αγάπη δηλαδή; γιατί μετράει πολύ για εμένα να νιώσω ότι απόκτησα έναν επιπλέον φίλο ακόμα:)

Καλησπερα καταρχην.

Τα Jack ειναι 1 απο τις ρατσες που πιθανοτατα αν οχι σιγουρα θα σε δυσκολεψει η συμβιωση μαζι του.
Οι λογοι ειναι επειδη

Ειναι υπερκινητικα,βαριουνται ευκολα,κουραζονται σχετικα δυσκολα,θελουν συνεχως να εχουν την προσοχη σου και οταν δεν ασχοληθεις μαζι του αρχιζει και γαβγιζει.Τις πιο πολλες φορες θελει να παιζει μαζι σου με καποιο μπαλακι κλπ,σπανια μονο του.

Επισης ειναι αρκετα πεισματαρικα και πρεπει να τους υπενθυμιζεις οτι εσυ εισαι ο αρχηγος,αλλιως σε κανει οτι θελει.

Αν δεν εκτονωνεται σωστα με 2-3 βολτες την ημερα,αλλα και με παιχνιδι και τρεξιμο ακομα,δεν κουραζεται και στο σπιτι βαριεται και γινεται σπαστικος.Ειναι και γαβγισιαρικα,αλλα λιγοτερο αλλα πιο πολυ.

Τωρα μπορει να εχεις χρονο,πιο μετα?Μετα απο 1 χρονο που ισως εχεις πιασει δουλεια?

Εγω ειχα την τυχη οταν τον πηρα απο κουταβι να ειμαι ανεργος και ειχα ολο τον χρονο να ασχοληθω.Ειδικα η περιοδος οσο ειναι κουταβι ειναι η πιο δυσκολη.

Ειναι στιγμες που θα σε φερει στο αμην,εξαρταται βεβαια απο το ποσο υπομονη εχεις.Εμενα παντως με εχει δυσκολεψει παρ'ολο που τον φροντιζει και ο αδερφος μου ταυτοχρονα.

Ειναι ομως σπιρτοζικα σκυλια,πανεξυπνα και τα λατρευεις αμεσως...Και η συμβιωση με 1 Jack ειναι εμπειρια.

Θα σου προτεινα να σκεφτεις την αποκτηση 1 ημιαιμου σκυλου που θα ειναι ξεχωριστος εμφανισιακα και θα σου αρεσει πολυ.Υπαρχουν αρκετα ομορφα σκυλακια.Αρκει να εχει υπομονη λιγες ημερες μεχρι να βρεις αυτο που θα σου κανει κλικ.1 σκυλος που θα ειναι λιγοτερο ενεργητικος,πιο υπακουος.



Ο σκοπος που σου γραφω δεν ειναι για να σε αποθαρυνω,αλλα για να σε ενημερωσω με βαση αυτη την μικρη εμειρια που εχω 2,5 χρονια με τον σκυλο.

Αν υιοθετουσες θα γλιτωνες τα εξοδα αγορας και θα ειχες μονο τα εξοδα τροφης,εβολιων αξεσουαρ κλπ.

Αν τελικως αποφασισεις να αγορασεις καθαροαιμο Jack να το κανεις ΜΟΝΟ απο σοβαρο νομιμο Εκτροφεα,μην σε ξεγελασει κανεις σκυλεμπορας απο Ιντερνετ η οπουδηποτε αλλου.Ουτε απο πετ σοπ αλλα ουτε και απο ιδιωτη.

Εγω τον αγορασα με τον πιο λαθος τροπο και το πληρωνω γιατι ο σκυλος μου εχει δυσπλασια ισχυου 2ου βαθμου.

Μονο η αγορα απο Εκτροφεα θα ελαχιστοποιησει τις πιθανοτητες να ειναι ο σκυλος υγιης και πιο μετα στο μελλον.Δεν αξιζει να το ρισκαρεις...
 


kwstas itea

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2010
98
5
ιτεα φωκιδος
Καλησπερα και απο μενα.
Εμας η μικρη μας ειναι δυο χρονια σχεδον μαζι μας, εχει εξελιχθει σε ενα υπεροχο μελος της οικογενειας μας.
Ναι ειναι υπερκινητικη και αποζηταει συνεχως την προσοχη ειδικα τη δικη μου, αλλα αν εχεις ορεξη να διαβασεις και να ασχοληθεις μαζι του οπως θα ασχολιοσουν με το παιδι σου τοτε μη φοβασαι τιποτα.
Ειναι η φιλη μας, ο φυλακας μας, ο κλοουν μας, το 2ο παιδακι μας. Αλλα αφιερωσαμε χρονο και διαβασμα. Και να ειναι καλα και τα παιδια του φορουμ που μας βοηθησαν απιστευτα.
Ενημερωσου καλα και αν στο τελος πιστευεις οτι το θες ακομα τοτε καλα να παθεις :) ...
 




ippotis

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
320
0
Λάρισα
απο κάτι μικρές εμπειρίες που είχα/έχω και εγώ με τζακ ρασελ γνωστών ή 2-3 που έχω βρει κατα καιρούς στις βόλτες με τον δικό μου, θα έλεγα με 99% σιγουριά πλέον ότι πρόκειται για σκυλάκια του διαβόλου και όχι του θεού:p
τι να πρωτοπεις για αυτή την ράτσα.. σταματημό δεν έχουν.
άσε που δεν μας άφησαν να πούμε μια κουβέντα!
το ένα απο αυτά δε στην βόλτα, τον δικό μου δεν τον άφησε σε ησυχία.

οπότε και εγώ θα έλεγα πως απευθύνονται σε πιο έμπειρους ιδιοκτήτες χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορείς να αποκτήσεις ένα..
απλώς πρέπει να αρχίσεις να γνωρίζεις τι σε περιμένει!